Zondag, 14 January. 1866. V 396. öuitenlanl). Tecten. Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. Parijs, 10 Jan. De raad van state heef, zaturdag het fi nanciële ontwerp van Fould, betreffende de amortisatie, aan genomen. van H6‘/4 35 gemeld, dat den dag gevallen. 59%. 19 38»/. i3*/a >t en met 72 der ns 1851 (staats- 87V, 94 8U/4 87»/t 941/, alle poll en vorm luarij 1866. ers voornoemd, rgeuieuter SNEL. cre/am, VOIS, 1°. S. Hoogste koers. 61*/. 95V2 461/, Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avop-’ te voren. De prijs per drit maanden is/2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Ad vertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. GOUDSCHE COURANT. i WETHOUDERS ;ende, dat op den 6, door Hendrik beroep Bouwman, bij den Burge- m dat zeven stuka ande in den stal Gemeente door g 9 January. Gebleven koers. 68% 2P/S 'iKMAN. gestorven rund i eu na inker- oeging van een igebluscbte kalk, loen begraven; dellijk mede te eerde Staten der af te kondigen 5 plaatsen in de 92»/. »‘s/m Zs,/J6 het rapport dien, alhier blijkt, nde een blaauw- (op den 6“ Jan. en bedoeld, was lelijke veeziekte arvan, ter voor- liding dier ziekte. '8s/io l“/t. De prijs der Advertenti^n van één tot zes regels met inbegrip van het zegel i» 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. een groot onderscheid is tusschen schadeloosstelling uit een ver- zekeringsfonds en die van eenig gouvernement, aangezien in het eerste geval ieder deelgenoot mede zorgt, dat alle leden het mogelijke doen om de schade zoo gering mogel'jk te doen zijn, terwijl deze onderlinge controle in het laatste geval geheel vervalt. Bovendien toont hij het onredelijke aan, om de vee houders met ’s rijks gelden schadeloos te stellen, aangezien grootendeels de fondsen daartoe zouden worden opgebragt door hen die het vleesch thans reeds dubbel zoo duur moeten be talen. Eindelijk geeft hij nog eenige raadgevingen, die volgens zjjn inzien, kunnen strekken om de vreeselijke ziekte te beteu gelen. De bladen betuigen grootendeels hunne ingenomenheid, dat de heer Gladstone ook ten deze het „self-help" in praktijk wil brengen. „Wij beweren mannen te zijn zegt o. a. de Star en geen kinderenwij wenschen onze eigen zaken te regelen en geenszins dat anderen dit voor ons doen." De verwachting dat er tegen Kersmis in de zuidelijke staten der amerikaansche unie weder oproerige bewegingen zou den uitbreken, is niet ongegrond geweest. In onderscheidene steden toch hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waarbij verschillende personen het leven hebben verloren. Te Wilming ton zijn dien ten gevolge een honderdtal negers gearresteerd. Te Manchester hebben de negers de gevangenis opengebroken en hunne stamgenooten daaruit bevrijd. In Mississippi waren de blanken genoodzaakt zich in de steden te concentreren en in onderscheidene plaatsen eene speciale politiemagt te organi seren. Even zoo zijn op een aantal andere plaatsen ongere geldheden voorgevallen, die aanleiding geven tot de veronder stelling dat het werd toegelegd op de uitvoering van een plan om al de blanken van he> ruiden te vermoorden en aldaar eene neger-heerschappij te vermen. Te Savannah is een oproerma ker gearresteerd, die de negers ten strijde riep, om de eigen dommen hunner rorige meesters te bemagtigen, onder verze kering dat die eigendommen regtens aan de negers toekwamen en dat het gouvernement hen in dat regt zou handhaven. Men zegt dat op den jaardag een-, amnestie verleend zal worden door de uitspraak van van den raad van onderwijs. 192 55'Vw 28*/. zij ook voorkomen. 11 Jan. In een brief uit Barcelona van den 9° wordt te voren de marine-soldaten volk hebben gevuurd. Er zijn drie dooden en GOUDA, den 13 January. In Spanje is gebeurd, wat reeds lang werd voorzien. De generaal Prim heeft zich aan het hoofd gesteld eener oproerige beweging. Dit alleen weet men met zekerheid, al het overige is in een nevel gehuld; de regering stelt de beweging voor als van uiterst geringe beteekenis, belet de dagbladen hunue berigten mede te deelen eu belemmert de verzending der te legrammen. Van daar dan eene reeks van tegenstrijdige be rigten en onzamenhangende geruchten, die de ongunstige ver moedens versterken en het begin van een burgeroorlog doen vreezen of den spoedigen val der bestaande regering schijnen te voorspellen. Het doel van den opstand is duister, maar de oorzaak ligt in de algemeene ontevredenheid over een ellendig, kleingeestig en krachteloos bestuur. Spanje kwijnt onder hatelijke willekeur; de weg der omwentelingen is moeijelijk en doornigde dag der vreedzame hervormingen is nog niet aangebroken. Pruisen gaat hetzelfde gevaar te gemoet. De regering kiest willekeur voor wet, maar het volk daar is meer ontwikkeld en bedachtzamer, anders ware de geweldige ontknooping on vermijdelijk. Toch kan het einde niet goed zyn, tenzij de kon in g toegeve aan de regtmatige eischen van zijn volk en andere leidslieden volge; Bismarck brengt hem tot den afgrond der omwenteling. De nieuwe koning van Belgie logenstraft de ongunstige ver moedens en beantwoordt aan het door het volk in hem gestelde vertrouwen. Napoleon is welgezind en vriendelijk jegens Bel gie de tijd is nog niet gekomen, Italië is dringender zorg, tegen het einde des jaars moet Rome ontruimd zijn en a’les doet vermoeden, dat die ontruiming het sein zal geven tot geweldige bewegingen. De italiaansche kamer is onhandelbaar. De toestand is on dragelijk, het groote werkelooze leger put de kracht uit des lands, de koning weifelt en dreigt terug te gaan, het volk wil vooruit en eindelijk zal de bom uilbarsten. Oostenrijk zal langzamerhand in de klem geraken tusschen zijne landdagen. De hoop op schikking met Hongarije is ijdel en de nieuwe poging om ook Venetie met woorden te bevre digen, getuigt slechts van de bekrompenheid en de verblinding van het altijd weifelende Oostenrijk. Eindelijk begint men toch in te zien, dat het fransche geld en bloed vergeefs verspild zijn in Mexico. Men verwacht dat de Franschen zullen aftrekken en Max zal zich zelven hand haven dat zal niet lang zijn. Kan er ook wel onwaardiger schouwspel zijn, dan het opdringen van een volslagen vreem deling was het voorbeeld van Griekenland, onder zachter vorm, niet genoeg. De Franschen wijken voor den ernst der unie, maar ontveinzen hun spijt en beschuldigen nu den ongelukki- gen keizer, dat hij niet beantwoordt aan het in hem gestelde vertrouwen. op het vijf gewonden Volgens brieven uit Madrid van den 9den heerschte aldaar groote spanning. De regering laat alleen die berigten circule ren, welke van de ministers afkomstig zijn. Dit veroorzaakt onder de ingezetenen veel ongerustheid. De Moniteur meldt uit Madrid ’s avonds 10 dezer, dat de maarschalk Concha door generaal Serrano vervangen is en dat de eerste den 9° dezer te Madrid is aangekomen. Den 10“ ’s avonds was er eenige agitatie onder de menigte bij de Puerta del Sol. Eenige kreten werden door de studenten aan geheven, maar de regering heeft alle maatregelen genomen om te beletten, dat de orde ernstig verstoord wordt. De Moniteur meldt voorts, dat in particuliere tijdingen be- rigt wordt, dat eene proclamatie te Madrid is aan geplakt, waarin de regering zegt krachtdadig te zullen te werk gaau. De Patrie deelt in tijdingen uit Barcelona van 10 dezer mede, dat de troepen, die tot dus verre aldaar de nnji irtiKi zegel en registratie, lit V3Q den 6den Sep. Londen, 11 Jan. De heer Gladstone heeft een schrijven gerigt aan sir T. D. Lloyd, betrekkelijk de veeziekte en de meening dat zij, die tengevolge der ziekte schade lijden, het regt zouden hebben om gebeele of gedeeltelijke schadeloosstel ling van de schatkist te eischen. De kanselier der schatkist verwerpt ceze meening, omdat eene zoodanige schadeloosstelling zou leiden tot fraude en zorgeloosheid en dus de verspreiding der ziekte in de hand zou werken, doordien het eigenbelang hier buiten spel zou blijven. Bovendien zou het gouvernement hen ontmoedigen, die de voorzigtigheid hadden om een deel hunner winsten af te zonderen tot verzekering van huu vee, daar dit alsdan zou komen ten voordeele van hen, die in deze nalatig bleven. De heer Gladstone wijst er voorts op, dat er van den keizerlijken prins aan de studenten, getroffen den senaat der parijsche akademie en Het schijnt werkelijk, dat meu in de hooge kringen den spaanschen opstand als geëindigd beschouwt, en wel naar aan leiding van berigten van minder belanghebbende zijde dan de spaansche regering is. Prim is nog niet gevat, maar alle kans van slagen wordt voor hem verdwenen geacht. O’Donnell heeft nu, naar men verneemt, de ontbinding bevolen van tieke vereenigingen in Spanje, onder welken naam

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1