•öuitenlanïL Btnncnlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. °"o!p1'fUS;E'w mi.il.' i.tat"."..d. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Burgerlijke Stand. De behandeling iler limbnrgsohe grondbelasting was in eik geval guustig voor het ministerie. De zaak eischt afdoening, de aanstaande minister van financien ziet zich dan ontheven van eene netelige kwestie, en der oppositie is een wapen uit de hand genomen, waarmede zij de agitatie gaande hield. Het zij dus verworpen of aangenomen, de afdoening van dit ontwerp zal de aanvulling van het ministerie bespoedigen en een eind ma ken aan de .agitatie, die geheel uitloopt op de beschaming eener onedele oppositie. Londen, 12 Dec. Berigten uit New-York van 2 Dec. meldeu, dat het leger der unie tegen het begin van mei 1866 tot op 50,000 man zal worden verminderd. De vrees voor de fenians is in Canada geheel geweken. De katoenoogst in Texas wordt voor dit jaar begroot op 150,000 buien. Juarez heeft uit El Paso geschreven, dat hij in Chihuahua zijne re gering zal herstellen. De republikeinen maken toebereidselen tot een aanval op Mazatian, waarvan de bezetting met 1200 man is versterkt. 14 December. In weerwil van de runderpest was de maandag geopende groote kers-veetentoonstelling tamelijk ruim voorzien enkele buitengewoon fraaije ossen bedongen ongemeen hooge prijzen. De invoer van vreemd vee heeft, in de vorige week bedragen het getal vau 17,450 tegeu 13,802 in dezelfde week vau IS04. In St. Martins-Hall is eene monster-meeting gehouden, om maatregelen te beramen ten einde het indienen van eene reiorm-bill te verhaasten. De toevloed was zoo groot, dat de uitgestrekte localen de menigte niet konden bevatten. Ook te Halifax werd eene meeting in dien geest gehouden. Door den secretaris der vereeuiging van amerikaansche scheepsgezagvoerders te New-York is eene statistiek openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat de zuidelijken tijdens den oorlog in het geheel twintig kaper?chepen in de vaart hebben gehad. De eerste togt werd in juiuj lhöl aangevangen door de Savan nah uit Charleston en de laatste togt onlangs ten einde gebragt door de Shenandoah bij aankomst te Liverpool. In dien tus- schentijd zijn door hen 275 koopvaardijschepen der noordelijken, tot een gezamentlijken last van een millioen tonnen door de kapers genomen en meestal verbrand of in den grond geboord. De ingezetenen van Hayti, die tegen de regering van den president Geffrard in opstand waren en de stad Cap Haitien bezet hadden, waren aldaar, gelijk men weet, in botsing ge raakt met het enzelsche oorlogschip Bulldog, waarbij dat vaar tuig te gronde is gegaan. Volgens berigten uit Hayti van 18 november ziin vervolgens twee andere engelsche oorlogschepen, Galatea en Lily, voor Cap Haitien verschenen, hebben die stad op nieuw gebombardeerd en de bevelhebbers der opstandelingen gedrongen om de wijk aan boord van een amerikaansch oor logschip te n?raen. Cap Haitien is op 9 nov. weder door de troepen van G 'vrard bezet. 15 Dec. igten van 6 en 8 dezer uit New-York melden: De boodscha <n den president Johnson is in verzoenenden geest jegens het zuiden. Daarin komt eene gisping voor van Engeland. De president verzekert op nieuw, dat hij in het algemeen de leer van Monroe zal gestand doen. De minister van financiën heeft medegedeeld, aat het deficit bedraagt 112 millioen dollars. Geen enkele afgevaardigde uit het zuiden is in het congres toegelaten. Blijkens de woorden door den president in zijne boodschap gebezigd, zal hij de traditionele staatkunde blijven handhaven. Hij heeft de verwachting uitgedrukt, dat de vreemde mogend heden het stelsel van non-interventie zullen eerbiedigen. Het congres heeft elk voorstel, strekkende om de nationale schuld niet langer te erkennen, van de hand gewezen. Op 30 nov. jl. was het bedrag der openbare schuld 2714 millioen dollars. De minister van financiën heeft het voorstel gedaan, om het papieren geld, waaraan gedwongen koers is gegeven, zoo spoedig mogelijk uit de circulatie te nemen. Het deficit daardoor ont staan zal door eene leening worden gedekt. Parijs, 14 Dec. De fransche en engelsche regeringen zijn het thans eens omtrent eerre gemeenschappelijke bemidde ling in het geschil tusschen Chili en Spanje. De collective depeche der beide mogendheden is reeds te Madrid aangekomen. De jongste depeehes door den Franschen gezant te Was hington gezonden, zijn zeer voldoende, De stemming in de ministeriele kringen ten aanzien van president Johnson is dan ook geheel te zijner guuste veranderd. Onze ultramontaansche dagbladen laten zich, bij het be spreken van den dood van koning Leopold I, in zeer onheusche bewoordingen uit over den afgestorven vorst. De partij in Spanje, welke voor eene vereeniging van dat land met Portugal onder de portugesche kroon is, schijnt eene groote manifestatie te willen doen, indien de koning, op zijne terugreis naar Portugal, te Madrid komt. Dientengevolge denkt men dat de vorst geen gevolg zal geven aan zijn voor nemen om die stad te bezoeken. Brussel, 13 Dec. Het lijk des kenings is heden tentoon gesteld in een der zalen van het paleis, in groot tenue §n voorzien van al zijne deeoratien. Eene ontelbare menigte heeft zich op liet plein voor het paleis geposteerd, ten einde zich toegang te verschaffen. De gelegenheid daartoe duurt tot vrijda» avond. De kamer zal na de begrafenisplegtigheid bijeenkomen iu geheim comité, om een adies te rig>n aan koning Leopold II. Dit adres zal hem worden overgereikt op den dag nadat hij den eed zal hebben afgelegd. Het testament des konings is door den notaris in handen gesteld van den president der regtbank, die in eerste instantie uitspraak doet. Men schat het vermogen van Z. M. op 40 millioen. De afwezigheid van prinses Charlotte, keizerin van Mexico, maakt het hoogst waarschijnlijk uoodig dat alles ver- j zegeld wordt. Weenen, 13 Dec. Men meldt, dat nieuwe instructien zullen worden gezonden aan den gezant te Petersburg met be- trekking tot de onderhandelingen aangaande het handelsverdrag De eerste aanbiedingen van deze zijde gedaan hebben tot geen resultaat geleidmen hoopt thans beter te slagen. De regering heeft het voorstel door Pruisen gedaan, om een identiek antwoord te zenden aan den senaat der vrije stad Frankfort, van de. hand gewezen. Berlijn, 15 Dec. Met betrekking tot de veel besproken plannen van Pruisen, volgens welke Frankrijk een gedeelte van Belgie als vergoeding zal bekomen, indien Pruisen de hertog dommen erlangt, meldt men het volgende; naar men beweert, zijn die geruchten ontstaan uit een onvoorzigtig woord, dat de heer von Bismarck geruiraen tijd geleden te Carlsbad gerigt beeft tot den hertog de Graminont, frausch ambassadeur te Weenen. Hij zeide namelijk tot den hertog: //Waarom neemt gij Belgie niet, dat democratisch nest?" Deze uitdrukking moge half uit scherts gebezigd zijn, inaar zij heeft niettemin tot gissingen aanleiding en natuurlijk veel aanstoot gegeven. Men berigt uit Stokholm, dat de aanneming van het wetsontwerp tot wijziging der grondwet alom zeer groote vreugde heeft veroorzaakt. Er wordt geene stad hoe klein ook in het land gevonden, waar de bevolking ter viering van die heugelijke verandering in de wetgeving niet eene algemeene illuminatie heeft tot stand gebragt. GOUDA, 16 December. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal is woensdag het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VII A der staatsbegrooting (nat. schuld) mei algemeene stem men aangenomen, nadat besloten was, op voorstel van den hr. v. Bosse, om het door den minister van financien ad interim voorgedragen art., strekkende om de voor dit hoofdstuk be stemde sommen voor slechts 6 maanden uit te trekken, te doen vervallen. Met algemeene steramen werd ook aangeno men het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdst. VII B (fi nancien), waarbij tevens besloten werd uit art. 49 de woorden betreffende de inrigtiug eener postzegel-fabriek weg te laten. Het ontwerp van wet op de middelen voor 1866 werd ver volgens aangenomen met 60 tegen 5 stemmen. Voorts nog enkele ontwerpen van mindere beteekenis. In de zitting van de tweede kamer van donderdag zijn al de aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen, waar onder die tot onteigeuing van percelen tot droogmaking van plassen van Schieland, en tot aanleg van den spoorweg Goes— MiddelburgVlissingen met een kanaal van Vlissiugen naar Middelburg. In de gisteren gehouden bijeenkomst der tweede kamer is zitting genomen door den heer van der Maesen de Sombreff. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen geopend over het wetsontwerp tot regeling en verhooging van de grondbelasting in Limburg, en is over en tegen dat ontwerp het woord ge voerd door de hh. Cornells, Kerstens, Lom de Berg, de Bie- berstein, van der Maesen, Beyma en Zijlker. Tot lid der tweede kamer in het kiesdistrict Maastricht is gekozen de heer van der Maesen de Sombreff met 1028 stemmen. Op den heer Merckeibacb waren 444 en op den generaal Knoop 124 stemmen vereenigd. De Courrier de la Meuse deelt den tekst mede van eene circulaire, door den heer Ed. van Win tershoven aan de kiezers in het kiesdistrict Maastricht gerigt, tot aanbeveling der kan didatuur van den heer Merkeibacb. Hij zegt in die circulaire, dat ieder, die Limburg liever heeft dan ministeriele combinatiën, voor dezen kandidaat dient te stemmen. Het antwoord, door de kiezers op deze circulaiic gegeven is niet zeer bemoedigend voor den heer van Winkrshoven Bij dsn raad van state, afd. voor de geschillen van be stuur is woensdag jl. ingekomen een kon. besluit van 1 dezer waarbij op het adres van J. J. Snel en aDdere leden der ver- eenigde vergadering van Schieland, tegen den door ged. sta ten van Zuidholland goedgekeurden staat van verdeeling der eigendommen en fondsen van het opgeheven ambacht van Moordrecht, met vernietiging van het besluit vau ged. staten wordt bevolen, dat een nieuw plan van verdeeling door de vereenigde vergadering zal worden opgemaakt, op andere wijze ingerigt. Men schrijft aan de Arnh. Courant uit Hoorn o. a. dd. 13 dezer: Tot dusverre hebben wij, Gode zij dank, in onze provincie nog weinig geleden door de runderpest, welke in andere provinciën, en vooral in Zuid-Holland, zoo gevoelig woedt. Dit is voor onze veehouders zeer voordeelig, welke daardoor bijzonder hooge prijzen voor bun vee maken. De prijs van het vleesch is daardoor ook enorm hoog. Dit geeft aanleiding voor een menigte kleins vleesehhouwers om zich toe te leggen op het verkoopen tot geringe prijzen van paar- denvleescb, dat dan ook in groote hoeveelheid door de min dere klasse gegeten wordt. Over het algemeen merkt men in de noord-hollandsche steden in den laatsten tijd vooruitgang en welvaart op, ook de bevolking in de steden neemt toe, blijkens het aanbouwen van huizen zoowel voor den middelstand als voor de arbei dende klasse. Op het platteland worden door de landlieden, voor hun soort kasteelen gebouwd, versierd en gemeubeld als de grootste huizen in de steden, en de welvaart van de boeren is zoo groot, dat reeds vele zich groote huizen in de steden aangekocht hebben en die bewonen, na ze rijk gemeubeld te hebben. Wij rerncmen dat de binnenlaudsche schroefstoomboot- reederij, onder directie van den heer J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht, drie stoombooten heeft aangekocht der ontbonden maatschappij Corvilain C°. te Antwerpen en Luik, waardoor deze reederij aanstaande voorjaar, voor de vaart Moerdijk DordrechtGouda eu UtrechtAmsterdam, zes stoombooten zal disponibel hebben. De koning van Beijeren heeft aan zijn verdreven vriend Wagner een jaargeld toegelegd van 8000 fl. De geldnood neemt te Rome met den dag toe. Koning Leopold laat een buitengewoon groot vermogen na. Keizerin Charlotte is uit Mexico afgereisd naar Europa. De haven van Triest zal aanmerkelijk uitgebreid worden. De Franschen zijn zoo zeer tegen elke bezuiniging, dat de keizer de reeds vastgestelde weder in kort. Te Enschede zijn 80 sollicitanten opgekomen voor de betrekking van gemeente secretaris tegen een salaris van f 650. De turksche lee ning van 72 millioen gulden is gesloteu met het credit mobilier. In Peru heeft de opstand gezegevierd; Lima is 6 nov. ingenomen. De oorlog duurt voort op N. Zeeland, zonder uitzigt op vrede. De Zweden ziju op weg naar eene geregelde constitutie; de middeleeuwsche standen zijn afgeschaft. De Spanjaarden bedreigen voortdurend de havens van Chili met bombardement. Prins Napoleon is tegen nieuwjaarsdag bij den keizer op het maal gevraagd Te Brussel is reeds sprake van een standbeeld voor Leopold. De spoorweglijn Alkmaar—Zaandam is 14 dezer aangenomen voor 1,756,000. - ln de Beemster nju 11 dec. lekkere frambozan groot van stuk geplukt. De engelsche en de fran- ache gezant te Berlijn hebben de vorstelijke bruiloft verlaten, toen zij niet toegelaten werden tot de koninklijke tafel. - Aan de Kaap de Goede Hoop hoeft de zuidelijke kaper, de Tuscelodsa zich overgegeven aan den consul der ome. - In Chili blijven slechts zes havens geblokkeerdde overigen zijn opengesteld voor den handel. - Bij de hoogaarsehe verk.e- ziogen werden de dooden en gekwetsten dij dozijnen geteld. - te wee nen was men dingsdag druk aan het schaatsenrijden. - Eene engelsche maatschappij protesteert tegen de nieuwe turksche leening, daar de Forte zich in 1864 verbonden heeft bmDen drie jaar geene nieuwe leeniog aan te gaan. Dinesdag den 12 dezer had de ter aardebestellirg plaats van het stoffelijk overschot van een lid der 2 sec tie van het metalen kruis van Gouda en omstreken f het was de eerste begrafenis van dien aard, sedert het bestaan van die sectie. Bij de begrafenis-plegtigheid varen bijna a le leden versierd met het metalen kruis tegenwoordig, waarbij zich eenige onderofficieren van het alh.er aanwezige 4 r g infanterie hadden aangesloten. Indrukwekkendw.ashetaanzien van zoo vele bejaarde gewezen wapenbroeders, die, in plegt statigen optocht, voorafgegaan door den vaandeldrag r, p wiens borst de militaire Willemsorde prijkte, dragende rouwfloers omwonden vaandel, het lijk van hun voormad g n krijgsmakker, voor deszelfs ter aardebestelling hunne eerbewij plcgliglieid plaats, terwijl door J. V. Welter, lid van het be stuur dier sectie, in weinige maar doeltreffende bewoordingen de roemrijke dagen van 1830 en 1831 herinnerd werden"en oijzonder gewezen werd, op de schitterende verdedigin® der citadel van Antwerpen, waarbij hij, die door hen, thans ter begraafplaats was heengevoerd een werkdadig aandeel had ge nomen, en daarvoor met het eermetaal was bekroond geworden. Uit de belangstelling door die oude krijgers van 1830 hierbij betoond kan eenigzins worden afgeleid, met welke geestdrift zij destijds bezield zijn geweest toen zij de wapens hadden op gevat voor regt, vrijheid en verdediging van het dierbaar v aderland. Vrijdag 15 December. Voorzitter de heer mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, verder zijn tegen woordig de hh. de Grave, V'iruiy, Loyten, Prince, Draggaar, Westerbaan, Reutinger, Reroy, Bucbner, Droogleever, v. Gennep, v. Straaten en Peeters. De notulen der vorige vergaderiug worden gelezen en goedgekeurd. De heer Buchuer verlaat voor eenige oogenblikken de vergadering. Ingekomen eene dispositie van hh. gedep staten, houdende goedkeuring van het besluit ter heffing der opcenten op de grondbelasting. N'otif. Is ingekomen een adres ran raejofvr. L. Wijnmalen, houdende verzoek tot verhooging van haar traktement van 150 tot f 200, met aaubeve- lend advies van de pi. schoolcommissie, en wordt dit verzoek algemeen toegestaan. Burgemeester en wethouders brengen ter tafel eene conceptie-verorde- ning, betreffende de geinaalbelasting en hare invordering. Ter visie. W ordt overgegaan tot het aau de orde zijnde voorstel tot wijziging der begrooting over 1S66, en wordt dit aangenomen met alg. stemmen. Vervolgens het voorstel betreffende de vervanging van den conrector door een leeraar in de wiskunde enz. aan de latijnsche school. De heer Buchner komt terug. Na eenige discussien, waarin het woord voeren de hh. Prince, v. Straa ten, Peeters, Buchner, de Voorzitter, Wcsterbaan, Luyten, wordt in be ginsel aangenomen het benoemen van een leeraar in de wiskunde enz. en wel met 11 tegen 3 stemmen. Daarna wordt aangenomen het voorstel tot het iutrekken van de ver ordening voor de openb. gezondheidscommissie eu het verkenen van eervol ontslag aan de leden en den secretaris dier commissie. Eindelijk wordt overgegaan tot de benoemingen in verschillende com- missien. 1. Wordt benoemd in de pl. schoolcommissie in plaats van den heer A. A v. Bergen IJzendoorn, dit zijn ontslag genomen heeft, de heer C. I. Walt her, en herbenoemd het aftredend lid de heer D. van Hinloopen Labberiou. 2. als commissaris van de muziekschool herbenoemd het aftredend lid de heer J. F. van der Linden. 3. Evenzoo als regent van het weeshuis enz. de heer M. H. Kluitman. 4. Evenzoo als regentesse, mevrouw KnaapKoot. 5. Evenzoo als regent der beide gasthuizen, de heer W. Post Drost. 6. Evenzoo als regentes der beide gasthuizen, mevrouw Rooseboom, geb. Gronovius. 7. Evenzoo als regent van het bestedelinghuis, de heer G. N. de Yooys. 8. Evenzoo als lid van het burgerlijk armbestuur, de heer T. Draver. 9. Wordt bij continuatie benoemd als marktmeester L. de Mooij, vau de aaidapptlenmarkt T. Kruisheer, van de varkeuinarkt, M. van Velzeu, als waagmeester L. S. Cats en als tolgaarder aan de haastrechtsche brng, Prins. Hierna wordt overgegaan tot eene vergadering met gesloten deuren ter resumtie der notulen van de vorige vergadering. Gouda, 14 Dec. Tarwe. Poolsehe p. last 310. Zeeuws, per mud 9 a 10.50. Rogge. Inl. 6 a 6.50, buileul. 7.00 a 7.25. Gerst 4.50 a 6.00. Haver f 4 a 5.25 Erwten 8.50 a 11. Bruine boonen f 12 a 14. Paardeb. 7.50 a 7.75. Duiveboonen 8 a 8.50. Hennipz. 8. Boekw. Fr. per 2100 ned. <8 ƒ170. Noordb. 180 a 1S5. Vette varkeus golden 23 a 29 cents per 5 ons. Magere varkens met ruimen aanvoer tot enorme hooge prijzen verkocht. kaas. Aangevoerd 20 partijen, 26 a 29. Boter 1.10 a 1.26 p. n. GOUDA. Geboeen: 13 Dec. Heiltje Cornelia Johanna, ouders C. Vermeulen en J. van der Burg. 1* Eliazer, ouders J. M. van Dam en F. M. Mo- nasch. 15. Lintje, ouders J. van Gent en C. Fokkers. Overleden: 11 Dec. M. T. M. Recour, 18 d. 12. H. J. Kramer, 5 ra 14, P. G. Scharleraan, 2 m. Gehuwd: 13 Dec. N. J. W. Stoyter en S. Spelteaburg. WOERDEN, van 8 tot en met 15 Dec. 1S65. Geboren: Dirk, ouders J. de Jong en A. M. Sanderson. Cornells, ouders C. Hagen en M. erbeek. Overleden C. Houdijk, 25 j. Ondertrouwd: J. B. van der Kolk, 25 j. met M. Flier, zo j. Getrouwd. C. T. Keijsers, ruim 36 j. roet C. Aogustm, ruim -6 j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2