öuitenlanïk Affecten. I860. JENA’S enolie. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n° 60. 95% 34'%t 38% 38»/,, 63% 63 35 45% 77 58'%, 63’/, 95% 146% 192 55% Hoogstc- koers. 61'/, 80'%, 87%, 94'/, 67% 22%, 77 59 63%, ig 5 Januari;. Gebleven koers 61% GOUDSCHE COURANT laarontwikkelend eld uit het plan- natuurop de ber eid. De uitvinder erker en natuur- evallige omstan- de kracht dier e omgeving zoo plant te onder- overtuiging, dat op deze metaal s krachtigs tot Na onderzoek dat zij ter eene ere zijde onder- lientec eene bui- ■an het Haar op wezens te weeg lus zamengesteld, erkend en haar- genoemd wor- i dit met dezelfde Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco ppost 2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. fi7'%, 22'/, IBINKMAN. 81% 87 V, 94% 86% 192% 55'%, del als pomade. waarmede men oende, om oogen- en te doen ver- geheel te doen plaats van ge- dit middel bijna is gesteld op 60 verklaringsbiljet, lofd-Dépótliouder Delft. bij: Gouda. Westewagestraat. Oostpoort. e Jt'oer den. i Zevenhuizen. f Gorinchem. n Dordrecht. f Utrecht. ts in ons Rijk. De prijs der Advertentien van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Met betrekking tot de arrestatie van den voormaiigen gezagvoerder van het zuidelijke kaperschip Alabama, namelijk den heer Semmes, verneemt men het volgendehij is gevangen genomen uit hoofde hij, gedurende de ontmoeting met de Kearsarge de amerikaansche vlag had geheschen. De hr. Semmes beweert, dat hij, in strijd met de bepalingen van de capitulatie Sherman en Johnston, van zijne vrijheid is beroofd, hij welke capitulatie ook hij begrepen was. Indien men den Cork Her aid vertrouwen mag schenken, dan is bij dat blad een brief ontvangen uit California, meldende dat in St. Francisco Bay door een aldaar gevestigden scheeps bouwmeester, eerlang twee ijzeren scbroeischepen zullen worden te water gelaten, bestemd om ten behoeve van de fenians jagt te maken op britsche vaartuigen. Parijs, 6 Jan. De berigten uit Spanje luiden bij voort during zeer ongunstig. Men stelt hier niet het minste ver trouwen in de geruststellende dépêches van daar. Men herinnert zich dat O’Donnell eveneens eene revolutie met een handvol soldaten tot stand bragt en voorspelt aan het gouvernement der koningin geen langen duur. Hier ontvangen particuliere brieven melden, dat het volk wel is waar geen partij trekt voor de opstandelingen, maar toch eene zoodanige houding aanneemt, dat daardoor de operation van de regeringstroepen worden be lemmerd. De telegraaf zal reeds gemeld hebben, dat Madrid in staat van beleg is verklaard en dat een groot aantal afre- statien hebben plaats gehad, natuurlijk onder de progressistischo partij. In een brief uit Madrid wordt beweerd, dat de op standelingen een iberisch verbond verlangen met Isabella II, als constitutionele koningin en een ministerie Prim-Espartero» 7 Jan. De berigten, tot dusver uit Spanje ontvangen, werpen nog weinig licht op den daar te lande uitgebroken militairen opstandalleenlijk schijnt te blijken, dat hij ernsti ger is dan men aanvankelijk had gedacht en dat verscheidene dagen zullen verloopen, alvorens men te weten komt, wie de bovenhand zal behouden, de insurrectie of het gouvernement. De tot dusver ontvangen brieven loopen niet verder dan den aan vang der beweging en wat de latere telegrammen betreft, men kan er niet veel staat op maken, omdat zij van de rege ring uitgaan. Tot dusver is het evenwel moeijelijk om iu de beweging der opstandelingen een vast en vooraf beraamd plan te ontdekken. Tus dusver gelijkt de insurrectie, thans door den generaal Prim gerigt tegen het bestuur van den generaal O'Donnell, in velerlei opzigten op den militairen opstand, door laatstgenoem den generaal in het jaar 1854 in het leven geroepen. Toen, even als nu, was het uitbreken van den opstand aangekondigd door voorteekenen, zoo als eene onderdrukte oproerige beweging in Saragossa, waarvan het mislukte pronuuciamieuto van Malaga thans de tegenhanger is. Destijds meldden de eerste officiële dépêches even als thans het einde van den opstand tot op het oogenblik dat de generaals O’Donnell en Espartero hunnen ze gevierenden intogt te Madrid hielden. De algemeene strekking der berigten uit Spanje is nog altijd om den opstand af te schilderen als eene zaak van weinig beteekenismaar, gelijk men reeds gisteren deed opmerken, het publiek stelt geen het minste vertrouwen in die beschouwingen. Het maakt de feiteu los van de redeneringen, waarmede meu ze heeft ingekleed, en komt dan tot geheel andere conclusien. Zoo blykt uit de heden door den Moniteur medegedeelde be rigten, dat de minister van marine, generaal Zabala, tegen de opstandelingen is uitgetrokken aan het hoofd van eene leger- afdeeling van vijf duizend man, namelijk 4000 man voetvolk en 1000 man ruiterij. Bewijst dit dat de regering in bet eerste oogenblik over een groot aantal getrouw gebleven troe pen kon beschikken, het bewijst tevens dat het berigt onjuist was, volgens hetwelk generaal Prnu slechts over een hand vol soldaten beschikte, want daartegen behoefde men waarlijk geen legerkorps van 5000 man uit te zenden. Men zal nu echter weldra weten, waaraan men zich heeft te houden. Uit den aard der zaak zal het spaausche gouvernement er iu Londen, 8 Jan. Volgens de Times zou het gouvernement voornemens zijn bij het parlement een ontwerp reform-wet in te dienen, nagenoeg gelijk aan dat van het jaar 1852. Ofschoon de verhoóging van het bankdisconto door wei nigen werd verwacht, is deze maatregel, met het oog op den jongsten bankstaat, toch zeer rationeel, daar deze zeer ongunstig moet worden genoemd, ten gevolge van het wegvloeijen van goud en de meerdere aanvrage vojr disconto, aangezien de particuliere banken hare operatien zooveel mogelijk inkrimpen. Indien de toestand bij de bank niet spoedig gunstiger wordt, dan mag men zich op eene verdere verhooging voorbereid houden. De Times is van oordeel, dat de vooruitzigten op voort duur van vrede zelden zoo gunstig waren als tegenwoordig; daarom hoopt het blad, dat alle mogendheden den drukkend- steu van alle lasten, die van groote staande legers, zullen ver minderen. De magistraatpersonen van Middlesex hebben eene bij eenkomst gehouden om maatregelen te beramen tot beteugeling der veeziekte. Iu de eerste plaats werd aangedrongen, om de markt te Londen tijdelijk te sluiten, waartoe zij, even als de lord-mayor van Londen, de bevoegdheid hebben, door te ver bieden dat het vee in het graafschap zal worden vervoerd. Men toonde zich geneigd om dezen maatregel te nemen; nog- tans werd een amendement voorgesteld om eerst iu eene vol gende vergadering ten deze te beslissen. Naar aanleiding der proefnemingen te Woolwich, tot on derzoek der kwestie in hoever de steenkolen bij de stoomma chines te vervangen zouden zijn door petroleum, wijzen eenige bladen op de noodzakelijkheid om aan de daarmede verkregen resultaten gevolg te geven. Uit de proefnemingen toch is ge bleken, dat bij het gebruik van petroleum het vermogen der machinerien 40 a 50 pCt. sterker was. Gemiddeld werden er 3000 pond water verdampt met eene snelheid van 25 pond per minuut, zijnde tot de verdamping van 13 pond water, een pond petroleum benoodigd. Wanneer deze resultaten zich be vestigen, zouden de stoomketels en stookplaatsen der machines in omvang, gewigt en constructie eene aanmerkelijke wijziging kunnen ondergaan, terwijl de stoomschepen veel langer op zee zouden kunnen blijven, zonder oponthoud tot het laden van nieuwe brandstof. Uit Washington wordt gemeld, dat op 18 december, met 144 tegen 6 stemmen, in hut huis der vertegenwoordigers de volgende resolutie is aangenomenHet huis stemt van barte in met de beschouwing over de noodzakelijkheid van vermin dering der papiercirculatie en hervatting der betaling in specie, wanneer de staat van het handelsverkeer des lands dit toelaat, door den minister van financiën in zijn rapport blootgelegd en verbindt zich hem bij te staan, om dit doei zoodra mogelijk te bereiken. De spaansche gezant te Washington heeft aan den mi nister Seward kennis gegeven, dat te New-York een kaperschip wordt uitgerust, om onder chiliaansche vlag op spaansche sche pen jagt. te maken. Hij beeft mitsdien verzocht dat dit vaar tuig zou worden belet uit te varen, ten einde door dit verbod de gelegenheid te openen om het vijandig doel der uitrusting te constateren. Volgens zijne mededeeling heeft hij reden om te vermoeden, dat nog meer vaartuigen tot dit oogmerk worden gereed gemaakt. Uit New-York wordt dd. 27 dec. berigt, dat een groot gedeelte der plattelands bevolking in Virginia en Mississippi hare woonplaatsen verlaat en naar de steden vlugt, dewijl zij vreest dat de negers aan het muiten zullen slaan. Slechts op eene plaats zijn tot heden ongeregeldheden van dien aard voor gekomen, namelijk te Manchester in Virginia. De negers zijn aldaar te hoop geloopen en hebben een paar gearresteerde kleur lingen met geweld in vrijheid gesteld.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1