öntnenlonir. Gemengde Berigten. Ingezonden. den eed van koning Leopold II bijeenkomen. Buitendien zul len zij morgen vergaderen ten einde hulde te brengen aau de uagedachteuib van den afgestorven vorst. 11 Dec. Er is eeue proclamatie van het ministerie uit gevaardigd, waarbij het belgische volk uitgenoodigd wordt om met vertrouwen den dag af te wachten, waarop in handen zij ner vertegenwoordigers de tioonaopvolger den eed zal afleggen. Tot dat die plegtTgheid zal hebben plaats gehad, zal de raad van ministers zijn constitutioneleu piigt in naam van het bel gische volk vervullen. De volgende bijzonderheden worden omtrent des konings dood medegedeeld De twee laatste dagen was de zwakheid van den zieke zoo groot, dat men aan zijn naderend einde uiet kon twijfelen. Al leen het krachtig gestel des kouings was oorzaak dat de dood nog zóólang werd tegengehouden. Zatnrdag nacht besefte men echter dat hij op handen was. Tegen middernacht werden de ministers naar Laeken ontboden. Toen de ministers kwamen was de koning ingeslapen. Dit was slechts een uitstel van uren. Hij doorleefde den nacht nog en den volgenden morgen liet hij den hertog en de her togin van Brabant en den graaf van Vlaanderen, die sinds eenige dagen te Laeken zijn en die hij dagelijks zag, bij zich roepen en verzocht hun hem niet meer te verlaten. Tegen 11 ure kwamen de president van den senaat, de president der kamer van afgevaardigden en de ministers op nieuw te Laeken, waar de heer van Praet, minister van het huis des konings, zijn oudste vriend in Belgie en de getrouwste dienaar van zijne majesteit, zich eveneens bevond. Toen die verschillende hoogwaardigheidsbekleeders in het vertrek van den dooriuebtigen zieke verschenen, was de koning omringd door zijue kindereu en kleinkinderen een zijner han den rustte in die van de hertogin van Brabant, die naast zijn bed geknield lag. Zijn ouden vriend vau Praet ziende, reikte de koning dezen zijne hand en drukte die. Toen legde hij ze weder in die der hertogin. Eenige oogenblikkeu later stierf hij langzaam, zonder doodstrijd, zonder klagt; zij, die hem om ringden, bemerkten niet eens dat hij den laatsten adem uitblies. In de stad heerschte bij het bekend worden der doodtijding niet de rVnste gisting. Wel waren er duizenden op straat, maar allen waren kalm en ier neer geslagen. Alle winkels werden terstond gesloten en de rouwvlag werd op verschillende punten der stad, ook op het paleis, gehescheii. Het Journal de Bruxelle9 meldt, dat keizer Napoleon een een telegram heeft gerigt aan den opvolger van koning Leo pold, waarin hij dezen zijne levendige sympathie betuigt, zich herinnert de wederkeerige genegenlieid, die tusschen den over leden koning en hem heeft bestaan, aan dezen laatste allen lof toezwaait en de hoop uitdrukt, dat de prins het voorbeeld zal volgen van zijn doorluchtigen voorganger, terwijl de keizer ten slotte zegt„Ik zal altijd gelukkig zijn, blijk te kunnen geven van de genegenheid, die gij mij inboezemt." 12 Dec. Naar meu verzekert, zal de maarschalk Vaillant namens keizer Napoleon de ter aarde bestelling van het stof felijk overschot van wijlen den koning bijwonen. Weenen, 1*2 Dec. De Presse beweert in hel zekere on- derrigl te zijn, dat de keizer aan prins Colloredo, bij gele gen heid dat deze hem het adres van oen neder-oostenrijkschen landdag ter hand stellen, heeft verzekerd „dat aan de vorde ringen van Hongarije niet verder zal w order toegegeven dan bestaanbaar is met de belangen der monarchie." Berlijn, 11 Dec. De Nord Deutsche Zeitung zegt, dat ofschoon het overlijden van koning Leopold een diep leedwezen moet te weeg brengen, overal waar men bad geleerd de per soonlijke eigenschappen van dien vorst op prijs te stellen, toch evenwel aan deze gebeurtenis geeue politieke beteekenis is toe te schrijven. Het antwoord van den spaanschen minister van buitenl. zaken aan den pruisischen gezant, betreffende liet conflict met Chili, is thans bekend. Het komt voornamelijk liiercp neder, dat Spanje alle mogelijke maatregelen zal nemen, om te zorgen dat de belangen der neutrale mogendheden in dat conflict zoo weinig mogelijk benadeeld worden. Het conflict met den fraukforter senaat is nog niet ten einde. Pruisen en Oostenrijk onderhandelen thans over een antwoord aan den senaat, maar zij kunnen het dienaangaande niet eens worden. Florence, 12 De Gazzetta Ufficiale meldt dat de president van het kamnet aan den belgischen gezant bij het hof van Italië den heer Solvyns een brief vau rouwbeklag heeft gezonden, waarin hij wenschen doet voor den uieuw^n kouing en de belgische natie. De heer Mari, het presidentschap dei- kamer aanvaardende, heeft he; vertrouwen te kennen gegeven dat hij stelt in den ijver der afgevaardigden en de verwachting uitgedrukt dat de disetissien met kalute zullen worden gevoerd. Hij deed een beroep op de eend ragt der leden en uitte de hoop dat eene hechte meerderheid zal zijn gevestigd. GOUDA, 13 December. Ons is medegedeeld dat de metselaarsknechts alhier on langs zamengekomen zijn en gezamentlijk besloten tot het in dienen van een beleefd en bescheiden verzoek tot het be komen van eene verhooging van 20 c. per dag. Tot aandrang van hun verzoek voerden zij o. a. aan, de steeds toenemende duurte van bijna alle levensbehoeften en de verhooging der overige benoodigdheden, als huishuur, kleeding enz; zoodat het den ijverigsten werkman onmogelijk is ge worden ook met de meeste spaarzaamheid te voorzien in de dringende behoeften van zijn huisgezin. Tot ons genoegen vernemen wij tevens, dat het verzoek gunstig is opgenomen door de metselaarsbazen, die de billijk heid der klagt toestemmende besloten hebben daaraan te ae. moet te komen, doch eenparig overeengekomen zijn, om aan iederen knecht, die zijn vak verstaat eene verhoogirg van 20 centen daags toe te kennen, onder voorwaarde, dat die ver hooging wekelijks zal opgeteekeud worden in een boekje dat den werkman door zijn baas zal afgeleverd worden en dat het bedrag dezer verhoóging telkens met 1 november den knecht zal uitgereikt worden om ook gedurende den winter in eigen behoeften te kunnen voorzien. Bij de tweede kamer der sta ten-gene raai, is maandag de discussie over het voorstel van Zuylen (enquête) niet afgeloo- pen. Voor net voorstel spraken de heeren van Zuylen ('s Hage) en van Asch van Wijk. Tegen de heeren Jonckblcet, van Beyma, Cornelis, de Karter, van Bosse, van Nierop, v. Nispen en Hevelen rijk. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is het voorstel tot het hoi der. eener enquête omtrent de verkiezingen van 1864 in Limburg verworpen met 53 tegen 18 stemmen. Men leest in het Handelsblad Zonderling! Noch de aanneming van de begrooting van binnenlandsche zaken, loch de aanneming van die van koloniën had in de oogen vau de stelselmatige oppositie eene politieke beteekenis; maar de aanneming vau het amendementje betreffende de bouwcommissie wel, en thans betoogt het hr.agsche orgaan, dat de aanneming van liet voorstel van Bosse in de zitting van 5 dezer eene „groote nederlaag" is voor het ministerie. WaarGm eeue groote nederlaag? Cm lat de minister van finan ciën ad iuterim bezwaar maakte om tijdens een iuterimair be heer een zoo gewigtig ontwerp in behandeling te nemen, iets wat tot dusver niet gebruikelijk was. Aangenomen echter voor een oogenblik, dat het ministerie bier etne groote nederlaag geleden heeft, dan hebben daartoe medegewerkt o. a. de hh. Zijiker, van Blom, Dumbar, Fokker, van Limburg Brouwer, K..ppe\ne, van Heukelom, Jonckbioet en Geertsema, die allen tot dusver door het orgaan voor de meest siaafsche volgelingen van den meester werden uitgemaakt. De aanneming van bedoeld voorstel is eene schoone zegepraal voor het beginsel van politieke eerlijkheid, zegt het orgaan. Wij voegen er weder bij: als dat zoo is, dan werd die zegepraal behaald door toedoen van die leden, wier politieke eerlijkheid het orgaan dagelijks verdacht maakt. Hebben wij welligt hier te denken aan eene amende hono rable voor de uitgezochte smaadredenen, die twee dagen te voren die zelfde „serviele" meerderheid werden toegevoegd, toen beweerd werd dat die meerderheid „tot droefenis van Ne derland" bestaat, dat zij werkt „in de duisternis van de stein- men-kracht," en dergelijke liefelijkheden meer? Zoo ja, dan moet het orgaan nu niet, als lal er de kamer weder eens een besluit neemt, dat het minder aangenaam i9, de oude scheldwoorden weder voor den dag halen, om die naar het hoofd te slingeren van die meerderheid, die zulk eene schoone zegepraal verschafte aan het beginsel van politieke eer lijkheid, tot blijdschap van het orgaan en alle andere opregte voorstanders van dat beginsel. Op 27 nov jl. heeft de minister van binnenl. zaken aan de ued. rhijn-spoorweg-maatschappii concessie verleend voor het aanleggen van een spoorweg vaa Harmeien naar Breukelen. Deze concessie zal echter niet kunnen worden uitgevoerd, al vorens door de genoemde maatschappij een begin zal zijn ge maakt met de uitvoering der verbinding van den ned. rhiju- spoorweg met den holl. ijzeren spoorweg te Rotterdam. Aan het verslag van den consul-generaal der Nederlan den te Genua ontleenen wij het volgende: De graanoogst is in Piëmont en Lombardije middelmatig uitgevallen, en de prij zen zijn niet zeer verschillende van het vorige jaar. De kwa liteit laat echter te c-enschen over, daar het graan dit jaar zeer sterk aan verbroeijen onderhevig is, weshalve het spoedig moet gebruikt worden. De wijnoogst is zeer overvloedig geweest, vooral in Piëmont. De rijstoogst viel in Piëmont ni°Lombar- dije vrij gunstig uit. De boomolie schijnt in vele streken vau het littoraal, vooral in het westelijke gedeelte, 13 mislukken. Van fijne blanke olijfolie, voor Nederland geschikt, zal zeer weinig voorkomen. Naar men meldt, is de zachte weêrsgesteldheid van den laatsten tijd oorzaak dat de handel in turf te Leyden en te Amsterdam, zelfs tegen lagen prijs, weinig beteekenend is; de markt wordt daar letterlijk overvoerd. Het toenemend stijgen der olie- en koeken-prijzen staat hier tegenover, en is voorna- melij* toe te schrijven aan de windstilte, die er geruimen tijd reeds bestaat. De voorraad dier artikelen is te Zaandam dan ook zoo gering, dat de hoop cp een stevigen aanhoudenden wind algemeen levendig blijft. Volgens eene statistiek in de Central India Times, zijn in Indie gedurende de zes eerste maanden dezes jaars gedood 359 tijgers, 516 luipaarden, 293 beeren, 99 wolven en 286 hyena's, uitmakende 1558 wilde dieren, waarvoor aan premiën is uitbetaald eene som van 23,560 reis. Het aantal gedoode dieren was grooter dan gedurende de eerste helft des vorigen jaars. Naar wij vernemen is den heer van der Maaden con cessie verleend voor een spoorweg van Amsterdam naar Rot terdam via Alphen, en zijn de voor den aanleg benoodigde kapitalen bereids in Engeland bijeengebragt. Uit Dusseldorf wo-dt gemeld, dat de commissie door den provincialen raad benoemd, tot bet uitbrengen van een rapport betreffende de «adressen aangaande de veeziekte, heeft voorgesteld, dat de raad besluite, het ministerie te verzoeken i°. de grenzen d*- besmette landstreken (zoowel de binnen- als de buitenlandsche grenzen des rijks) dadelijk door een gesloten militair cordon te doen insluiten; 2°. te gelasten dat bij het uitbreken der veeziekte in de provincie al het vee, dat naar de uitspraak van deskundige en bevoegde personen, met de ziekte best 3t of met ziek vee in aanraking is geweest, dadelijk te doen afmaken, tegen schadeloosstelling uit 's rijks kasen 3°. dat er zoowel op de wering der besmetting als op de regel.ng der bedoelde schadevergoedingen vaste ".ette lijke bepalingen worden gemaakt. Boskoop, 12 Dec. Naar men verneemt, is door schipper van der Tank te Haarlem «aanvrage gedaan cm concessie voor eene schroefstoombootdienst, tot vervoer van passagiers, goede ren' en vee van Gouda op Haarlem, via Leyden, terwijl in het laatst dezer maand, bij open water, de dienst Rotterdara-Hoorn- Enkhuizen, via Gouda en Amsterdam, door schipper J. Kuper zal worden geopend. Ook is hier sprake geweest, dat de con cessie voor den spoorweg AmsterdamRotterdam aan den hr. van der Maaden c. s. te Amsterdam, zoude zijr verleend; men gelooft echter dat dit gerucht uit de lucht gegrepen is, omdat tot heden de Staats-Courant er niets van gemeld heeft. Ten bewijze dat men hier zeer is ingenomen met het voornemen om de zijde- en rijerskooperweg te verbreeden, strekkedat (enkelen uitgezonderd) alle gehoefslaagden de hun ter teekening aangeboden verklaring, betrekkelijk het con- tinueel onderhoud hutiuer slagen, van hunne naamteekening hebben voorzien. Koning Leopold werd geboren den loden december 1790 en was het zesde kind van hertog Frans van Saksen-Coburg Saai fel d en prinses Auguste van Reusz-Ebersdorf. Op zijn achttiende jaar trad hij in russische dienst en als generaal der kavallerie volgde hij keizer Alexander raar het congres te Erfurt Op de bedreiging van Napoleon, dat deze het her togdom Saksen-Coburg aan zijne familie zou ontnemen, verliet hij de dienst en keerde naar zijn vaderland terug, om later, toen dc zaken in Europa eene andere wending hadden geno men op ui 'iw de wapenen aan te gorden. Eenige maanden na het herstel van aen vrede in Europa trad hij in den echt met de britsche kroonprinses, Auguste Charlotte, eenige dochter van den prins-regent (daarra koning George IV), nadat hij bevorens in Engeland was genaturaliseerd en hem de titel van hertog van Kendal was toegekend. Zijn echtgeluk duurde niet lang; de prinses overleed 6 November 1817, een leven- loozen zoon ter wereld brengende. Inmiddels huwde een oer broe ders van den regent met zijne zuster, die de moeder werd van prinses Victoria, thans koningin van Brittanje. Lenige Ven later werd hem de grieksche kroon aangeboden. Hij nam aan> docb deed er kort daarna weder afstand var-, omdat ae Grieken niet algemeen tevreden waren met het nieuwe gou vernement dat men hun geven wilde. Een jaar daaro£ blJ de afscheiding van Belgie en Neder,and, droeg liet belg sch congres de kroon op aan den hertog van evenwel die keuze de goedkeuring van Lodewijk 1 hilipb niet wegdroeg viel de tweede keuze den 4den jumj 1831, op Leopold°' Ook deze waardigheid nam hij slechts voorloop,g aan; hij kreeg echter de gewenschte waarborg-n, gaf op 12 julij zijne toestemming en werd den 21 julij te Brussel inge huldigd. Den Suen Augustus 1832 trad koning Leopold "in het huwelijk met eene doenter van koning Lodewijk Philips, prinses Louise, die den llden October 1850 overleed, den koning twee zonen en eene dochter nalatendeLeopold, hertog van Brabant, geboren 9 april 1835, prins Philip, graaf van Vlaanderen, geb. 24 maart 1837, en prinses Marie Charlotte, thans keizerin van Mexico, geb. 7 junij 1840. Koning Leopold was bij de Belgen zeer bemind en werd algemeen beschouwd als de type van den echt constitutionelen vorst. Het is van algemeene bekendheid, dat hij ook op de europesche politiek een grooten invloed uitoefende en als om strijd door de souvereinen in moeijeiijke aangelegenheden om raad werd gevraagd. Een belangrijk feit in de geschiedenis zijner regering, is de verzoening tusschen Belgie en de Ne derlanden, die in October 1801 door zijne zamenkomst met koning Willem III werd bezegeld. Zijn dood zal algemeen worden betreurd en zijne nagedach tenis zal bij het volk dat hij regeerde, ongetwijfeld, in zege nend aandenken blijven voortleven. De cholera heeft opgehouden tc Triest. De Ionische eilanden wenschen gescheiden te worden van Griekenland en vereenigd met Italië. Italië, Denemarken en Belgie onderhandelen met Japan over een handelsverdrag De kinderziekte heer.-cht te Parijs. Vau 20 nov.2 dec. zijn in Engeland en Schotland 3^28 runderen aangetastvac het begin der ziekte 39714 stuks. lil de steppen van Chersou heer-cht voortdurend de vee ziekte 'Fe Greifswald bedraagt thans het aantal studerenden 429. Men beweert te Parijs, dat keizer Max met zijne vrouw uit Mexico wil vluchten. Voor het eerst is te Louden een telegram uit Calcutta bin nen tien uren ontvangen. Te Chicago is ceu marmeren schouwbnrg, die 5000 toeschouwers bevatten kan, gebouwd ten koste van zekeren ge lukkigen speculant Husdon, die daaraan ruim 12 inillioen gulden besteedde. De spoorwegdienst Xieuwidi.-pAlkmaar zal IS dezer geopend worden. Het tegenwoordig oosteurijkseh rtgeringsbeginsel is genoemd -bet ab solutisme met het vijgenblad." De componist Richard Wagner is voor eenige maanden weggezonden uit Beijeren. In Spanje zijn S0 ambtena ren in de cortes gekozen. De bevolking vau Pruisen bedroeg in dec. 1864 19,255,139 zielen. De sterkte der thans in Ierland beschikbare troepen bedraagt nagenoeg 20 duizend man. De koning van Griekenland is ten einde raad en heeft, near men zegt, reeds de hulp ingeioepen eener eng. vloot In de Rijnprovinciën en in Westphalen is het wild en voor al de hazen in getn 40 jaren zoo sc'naarsch geweest Garibaldi is Bazel gepasseerd gaaude naar Engeland. De intrest der aandeeleu Saragossa- spoorweg wordt over het laatste halfjaar niet betaald. Het nieuwe parijsche opera-gebouw dat in 1867 voltooid inoet zijn, zal weinig minder kosten dan 40 millioen francs. Vau de beijersche stad Partenkircheu ver brandden in 1862 twee dei de gedeelten en nu 5 dezer het laatste derde, o. a. de groote kerk, het raadhuis, gymnasium, postkantoor, enz Pro fessor Doedes wordt te Utrecht als modern uitgekreten om dat hij egijp- tische luizen tot muge n maakt. De veeziekte ss uitgebroken te Ha- gestein bij Vianen. De twee partijen in Hongarije siaan de handen in een. De stad Cliio op het eiland van dien naam is door eent aard beving geheel verwoest. M. Toevallig kwam mij een ingezonden stuk, in nommer S^l van dit blad geplaatst, in handen. He inzender beklaagt zich over de pensioenswet der predikanten, door dir ministerie bij de kamers ingediend en wel over den grondslag, dat standplaats en traktement als basis voor de regeling van het pensioen zijn aangenomen. Een minimum van lOfltt en een maximum van 1500 zoude ZEd. of ZWEenv. zeer Gel. wel zoo goed voor komen. Yele predikanten zullen dit waarschijnlijk met den in zender eens zijn, maar of nu juist de staat den dienaren der kerk zulke pensioenen moet geven, terwijl hij zijne ambtenaren met verin ge pensioenen wegzendt, is een andere vraag, tlanueer men de verbazende pensioenen nagaat, aan onderwijzers na 40- jarigen diensttijd gegeven, kan men best begrijpen, waartoe de staat nov wei eenige gelden zou kunnen af/onderen, daar ook deze pensioenen naar het traktement geregeld worden. Niet nat men een onderwijzer in de verste verte met een predikant kan vergelijken, zoo ver is de onderwijzersstand nog niet geëman cipeerd, maar toch bieden zich we! enkele punten van verge lijking'aan. Bij de onderwijzers bestaat ooL gten anciënniteit, de vergelijkende examens maken verplaatsing daarentegen voor een goed schoolhouder mceijelijker, daar zijne betrekkin^ hem weinig tijd laat voor studie en Jus meestal hulponderwijzers de opengevallen betrekkingen verkrijgen. Het werk van den goed bezoldigden onderwijzer (hoeveel zijn er?) is gewoonlijk minder dan van zijn minder gelukkigen ambtsbroeder, daar de laatste meestal alleen in eene school moet werkzaam zijn, terwijl de eerste tal van nulpond-rwijJers en kweekelingen tot zijne beschikking heeft, oodat hij slechts be hoeft te dirigeren.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2