6hmenlan&. Gemengde Berigteo. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 7 Dec. De aangeroerde granen vonden tot iets minder prijzen genegen koopera. Haver en gerst iets meer aangeboden en gemakkelijker te koop. Peulvruchten sch i irsch aangeboden. Tarwe 9.60 a 10.25. Rogge f 6.20 a G.iQ. Zomergerst 4.90 a 5.20. Korte haver 3.90 5 4.60. Lange do. 2.60 a 3.40. Duivelt, 6 a 8.50. Paardeb. 6.00 5 ƒ7. Groene erwten 9 5 ƒ11. Burgerlijke Stand. waarvoot gee a hoogere huurprijs dan 500 frs. 'sjaars verlangd wordt. Er staau te Parijs 17040 woningen ledig, zijnde meer dan in 1S64, toen het aantal ledige woningen slechts 15650 bedroeg. In Spanje wordt de maatregel van de vrijmaking der in de doode hand zijnde goederen door het tegenwoordige mi nisterie ernstig doorgezet. Van de 61 bisschoppen hebben reeds 48 de kerkelijke goederen in vollen vorm aan de regering af gestaan, eene formaliteit die volgens het kanonieke regt ver- eischt wordt, om vervreemding van goederen der kerk geoor loofd en geldig te maken. Wat de decreten ten aanzien van Algerie betreft, die tot op dit oogenblik zijn uitgesteld, wij zullen die niet ontvangen, gelijk ze beloofd ziju, dewijl de keizer van de radicale hervor mingen, die hij zich had voorgenomen, heeft afgezien. Intns- schen zal men, niet willende doen blijken dat men zich ten eenenm ile heeft vergisteenige kleine decreten zonder veel belang in de wereld zenden, in afwachting dat eene definitieve beslissing zal zijn genomen. Er is op nieuw sprake van de invoering van parlemen taire hervormingen. Tot dusver waren onze gedeputeerden verstoken van het regt van interpellatiemen wil thans w eten, dat dat regt niet wettig zou worden toegestaan, maar dat men de uitoefening daarvan oogluikend zou toelaten, onder controle van den president. Brussel, 7 Dec. De toestand van koning Leopold blijft gevaarlijk. De geneesheeren zeiven hebbeu zeer weinig hoop meer; zij gelooven niet dat de koning deze week zal overleven. De dyssenterie blijft aanhouden en deze put de laatste krachten van den vorst uit. Door het toedienen van slaapverwekkende middelen wordt den lijder eenige rust bezorgd en al wat hij nog van tijd lot tijd gebruiken mag, bepaalt zich tot een paar droppels bouillon en eenige sterke thee. Gelukkig beseft koning Leopold niet in welken hopeloozen toestand hij verkeert. Hij onderhoudt zich veel met den prins en vormt dan met hem reis plannen naar Nizza en het meer van Como. Hij wacht slechts dat hij wat sterker zal zijn om zijne wandelingen in het park te hervatten, bemoeit zich met regeringszaken, teekent met be vende hand besluiten en leest zijne gewone dagbladen, waaruit zorgvuldig alles wat zijne ziekte betreft is weggelaten. De geneesheeren meenen dat hij geen zwaren doodstrijd zal hebben te doorstaan. 8 Dec. Blijkens het officieel bulletin van gisteren avond bevond de koning zich nog steeds in denzelfden toestand als den vorigen dag. Stockholm, 7 Dec. De adelstand heeft het hervormings voorstel met 361 tegen 294 stemmen aangenomen. Morgen zal de priesterstand stemmen, waarschijnlijk ook in toestem- menden zin. Er heerscbt groote vreugde. -o Dec. De geestelijke stand heeft heden de hervormings voorstellen aangenomen, zoodat nu alle standen zich daarmede vereenigd hebben. Er worden groote feestelijke demonstratien voorbereid. Weenen, 6 Dec. Na een bijzonder levendig debat, dat drie dagen duurde, heeft de neder-oostenrijksche landdag heden het tegen het september palent gerigt ontwerp-adres met 46 tegen 10 stemmen aangenomen. Ook de ODtwerp-adressen der landdagen van C'arniole en Carinthie eischen opheffing van het besluit tot schorsing en herstel van de grondwettige regten van den rijksraad. Berlijn, 6 Dee. De provincial Correspondent meldt, dat de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Pruisen over de zaak der hertogdommen, sedert het verdrag van Gastein, ge heel hebbeu stilgestaan. De dagbladen-berigten omtrent voor stellen, die van de zijde van Pruisen, of verklaringee die van oosteiirijkschen kant zijn gedaan, kan men als verdacht be schouwen. Noch schriftelijk, noch mondeling heeft men over de regeling dezer aangelegenheid van gedachten gewisseld. Alle berigten omtrent eene opzettelijke, buitengewone zending naar Weenen zijn evenzeer van grond ontbloot. Pruisen en Oostenrijk kunnen het niet eens worden over een gezamenlijken stap bij den bondsdag, betreffende hun ver schil mt. den senaat der vrije stad Frankfort, en hebben der halve besloten hiervan af te zien. Of nu elke der beide mogendheden afzonderlijk te Frankfort zal optreden is nog niet bekend. Madrid, 5 Dee. Volgens de Correspondeneia heeft de re gering vau Chili de in die republiek gevestigde Spanjaarden als gijzelaars in verzekerde bewaring genomen. De admiraal Pareja heeft op dezen maatregel met de bedreiging geantwoord, dat hij op een of ander punt der kust zal landen en 500 chi- lische familien zal medeuemen, welke hem met haar leven voor de goede behandeling der achtergebleven Spanjaarden bor°- zullen zijn. GOUDA, 9 December. In de zitting van de tweede kamer van donderdag is de beraadslaging over het voorstel van den. heer van Zuylen van Nyevelt, wegens eene in te stellen enquête, bepaald op maandag aanstaande. Tot toelating van het nieuw benoemde lid, den heer Audreae, is besloten. Tot rapporteurs over de cultuurwet zijn door de afdeelingen benoemd de hh. Kochussen, Mijer, vau Bosse, van Heukelom en Blussé. Dc afdeelingen van de tweede kamer der staten generaal hebben zich woensdag en donderdag bezig gehouden met het onderzoek van de ontwerpen tot: 1°. regeling der cultures- 2°. intrekking van de wetten van October 1791, enz.; 3». uitI breiding van art. 14 der wet van 22 april 1855; en 4°. ver- eeniging der gemeenten Zonnemaire en Bommeneden. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben gisteren voortgezet het onderzoek over de cultuurwet en voorts onderzocht de wetsontwerpen1". intrekkingen van de wetten van October 1791 enz.; 2°. uitbreiding van art. 14 der wet van 22 April 1855; 3°. vereenigiDg der gemeenten Zon nemaire en Bommenede; en 4°. verbetering van het vaarwater van Litz te Oostermeer. Men meldt uit Maastricht dat de kiezersvereeniging Lim burg tot candidaat voor het lidmaatschap van de tweede k-imer der staten generaal heeft gesteld den heer Paul van der Maesen de Sombreff. Bij de beraadslagingen in de utrechtsche staten-vergaderin» gevoerd over het reglement tot beteugeling van de runderpest werd, met betrekking tot de vraag, in hoeverre onteigeningen afmaking van het aangetaste vee raadzaam was te achten, door den commissaris des konings aangevoerd, dat daardoor de ziekte te Maarsseveen en te Maarssen was gestuit en uitgedoofd, ter wijl iu Snelrewaard, Linschoten en Kamerik, waar men, wars van doortastende maatregelen, zich bepaalde tot de afzondering en het beproeven van genezing, de plaag zich at meer en meer uitbreidt en een kwaadaardig beloop aanneemt. Men kan uit deze gegevens dus duidelijk ontwaren, dat het systeem van af making bij het ontstaan der ziekte op eenig erf, zeer aanbeve ling verdient. Men schrijft uit Zevenbergen van 5 December- De zoo gevreesde veeziekte is in het naburige Klundert uitgebroken. Bij Abr. Vermeulen aldaar, in een stai met 30 runderen, zijn reeds 9 aangetast. Aile maatregelen worden genomen om, zoo mogelijk, de ziekte bij dien enkelen stal te bepalen. Men zegt, dat genoemde reeds een beest had afgemaakt en begraven, zonder dat er iets van bekend was. Men verneemt, dat het beest door V zonder kennisgeving afgemaakt, ouder toezigt zal worden opgegraven. De maréchaussees bewaken nacht ea dag de besmette plaats. De ontsteltenis is hier groot, daar de provincie tot heden voor den ramp bewaard was gebleven. Nader berigt van 6 dec. zegtOp last van den commis saris des konings in deze provincie, zijn al de 30 runderen, zoowel gezonde als besmette van A. Vermeulen te Kiundert heden morgen afgemaakt en begraven. Hoewel het velen trof, 21 gezonde beesten te zien opofferen, is men algemeen met die krachtdadige handelwijze ingenomen. De commissaris des ko nings passeerde hier heden reeds vroegtijdig, om in loco on derzoek te gaan doen. Tot heden wee. men geen reden voor die besmetting te geven. De hoeve van A. Vermeulen staat geheel afgezonderd. Zwolle, 7 December, Onze gemeente heeft tot daarsteiling der hoogere burgerschool eene rijks-subsidie van 20,000 ge kregen. Hiervan is een gevolg dat het leggen der fondamenten voor bedoelde school binnen kort wordt aanbesteed. Men verwach' dat hier gevestigd zal worden de algemeene werkplaats der staatsspoorwegen. Gorinchem, 6 Dec. De gunstige weersgesteldheid ver oorlooft den landlieden hun vee nog allerwege in de weiden te kunnen houden. Er is nog veel en deugdzaam gras voor handen. Van ziekte onder het vee vernemen wij hoegenaamd niets. De prijzen van den hennip blijven zeer laag en men verwacht daarin nog geene verbetering. Daarentegen zijn boter en kaas enorm hoog in prijs. Voor de kaas besteedt men 23 de 50 ned. ponden, terwijl voor de goêboter tot 1.25 en voor de weiboter tot 0.90 het ned. pond betaald wordt. Aardappelen minder in prijs. Beste soorten van 1.60 tot 2.10 het mud. Donderdag 1 febr. a. s. zal het eng. parlement bijeenkomen. Het gaat zoo slecht iu Griekenland, dat zelfs de lerugkeer van Otto onder de mogelijkheden begint te behooren. In het landsthing te Kopenha gen is de gewijzigde grondwet voor de tweede maal onveranderd aange nomen. De smid Timothy Hogarty, die de pieken \oor de fenians maakte, is door de politie van Cork óe angen. I)e belgische mi nister Bara is te Doornik tot lid der kamer herkozen met 1563 van de 1727 stemmen. Op den Lancashire en Yorkshire spoorweg bij Holm- firth is een viaduct ingestort van 200 cl lengte rustende op 13 bogen. Van 1 jan. tot 15 nov. 1865 zijn te New-York aangekomen 168,336 l-.ndverhuizers. Uit eng. Indie berigt men van oorlog tegen Bhootan, tsi» hongersnood in Bengalen en van cholera in Kuoserabad. Te Weenen komen vele faillissementen voor in den katoenhandel. Te Ber lijn komen gevallen voor van trichinenziekte. Men berigt nog eens dat de fransche politie Jud heeft ontdekt. Engelscbe gazellen hebben dca vet /pbus overgebragt naar den franschen acclimatatie-tuin. De hoogere burgerschool te Arnhem is aanbesteed voor 72,60'j. In Spanje spreekt men van aanmerkelijke bezuinigingen. Te Klunuert in Noord- Brabant is de veeziekte uitgebroken. Te Rome is het agio op de pauselijke mvutspecien op gevangenisstraf en boete verboden. De Rhone en Durance zijn bij Avignon uit hare oevers getreden. De fenian Leary is tot 20 jarigen dwangarbeid veroordeeld. Er is een geregtelijk onderzoek bevolen omtrent den opstand „p Jamaica. Te Liverpool wil men onder de Mersey door, eeD spoorweg naar Birkenhead leggen Sir Morton Peto beeft bij het verlaten van New-York aan 250 gasten een diner gegeven van f250 per couvert, waar Tokayer wijn van 125 gulden de flesch werd geschonken. De koning van Zweden schildert landschap pen en maakt verzen. De cholera L.ieft te Parijs nagenoeg opgenouden. De gravin de Montijo, moeder der keizerin, koopt in Frankrijk vele landgoederen Op de groote drijfjagt te Compiègne zijn maandag 2500 stuks wild geschoten. De veeziekte heerscht in het eng. ind. presi dentschap Madras. Te Neurenburg worden de inwoners door de rege ring gewaarschuwd tegen het eten van raauw varkcnsvhesch. De keu ken te Compiègne kost tegenwoordig 7 a 8000 franes per dag Gouda, 7 December 1865. Onder de opgewekste, aangenaamste en vriendschappelijkste bijeenkomsten, binnen Gouda, behoort voorzeker het zamenko- meu der vereeuiging van het metalen kruis, !ate sec'.ie, afdee- ling Gouda en omstreken. Zoodanig zamenzijn had des avonds op 6 dezer wederom plaats, en b'j de vele herinneringen, ver blinden aan zulk een bijeenzijn, werd zoowel uit eigen beweging als op aandrang van al de leden dier vereenging, door den geachten president, den heer mr. J. L. A. de Grave, in sier lijke bewoordingen, een hartelijken c welgemeeuden toast toe- gebragt op den waardigen secretaris dier afdeeling, ViD. de Langedie toas'. stond ook iu bet naauwste verband tot den 20 september dezes jaars, dag, waarop het oien geachten secretaris vergund was zijn 25jarig jubileum te vieren als of ficier der dd. schutterij te dezer stedemaar bestond erop gezegden 20 september slechts gelegenheid voor enkele leden des bestuurs dezer afdeeling, om namens al de leden dier ver eeuiging den jubilaris hartelijk geluk te weuschen, nu wilden ai de leden daarvan getuigen zijn, en daarom vervulde de president de voor hein zoo aangenam taak, de woorden te herhalen, die destijds door de commissie den jubilaris zoo har telijk, zoo welgemeend waren toegesproken. Mogen bij het klimmen der jaren, van velen dier leden, die bijeenkomsten door hen nog dikwijls gevierd en herdacht wordendit nopen, dit bidden wij Vrijdag 8 December. Nadat de vergadering geopend was wordt onmiddellijk overgegaan tot eene sitting met gesloten deuren. Na cenigen tijd wordt de zitting voortgezet onder het voorzitterschap van der heer mr. A. .4. van Bergen Yzeodoorn. Verder zijn tegenwoordig de hh do Grave, iruljBragg.. r, Westerbaan, ltcmy, Bnchner, Drooglcever, v Gennep, kist, van btraaten en Peepers. De notulen der vorige vergadc-ing worden gelezen en goedgekeurd^ Zijn ingekomen vijf dbpositien van hh. gedep staten, hcadende goed keuring van even zhoveei raadsbesluiten, betreffende de organisatie de. latijnsche school; den verkoop van een huisje en twee stukjes pronu; den afstand van grond aan de stenrine kaarsenfabricK de terugname van afgestanen grond aan Peilcrier; het uitdiep.n der grachten; de goedkeuring der gemeenterekemug over 1864. de overschrijvmg van den post voor schoolmeubelen. Eene missive van gedep. staten met terugzending van de beprooting, houdende aanmerkingen en voorstel om d-n hoofdehjken omslag te verhoo- gen tot 15000 en de gemaal-belasting tot 2 per 00 pond te ver^ minderen Er wordt dit voorstel in handen gesteld van B. daarover nader te dienen van advies. rommis- Voorts zijn ingekomen een aantal tweetallen van verschillencie commis sien ter voorziening iu de jaarlijksche aftreding, de benoeming zal ge- SCntI\rnee:ngadt 3 P^ehcr om de kleine volmolen nog voor tifr iaren .A pacht te mogen hebben en wordt bengt van een aan- bod ter verhooging door J. P- van CaU en eindelijk de nu verhoogde aanbieding van F. Lafeber om jaarlijks 300 te betalen. pachter te kunnen cutslaau als er beperkende bepalingen moeten in evoerd worden. De burgemeester deelt mede dat twee obligatien ten laste der stad ziju jntgeloot n. 14 en 15, die met 1 jan. zeker zullen afgelost worden. B. en W. geven kennis dat daar met 1 jan. de stedelijke belasting op dt.i wijn is afgeschaft, het hun billijk voorkomt om aan ieder die meer dan 40 kannen voorhanden heelt, restitutie te verleenen, indieu uit de bewijzen blijkt van tien betaalden accijns. De heer Kist stelt voor gceue restitutie te verleenen aan particulieren. Na korte discussie is ook dit voorstel met 12 tegen eene stem aan genomen. De commissie belast met het nazien der rekening van het vereenigd wees huis, dienst 1864 en der begrooting voor 1S6C' doet rapport en stelt voor de goedkeuring, en wordt dien overeenkoi.;stig besloten. B. en W. adviseren op bet adres van J. F. Daal mans houdende ver zoek tot het koopen von den grond achter de buigersthool, om -fwijzeud daarop te beschikken en dien grond publiek te verkoopen onder ver- pligting om dien binnen drie jaar te bebouwen. Na uitvoerige diseussien wordt lo. in stemming gebragt het verzoek van Daalmans en dat met algemeene stemman afgewezen en 2o. ook het voor stel tot publieken verkoop verworpen met 11 tegen «ie stemmen \an de Lil. de Grave en Yiruly. Het maximum van den onderstand wordt tot hetzelfde bedrag van het vorige jaar vastgesteld. Aorut gelezen een adres van deo heer Hofman, conrector aan de la tijnsche school, verzoekende ontslag uit deze betrekking, dat eervol wordt verleend. Naar aanleiding daarvan wordt namens curatoren door B. en W. voor gesteld de vacature niet te ver\ uilen maar te benoemen een leeraar in de wiskunde, 'evens bevoegd tot het ouderwijzen der moderne talen. En zal dit voorstel nader iu behandeling komen. Is ingekomen een adres van den hulponderwijzer van der Maas ver zoekende ontslag uit zijne betrekking en wordt hem een eervol verlag verleend, ingegaan met 1 december. Nog was ingekomen een adres van den heer F. Herman de Groot, ver zoekende 26 ellen gronds, sedert jaren bij him iu gebruik voor 3 in het jaar en behoorende tot de geainoveerde turf kerk, te mogen koopen voor f 33. Na eenige discussie is dit voorstel afgewezen met 11 tegen eeuo stem, terwijl de heer Buchner de vergadering ned- had verlaten. Niets meer aan de orue zijude wordt dc vergadering gesloten. Gouda, 7 Dec. Tarwe. Tuolsctie p. last 310. Zeeuws, per muil f 9 af 10.50. Rogge. Inl. 6 af 6.50, builen!. ƒ7.00 a 7.25. Gerst 5.00 af 6.00. Haver f 4 a 5.25 Erwten 8.50 a 11. Bruine boonen f 12 a 14. Paardek 7.00 a 7.75. Duivebooneu 9.00 a 9. Heunipz. 8. Boekw. Fr. per 2100 ned. ill f 170. Noordb. f ISO af 185. Vette varkens 24 a 28 cents per 5 ons; magere varkens en biggen met ruimen aanvoer en vlug te verkoopen. Kaas. Aangevoerd 30 partijen, 26 ii 29.50. Goeboter ƒ1.20 a ƒ1.30. Weiboter 1.10 5 ƒ1.20 p. n. Boter 54 a 64 het vierde, 1.35 a f 1.60 per n. S. Aan stads waag gewogen van 30 nov.7 dec. 261/8 en 84/16 boter, te zamen 6060 ned. Middelburg, 7 Dee. Tarwe met weinig vraag 50 en "erst 25 c. lager; rogge, erwten, boonen onveranderd met weinig aanvoer. Londen, 4 December. Granen. Eng. tarwe bragt circa vo rige prijzen op, vr. evenzoo, gerst vast en haver iets naauwer. Aanvoer van 27 nov. tot 2 dec. 2117 qr. inl. en 16522 qr. vr. tarwe, 2622 qr. inl. en 8083 qr. vr. gerst en 375 qr. inl. en 54144 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd: 5810 runderen, 310 kalveren, 24630 schapen eu 510 varkens. Voor beste runderen werd 6/6, voor do. schapen 5/6 per steen betaald. 5 Eecemb. Boter. Friesehe 120/ a 121/-, Kamper en Zwoller 114' 5 118/—, Bossche 84/ 5 104/—, Groninger 94/ 5 108/— Einden en Leer 100/ a 106/—, Holstera en Kiel 120/ 5 138/-, ïersey 98/ 5 116/—, Morlaix 102/ a 104 Kaas. Edam 62/ 5 65/Gouda 52/ 5 58/—, Derby 58/ a 62/—, Kanter 27/—, Amerik. 58/ a 68/—. 7 Dec. Aan (1e veemarkt van heden waren aangevoerd: 1610 runderen, 493 kalveren, 7890 schapen en 250 varkens. Voor beste runderen werd 5/6, voor do. kalveren 5/1, voor do. schapen 6/8 en voor do. varkens 5/4 per steen be aal.i. GCGDA. Geboren- 6 Dec. Elisabeth, ouders P. Nootenboom en E. de trooui. 7. Keeltje, ouders P. Verkerk en if. de Jong. Johan, ouders C. Zwaanshals en J. J- Eijttenhuoven. Overleden: 0 Dcc. W. Hnlseher, 1" m- Gehuwd- 6 Dee. J. P. Tieman en J. G. Bos, G. Jansen on S. iV. van s.oon. J- 'an der Kemp en C. stalenburg E. Heij en. J \an Harten J- Biztr eu M. Herz.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2