- S-T ötnncnlanb. Gemengde Berigtcn. ,.n.. -o Kantongeregt. Burgerlijke Stand. daan bouden en nooit vergeten welken pligt de kostbare erfe nis medebrengt, die ik heden aanvaard. Ik beloof den Belgen met hart en ziel een belgisch koning te zijn wiens geheele leven hun toebehoort. Ik heb de instellingen lief die de orde en de vrijheid bevestigen, welken den hechtsten steun van den troon uitmaken. Belgie begeert de onafhankelijkheid en zal haar weten te bewaren. Mijne roeping ais constitu- tionneel vorst plaatst mij buiten den strijd der verschillende meeningen, waarin slechts het land mag beslissen." Deze woorden verwekten eene onbeschrijfelijke geestdrift. Weenen, 18 Dec. Volgens mededeelingen uit Athene be vindt de koning zich in zeer moeijelijke omstandigheden sedert bet vertrek van den heer Sponneck. Ten einde een raadsman te bezitten op wien bij zich kan verlaten, heeft hij, naar men verzekert, zich xot de engelsche regering gewend. Hij hoopt op die wijze iemand te erlangen, die de plaats van den heer SpoDneck vervangt, zonder dat diens tegenwoordigheid aanlei ding geeft tot de ondervonden bezwaren tijdens de eerstge- melde als officieuse raadsman des konings fungeerde. De landdag van Bregenz heeft de adressen, tegen het september-patent gerigt, met bijna eenparige stemmen aange nomen. Volgens de ochtendbladen is tusscheu de duitsche groote mogendheden eene nadere overeenkomst op bet verdrag van Gastein gesloten, met betrekking lot de bezet'mg van Rendsburg. Dezelfde bladen melden, dat de oo9tenrijksche regering eene depeche heeft gezonden aan den senaat van Frankfort, waarin de laatste nota van dien senaat wordt beantwoord. De General-Correspondenz meldt dat het handelsverdrag met Engeland gisteren is onderteekend. Met 1°. jan. 1867 zuilen de wederzijdsche onderdanen op den voet der meest begunstigde natiën worden behandeld. Op engelsche artikelen zal te rekenen van 1°. jan. 1867 niet hooger tarief worden toegepast dan 25 pCt. van de gedeclareerde waarde en van 1°. jan. 1870 niet hooger dan 20 pCt. met de opcenten. Betref fende de regeling der eigendomsregten wegens kunstproducten, verneemt men dat eene internationale commissie zal worden benoemd. Uit Praag berigt men. dat de heeren Auersperg, Hartig, Salm fü Alt ban hun mandaat ais leden van den landdag 'neb ben Dedergelegd, op grond dat de regerings-commissaris bij ge- legenneid der debatten over het adres van antwoord heeft ge zegd, dat de landdag regtens niet bestaat. De regerings-com missaris verklaarde dat die bewering onjuist was. Uit Bucharest meldt men vau 17 dec. In eene rede, door vorst Couza uitgesproken, verklaart hij dat hij altijd bereid is afstand te doen van den troon, indien daardoor de wen- schen des lands zouden verwezentlijkt worden, die hij zelf zou voorstaan als bij eenvoudig afgevaardigde zou wezen. Deze verklaring is met geestdriftige toejuichingen begroet. Berlijn, 18 Dec. Sedert eenigen tijd zijn zeven plaatsen in het dagelijksch bestuur dezer hoofdstad door overlijden als anderzins opengevallen. De raad heeft herhaaldelijk beproefd die vacante plaatsen te bezetten, maar tot heden te vergeefs, dewijl de regering hare goedkeuring aan de gedane keuzen niet heeft willen scheuken. De eeuige oorzaak dier weigering is dat de gekozen personen tot de liberale partij behooreu. Uit het zeer uitvoerige rapport door de geneeskundige commissie openbaar gemaakt, betreffende de trichinen-ziekte te Heder>leben, blijkt dat het aantal ernstige ziekte-gevallen van dien aard tot voor weinige dagen ruim 200 heeft bedragen van deze personen zijn meer dan 100 ten gevolge daarvan over leden. Bij kinderen ontwaart men deze ziekte niet. Florence, 18 Dec. In de kamer van afgevaardigden is het ontwerp-adres op de troonrede zonder discussie goedgekeurd. De heer Tecco neefi eene interpellatie aangekondigd, ten op- rigte van de documenten ingediend over de verhouding tot Rome en Spanje. De heer Lamarinora beeft zich bereid ver klaard te antwoorden, doch heeft opgemerkt, dat hij niet meer kon zeggen dan die stukken bevatten. De seuaat heeft het ontwerp goedgekeurd om eene italaansche bank op te rigten. GOUDA, 20 December. -Zaturdag is in de zitting ran de tweede kamer het wets ontwerp betreffende de heffing der grondbelasting in Limburg aangenomen met 57 tegen 18 stemmen. In de zitting der tweede kamer der staten-generaaf van maandag zijn ai de aan de orde gestelde wetsontwerpen, t;en in getal, in behandeling gekomen en voor het grootste gedeel te met aigemeene of met overgroote meerderheid van stem men aangenomen. Slechts enkele ontwerpen gaven aanleiding tot discussie; en uit de gedachten-wisseling over dat, nopens de afschaffing der loodsgelden en rekening van het bakenwezen ten koste van het rijk, bleek dat de regering er op bedacht is om steeds te blijven aandringen op algeheele vrijmaking ran de scheepvaart op den duitschen Bijn en dat ook aangaande de bezwaren, nog op ons grondgebied nopens de keulsche° vaart bestaande, een naauwkenrig onderzoek zal worden ingesteld- ook de ontwerpen tot nadere bepalingen nopens den accijns op den wijn en dien op de suiker hebben tot eenige woor denwisseling aanleiding gegeven, doch zijn ten slotte met over groote meerderheid aangenomen. Vervolgens zijn niet minder dan 17 conclusien van commis soriale rapporten over regeringsverslagen of ingezonden beschei den aangenomen, waarna de kamer op reces is uiteengegaan waarschijnlijk tot half februarij. Wanneer een terugblik op de afgeloopen werkzaamheden wordt geworpen, dan is de slotsom, dat al de begrootingswetten met overgroote meerderheid zijn aangenomen, dat het enquete- voorstel met overgroote meerderheid is verworpen; dat het onderzoek der cultuurwet niet is kunnen gefnuikt worden, en dat de stelselmatige oppositie bij veel geschreeuw, bitter weini" heeft uitgerigt. De eerste kamer der staten-generaal heeft gisteren met aigemeene stemmen al de ontwerpen, die aan de orde waren gesteld, aangenomen. Tegen donderdag zijn weder eenige ontwerpen aan de orde gesteld. - Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Sluipwijk en Stein de heer H. C. Schuyt van Castricum, se cretaris der gemeente Stein. Z. M. heeft benoemd tot leden en plaatsvervangende leden van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland tot leden: Dr. H. T. Blom Coster, te 's Gravenhage; Dr. J. A. Boogaard en Dr. J. C. G. Evers, hoogl. te Leyden; Dr. P. M. Mess, te Scheveningen Dr. J. N. Baraaer, te Delft; Dr. K. A. Bombach, te Leyden; Dr. F. I. J. Schmidt, te Botterdam; Dr. C. J. Snijders, te Nieuwe Tonge; Dr. C. J. Vaillant Jr., te Schiedam; J. Thorn Leeson, heel- en vroedmeester te Ter Aar; A. C. Cramer en P. J. Haaxman, apoth. te Botterdam; W. Huygens Wz., oud-apoth. te 's Gravenhage; G. J. Jacobson, oud-apoth. te Schiedam; A. van Scherpenzeel, apoth. te Schoonhoven; C. C. \orstman, apoth. te 's Gravenhage; Mr. J. L. de Bruvn Kops, hoogl. te Delft; tot plaatsvervangende leden: Dr. J. M. Addink, te 's Gravenhage; Dr. A. M. Ballot, le Botterdam; Dr. II. Bourse Wils, te Leyden, Dr. G. P. Biichner, te Gouda; Dr. G. Ph. F. Groshans, te Botterdam; Dr. H. J. Lulofs, te Hardinxveld; Dr. M. F. Onnen, te Dordrecht; Dr. C. P. Pous Koolhaas, te 's Gravenhage; Dr. G. II. van Vollenhoven, te Botterdam; J. Broeksmit, heel- en vroedmeester te Bozenburg; G. Bisschop, apoth. te 's Gravenhage; G. W. Boot, apoth. te Gorinchem; B. Eickma, apoth. te Botterdam; B. J. Fornara, apoth. te Leyden; J. C. T. Yigelius, apoth. te 's Gravenhage; Dr. J. de Vrij, te 's Gravenhage; Mr. H. J. Burger, advocaat te Botterdam. Opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de 11 eerste maanden van 1865: Directe belastingen 20,359,890.807s in- en uit gaande regten 4,117,634.83J/2; aeeijnsenƒ17,067,389.51 gouden en zilveren n erken 266,12S".l 1indirecte belastingen 12,750,502.05; dom. 1,162,546.62 post. 2,101,424.57V2 rijkstelegraphen 470,480.14; staats-loterij 274,731.50; jast en visscherij 113,149.50; loodsgelden 674,991.581/,,: totaal 59,358,869.23, tegtn 58,1 S6,009.08 over gelijk tijdvak van 1864. De raming was ƒ56,419,941.82. Z. M. beeft aan K. Paling Wz., op verzoek, eervol ont slag verleend als secretaris der commissie van administratie over de gevangenissen te Woerden, en in zijne plaats benoemd J. MBoessingh van Iterson, secretaris der gemeente Woerden en lid van genoemde commissie, met vergunning wijders om het ambt van secretaris der commissie gelijktijdig te bekleeden met dat van secretaris der gemeente. De heer H. J. Doorman heeft zich tot den gemeenteraad te 's Hage gewend, om dien te wijzeD op het te Haarlem uit de gemeentekas voor korten tijd op prolongatie uitgeven van gelden, die in stads kas renteloos lagen. Adressant meent, dat het voorbeeld navolging verdient. Werd dit algemeen ge daan, het zou aan de openbare kassen niet verwerpelijke voor- deelen verschaffen, en de groote nadeelen der gelddunrte in den handel tevens kunnen verminderen. Men verneemt dat de kapitalen, benoodigd voor den aan leg van den noord-hollandschen-frieschen spoorweg thans voor handen zijn, zoodat eerlang de aanvang der werkzaamheden mag worden te gemoet gezien. Uit Sueek schrijft men aan de N. Bott. Courant De Kamper Courant scheen voor eenigen tijd goed ingelicht te zijn omtrent de volteekening der benoodigde kapitalen voor den noord-hollandschenfrieschen spoorweg, daar heden alhier bepaald verzekerd wordt, dat men eerlang den aanvang der werkzaamheden mag te gemoet zien, en reeds voorloopig het station is aangewezen dat een en ander met verlangen wordt te gemoet gezien zal wel geen betoog behoeven. Naar wij vernemen zal binnen kort een aanvang gemaakt worden met het werk van den spoorweg van Groningen naar Winschoten. Men leest in het Bott. Weekblad Eindelijk dan schijnt het met den spoorweg over de stad (Botterdam) ernst te zullen worden. In de jongste raadszitting althans werden verschillende belangrijke stukken ingediend, nopens de gewijzigde rigtiug van den staatsspoorweg Botter dam—Willemsdorp door Botterdam en Feyeuoord, benevens die, betrekkelijk een gewijzigd plan tot uitbreiding der gemeente op Feijenoord en verdere gronden aan de overzijde van de Maas. Uit deze stukken blijkt onder anderen, dat de Botte zal worden gedempt, dat het nieuwe postkantoor waarschijnlijk zal geplaatst worden op de beursbrug, en dat een brug voor voetgangers en rijtuigen onder de spoorwegbrug zal gebouwd worden, die de stad met Feijenoord zal verbinden. In diezelfde zitting werden voorts de discussien voortgezet over het adres der be woners van de veerkade enz., omtrent het des nachts en op zondag Iaden en lossen van stoomschepen. Ofschoon door som mige leden op de wenschelijkheid werd gewezen, dat eene po- litie-verordening in het leven zou worden geroepen, werd een voorstel van die strekking met 25 tegen 5 stemmen verwor pen, terwijl met eene gelijke verhouding van stemmen besloten werd afwijzend op bedoeld adres te beschikken. De cargadoors kunnen thans juichen ten koste van hen, die het ongeluk hebben in die wijken te wonen, waarin de eigenaren van stoom- booten goedvinden hunne schepen 's nachts en des zondags te lossen. Waarschijnlijk zal Botterdam eerlang door eene derue spoor- weglijn met de hoofdstad des rijks verbonden zijn. Aan den heer van der Maaden werd althans concessie voor den aanleg van een spoorweg via Alphen verleend, terwijl gezegd wordt dat de geiden bereids in Engeland zijn bijeengebragt. Men deelt ons mede da» de voorstelling, zondag avond in de sociëteit „Ons genoeg-n" door het tooueelgezelschap, on der directie van den heer Hartlooper gegeven, met slechts een zeer talrijk publiek had uitgelokt, maar tevens dat de voor stelling in het algemeen veel genoegen heeft gegeven en bi; herhaling zeer is toegejuicht. Men roemt de inrigting, de on gestoorde orde en de goede muziek in de ruime en fraaije nieuwe zaal. Wij vernemen verder dat ha gezelschap mtgenoodigd is tot het geven eener tweede voorstelling op zondag den 7 januari) e. k en er is geen twijfel of alles zal beproefd worden om zich bij voortduring de gunstige gezindheid van het publiek waa-dig te betoonen. O. G. Snellen van Leyden zegt: STATISTIEK-BUNDERPEST. In Engeland, waar mets gedaan wordt, sterven wekelijks duizendtallen. In Nederland, waar weinig gedaan wordt, sterven wekelijks honderdtallen, in Bel'rie waar veel gedaan wordt, sterven eenheden. De Landbouw-Courant dringt bij de veehouders aan op het vebruik van zout bij de vee-voedenng, waarvan nier te lande" zoo weinig gebruik wordt gemaakt Een der daartegen bestaande bezwaren is thans vervallen, daar de minister van financien goedgevonden heeft, met wijziging m zoo verre van de voorschriften vroeger te dezer zake geneven, te bepalen, da voortaan vrijdom van accijns zal worden verleend wegens het lont en de zoogenaamde pulpe, herkomstig mt de beetwortel- suikerfabrieken, bestemd ten' gebruike btj de voedering van runderen kalveren, schapeu en varkens. Deventer 19 December. De laatste dagen waren voor als «Medea" zagen. Nauw lijk- nauuen j j 6 \f.,iipr« treedt Joachim m ,eI1Dgen op 't nut. S toestemmen dat die „donkere dagen vódr kerstmis» met %w^T?9gDecam Volgens veler meer ng heeft er sedert Zwolle. 19 Dec P niet zulk eene verkiezings- de invoering g had als in de laatste dagen, beweging hier ter steae p e „akant en eene her- Er wVin den doen uit twee r. e. stemming was noodtg om eene Keuze kandidaten. Zonderling echter vertegenwoordigden de beide kandidaten geen twee richtingen beiden werden hier liberaal genoemd. Het heeft beide partijen in den strijd niet ontbroken aan vuile lasteringen't ging wel zoo hevig als 't eenigszins kon. Dagelijks verschenen strooibiljetten, hier en elders gedrukt. De Prov. Zwolsche Krant wemelde van hemelhooge aanbeve lingen en boosaardige verguizingen, zoowel in ingezonden stuk ken als advertentieu. Op engelsche en amerikaansche manier ging men menigvul dige weddingschappen aan; h ergens dan hier is voor de verkiezing gewerkt, in elke beieekenis van 't woord. Dat deze verkiezings-beweging, niettegenstaande here schaduwzijde, haar nut heeft, is buiten twijfel. Het slaperige Zwolle, zoo wars van elke regerings-aangele- genheid, zal voortaan wellicht dadelijk de handen in eenslaan. En al is de oprichting der kiezersvereeniging geheel mislukt, toch gelooven we dat de tegenwoordige beweging en die mis lukking in onmiddellijk verband tot elkander staan. Spanje ia gezind de bemiddeling van Frankrijk en Engeland aan te nemen in het geschil met Chili. De post- en telegraafdienst binnen Parijs zal opgedragen worden aan eene particnliere maatschappij. Te Aken zijn onlangs nieuw gebouwde maar nog onbewoonde huizen ingestort. - Den 14 dec. waren volgens officiële opgaven in Engeland en Schotland aangetast 47,199 runderen, in de week eindigende 9 dezer 5,356. Te Dublin 'is een groote zeepfabriek verbrand, de schade bedraagt ruiia 4 ton. In Mecklenburg worden de lijfstraffen grootendeels afgeschaft. De fransche kroonprins heeft vijf konijuen en vier faisanten geschoten. Van 39 dec. werden in Zuid-Holland aangetast 1439 runderen, van het begin der ziekte 12,787. lu den avond van 15 dec. is te Ping jam eene boerderij benevens 26 runderen en 5 paarden verbrand. Door een brand in de ateliers van Cail is te Parijs dene waarde van eenige millioenen vernield. Het huis vau lord Palmerstou te Londen is nu verhuurd voor 36 duizend gulden in het jaar. Men blijft beducht voor woelingen en onlusten in Spanje. Het gerucht heeft het vermogen van koning Leopold in weinige dagen van 40 op 80 millioen gebragt. De peruaansche president Pezet heeft de wijk geuomeu op een eng. oorlogschip. Bij het deensche folkething is het voorstel ingediend ter afschaffing der doodstraf. Men beweert dat te Buenos A/res een op stand is uitgebroken tegen Mitre en Flores. Het budget van Mexico bedraagt 40 millioen en de inkomsten 15. De onderkoning van Egypte heeft te Londen een stel juweeleu veatknoopen besteld voor 4S0 duizend gulden De paspoorten zijn afgtschaft in Hanover, Wurteraberg, Beije- ren, Saksen, Baden en Cldenburg. De fransche actrices hebben eene waarschuwing ontvangen over de evamode. Dr. A. Pierson zal dr. Re- ville beantwoorden. Het kantongeregt van Venlo is op onderzoek ge steld. De eng. boeren en landeigenaien veriaDgen van het gouvernement maatregelen tegen de veeziekte De tijdige aankomst van den eng. commodore Harvey heeft het bombardement vau Valparaiso belet. Pre sident Geffrard van Hayti heeft den opstand onderdrukt, doch Cabral van Domingo heeft ondergedaan voor generaal Baez Brazilië zal vrede moeten sluiten of op nienw leenen. Berlijn wordt geheel bezig gehou den door de trichinen. In Frankrijk zijn vijf officiers vau dc garde benoemd tot ontvangers bij de belastingen. Zuudag is te Genua een groote brand in het spoorwegstation uitgebroken. Prins Napoleon is te Parijs terug gekeerd. Bij vonnissen door het kantongeregt alhier van den 6 en 13 december zijn veroordeeld Een, tot verbeurdverklaring van een kalf, bij niet voldoening aan den inhoud vau het vonnis, na aanmaning, tot twee dagen gevangenisstraf, ter zake van het langs den pubheken weg te Moordrecht doorvoeren van een rund, zonder de vereischte vergunning. Een in eene geldboete van 3, bij wanbetaling een da0 gevangenisstraf, wegens het iemand opzettelijk werpen met vui- ^Een in eeDe geldboete van 3, bij wanbetaling een dag ge- van o-enisstraf ter zake van het visschen met een schakel, waar- vanCde mazen de vereischte grootte met hadden. Een in eene geldboete van 50 cents, bij wanbetaling een dag gevangenisstraf, wegens het belemmeren van den upenba- Twee° elk in eene geldboete van ƒ1, Rij wanbetaling ie^er een dag gevangenisstraf, ter zake van het zonder noodzaak be rijden van de klinkerstraat te Gouda, met een kruiwagen met beladen met glas of aardewerken. En al de veroordeelden solidair in de kosten. GOUDA. rvrarfn- 15 Dec Elizabeth, ouders D. van Havetaad eu P. Vrwce. Geboren, io weu- ig Pieter Franciscus, MokVtó A Riemsbergen. Anna Pietemella, ouder.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2