BtmtenlanJr. Gemengde Berigten. ZwoHe, 26 Nov. Eene oude zaak is voor eenige dagen weder opgewarmd. Het bewuste kind van mevr. de weduwe Pruimers is uit Zwitserland gearriveerd. Het is alsnu gesteld onder bescherming van den wettigen voogd; van Rijn noch de weduwe Pruimers laten iets van zich hooren. Het gerucht wil ze in Ierland hebben. Wellicht wijdt de ex-predikant zijne beruchte talenten aan de zaak der fenians. Burgerlijks Stand. officieren, 0_ie tot ile telegraafdienst worden toegelaten, zullen onmiddellijk eene plaats bekomen met 1400 frs. tractement. LI. dingsdag zijn al de financiële specialiteiten onder de raads lieden des keizers te Compiègne vergaderd geweest en bij die gelegenheid zijn al de hervormingen op het budget definitief vastgesteld De bezuinigingen bedragen te zamen 45 millioen. Men zegt thans, dat Engeland het voorbeeld van Frankrijk zal volgen en eene kleine vermindering brengen in het effectief van zijn leger. Men lacht hier echter met dergelijke maatre gelen, die zoo weinig ingrijpend zijn. Het wordt niet vol doende geoordeeld, dat elke mogendheid zijne legermagt met vier man en een korporaal vermindert en dat alsdan van de aaken gepredikt wordt, dat Europa zich ontwapent en dat men offers brandt op het altaar des vrtdes. In Frankrijk bedraagt het leger na de vermindering, nog 390,00C man. Berlijn, 26 Nov. De heer Löwe, lid der liberale partij, heeft gisteren zijne eerste voordragt gehouden in de zaal der vereeniging van leden van den handwerksstand. De inhoud zijner rede is in korte woorden deze: De volksgezinde partij behoort opentlijk en met al de haar ter dienste staande krach ten aan te dringen op eene doortastende hervorming van de grondwet, het belastingstelsel, de bepalingen ten opzigte van de militaire dienst en het ''esregt. - In het district Oschersleben mag volgens eer,e verorde ning, door den landraad dezer dagen uitgevaardigd, niemand varkensvleesch of spek ten verkoop aanbieden dan nadat een gedeelte daarvan vooraf microscopisch is onderzocht. De aan leiding daartoe is het uitbarsten der trichinenziekte in gemelde plaats en in vele der omliggende gemeenten. Te Hedersleben heerscht de ziekte in hevige mate. Voor eenige dagen stierven na het verduren der schrikkelijkste pijn op eenen dag vijf personen aan deze ziekte in laatstgemeide stad, alwaar thans ruim 2Ü0 personen er door zijn aangetast. Frankfort, 27 Nov. Uit Bern wordt gemeld, dat de ra- diealen niet te vreden zijn met de voorgestelde wijzigingen der grondwet, uithoofde zij niet doortastend genoeg zijn. Er hebben reeds volksvergaderingen plaats gehad, wier resolutien allen in dien geest zijn vervat en de dagbladen der radicale partij ijveren zeer, om eene verwerping dier voorstellen bij de aanstaande volksstemming in de verschillende kantons voor te bereiden. In Bazelland mag de afstemming met zekerheid te gemoet worden gezien. In geen enkel kanton is men zoo zeer tegen de toelating van Israëlieten en het verleenen van gelijke regten aan heil als de zwitsersche burgers bezitten als in Ba zelland. Er blijft echter geen twijfel over rf het besluit van ile bondsvergadering te dien aanzien zal in dat kanton spoe dig ten uitvoer gelegd worden. GOUDA, 25 November. Naar wij vernemen is tot kapelmeester bij het muziekkorps der dd. schutterij te dezer stede benoemd, de heer A. J. Beu- senkamp, laatstelijk woonachtig te Zutphen, alwaar hij tot op t oogenblik van zijn vertrek naar bier, reeds enkele jaren die betrekking bekleedde. Bedriegen wij ons niet, dan is ZEd. allezins berekend om gemeld muziekkorps, 't welk in den laat- sten tijd, door gebrek aan een kuudigen en knappen chef op den weg van vooruitgang stilstond, eene betere muzikale toe komst te gemoet te doen treden. Seeds een korten tijd te voren had de heer kapitein B. van Galen zijne functie ais officier der muziek nedergelegd, en is het beheer van voormeld muziekkorps overgegaan in handen van eene commissie uit het korps officieren dezer schutterij onder het presidium van den heer W. D. de Lan»e Jr., ka- pitein-kommandaut. - In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van maandag heeft, de heer van der Maeseu de Sombreff zijn ontslag genomen als lid der kamer, aangezien na de discussie op 20 dezer het vermoeden zou kunnen ontstaan, dat hij niet door^ vrije xeuze was benoemd. oorts is een voorstel tot enquête door den beer van Zuylen, van Arnhem, ingediend nopens ileze twee vragen1°. ot erdoor een of meer ministers middeilijk of onmiddellijk in 1865 op de verkiezingen in Lim burg invloed is uitgeoefend, strijdig met de vrije werking der verkiezingen? 2°. Of er door of van wege den minister van financien last gegeven is, om overtredingen in zake van be lastingen in Limburg door de vingers te zien. Dit voorstel is naar de afdeelmgen verzonden tot onderzoek. De dicussie over het lager onderwijs is daarop voortgezet. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal^ is de beraadslaging over hoofdstuk V der staatsbegroting (binnenl. zaken) voortgezet en ten einde ge- bragt. He. geheele hoofdstuk is daarop aangenomen met 53 tegen 18 stemmen. De discussie over hoofdstuk VI (marine) is aangevangen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-genen»! zijn gisteren morgen vergaderd geweest om te onderzoek?» het voorstel van den heer van Zuylen van Nijevelt tot h t houden van eene enquête over de limbnrgsche aangéle»enhe den. Men zegt dat dit voorstel ongunstig is ontvangen Het Handelsblad zegt Wij zien den heer Betz met leedwezen uit het sinister,V treden, in de eerste plaats om de diensten, die hij aan de lande heeft bewezen en nog had kunnen bewijzen, en ten tweed" om de reden die tot. zijne verwijdering aanleiding heeft ge»/ ven. Intusschen was het, na al het gebeurde niet wenschelhk dat hij zijne hooge betrekking bleef bekleeden. Wat znllt eehter de limburgsche verkiezingen nog meer baren De' he van Wintershoveu heeft verklaard, dat hij een brief van d/n heer Thorbecke heeft gezien en daarin de woorden heeft gele zen: „De regering laat de wetsontwerpen los." Eene gelijke" verklaring moet gisteren in de zitting der staten van Limbur» zijn afgelegd door Dr. Gelekerien. In weerwil van die vtr° klaringen kunnen wij niet geloven, dat de heer Thorhecke' een dergelijken brief zou hebben geschreven. Zijne kennis zijne strenge beginselen, zijne ondervinding, zijne voorzigtio-heid en al zijne antecedenten verzetten zich tegen het aannemen van zoodanig feit. Zijne stellige ontkentenis zou bovendien reeds voldoende zijn, om ons aan daarmede strijdige verklaringen voor het minst te doen twijfelen. Onder de tegenwoordige omstandigheden achten wij het niettemin zoowel in het belang van het algemeen, als in dat van den heer Thorbecke wenschelijk, dat het voorstel tot het houden eener enquête door den heer van Zuylen, in de tweede kamer gedaan, worde aangenomen. Wij verwachten dat ook de heer Thorbecke, overtuigd dat zoodanig onderzoek, niets te zijnen nadeele zal kunneu ople veren, zich niet tegen dat voorstel zal verzetten. Bij besluit van den 27s,en nov. 1865 n». 48, heeft Zijne Majesteit goedgevonden, aan den heer G. H. Betz, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag' te ver leenen uit zijne betrekking van minister van financiën met dankzegging voor de vele en gewigtige diensten, door hem den lande bewezen, en het beheer van het departement van finan ciën ad interim op te dragen aan den heer mr. N. Olivier minister van justitie. Een inzender in de N. R. Courant van 28 nov. stelt voor om, nu de kamer toch en veine d'enquête is, no» de drie volgende te houden: 1°. Eene enquête om te onderzoeken of en zoo ja, op welke wijze de schatkist door de Pangka— hout-contracten en zekere pensioenen benadeeld werd. 2°. Eene enquête om te onderzoeken of de verkiezing van de bh. de Brauw en baron van Zuijlen in 1864 geschied is, zonder inbreuk op de kieswet en de grondwet. 3". Eene enquête om te onderzoeken of door een voormalig gezant in Turkije aan den sultan geld op diamanten geleend is en zoo ja, of het met de waardigheid van een gezant van Nederland strookt om door eene hooge rente op die wijze gei den te verkrijgen tot herstel van gebouwen, waarvoor de gelden waarschijnlijk door de kamers zouden geweigerd zijn en op welke wijze die verkregen renten verrekend "zijn. Bij vonnis der arroud. regtbank te Breda, dd. 25 nov, is mevrouw C. S. B. C. F. d. M. v. V„ echtgenoot van den kapt. van het aldaar in garnizoen liggend 3e rag. inf. v. H., schuldig verklaard aan het haar bij acte van dagvaardin" ten laste gelegde, het plegen van 9 feiten van bedriegelijke oplig- ting, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden, 9 geldboeten ieder van 25, waar van 6, bij wanbetaling, zullen worden vervangen ieder door 3 dagen gevangenisstraf, terwijl de overige bij lijfsdwang ver haalbaar zijn, en in de kosten. De commissie benoemd bij besluit der algemeene ver gadering der nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, en die tot bevordering der pharmaeie tot onder zoek der geheime geneesmiddelen en bestaande uit de hh. prof. A. Heijnsius, prof. C. J. A. J. Ondemans, A. H. Walter, W. Stoeier en Jac. Polak te Amsterdam P. Brouwer en W. Ro bertson te Rotterdam; Jac. Duparc en T. D. Vrijdag Zijnen Jr. te 's Gravenhage, heeft op den 1 nov. jl. eene vergadering gehouden, waarin prof. Heijnsius tot voorzitter en A. H. Wal ter tot secretaris zijn gekozen. In die vergadering zijn verder eenige bepalingen vastgesteld en besloten de hier volgende uit- noodiging door de organen voor genees- en artsenijmengkunde bekend te maken. „De commissie, benoemd tot onderzoek van de zamensteiling en bereiding der hier te lande in de dagbladen als anderzins aangeprezen geheime geneesmiddelen, neemt de vrijheid, ter vervulling barer taak, de hulp van hh. genees- en artsenij- mengkundigen in te roepen. Zij houdt zich overtuigd, dat er, behalve de in de dagbladen aangeprezen en derhalve haar bekende dreven is. Over 't algemeen is men over en wordt er veel rijst uitgevoerd, zoodat de prijs in het jan- jorsche daardoor zeer hoog is, en daaraan welhgt het ben=t van misgewas zijn oorsprong te danken heeft. lien schrijft uit Samarang van 29 sept. Berigten uit den oosthoek stellen den stand der ltoffijeultuur in de resi dentie Bezoekie over het geheel als zeer gunstig voor. De koffij-productie zal, naar alle waarschijnlijkheid, de taxatie verre overtreffen, dank zij den betoorden zorgvuldig» ijver. Vooral munt de afdeeling Bondowosso uit. qo Te Delfshaven ziju van 5 tot 19 november aangetast 93, aan de ziekte gestoken 0, afgem akt 39, hersteld 5 runderen, middelen, nog vele andere verkocht worden, die hoewel min der publiek aangeprezen, een niet minder groot nadeel berok kenen. Ten einde nu ook deze zooveel mogelijk te leeren kennen, noodigt zij allen in wier kring dergelijke middelen worden ver kocht of gebruikt, uit, haar daarvan opgaaf te willen doen en zal zij daarbij gaarne alle verdere inlichtingen ontvangen, die strekken kunnen, om den aard en zamensteiling dier middelen te leeren kennen. Z. M. heeft aan H. Raat, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Woerdenen als zoodanig benoemd J, A. Muller. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan J. J. van Stapele, als ontvanger der accijnsen te Haarlem. Men leest in de Tijd van 25 nov. het volgende: „De klagten over de exploitatie van de rijnspoorwegmaat schappij zijn, dunkt ons, alles behalve zonder grond. De om- slagtige administratie, met haar lastig stelsel van kaartjes controle, dat gedurig onnoodig oponthoud veroorzaakt, de onvoldoende inrigtiijg van het station te Utrecht, waar de treinen achter en naast elkander moeten wachten, en één voor één, als vigelantes, bij het uitgaan van een schouwburg, voor komen, de dure snel- en de langzame gewone treinen verdienen de opmerking wel, dat de regering niet al te gezind moet wezen, om deze maatschappij de exploitatie van nieuwe lijnen toe te vertrouwen, al zijn ook de rijtuigen zoo slecht niet al? sommigen beweren. Er is overigens slechts ééne klasse van het publiek, welke Diei over den rijnspoorweg ontevreden is, namelijk die harer dividendheffers, doch juist de hooge stand hunner aandeelen toont, dat het deze ouderneming niet aan middelen ontbreekt, om aan de algemeene grieven ten minste eenigzins te gemoet te komen." Uit Batavia dd. 15 oct. meldt het bat. Handelsblad: Het belangrijkste nieuws der laatste dagen is het zeer gun stige berigt omtrent de expeditie naar Assahan, door de Ja- vasche C yUrant bekend gemaakt. De singapoorsche bladen hadden een gerucht medegedeeld, dat de onzen een gevoelige nederlaag zouden hebben geleden en dat de kommandant der expeditie gesneuveld zoude zijn doch teregt voegden diezelfde bladen hierbij dat aan dit gerucht weinig waarde gehecht konde wor den. Het is nu gebleken dat de hoofdstad van het rijkje As sahan op de nadering der expeditie door den vorst en zijn gruoten verlaten geworden en zonder slag of stoot door de onzen in bezit genomen is. Het voornemen is thans den vijand, die het nederlandsch gezag zoo moedwillig heeft uitge- tar', en nu het er op aankomt slechts in de vlugt zijn heil weet te zoeker, verder te vervolgen waarschijnlijk tot de vorst zich op genade of ongenade overgegeven hebben zal. Een eenigzins krachtige tegenstand schijnt in gfen geval te duchtec, en de vredesvoorwaarden zullen or. et wij tel (1 naar het goedvinden der regering kunnen werden gedicteerd. Het eenige waaronder onze troepen hebben fe lijden gehad is zware ver- moeijenis. i j- De inboorlingen van Borneo zijn krijgsnaftiger (lan cue van Assahan; daar wordt nog altijd gestreden^ en het volmaakte herstel der rust schijnt vooreerst niet bereikbaar te Z1JU\ Yan de buitenbezittingen valt overigens niets belangrijks te vermelden Yan Java slechts dit: dat de aardbevingen telAm- barawa nog niet ophouden, en het staken der werkzaamheden aan den spoorweg in die rigting derhalve zeer raadzaam zoude zijn, waartoe echter, naar ons inzien, de goedkeuring der wet gevende magt wordt vereischt; dat overigens het spoonvegwerk ijverig wordt voortgezet en de arbeiders zich wederom in groo- ter aantal dan eenige weken geleden komen aanbieden; dat het bankdisconto op nieuw is verhoogd tot 7 ptt.; dat üe heer Trakranen met nlt. maart zal aftreden als president van de factorij der N. H. M., en zal worden vervangen door den heer van Oosterzee; dat zich tot het afleggen van het examen voor indisch ambtenaar 26 candidaten. hebben aangemeld: dat de voorstellingen van het operagezelschap met algemeen ge noegen worder bijgewoond en dat de nijverheids-tentoonstelling morgen zal worden geopend. t> In een door ou3 ontvangen schrijven uit de Preanger wordt medegedeeld, dat het berigt, als zoude de rijstoogst door misgewas en veldmuizen zeer ongunstig ziju uitgevallen, over- den oogst tevreden, aan het einde dier week nog ziek 49. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aldaar aangetast 539, aan de ziekte gestorven 21, afgemaakt 386, hersteld 111. Va" m deze week aangetasten zijn 39, doch in het geheel in deze week 62 runderen goslagt. De ziekte heerscht zeer hevig. Melk begint te ontbreken. De bijeenkomst der zwolsche kiezers tot daar3teL'ing eener kiesvereenigiïig is niet zonder gevolg gebleven. Mannen van bekende bekwaamheid en ervaring hebben zich met de zaak in gelaten en de oprichting is reeds voltooid. In de eerstvolgende vergadering, die deze week plaats grijpt, zullen er kandidaten voor den gemeenteraad gesteld worden. Deze oprichting mag voor Zwolle met recht eene politieke aanwinst heeten, vooral met 't oog op de algemeene verkiezingen want alles laat zich aanzien, dat deze vereeniging zich flink van haar taak zal kwijten. DeVOnter, 28 Nov. Deze week verspreidde zich het ge rucht door deze stad, dat er concessie zou worden aangevraagd tot aanleg van de spoorweglijn SeheveningenAlmelo met bij- hcorende werken, geheel voor engelsche rekening. Dit gerucht, in verband met de woorden door den lieer minister van bin nenl. zaken gesproken, heeft onze hoop weer verlevendigd. Er hebben zich In de laatste dagen verscheiden gevallen op gedaan, dat kinderen bij onze winkeliers goederen meenamen voor de deftigsteu onder onze ingezetenen die goederen wer den teruggebracht noch betaald eindelijk is gebleken dat zich eene bende jeugdige bedriegers op genoemde wijze van allerlei goederen heeft meester gemaakt. De politie verzoekt inlich tingen. Iii Engeland gaat men de zieke koeijen hoeomopatLisch genezen, T Kopenhagen wil men de ministers over grondwetschennis in staat van be- schuidigiug stellen. Anna Murat ontvangt van den keizer een parelsnoer van 500,000 fr. als huwelijksgeschenk. De eng. regering zal spoedig een einde maken aan de spaausche stoutigheden tegen Chili. Vier fransche dames hebben sedert korten tijd examen afgelegd in de letteren. Bij de verk: 'ugeu te Praag heelt de boheemsche partij gezegevierd over de duitsche. Garibaldi het ft zijn mandaat niet aangenomen. In Stiermarken is de geldnood zoo hoog geklommen dar aanzienlijke eigej dom men voor spotprijzen verkocht w orden. Den 22 nov. heeft te London en omstreken een vreeselijke storm gewoed. Hanover wil Italië niet erkennen. De volksstemming over de herziene constitutie za'l in Zwit- serlaud den 14 januarij a. s. plaats hebben. In Eugcland zijn in het geheel 27432 runderen aangetast, waarvan 899S doodeliik, terwijl er 12680 werden afgemaakt. Den 22 october heeft te Ha\ana een storm gewoed, waardoor 300 schepen schade bekwamen. Lord Dudley heeft zijne bruid eeu diadeem ter waarde van 360 duizend gulden geschonken. yoor het standbeeld van Lamoricière is 50,000 fr. ingeschreven. De gele koorts rigt groote verwoestingen aan op Guadeloupe. Men ver zekert dat de portugesche zwager keizer eu prins verzoend heeft. Het hoofd der iersche feuians Stephens is ut de gevaugems te Dublin ont vlamt. Te Teheran ziju moeijelijkheden gerezen tusschen den minister vaiT buitcnl. zaken en het corps diplomatique. In Griekenland is een nieuw ministerie tot stand gekomen. Dij de verkiezingen -oor den hongaarschen landdag heeit de partij van Deak gezegevierd. De op- staud op Jamaica is volledig onderdrukt. Te Stokholm z:jn 4000 man binnen gerukt. De venetiaansche kwestie zal regtstreeks voor hefc italiaansche parlement gebragt worden. De uitrusting van troepen en de levering van oorlogsmateneel naar Texas is te J*ew-iork verboden. -- De oudernemer van de speelbank te Baden geeft aan de uitgeplun derde spelers reisgeld om zich er van daar vau kant te helpen. De burgemeester van Amsterdam vraagt zijn ontslag en zal gevolgd worden door een wethouder. Te Weenen is dezer dagen eene bruid omgeko men door het inslikken eener speld. Lord Stanley en de conservatieve liberalen weigeren hunne medewerking aan lord Russell. De engelsche stoomboot Atlanta wordt gezegd de cholera van Havre naar Aew-Aork overgebragt te hebben. lu de zweedsche provincie Schonen is de run derpest uitgebroken. GOUDA. Gfboren- 22 Nov. Maria Hendrika Wilhelmioa, ouders G. H. de Peer W Danëns 24. Geertrui;, ouders J. Miltenburg en L. Brugman. 05 Johannes Anthonius, ouders L. Xieuwenlmram en A. E. de Graaf. Willem August, ouders P. C. van Zeijlen en T. Meijmoger. Wilhelmus Josenhus, ouders Z. van de Kasteelen eu en E. Smits. - 26 Genit Adnaan Hendrik, ouders G. A. D. J Gabri; eu A. H. kar- rewij - Johannes, ouders C. van der Wolf en G Dongelmans. - Ilendneus Anthonius Lambertus. ouders W. F. Schwartz eu E. W. Ma- ion. - Tennis, ouders J. Wildschut eu S vau der Noot. Overleden 24 Nov. A A C. van Licrop, 2 m. - W Dekke., 3 j. J. de Jong, 2 j. - 26 A. Pulet, 3 J. F. C. Bul, 11 L. Brugman, huisvr. van J. Miltenburg, 40 j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2