f 1805» Zondag, 3 December. ook wat Jl'ecten. I' öuitenlanb. Overzlgt. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. ti I 8P/4 94% 94% 56716 63% 681!/16 i! BRINKMAN. 68% 24% 37’/, 44% 77% 59 64 76% 5 8’716 63’716 Geble /en koera. H van de ongekrenkte belasterden minister, dan zullen zijne 191*/, 56%s GOUDSCHE COURANT. ig 28 November. Hoogste koers. 60% 71%6 94s/b Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. vijanden niet schaamrood aftreden, maar vrolijk juichen //zalig zijn de bezitters!” London, 30 Nov. De argumenten in het rapport der ko ninklijke commissie tot onderzoek der veeziekte hebben bij den Privy Council geene volledige goedkeuring verworven. Intus- schen breidt de veeziekte zich meer en meer uit, en wat de geneesmiddelen betreft die men nu aanwendt, deze worden nu welligt nog gevaarlijker dan de kwaal zelve, daar men nu hiertoe grootendeeis arsenicum gebruikt, hetwelk natuurlijk niet weinig aanleiding geeft tot wantrouwen ten opzigte van het vleesch, dat ten verkoop wordt aangeboden. Zoo ook zijn er tegenwoordig vele veehouders, die hunne schapen in de weiden laten loopen, na de vachten ter wering van ongedierte sterk bevochtigd te hebben met een mengsel, waarin eene sterke dosis rattekruid is verwerkt, ten gevolge waarvan dat vergift zijn weg vindt in het gras en in den bodem of in de maag van grazende dieren. Hierop wordt alsnu door sommigen opentlijk de aandacht der veehouders gevestigd, ten einde hen in beden king te geven of dit geen gevaar voor de menschen oplevert. Berigten uit New-York van 23 nov. melden Lc geheele bonds-kavallerie heeft bevel ontvangen zich naar San Antonio in Texas te begeven. Het gouvernement heeft dc helft der ge- emploijeerden aan drie maritieme werven ontslagen. De repu blikeinen hebben het beleg van Matamoras opgeheven en zich verstrooid, achtervolgd door de keizerlijke troepen. Parijs, 29 Nov. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Boniface, waarin deze zegt gemagtigd te zijn te ver klaren, dat het berigt onjuist is alsof de spaansche gezant te Parijs op vertrouwelijke wijze zou hebben verklaard, dat de admiraal Pareja al te vijandig in Chili is te werk gegaan en ongetwijfeld gedesavoueerd zou worden. De gezant, zegt de heer Boniface, heeft nimmer kunnen gelooven noch zeggen, dat zijne regering het gedrag zou desavoueren van den admiraal, die overeenkomstig zijne instructien gehandeld heeft door eene gematigde voldoening te eischen. Op grond eener bijzondere geloofwaardige mededeeling uit Rome heeft de nieuwe oostenrijksche gezant, de baron von Hubner, bij het overgeven zijner geloofsbrieven aan den paus verklaard, dat ziju gouvernement zich voortaan hoogstens bij het zedelijk ondersteunen van den h. Stoel zal moeten bepalen. Die verklaring schijnt een diepen indruk op het vaticaan te hebben gemaakt. Er is sprake geweest van het uitrusten eener expeditie naar Madagascar, en wel naar aanleiding van een daartoe door den maarschalk Bandon gedaan voorstel. Reeds had de keizer een vlag-officier der marine naar Compiègne ontboden, om hem over dat plan te raadplegen, toen Z. M. het in den ministerraad ter sprake bragt. De meerderheid verklaarde zich tegen het plan, vooral in verband met de bezuinigingen, die men bij de departementen van oorlog en marine tracht in te voeren. Daar uit ontstonden hevige diseussien, waaraan de keizer een einde maakte, door te verklaren, dat hij de /aak zou overwegen. Napoleon III schijnt zich inmiddels echter door de oppositie te hebben laten overreden om geen gevolg aan het plan van den maarschalk Bandon te geven. Weenen, ‘29 Nov. Volgens de morgenbladen heeft er, naar aanleiding van hetgeen in den kroatischen landdag is voorge vallen, een ministerraad plaats gehad. Alhier is aangekomen eene deputatie der fusie-partij, die bij den keizer hare bezwaren wil indienen over de opdragt van het presidium bij den land dag. Zij zal dezer dagen door den keizer worden ontvangen. Volgens de Morgen Post zou de regering het plan hebben over wogen om den kroatischen landdag te ontbinden. De commissie der constitutie uit de grazer landdag zal voorstellen een adres aan den keizer te rigten tegen het september-p dent. Door den landdag van Bregenzen is het voorstel, betrekkelijk het segteuu ber-patent aangenomen. GOUDA, den 2 December. Men vleit zich in Engeland met de hoop dat de koningin hare afzondering opgeven en weder meer naderen zal tot het maatschappelijke leven. Ten aanzien der reformbill koestert men ook goede verwachtingen, vooral wegens de benoeming van een paar liberale leden in het kabinet, hoewel lord Russell zeer terughoudend is in zijne uitlatingen over dezen maatregel. De oostenrijksche leening schijnt weder goed geslaagd zoo berigt men ten minste uit Weenen en Parijs. D'' last van het verdrukte volk is weder vergroot om eea onmogelijken staat, van zaken nog korten tijd te rekken. De daar vereenigde land dagen bieden uiterst weinig vooruitzigt op overeenstemming. Even weinig kan men in Pruisen verandering ten goede voorzien; de bijeenroeping der kamers zal geen uitkomst bie den; het einde ligt in willekeurig geweld of in revolutie. In Zweden koestert men hoop op vreedzame schikking; in Denemarken heeft eene groote meerderheid het voorstel afge wezen om het ministerie in staat van beschuldiging te stellen. Eindelijk zal de onrust stokende exkoning van Napels Rome verlaten, waar het den nieuwen minister ernst schijnt te worden met het vervolgen van *s konings vrienden, de roovers. De fransche hervormingen en bezuinigingen beteekenen niet veel, meer gelooven wij aan den ernst der pogingen om het tusschen Oostenrijk en Italië tot een vergelijk te brengen, dat echter niet dan eeu tijdelijk palliatief kan zijn en de beslissing verschuift tot den grooten verzoendag. De nieuwe italiaansche kamer begint met bezadigdheid Uit de vereenigde staten verneemt men dat enkele der zui delijke gewesten zich onhandelbaar betoonende president blijft zich gelijk in matiging en vastheid. Hij handhaaft de onzijdigheid ten aanzien van Mexico, en de onderhandelingen over de Alabama met Engeland wekken geene bekommering. De diseussien over de staatsbegroting lijden zeer onder den tegen woord igen toestand, maar het bleek toch in allen gevalle dat eene groote meerderheid vertrouwen stelt in den minister van binnenlandsche zaken die van marine en ooilog zien hunne taak zeer verligt in de verdediging hunner hoofdstukken door de mindere opgewektheid in de beraadslaging, daar de eene partij den val van het ministerie wacht van andere ma noeuvres en de vrienden schromen de bezwaren van het oogen- blik te vergrooten. De aandacht is geheel gevestigd op het voorstel tot enquete van den graaf van Zuylen. Men meende dat de aftreding van den minister van financiën en hel besluit der hmburgsche staten voorloopig een einde zou maken aan het geraas. Maar de oppositie houdt zich niet tevreden met zoo sober resultaat. Thorbecke is de steen des aanstoots, hem zoekt men, hem moet men bederven, en de voorgestelde enquete moet den uitstekenden man vellen om voor kleineren gelijker soort plaats te maken. Toch is dat voorstel tot enquête, hoe listig ook ingekleed, zoo kwaad niet. Het is zeer geschikt om tot eene beslissing te komen. De leden der staten generaal zullen in hun oordeel over dit voorstel verklaren, of zij vertrouwen stellen in den minister Thorbecke, als een eerlijk man, wiens stellig^ ontken- tenis geen nader bewijs behoeft. T het voorstel reeds vooraf gegaan, maanden lang beeft den besten wil naar mogelijke bewijzen gezocht en T°\uenbehoort de kamer te weten of zij gelooft het woord van den minister. Wantrouwt zij rijn woord; is er opzettelijk on derzoek i oodig, dan kan het ministerie geen oogcr.bl.k blijven aan het hoofd des bestuurs, maar is verphgt plaats te maken voor de edele en bekwame mannen, die zulk een treffe.ijk plan En als dan na de enquête, duidelijk Jilijkt regtschapenheid van den l~-- waarheid i_ zich voordeel toette r verre van af, ttig, noch al wat ide zijn. Dat ik is namelijk om- ichte verwijt tot a uwe Olie niet i even zoo dik- t vele plaatsen een aangenamer et is dus alleen ekend te maken, ENA’S BEKG- eneesmiddel voor rallende haar, een lel voor den aan- i een zeker voor- 'roegtijdige grijs- t, hoezeer dezelve ~>x hare veelom- i Zich toch zou >or de aangename or kan men goed- ij andere soorten en uitgebreidsten te verkrijgen zijn, irgplan ten Olie is ijgbaar a 60 cents ifddépót te Delft en verder bij Gouda. Westewagestraat. Oostpoort. e Woerden. Zevenhuizen. r/ Gorincliem. u Dordrecht. Utrecht. ts in ons Rijk. dit voorstel verklaren, of zij vertrouwen minister Thorbecke, als De enquête is immers ook men met niets ge-

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1