Overzigt. öuitcnlanïu ötnnenlaniu Gemengde Berigten. Ingezonden. Frankfort, 16 Nov. Men verneemt uit eene goed on- derrigte bron, dat Oostenrijk en Pruisen nog onderhandelen over Je stappen, welke behooren gedaan te worden naar aan leiding van het gerezen geschil met den senaat dezer vrije stad. Men verwacht dat in de eerst volgende dagen deswege geene vertoogen zullen worden ingediend. Z !S.wi™I»- i Marktberigten. Burgerlijke Stand. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS bevelen Je naleving van de vorenstaande voorschriften aan de veeho" 'ers ernstig aan en vertrouwen dat zij, door de stipte opvolging daarvan, zullen medewerken tot het zooveei mogelijk weren van de heer- sehende ziekte onder het vee. Goudaden 17° November 1S65. Bükgemeesïeb en Wethoudeus voornoemd, Be Seeretarti, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. GOUDA, den 18 November. Nt lang dralen en velerlei onzekerheid verscheen eindelijk een keizerlijk decreet waarbij het fransche leger eenigzins wordt ingekrompen. Het is een in elk geval verblijdend verschijnsel, waarvan de waarde zeer zou verhoogd worden, indien wij het mogten beschouwen als het begin van het voornemen om in vollen vrede geene verdervende oorlogsmagt bijeen te hou den. Maar wij vreezen dat het niet is de vrucht van beter in- zigt en dat de maatregel veeleer is een toegeven aan den drang van gebiedende omstandigheden. Het keizerrijk dat zijn aanzijn dankt aan militair geweld kan, hoezeer het de vrede genoemd wordt, slechts steunen op soldaten. In Belgie is groot rumoer ontstaan door de vervanging van den minister van justitie, Tesch; de nieuw benoemde Is een verfoeisel in de oogen van de clericale partij, die vuur eu vlam spuwt tegen den liberaal. Kouing Becpold moet in zijn hoogen ouderdom veel bitters verduren. De nieuwe ongesteld heid, waardoor hij overvallen zou zijn, wordt ontkend, en het leugenachtig gerucht van zijn overlijden had invloed op de beurs; maar lang zal het waarschijnlijk niet meer duren dat hij aftreden zal van het staatkundig tooneel en plaats maken voor een opvolger, die geacht wordt zijn liberale rigting niet te deel en. Engeland en Amerika wisselen nota's over de Alabama zon der dat de beslissing nadert, maar ook zonder dat deze kwestie ernstige bezorgdheid inboezemt. Men vermoedt overigens dat het ministerie Russell nog nadere wijzigingen zal ondergaan en dat de pariemerts-hervorming ernstig ter hand zal genomen worden. De negeropstand op Jamaica had een gevaarlijk aanzien, maar schijnt spoedig onderdrukt, de hoofden gedood of gevan- ven en de rust hersteld. Toch is het eene ernstige waarschu- schuwing; want de negerbevolking is zevenmaal sterker dan de blanke en het mislukken van den opstand te danken aan het te vroeg uitbreken. In Spanje zijn de liberalen onderling verdeeld maar de re gering geeft in zijne buitenlandsche politiek geen blijk van betere wijsheid omdat het zwakke Peru moest toegeven, begint het nu Chili te bedreigen, dat met eene oorlogsverklaring antwoordde en innerlijk veel sterker is en ernstiger tegenstand zal bieden. Spanje mogt zich spiegelen aan Jamaica en zich haasten om Cuba te beveiligen tegen de besmetting. Oostenrijk heeft nu ook den hongaarscheu rijksdag bijeen geroepen, ontveinst zijne react'onaire bedoelingen en zou nu, na onzalige inspanning, weder eenig geld bekomen. De onder handelingen over bet engelsche haudelstraktaat zijn onverwachts afgebroken. Vrijheid, al is het zelfs zeer beperkte handelsvrij heid, is in Oostenrijk een afschuwelijk spooksel. De fenians zijn een vreemd verschijnsel Men weet niet wat men er van denken moet. In de vereeuigde staten zoowel als in Kanada worden maatregelen van voorzorg genomen. In Ierland heeft de zaak een weinig dreigend aanzien, maar in Amerika schijnt het eene talrijke partij, wie het niet ontbreekt aan belangrijke hulpmiddelen. Londen, lö Nov. Uit New -York wordt dd. 4 jl. gemeld, dat de regering bevel heeft gegeven, om al de gepantserde oorlog bodems onverwyld in zoodanigen staat te brengen, dat zij op het eerste bevel in zee kunnen steken. Tevens zal het verkoo- pen van oorlogsbehoeften worden verboden, ten einde op die wijze te verhinderen, dat de fenians zich in het bezit daarvan stellen. De president heeft te kennen gegeven, dat de bevolking der zuidelijke staten niet moet aarzelen, om de schuld der voor malige geconfedereerde staten van de hand te wijzen. Nimmer zal van het amerikaansehe volk belasting worden gevorderd, om die schuld in eenigerlei opzigt te kwijten. De Star verneemt uit eene goede bron dat graaf Russell een ontwerp betreffende de parlementaire hervorming zal in dienen. Het ministerie is nog niet zamengesteld. Men meldt dat de admiraal Pareja met zijn eskader voor Valparaiso aankomende, heeft geëischt dat eerst de spaansehe vlag moest worden gesalueerd, alvorens onderhandelingen kon den worden aangeknoopt over de voldoening door Chili aan Spanje te geven. Dit geweigerd zijnde werd door Pareja ge. antwoord, dat de havens van Chili zouden worden geblokkeerd waarop Chili den oorlog aan Spanje verklaarde. Parijs, 15 November. De Moniteur zeg., dat de door de bladen gedane mededeelingen, betrekkelijk de verminderingen van de kaders van bet 'eger in de bijzonderheden geheel valseh zijn. Om te bewijzen hoe weinig gegrond die mededeelingen zijn, is het voldoende om te zeggen, dat, 'ndien de keizer in beginsel al besloten had om de uitgaven te verminderen ten behoeve van het departement van oorlog, er nog niets bepaald vastgesteld is waarin die verminderingen zullen bestaan. 1 Nov. De Moniteur deelt het besluit mede, waarbij de heer Delangle benoemd is tot prccureur-generaal bij het hof van cassatie. Hetzelfde blad bevat hel besluit betreffende de vermindering van het leger. Bij de keizerlijke garde zullen 7 batailions worden opgeheven. De regimenten cavallerie der garde en van de linie zullen met de zesde eskadrons worden verminderd. Bij de infanterie van linie zullen 20U compagnieu en bij de artillerie 40 batterijen worden afgeschaft. De karabiniers zullen tot één regiment worden gebragt, dat deel van de garde zal uitmaken. Wijders zullen nog eenige andere onbeduidende ver minderingen plaats hebben. Daarentegen zullen drie nieuwe bataillous algerijnsche tirailleurs worden opgerigt. De vermin deringen zullen allengs ingevoerd worden door het eindigen van diensttijd en de sterfte, tot dat de kaders tot het vast gestelde cijfer zullen zijn teruggebragt. De officieren, wier be trekking opgeheven wordt, zullen half tracteinent genieten. Berlijn, 16 Nov Met betrekking tot de tegenwoordige politiek der regering behelst de Neue Preus. Zeituug o. a. het volgende: Wie met een onbevangen blik den tegenwoordigen stand van zaken beschouwt en daarbij in aanmerking neemt de rigting door de regering gevolgd met betrekking tot de tlve- hertogdummen, zal met ons van oordeel zijn, dat indien be doelde hertogdommen met Pruisen worden vereenigd, de magt des lands daardoor veel meer zal worden vergroot, het aanzien van Prcisen in Europa oneindig meer zal worden verhoogd dan in der tijd het geval is geweest, toen Silezie met ons land is vereenigd. Volstrekt noodig is het echter, dat men zich een helder denkbeeld make van de gevolgen, welke zullen voortspruiten uit den eersten stap, gezet op den weg die Prui sen tot het bezit dier hertogdommen leidt. Worden zij inge lijfd, dan wordt de kaart van Europa en het thans bestaande evenwigt der staten geheel veranderd. Het gewigt dezer over wegingen wordt grooter naar gelang wij eeu beslissendeu stap in die rigting meer naderen. l)e landdag te Wiesbaden zal waarschijnlijk worden ge sloten zonder dat het geschil tusschen de regering en dc ver tegenwoordigers gerezen, in eenig opzigt is uit den weg geruimd. GOUDA, 18 November. Bij koninkl. besluit van 15 November (Staatsbl. n°. 127) zijn de volgende bepalingen vastgesteld Art. 1. Het houden van markten eu openbare verkoopingen van rundvee, voor zooverre het door gemeente-verordeningen blijft vrijgelaten is verboden 1°. binnen de lijnen van afsluiting, aangewezen naar aan leiding van art. 2 van ons besluit van 23 October jl. (staats blad n°. 122), en 2°. buiten die lijnen, in de streken of gemeenten, waarvan de aanwijzing door onzen minister van biuneulandsche zaken door plaatsing in de Staats-Courant ter algemeene kennis zal worden gebragt. Art. 2. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking met den dag der afkondiging in het staats-blad. In de zitting van de tweede kamer der staten generaal van woensdag is hoofdstuk II (hooge collegien van staat en kabinet des konings) der begrooting, na eenige beraadslaging bij enkele onderdeelen, met algemeene stemmen aangenomen. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen gehouden over hoofd stak III (buitenl. zaken). Onderscheidene leden namen daar aan deel. De onderwerpen die behandeld werden, warende wenschelijke verhoogiug van de bezoldiging onzer gezanten in het buitenland, de wijziging jan het tractaat met Pruisen tot wering van den sluikhandel, de kwestie der beurzenstichtingen in Belgie, enz. Door den minister van buitenl. zaken werden de gemaakte bedenkingen beantwoord. In de zitting van donderdag is de discussie over het hoofdst. buitenl. zaken afgeloopen, doch zou vrijdag daarover eerst de stemming plaats hebben, omdat over een amendement tot wegneming van de voorgestelde verhooging van het traetement van den gezant te Washington de stemmen hebben gestaakt en daarover dus eene herstemming moest plaats hebben. Hoofdstuk III B (r. k. eeredienst) is aangenomen met 46 te gen 19 stemmen, en hoofdstuk IV B (herv. eeredienst) met 47 tegen 18 stemmen. De tweede kamer der staten-generaal heeft gisteren, na aanneming van twee amendementen tot weglating der verhoo ging van de tractementen der gezanten te Washington en te Frankfort, het geheele hoofdstuk III A. der begrooting (buitenl. zaken) aangenomen met 55 legen 11 stemmen Z. M. heeft benoemd tot adjunct-controleur van de be lastingen eu bet kadaster in Friesland, J. C. Perk van Lith, thans surnumerair alhier. Ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in de plaats van den heer Idserda, zijn te Leeuwarden 1349 stemmen uitgebragt. Daarvan waren ver eenigd op de hh. A. van Assen 359, J. Andreae 354, de Geer 297 en Brouwer 284. Derhalve zal eene herstemming tusschen de beide eerstgeuoemdea plaats moeten hebbeu. Wij vernemen dat B. Kingwel, turfschipper alhier, laatstleden woensdag, nabij Jutphaas, levenloos in zijn schuit is gevonden. In de beide gasthuizen te Amsterdam werden in 1864 tusschen de 5000 en 6000 personen verpleegd, eu daarvoor gereed gemaakt 386,404 recepten. De kosten van elk recept bedroegen 0.047 a 0.048 en brengt men daarbij alle on kosten der apotheken, als onderhoud der gebouwen, verlichting, verwarming, jaarwedden en looneu in rekening, dan zal ieder recept te staan komen op 0 074 a 0.081. Alblasserwaard, 16 Nov. Ten bewijze, dat het som migen eigenaars van vee ernst is, wanneer zij eenig vee te huis hebben willen,- diene: dat heden twee koeijen, aan eenen zoogenaamden aak gebonden, al zwemmende de rivier de Les, tegenover de gemeente Langerak passeerden, om verder, dwars over het veld, naar hunne bestemming te worden vervoerd. Indien deze dieren langs den gewonen weg waren gevoerd geworden, zouden zij tweemalen het cordon, in ""el: waard hebben moeien passeren, of eenen grooten omweg hebben moe ten aflcgen, waartoe, volgens vele verhalen, de donkere nach ten der°laatste dagen guustig waren. Al zwemmende, den weg lekortende bezigt men echter daartoe liefst eenen helderen dag. Deventer, 17 Nov. Niet weinig geruststellend was het bericht dat het gevaar waardoor de provincie Overijssel be dreigd werd door den voorbeeldigen moed der Zwollenaren is afgeweerd; de inval der Hongaren n. 1. kreeg een dreigend aanzien, men /egt dat ze reeds tot het naburige W.jhe waren voort"ernkt en elk oogenblik zagen we de treurmare te gemoet „De Hongaren staau voor de poorte." Indien we nu ook nog bevrijd blijven voor de wolven, apen en kekatoes waarvan zwolsche correspondent spreekt, (zie N° 378) kunnen we voor eerst ons hoofd gerust neerleggen. Zwolle schijnt trouwens bijzonder in trek te' zijn bij de verschillende klassen van dieren; de aanvoer van ganzen op ODze jaarlijksche ganzenmarkt was ten minste verre beneden zeven honderd Het is een algemeen verschijnsel, dat de markten in dat artikel jaarlijks vers'aPP"1- Het verdeelen der verschillende gemeentegronden en de af schaffing der verplichting, die op vele huurders van boerenerven rustte om in den he.fst o. a. een of meer ganzen aan den landheer te leveren wordt algemeen als de oorzaak beschouwd Alweer is onlangs de trein Zutphen-Deventermerkelijk te laat a-meekomen De trein moet tusschen Zutphen en Deventer geruime™ tijd hebben stil gestaan. Het publiek weet de reden niet Nog altijd kan ons carillon met gebruikt worden, door- dat ér belangrijke reparatien plaats hebben. De inrichting moet geheel nieuw tvorden en in doelmatigheid dat der omliggende steden zoo als Zwolle b. v. verre overtreffen. Het' is een aangenaam gezicht die drukte en beweging op den IJssel vooral omdat we bijna den geheelen nazomer van elke gelegenheid te water beroofd waren tot aanvoer onzer goederen0 Als nu de kou ons maar met overvalt; anders zou den verscheiden handels-artikelen voor den winter weg blijven Kwolle 17 Novemb. De predikant H. C. Bervoets, sedert betrektójk korten tijd alhier, is dezer dagen beroepen bij de hervormde gemeente'te U,recht. Algemeen ^e^en^het betreuren wanneer men hem moes \er 1 Bervoets toch is een krachtig verdediger hunner beginselen. Allerwegen in deze provincie worden de geschorste vee markten hersteld. Ook Deventer de tweede plaats iu dit ge west heeft daartoe besloten. De zweedscl e adel begint teeken te geven van liberale bekeering. De spaausche intrest zal zonder nieuwe leeniüg betaaii worden. De veemarkt i3 ook te Deventer hersteld. Men heeft niet genoeg inge- schre\en om een standbeeld op te ligten voor Lamoricière. De onge steldheid vaB Leopold is een verdichtsel. De belgische kamers zijn zonder troonrede geopend. De amerik. fenians hebben een groo'-j oorlogsstoom boot gereed. Pruisen en Oostenrijk zijn het niet eens iu net irankfor- ter conflict. Van 1 mei tot 31 October is Spa bezocht door 15456 vreemdelingen. Aan de zamenvloeijiug van de Weser cn de Hamel wordt veel zalm gevap - n. Te Weenen zijn officieren terng gekeerd uit Mexico, die weinig gelooven in den duur der dynastie. Anna Mnrat heeft van den keizer een bruidschat van twee millioen fr. Te Assen verwacht men de oprigtiug eener hoogere burgerschool met driejarigen cursu3. Heden (18 novwordt te Madrid gedankt voor het ophou den der cholera. Te Kopenhagen voorziet meu nog politieke stormen. Te Harlingen zijn 2380 hoorntouwen opgekocht en verbrand. De cholera is te Koustantinopel geheel verdwenen. Nabij Gothenburg in Zweden is een walvisch gestrand van 54 voet lengte. H<t door den heer Dupin nagelaten vermogen wordt geschat op 5 millioen fr. Het ministerie van oorlog beraamt een hoogst belangrijken maatregel ten aan zien der sabelschedeu. In de nabijheid van Praag is eeu trein van Weenen beroofd. Carlysle is tegen Disraeli tot rector der hoog* :chool van Edinburg benoemd. Bij Windsor heeft men stukken ijzer op de rails gevouden, toen leden der kon. familie langs dien weg werden terug verwacht. Onder Voorschoten en langs den Rijn komen enkele geval len voor van veeziekte. Te Groningen handhaaft men de schorsing der veemarkt. Te Pevenscy bij Bevesier is een walvisch van 80 voet lang en 36 van omvang aan strand gedreven. Men beweert dat Dupin zijn vermogen heeft vermaakt aan de familie Oileans. Sak-en is bereid Itnlie te erkennen. De longziekte neemt in Friesland weder toe. Donderdag is te Alkmaar het socitcitslokaal Harmonica van den heer Kcnp afgebrand. D" n.aarschalk Randon wil de fransche officiers-trak tementen verhoogen. Naar wij vernemen heeft er alhier eene bijeenkomst plaats gehad van timmerlieden, met het doel om eenparig pogingen aan te wenden tot verkrijging van hooger loon, en zijn wij wel onderrigt, dan heeft men besloten, om op de meest be- scheidene wijze aar. de verschillende bazen 20 ct. verhooging van daggeld te vragen. Eene dergelijke handeling juichen wij van harte toe, en wij durven vertrouwen dat een zoo billijk verzoek niet zal worden van de hand gewezenwie toch is niet overtuigd, dat de dag- loonen niet meer in evenredigheid zijn met de prijzen der levensmiddelen, wie, die niet weet dat de ambachtslieden wer kende verarmen, en bij den minsten tegenspoed iu eene be klagenswaardige positie verkeeren, en wie is er eindelijk, voorat bij het letten op eigen be, aefte, die niet de vraag in zich voelt oprijzenhoe komen zij door 't leveu Zulk een toestand noemen wij ongelukkig, te meer, w anneer men daarbij in aan merking neemt, dat die menschen hunne jeugd hebben besteed tot het aanleerer, van een vak, dat zij daaraan jaren hebben gearbeid, en nu zij vau hunne vlijt en bekwaamheid de vruch ten moesten plukken, bevinden zij zich, zelfs in het gunstig ste geval in zeer bekrompene omsiaudigheaen. Vurig wenschen wij dus dat hunne pogingen zullen slagen, hierbij de verzekering voegende, dat zoo wij later op onze rekeningen eene zoodanige verhoogiug aantreffen, wij, en gewis velen met ons, die zonder morren zuilen betalen. G. Gouda 17 November 1865. Gouda, 16 Nov. Tarw e. Poolsche p. last 310. Zeeuw, per mud 9 a 10.50. Rogge. Inl. 6 a 6.50, buitenl. 7.00 a 7.25. Gerst 4.50 ii 6.00. Haver 4 a 5.25 Erwten 8.50 a 11 Bruine boonen f 12 a 14. Paardeb. 7 50 a 7.75. Duiveboonen 8. a 8.50. Hennipz. 8. Boekw. Fr. per 2100 ned. 170. Noordb. 180 5 185. veemarkt met zeer geringen aanvoer eu t ragen han del. Vette varkens golden van 22 tot 27 c., magere varkens tot enorm verhoogde prijzen verkocht. Kaas. Aangevoerd 20 partijen, 22 a 28. Goeboter 1.34 a/1.40. Veiboter/ 1.14 a 1.20 p. n. GOUDA. G FBO It IN14 Nov. Aaton Jan Cornells, omlers A. I. Beukman tu L. M Vogelzang. 17- Lndovkos Johannes, ouders B. L Koelman en J OviRiFDEN- 14 Nov. P van den Berg, 11 d. 15. A. B. vau der Klein, 37 j. J. Zorg, 55 j. 16. C. Geerlmgs, wed. J. Zandijk, 70 ^Gehuwd- 15 Nov. C. P. Clemens en A. A. vau Luijk. J Simmers en A J Wassing. - J. Groeneveid en G. NL Polet. - W. Plak en. J. van Engelen.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2