GST. {.STREKEN. ISOtt. Zondag, 7 Jan narij. 394. ffecten. Overzigt. öuitenlanb. IBEL, ÏN, Weenen, 2 Jan. De onderhandelingen over den verkoop van een aantal staatsdomeinen hebben lot heden geen gunstig resultaat opgeleverd. Een der hoofdambtenaren van bet mi nisterie van financiën begeeft zich naar Parijs, ten ein le met de leiding der onderhandelingen te worden belast. Uitgave van A. BRINKMAN. steeds opmerkzamer 397s 65 817. 87»/< 817. 877. vertegenwoordigers te Washington heeft een van 877. 193 567, 28’/i. I 787, 59*71. 3671. 457, 1927. 567, «87. S27i« EEÉN van de HJS ZOON, 2 en 1 on». 2.50 p. r 5 ons. loot ie bekomen. koen. 61 UDSCHE COURANT. ag 2 Januarij. Hoogste Gebleven koers. 617. 717, 957, 1477. ber 1865 voor 'ER NIJHOFF gepasseerd, is NA HELENA re van den heer JS MULLER, heer COBNE- n heer JOHAN leerlooiers van strecht, bij con- hiertoe tusschen ennootschap tot loojjerij en het ■eer, Schors en ente Haaitrecht, n tijd, aanvan- .866, onder de weduwe J. C. welker teekening N CRISTIAAN en met bepaling der Vennooten, ze Vennootschap i niet in andere dryven, en dat, gelden voor de e handteekening dig en dus niet al zjjn. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2.franco p. post/2,25. De inzending der Advertenties kan geschieden tot des ‘m orgens ten 11 ure. 3971. 687, 227, BRINKMAN. 77*/, 59*71» De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. berigten uit Madrid van 3 dezer, was omloop, dat er in verscheidene steden de provinciën pronunciamentos hebben plaats gehad; de troe- 3 Jan. Niettegenstaande de openbaar gemaakte beg roo ting in zooverre niet aan den algemeenen wensch voldoet, omdat er namelijk uit blijkt, dat de financiële toestand niet gunstig mag genoemd worden, prijst men toch den minister ven finan ciën, omdat hij den waren toestand zonder schroom heeft bloot gelegd. Men hoopt, dat een gedeelte van het geraamde tekort zal worden gedekt door het hoogere bedrag der directe en in directe belastingen boven de raming, want deze is zeer laag gesteld door den minister, ten einde latere teleurstellingen te voorkomen. 5 Jan. De morgenbladen deden mede, dat de ratifies- tien van het engelsch-oostenrijksch handelstractaat gisteren mid dag hebben plaats gehad. Berlijn. 2 Jan. Te oordeelen naar de jongste berigten uit Florence, is het niet waarschijnlijk, dat de regering of het parlement zal toestemmen dat uitvoering wordt gegeven aan de bepalingen van het handelsverdrag, dan nadat ai de staten van het tolverbond dat tractaat zullen hebben onderteekend en daardoor Italië nebben erkend. Dit berigt bevestigt de mededeeling, dat de slot-acte de bepaling inhoudt betreffende de uitdrukkelijke erkenning van Italië. Blijkens de statistieke opgaven, dezer dagen van rege ringswege bekend gemaakt, telt men hier te lande 1001 steden, van welke 4 meer dan 100,000 inwoners bezitten; zij zijn de hoofdstad, Breslau, Keulen en Koningsbergen. Hierbij zr.u in zekeren zin eene vijfde stad kunnen gevoegd worden, namelijk het vereenigde Elberfeld en Barmen, welke strict genomen een geheel vormen, Er zijn 15 steden, wier zielental boven 30,000 is gestegen, boven 20,000 10, boven 15,000 25 enz^otS* Londen, 2 Januarij. Men verwacht niet dat de regering in dit jaar belangrijke veranderingen in het belastingstelsel zal voor te dragen hebben, ten ware zij daartoe door bepa lingen van het handelsverdrag met Oostenrijk genoopt en door de voorgenomen vermindering van het leger in staat gesteld wierd. GOUDA, den 6 Januarij. De vre'’ekeizer heeft op nieuwjaarsdag woorden van vrede gesproken. Frankrijk geniet rust, eene rust zoo groot, dat men aan een doodslaap zou denken, indien men niet wist, dat daaronder een krater gloeide. De fransche geest ligt sedert jaren gekluisterd, maar hij verzamelt zich nieuwe krachten om onverhoeds de ketenen te verbreken en alles in onrust te bren gen. Mexico is voor Napoleon een cnheilvolle glorieMax wil, nu bij aan het erven komt, van zijn renten te Miramar gaan leven, en de Noord-Amerikanen wachten geduldig op zijn vertrek en dat der verdere ongenoodigde gasten ieder begint in te zien, dat het einde van dit bloedig tusschenbedrijf nadert. In Frankrijk is de constitutie eeu ijdel woord zonder betee- kenis, in .Pruisen wordt zij voortdurend verkracht, in Oostenrijk is zij geschorst. Pruisen en Oostenrijk zijn vereenigd in het onderdrukken van een edelen duitschen volksstam. Pruisen maakt zijn volk rijp voor eene omwenteling en Oostenrijk bevordert de einde lijke verscheuring der monarchie. Italië hoopt op de naderende beslissing, en Rome begint de hoop op te geven. Spanje gaat nieuwe onlusten te gemoet en Griekenland dreigt tot anarchie te vervallen. Rusland verhoogt zijne kracht door administratieve hervor mingen, Zweden zoekt zijne wedergeboorte door vrijzinnige staatkwdige instellingen. -België verloor veel in zijnen wijzen koningde eerste schok is gelukkig doorgestaan en men mag goeds verwachten^ van den vrijheidlievenden zin der Belgen tot behoud hunner voor- regten. Engeland gaat rustig voort op den weg der stoffelijke en geestelijke ontwikkeling. De uitbreiding van het kiesregt is bijna zeker; de iersche misnoegdheid baart geringe bekomme ring, want de Engehchen hebben de regering lief, die de vrijheid eerbiedigt. Amerika dwingt door krachtsbetoon en matiging de bewondering af van het onwillige Europa. Hoe weinigen geloofden in de volkomen zegepraal van het noorden, hoe velen juichten het verraderlijk zuiden toe. Hoe rustig zijn die groote legers uiteen gegaan, hoe ootmoedig onderwerpen zich de zege pralende veldheeren aan het burgerlijk bestuur. Hoe boven alle verwachting is de eerlijke Abe vervangen door den kracht- vollen en gematigden Johnson. Het groote resultaat, de vrij making van vier millioen slaven, troost over den onzaligen jammer van den schrikkelijken broedermoord en de stoffelijke nadeelen zullen weldra geweken zijn voor de snelle ontwikke ling der waarlijk ongeloofelijke hulpbronnen van het gezegende land der vrijheid. Zuid-Amerika is in onrust. Behalve de hatelijke handelwijze van Spanje tegen Peru en Chili, heerscht de oorlog aan den Platastroom. Dat is een vuurspuwende berg, die uit moet woeden en dat eindigen zal in vreedzame ontwikkeling, als Europa zich niet mengt in den strijd. Wij deelen met Engeland een ramp, die, hoewel tijdelijk, ons vooral met ernstig verlies bedreigt. De veepest is in den laat- sten tijd schromelijk toegenomen, breidt altijd zich uit en zal groote schade aan de geheele maatschappij veroorzaken. Een- dragtige en welwillende pogingen moeten het kwraad, zoo mo gelijk, beteugelen, en het verlies moet wekken tot krachtigen ijver om het verlorene door vlijt en volharding te herwinnen. Lange TiendewegD. u°. 60. Het huis Van vi n-pvu w uuiui^uia ic i’ ucci Amendement aangenomen, houdende verbod der betaling (is Mhuld der zuidelijke staten. 4 Jan. De Globe maakt de opmerking, dat de staat van de ontvangsten der schatkist over de laatste negen maanden, bij oppervlakkige beschouwing, eenen te gunstigen dunk van de financiële uitkomsten van het met 1 april 1866 eindigende dienstjaar geeft, want dat de verlaging der incometax hare volle werking eerst in het laatste vierendeel van dat dienstjaar zal uitoefenen. Evenwel verwacht men, dat de inkomsten der schat kist in dit dienstjaar een cijfer zullen bereiken, hetwelk de uit gaven van hetzelve en ook die van het volgende dienstjaar overtreft, zoodat de kanselier der schatkist bij het aanbieden der begroeting voor 1866 in staat zou ziju, weder eenige ver hindering der belastingen voor te dragen. De Times wenscht echter, dat er van den goeden staat der schatkist partij worde getrokken, om bet kapitaal der engelsche staatsschuld te ver minderen. Parijs, 3 Januarij. Op nieuw zijn bier geruchten omtrent eene aanstaande ministeriële crisis iu omloop, waarvan alleen die omtrent de waarschijnlijke vervanging van den heer Duruy eenig geloof verdienen. De tegenstanders van dien minister, welke in de omgeving des keizers verkeeren, trachten hem na melijk uitsluitend verantwoordelijk te stellen voor de jongste gebeurtenissen in het Quartier Latin en de latere gevolgen daarvan als eene vernedering voor het gouvernement te doen voorkomen. In diplomatieke kringen wordt men steeds opmerkzamer op de rpeer en meer vriendschappelijk wordende betrekkingen tusschen de noord-amerikaansene unie en Busland. Er wordt ook veel gesproken van een eigenhandtgen brief van president Johnson aan den Czaar. 4 Jan. Volgens aldaar het gerucht in in 1 pen zijn in de kazernen te Madrid geconsigneerd.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1