■EN. 1865. Donderdag, 7 December. N° 385. Buitenland. Tecten. 1 11477a 'i Uitgave van A. BRINKMAN. ’IJssel. g en Dingsdag overige dagen Parijs, 4 December. Volgens dj Italia heeft de kardinaal Antonelli dezer dagen wel degelijk eene dépêche aan eenige buitenlandsche regeringen gezonden betreffende de conventie van 15 sept. De kardinaal moet zich in deze dépêche over Frankrijk 'utlaten op eene wijze, die alles behalve van vriend schappelijke gezindheid getuigt. Overigens zegt hij, dat de heilige stoel de convtni’c niet aanneemt, en dus ook de gevolgen er van niet op zich neemt. Verder treedt de kardinaal in eene historische schets der "ebcurtenissen te Rome sedert de laatste jaren en doet uitkoiren dat de paus sinds 1858 herhaalde malen den keizer der Franschen heeft verzocht zijne troepen uit den romeinsche'1 staat terug te trekken; maar zonder dat de laatste daartoe heeft willen overgaan. GOUDSCHE COURANT lagen ’s namid- 865. «7/a 817/a 56% 68Vs 41»/i6 69 BK’XKMAN. 94’/a 147’/. 44«/l. 98 I Gebleven koer». erd bij G.j F. GOUDA, met emeente-accijns, instens tien kan 'ags ’s morgens .am ’s namid- tetourkaarten. u n u Lange Tiendeweg, D. n°. 60. 69 1 247a Ie Gouwe, zijn 41% 157» Pece Courant verschijnt des Donderdags en Zondags, j In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 63’/, 68>V1» 94’/, 857» 1917. 56’/,. 287. i 1 December. Hoogste koers. 607. 4EVEB a 46’/,0 never 2de soort kan 585 cents 10 Per kan mindere sterkte De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. publieke opinie in Amerika ten gevolge van het gedrag van Spanje tegenover Chili, eene verbittering, die zich vervolgens ook gerigt heeft tegen de fransche interventie in Mexico. Men schrijft uit Madrid: Volgens een der dagbladen kan Spanje voor den oorlog tegen Chili binnen kort 25 schepen in de Stille Zuidzee hebben. De admiraal Pareja heeft op de nota van de vertegenwoordigers der mogendheden geantwoord, dat hij wel de bestaande feiten te hunner kennis gebragt, maar hen niet om raad gevraagd heeft. De Diario zegt dat bij de verkiezingen de meerderheid zich ter gunste van het ministerie heeft verklaard. Het artikel van den constitutionnel, waarin dezer dagen de heer de Limayrac een voor Pruisen minder vijandigen toon aansloeg, heeft eenig opzien verwekt. De reden daarvan is deze: Bij zijne terugkomst te Berlijn heeft graaf v. Bismarck een brief aan den graaf von der Goltz geschreven om te klagen over de bitterheid van de fransche officieuse pers ten aanzien van Pruisen en over het aanhoudend door bladen partij nemen voeg Oostenrijk tegen Pruisen. In den brief komt zelfs de zin snede voor dat men Berlijn scheen te willen vernederenter gunste van Oostenrijk. De graaf von der Goltz heeft die klagten aan den heer Drouin de Lhuys medegedeeld en het is ten ge volge daarvan dat na ingewonnen instructien van den keizer, het artikel in den Constitutionnel verscheen. Het besluit om het eskader gepantserde schepen te ver minderen ofschoon vroeger werkelijk reeds genomen, is weder ingetrokken, tot groot genoegen der officieren. De vermindering- zal eerst over drie maanden worden ingevoerd. BrUSSöl, 4 Dec. De Moiriteur deelt mede, dat zich in den toestand des konings den 2 dezer eene nieuwe phase heeft voorgedaan, die tot gisteren avond heeft voortgeduurd, maar dat de toestand toch eerder niet in beterschap is toegenomen. Stockholm, 4 Dec. In de zitting van den burger- en die van den boerenstand is het voorstel tot her^rming bij acclamatie aangenomen. Bij den ridderstand zijn de debatten daarover heden morgen aangevangen en nog niet afgeloopen. De geestelijke stand heeft met de discussie over dat onderwerp een aanvang gemaakt. Er heerscht bij de bevolking eene op gewonden stemming. WeCUGIl, 4 Dec. Ook het ontwerp-adres der commissie voor de constitutie uit den opper-oostenrijkschen landdag in Linz verklaart zich onder eenig voorbehoud, tegen het sep- tember-patent en eischt dat de toestand volgens de constitutie worde geregeld. Berlijn, 5 Dec. Men wil, dat de groothertog van Olden burg zijne kandidatuur voor de hertogdommen definitief opge geven heeft, omdat hij tot de overtuiging zou zijn gekomen, dat de inlijving der hertogdommen bij Pruisen onder de be staande omstandigheden het meest wcnschelijk is. De petroleum productie neemt in Hannover en wel in Burgdorf aanzienlijk toe. In drie aldaar gemaakte boorputten werd in nov. dagelijks gemiddeld 3 ton of centenaars ruwe petroleum gewonnen, die in kwaliteit de amerikaansche verre overtreft, daar in Amerika 50 cn in Hannover 75 percent zuivere petroleum in het product voorkomt. Op eene plaats heeft men daar evenwel ook ten product van 10 pCt. Eene engelsche com pagnie heeft daar nieuwe boringen voorgenomen. De Nordd. Aligemeine Zeitung logenstraft het berigt van het Memorial Diplomatique, dat de president der pruisische bank met eene verhooging van het disconto gedreigd heeft, indien invloedrijke bankiers in Pruisen deel mogten nemen aan de oostenrijke leening. De president van den ministerraad be slist niet over de handelingen van de bank. Ook wordt van goed onderrigte zijde het door de Globe medegedeelde plan tegengesproken tot inlijving der hertogdom men, waaromtrent de heer von Bismarck reeds voor geruimen tijd eene memorie aan den koning zou hebben overhandigd. De National Zeitung zegt op goeden grond te verzekeren, dat de regering tot heden nog geen e I heeft gedaan op den weg, om de aanstaande zitti 0.70 per mud. 1.H 1.10 ff 1.20 betaling geniet Tonden. 5 December. Aan berigten uit New-York dd. 23 nov. wordt nog het volgende ontleend: Het was nog on zeker of generaal Logan den post van mexicaansch gezaut zou aannemen. In Florida had de conventie het besluit der afge scheidenen wegens de rebellen-schuld en de slaverny vernietigd, zij nam de getuigenis der negers aan. De candidaat voor den post van president in het huis der vertegenwoordigers, Colfas*. had zich verklaard tegen de dadelyke toelating in het congres van leden der zuidelyke staten. Het berigt dat de bemanning van de Shenandoah op vrije voeten was gesteld, had te Was hington veel verbittering tegen Engeland te weeg gebragt. De Herald verlangt, dat die bemanning wordt uitgeleverd. De Times zegt over Spanje’s willekeurige handelwijze ten opzigte van Chili. De oorlog, zegt dat blad, moet geregt- vaardigd kunnen worden, anders worden de onzijdigen genoopt zelven oorlogvoerende partij te worden, ten einde aan de vij andelijkheden een einde te maken. In elk geval moet dus de blokkade der havens in Chili ophouden; indien Spanje zelf daartoe niet besluit, dan behooren ande.en de blokkade te doen opheffen. De officiële berigten uit Mexico, door den Moniteur mede gedeeld, zijn als gewoonlijk zoo fraai mogelijk gekleurd, maar de particuliere berigten luiden zeer verschillend. Men beweert, dat daar ginds de grootste anarchie heersch1;. Bij de behan deling van drukpers-processm worden de regtbanken uitgefloten en de kreet aangeheven: met de interventie.” Het geschil tusschen Spanje en Chili is nog altijd aan de orde. Men verneemt thans, dat de admiraal Pareja, op ver zoek van den consul, ondanks de blokkade een zeker aantal schepen heeft laten vertrekken, waaronder in de eerste plaats die. welke in lading hadden de producten der goud-, zilver- en kopermijnen, die door engelsche maatschappijen worden geëx ploiteerd. Men maakt uit dit feit op, dat de waarschijnlijkheid eeuer aanstaande schikking wel degelijk bestaat. In die op vatting wordt men versterkt door het hier ontvangen berigt, dat in een dezer dagen te Madrid gehouden ministerraad de meer derheid zich verklaard heeft voor eene transactie met Ch!li. Men acht het te meer gewenscht dat Spanje zyne eischen tegenover de zu'd-amerikaanscue republiek niet tot het uiterste dryve, omdat de vereenigde staten wel eens van oordeel zou den kunnen zijn, dat Europa zich in den laatsten tijd wat te veel in de zaken van hun werelddeel mengt. Reeds liep gis teren ter beurze het gerucht, dat een amerikaansch eskader in de Antilles was aangekomen en zich gereed maakte tot eene dreigende demonstratie ter gunste van het beginsel van Monroe. Volgens een ander gerucht is de amerikaansche generaal Shofield, die hier heden is aangekomen, belast met eene be langrijke zending bij ons hof. Men beweert zelfs, dat deze generaal, oud-adjudant van Sherman, in last heeft met ons gouvernement eene overeenkomst te sluiten betrekkelijk de ontruiming van Mexico door de fransche troepen. Als voorname reden voor het daartoe strekkende voorstel van zyn gouvernement zou hij in last hebben aan te voeren den staat van verbittering der

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1