öimtenlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Zwolle, 30 Nov. Eene kleine misstelling dient verhol pen te worden. Onze nieuwe kiesvereeniging nl. is nog niet wat zij zijn moest en kon. We zijn met onze beschouwing een weinig vooruit geloopen, zonder ons met denkbare hinder palen in te laten. Het geval heeft zich voorgedaan, zonderling genoeg, dat van de genoemde kiesvereeniging drie maal een bestuur werd verkozen en telkens de gekozen leden voor de eer bedankten. Hiervan was 't gevolg dat T tijdelijk bestuur zich der zaak onttrok en wij dus op dezen oogenbhk evenver zijn als voor dat er iemand aan de oprichting dacht. Onze illusie is zoodoende geheel verdwenen. De verkiezingen voor den raad en de provinciale staten, die aanstaande week plaats hebben, zullen maar weer op echte zwolsche manier moeten geschieden want vóór dien tijd kan de zaak onmogelijk bij gelegd worden, zoo daar nog kans op is, waaraan we wel twij felen. Zoo ergens dan hier in Zwolle heerseht eene verregaande onverschilligheid omtrent politieke zaken; men laat alles maar op drijvers aankomen. Enkele liberale mannen stonden op om dit misbruik tegen te gaan en begonnen met de oprichting eener kiesvereeniging, maar te midden hunner werkzaamheid werden zij overvleugeld door dien geest van lauw- en flauwheid, zoo bijzonder eigen aan sommige Nederlanders in 't algemeen" en menigen Zwollenaar in 't bijzonder. Marktberigten. Delft, 30 Nov. De graanmarkt goed voorzien, de prijzen iets lager. Tarwe 8.60 a 9. Rogge 6 a 6.30. Zomer- gerst 4.60 a/5. Korte haver 4 a 5. Lange do. 2.80 3.60. Duiveb. 7.50. Paardeboonen 6. Br. boonen/13 a15. Groene erwten 10 a /ll. Kantongeregt. Burgerlijke Stand. 1 Deccmb. Het ontwcrp-adres tier meerderheid van liet comité van den neder-oostenrijkschen landdag is in gelijken zin als dat van Stiermarken, tegen de schorsing der constitutie. Het strekt tevens om den keizer te verzoeken, dat hij na de zitting der thans bijeengekomen landdagen van de westelijke helft des rijks, den engeren rijksraad in staat moge stellen tot uitoefening van diens grondwettige regten en dat de resultaten van het verhandelde met de hongaarsche en craatische landdagen bij den rijksraad wor'e ingediend. De minderheid 'er commissie van den neder-oostenrijksehen landdag zal insgelijks een adres indienen. Dit stuk zal strekken ter verklaring dat de schorsing der constitutie wel veel zorg heeft verwekt, maar dat bij de voortzetting van veranderingen in de constitutie, de gemeenschappelijke medewerking van de vertegenwoordiging der westelijke landen niet worde uitgesloten. Berlijn, 1 Dec. De Provine. Correspondenz berigt dat de regering het voornemen heeft opgevat, om de aanstaande zit ting van het huis der afgevaardigden zooveel doenlijk te be korten, ten einde op die wijze alle hartstogtelijke discussien te verhoeden. Tevens waarschuwt gemeld dagblad tegen de ver- keeide gevolgtrekkingen, welke gemaakt zonden kunnen worden uit mededeelingen van sommige officieuse dagbladennoch in de sleeswijk-holsteinsche kwestie, noch in de staatkundige rigting met betrekking tot Oostenrijk door het kabinet tot heden ge volgd, is eene wijziging gemaakt. GOUDA, 25 November. De tweede kamer der staten generaal heeft heden hoofd stuk VI der staatsbegrooticg (marine) aangenomen met 40 tegen 25 stemmenD'arna is de beraadslaging aangevangen over hoofdstuk VIII (oorlog). In de donderdag gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal heeft de heer W. van Goltsteiu verlof ge vraagd en bekomen om op een nader te bepalen dag den mi nister van binnenl. zaken te vragen Of, nu de heer Betz is afgetreden, de regering bereid is het ontwerp van wet, betref fende de grondbelasting in Limburg te verdedigen, dan wel of het zal worden ingetrokken. Daarna is de beraadslaging over hoofdstuk VIII der staatsbegrooting (oorlog) voortgezet. In de gisteren gehouden zitting is de begrooting van oorlog aangenomen met 40 tegen 21 stemmen. Daarna is de begrooting voor hei departement van koloniën behandeld en aangenomen met 47 tegen 20 stemmen. Ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal, voor het kiesdistrict Leeuwarden, ter vervanging van den heer Idserda, zijn uitgebragt 1573 stemmen. Van onwaarde 12. Gekozen is de heer J. Andreae met 820 stem men. De heer A. van Assen bekwam 741 stemmen. De verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Maastricht, welke moet plaats hebben ten gevolge van het door den heer van der Maesen de Sombreff genomen ontslag, zal geschieden op dings- dag 12 dec. aanstaande, en eene herstemming, zoo noodig, op woensdag 27 december. In Limburg is maandag door de vergadering der prov. staten het besluit genomen met algemeens stemmen, die van den baron de Keversberg alleen uitgezonderd, en na vrij leven dige discussien, waaraan deel namen de heeren van Winters- hoven, Haffmans, Seydlitz en dr. Geilekerken, dat noch aan Z. M. den koning, noch aan de tweede kamer adressen tegen de op nieuw aanhangig gemaakte wetsvoordragten tot verhooging van de grondbelasting in Limburg zullen worden ingediend, waarna de wir.ter-vergadering door den commissaris des ko- nings is gesloten. De Arnh. Courant zegt: „De graaf van Zuylen vraagt eene enquête om te onderzoeken of het waar is Jat de minister van financiën last gegeven heeft in Limburg (kleine) overtredingen op het stuk van belastingen door de vingers ie zien. Dat onderzoek kan gerust achterwege blijven. De minister heeft in de zitting van 5 december 1863 erkend, dat hij aan de hoofdambtenaren geschreven heeft, zich te onthouden van fiscale kwellingen. De zaak is dus bekend; maar niet bekend is het wat de graaf van Zuylen wenscht met. dit onderzoek te bereiken. Eene afkeuring, dat een minister het trop de zèle te keer wil gaan? Of zal hij nu verlangen dat de heer Betz in staat van beschuldiging worde gesteld omdat hij niet behoorlijk voor de belangen der schatkist heeft gezorgd? Laat de graaf van Zuylen dan eens voor zich zeiven eene enquête instellen bij ambtenaren van de belastingen en onder zoekeu op welke wijze de schatkist meer wordt bevoordeeld, door uiterste gestrengheid of door gematigdheid in de toepas sing der wetten. Dat hem het administratief beheer in Nederland vreemd is gebleven, is niet te verwonderen van een man, die een groot deel van zijn leven in Turkije of Pruisen doorbragt, maar hij trachte dan die kennis te bekomen en ga te rade met zijn ge zond verstand en niet met politieken hartstogt. Omtrent het tweede punt der enquête door den heer van Zuylen geëischt, kan slechts Jen oordeel zijn. Men vindt het boosaardig, onstaatkundig en in alle opzigteu af te keuren. Uit den brief van den heer Betz die openbaar is gemaakt, blijkt ten duidelijkste, dat hij wel degelijk zijnen ambtenaren gelast heeft de wet met de meeste mildheid toe te passen. Inditu hij anders gehandeld had, dan zou hij werkelijk gezondigd hebben. Dat een minister wake tegen kleint fiscale kwellerijen der burgerij, door een overdreven ijver zijner ondergeschikten ontslaan, is niet anders dan loffelijk, en wil men door al lerlei haarkloverij en spitsvondigheden, daarin //landverraad" zien, dan bereikt men niet anders, dan dat men zich zeiven daardoor als onbekwaam en kwaadwillig doet bestempelen. De heer van Zuylen had mogen bedenken dat noblesse oblige, dan zou hij zich welligt onthouden hebben om tot zulk een erbar melijk middel zijne toevlugt te nemen tegen een reeds van net staatstooneel afgetreden tegenstander. De liberale leden van de kamer, die voor oorlog stemden, mogen het voor het land verantwoorden, dat zij een minister steunen, die bij voortduring de blijken geeft van de meest anli-liberale gezindheid. Wij weten geenerlei argument om den minister van oorlog te sparen; wij wenschen zijne aftreding, niet alleen in het belang van het krijgswezen, maar ook ter wille van de eer der liberale partij en de ongekreukte head- having der liberale beginselen; wij gelooven dus als goede va derlanders te handelen door zooveel in ons vermogen is tot de aftreding van dien bewindsman mede te werken. Wilde men ieder minister, die aan particulieren toezeg gingen doet, welker vervulling hij naderhand moet achterwege laten een onwaardig minister noemen en tot aftreding dwingen, dan zou zeker noch Nederland, noch eenig ander land ter wereld één enkelen waardigen minister gehad hebben." In eene woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Haarlem, is tot praeceptor aan de latijnsche school aldaar benoemd de heer Dr. B. W. Hofman, conrector aan het gym nasium te Gouda, en zulks ter vervanging vau den heer Dr. T. T. Kroon, die dezer dagen tot conrector aan het gymnasium te Arnhem is benoemd. Uit Zwammerdam berigten eenige tooneelliefhebbers ens, dat de heer L. Hartlooper aldaar woensdag avond eene tooneel- voorsteiling heeft gegeven, die algemeen bijval verwierf. Op gevoerd werden de twee vaudevilles „een oud krijger van Waterloo" en „de rijkdom der armoede" en men prijst de uitvoering zelfs van ^en achtjarig meisje, dat zeer werd toe gejuicht, waarom men niet alleen verdere voorstellingen ver langt maar dii gezelschap ook anderen aanbeveelt. Voor eenigen tijd hebben wij medegedeeld, dat de bestel gelden dei brieven algemeen afgeschaft zijn. Wij ondervinden intusschen dat de maatregel nog niet algemeen is toegepast, daar men op de route van Gouda naar Schoonhoven in de Vlist nog voortdurend bestelloon blijft heffen van de afgezonden exempl. onzer courant. De openbaarmaking van dergelijke mis bruiken zal, naar wij vei trouwen, voldoende zijn om de uitvoering der bestaande bepalingen te verzekeren. De terugkomst van 't kind van mevr. de wed. Pruimers heeft hare gevolgen. Uit dankbaarheid heeft de oude heer Pruimers een stuk land gekocht, waarop 20 huisjes zullen wor- den gebouwd, bestemd voor menschen boven de 60 jaren, welke Gouda, 30 Nov. Tarwe. Poolsche p. last 310. Zeeuw, per mud 9 a 10.50. Rogge. lol. 6 a 6 50, builenl. f 7.00 a 7.25. Gerst 4.50 a 6.0C. Haver fi af 5 25 Erwten 8.50 a 11. Bruine boonen f 12 a 14. Paardeb. f 7 50 a 7.75. Duivebcone» S.80 a 9. Hennipz. 8. Boek-w Tr. per 2100 ned. <8/170. Noordb. ISO a 185 Schapen weinig aangevoerd en traag te verkoopen; vette varkens 22 a 26 cents per 5 ons; magere varkens met ruimen aanvoer en vlug te verkoopeD. Kaas. Aangevoerd 15 partijen, 2o a 2». Goeboter 1.20 a 1.30. Weiboter l.lOa/l.ICp. n. <8. hij oj) zijne kosten tot hunnen dood zal onderhouden. Geluk- kig zij die aldus hunne oude dagen zullen slijten ZouQog jl. had een zeei zonderling voorval plaats. Een paarden-oppasser streelde een zijner lievelingen en kuste het, met dat gevolg dat het paard hem bijna zijne beide lippen wegnam. Met de stukjes lip in een papier gewikkeld kwam hij bij een apotheker, doch per slat van rekening heeft hij alle geneeskundige hulp geweigerd. De hardvochtige man doet nu dagelijks zijn gewone werk, besmeert zijn mond met terpentijn en draagt als talisman zijne stukjes iip bij zich. Op Jamaica zijn 2000 - standelingen doodgeschoten of opgehangen. De pauselijke gendarmerie oegint ernst te maken van het vervolgen der roovers. De Juaristen hebben lüatamoros bezet. Chili bereidt zich tot ernstigen Tegenstand. Als de hongaarsche landdag den 14 dec. ge opend is, zijn in Oostenrijk 20 landdagen bijeen, tellende 2700 leden. De noorweegsche storthing heeft een voorstel verworpen ter wijziging der bepaling dat rijksambtenaren de staatsgodsdienst moeten belijden. De bevolking van Palen bedroeg in het begin dezes jaars 5,336,210 zielen. Woensdag, 20 dec. zal te Parijs de tentoonstelling van vet gevogelte plaats hebben. Graaf Sponneck heeft Athene verlaten. De nieuwe oostenrijksche leaning vindt veel bijval als altijd. In het nieuw ontworpen portngesche burgerlijk wetboek wordt het burgerlijk huwelijk facultatief gesteld. Brighton zal in het eng. parlement vertegenwoordigI worden den: een blinden afgevaardigde, Henry Taweett, professor in de staatshu'shoudkunde te Cambridge. Men klaagt over het toenemen der rooverijen in de chinesche wateren. Gablenz zegt, dat hij in Holstein niet wil regeren als een turksch pacha. In de nabijheid van Sebnde in Hanover zijn petroleum-brcnnen ontdekt, die echter tot heden weinig opleveren. Rogeard uit Belgie verdreven moet ook Luxemburg verlaten. Te Weenen stookt men uit dampkringslucht ga9, dat in lichtsterkte ge lijk staat met steenkolengas. De fransche regering denkt er aaa dc douanenlinie aan dc spaansche grenzen op te heffen, daar de inkomsten de uitgaven naauwelijks dekken. De juaristische generaais Arteaga en Salazar zijn in Michoacan geslagen en gevangen genomen met 400 man. De stad St. Pierre op Martinique is door een hevigen brand half vernield. De spaansche regering kau zelfs tegen 12pCt. te Parijs geen geld bekomen. Men verwacht in Hongarije eene algemeene amnestie. De nieuwe minister van justitie in Belgie wil de afschaffing der dood straf voorstellen. Chili zendt kapers in zee om Spanje afbreuk te doen. MIJMERINGEN over de BRIEVEN-HISTORIE. Het talent, dat in tijden van rust in ongenade is geraakt, wordt in tijden van gevaar te. geroepen. De verguizing is een wapen, waarvan eene vuile oppositie zich altijd behen- diglijk bedient. In .Ie meeste ambtsbedieningen, die winstge vend zijn voor schurken, helpt zich een eerlijk man in den grond. Men kan de verraderij nooit als eene deugd beschouwen zij is altijd eene lafhartigheid, ook dan als zij de rechtvaardig ste zaak dient. De twiststokende, dweepzuchtige en lasterende smaadschriftschrijvers houden zich stil, wanneer de orde heerseht, vertoonen zich slechts in beroeringen, en gelijzen naar die ii - seeten, welke de ontbinding van het lichaam tot zich trekt. Vele staatkundigen maken groote plannen en weinige weten dezelve uit te voeren. De wettigheid van eene zaak kan de lafheid der middelen, die men aanwendt om haar van dienst te zijn, niet rechtvaardigen. Onze volksvertegenwoordiging gelijkt naar den schouwburg als men er een nieuw stuk speek, juichen van de eene zijde de opgetogene voorstanders va:i liet treurspel er dc gebreken van toe; van de andere fluiten ijverige kabalen er de schoon heden van uit; maar ondanks de overdrijving der partijen vormt zich de publieke opinie, die het werk doet zegepralen, wanneer het goed is of het doemt toi de vergetelheid, wanneer het niet dengt. De behaalde overwinning der oppositie is gelijk uen bliksem; zii schijnt slechts te flikkeren om een onweder aan ie kondigen. Zijne dwalingen in te zien is eene zeldzame verdienste. Men verzwakt alles, wat men ordrijft. De Scgur's Gedachten vrij gevolgd. t/. JN. Boter 56 a 64 het vierde, per n. <2 ƒ1.40 a 1.60. Aan stads waag g3wogen van 2330 Nov. 319/8 en 76/16 boter, te zamen 7140 ned. *2. Ter markt 240 mud aardapp. 2.40 a 2.80. l&iclciorblirg, 30 Nov. Tarwe 25 c. lager moeijelijk te plaatsenrogge en gerst prijshoudendwitte boonen 25 c. en erwten 50 c. lager. Londeil, 27 November. Granen. Eng. tarwe vast; vr.stil; gerst en haver vast. Aanvr.er van 2025 nov. S94 qr. inl. en 10547 qr. vr. tarwe, 733 qr. inl. en 1336 qr. vr. ge en 440 qr. inl. en 1344S qr. vr haver. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd 4990 runderen, 318 kalveren, 21940 schapen en 560 varkens. Voor beste runderen werd 5/4, voor do. schapen 6/en voor do. varkens 5/7 per steen betaald. 28 Novemb. Boter. Friesche 124/—, Kamper en Zwolle 116/al20/Bossche 90/ a 108/Groninger 98/ a 108/ Emden en Leer 104/ u 103/Holstein en Kiel 116/ a 136/Yersey lo4/ a 122/Morlaix 104/ a 106/ Kaas. Edain gras 61/ a 66/Gouda gras 50/ a 56/ Derby 58/ a 62/Kanter 27/Amerik. 58/ a 6S/ 29 November. Granen. Eng. en vr. tarwe tot circa vorige prijzen verkochtgerst eu haver vast. Aanvoer van 2528 Nov. 330 qr. inl. en 1950 qr. vr. tarwe, 300 qr. inl. en 1950 qr. vr. gerst en 210 qr. inl. en 4510 qr. vr. haver. 30 Nov. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd: 1260 runderen, 347 kalveren, 4830 schapen en 310 varkens. Voor beste kalveren werd 5/4, en voor do. varkens 5/per steen betaald. Bij vonuis van het kantougeregt alhier, zijn op den 15 en 22 november jl. veroordeeld Twee personen, ieder in eene geldboete van 3, bij wanbe taling elk een dag gevangenisstraf, ter zake van het niet gaan als geleider naast zijn aangespannen hondenkar binnen de ge meenten Reeuwijk en Waddinxveen. Twee, elk in eene geldboete van 3 enz. als veren, ter zake van zich in kernelijken staat van dronkenschap vertoonen op de publieke straat te Moordrecht. Een in eene geldboete van 5.50, bij wanbetaling een dag gevangenisstraf, wegens het verwekken van nachtelijk buren gerucht te Gouda. Twee, elk *n eene geldboete van 1, bij wanbetaling ieder een dag gevangenisstraf, ter zake van het schrobben der straat te Gouda, zonder vergunning van burgemeester en wethouders. Twee, elk in eene geldboete van 1 enz. als voren, wegens het spelen om geld op de openbare straat te Gouda. Twee, elk in eene geldboete van 1 enz. als voren, wegens het zonder noodzaak rijden over de klinkerstraat met een kruiwagen. En al de veroordeelden solidair in de kosten. GOUDA. Geboren: 28 Nov. Heudricns, ouders H. Kastelein en M. de Brain. 29. Clazina Maria, ouders A. Glas en M. Hooggeboren. Maria Louisa, ouders N. Fernet en P. M. Philip. Overleden: 27 Nov. G Wilteuburg, 4 d. J. C. Burford, 22 j. 30. W. J. van der Pool, 5 w. Gehuwd: 29 Nov. H. W. Wagcuaar en J. D. Belorje. J. Breedijk en E. Diepbnnk. G. Tuijthof en H. van Eijk. WOERDEN, van 22 tot en met 29 Nov. 1865. Geboren: Catharina Theodora, ouders B. Versteeg en J. Herstraaten. Overleden: G. Verweij, ruim 76 j., weduwe van W. Snel. E. van Rijn, 61 j. N. Sikkel Groos, ruim 52 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 17 tot en met 24 Nov. 18R5. Geboren: Johanne- Beruardus, ouders J. B. Gnodde en E. van der Ree. Cornelis, ouders J. P. Kaasschieter en J. van der Sloot. Kaatje, ouders J. A. Keller <>n G. J. Hijdelaar. Franciscus Cornelis, ouders' L. Leiren en C. M. Everling. Overleden; M. van Hogerlinden, 58 j., eentgeuoote van W. C. van Kelckhoven. OUDE WATER. Ingeschreven van 22 tot 28 Nov. 1865. Bevallen: G. Stofberg, geb. Griffioen, z. A. M. Hoogendoorn, geb. van Busselen, z. M. de Heer, geb. Blakenburg, levenl. d. Ondertrouwd: D. Zwaanswijk, weduwenaar van W. P. kloos, 49 j. en E. Groenendijk, weduwe van C. Melgers, 31 j. Gehuwd: A. Q. Korrel, jm., 32 i. en G. M. Uoefs, jd, 27 j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2