I 1S66. Donderdag, 18 January. 397. e n Buitenland. voor 7 eten. 1«7« V. I 7. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. 7b 7b 7» 7. Pracht- r Natio- 7«7. 5LD. iligste. Januarij. 7a 7s s/u 7, Weenen, 15 Januarij. In de zitting van den tyrolschen landdag heeft een der leden uit zuidelijk Tyrol den president geïnterpelleerd betreffende de amnestie aan het lombardisch- v^aeliaausche koningrijk, dezer dagen verleend. De president heeft hierop geantwoord, dat weldra een dergelijk besluit zal worden genomen betreffende de personen, die Tyrol zonder de vereischte vergunning hebben verlaten, zoodat ook aan hen de vrije terugkeer in het vaderland zal worden veroorloofd. K EN. delaren ter 34*/a 687» l ie aan het nt beschei- ijner land- nnen onzer dersteunen. •hter wordt verwierven steeds door worden de minder ge- 80’/. 867/g gste irs. ATS het ewenschten lit en geen I I. nooten aan 5971. GOUDSCHE COURANT. Gebleven koers. 617. Deze Courant verschijnt des Donderdags cn Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertenuen kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. s uitgever, orden, een ng bij de heeft zich zal text en 3/ /8 Va i 56>/g V16 Londen, 15 Januarij. Na al hetgeen in de laatste dagen in den Times en andere dagbladen reeds geschreven is om trent het al of niet juiste eener ongunstige voorstelling van den tegenwoordigen handel op Amerika, meent thans de Eco nomist zich te moeten scharen aan de zijde van hen, die in dien staat van zaken aanleiding vinden om eene waarschu wende stem te doen opgaan. In eenen doorgaans goed onderrigten kring wordt ver zekerd, dat eene wet tot wijziging van het kiessteisel is ont worpen; het ontwerp zou in den jl. woensdag gehouden kabi netsraad door lord Russell aan zijne ambtgenooten medegedeeld zijn; het zou strekken om den census, voor de steden en het platte land beide, aanmerkelijk te verlagen, doch de verdeeling 20 dagen gesteld wordt voor de aan- j en uitschrapping van de kiezerslijsten. Het blad deelt voorts berigten mede uit Beyrulh van 7 dezer. Daarin wordt gemeld dat Jozeph Karam, die gepoogd heeft vijandige demonstratien uit te lokken tegen Daoud Pacha, terug gedreven is. Daoud Pacha heeft den steun der bevolking voor zich, die hem erkentelijk is voor hetgeen hij te haren behoeve heeft verrigt. De mexicaansche kwestie is en blijft voor Frankrijk hoogst netelig, ook afgescheiden van eene eventuele interventie van Noord-Amerika. De heer Saint-Marc Girardin vestigt er in het Journal des Débats de aandacht op. Hy wijst o. a. op de moeijelijkheid om een europeesch bestuur te vestigen onder de stammen van eene gemengde, half uit spaausch, half uit indiaansch ras bestaande maatschappij. Na op deze gevaren gewezen te hebben, wil hij, dat Frankrijk zijne bezetting in Mexico versterke, ten einde zijne soldaten niet aan de gevaren, welke hen steeds dreigen, bloot te stellen, of dat het zoo spoedig mogelijk zijne troepen terug ontbiede uit een land, waar geen ande’ alternatief mogelijk is dan alles of niets meer te doen. De onderhandelingen betreffende de pauselijke schuld worden nog altijd tusschen Rome en Parijs voortgezet, zonder dat evenwel Italië er deel aan neemt. Het gouvernement van Florence wil niets van de zaak weten, zoolang de paus althans niet het bestaan van het koningrijk Italië erkent. Daar de pauselijke regering hiertoe nog altijd niet besloten is, zou men veilig kunnen beweren, dat de onderhandelingen tusschen onze regering en die van den pauselijken staat tot niets kunnen lei den. Toch is men tot een zeker resultaat gekomen. Men is namelijk gekomen tot de bepaling van de som, die Italië zou hebben te betalen voor bet geval dat de paus op politiek ter rein wat toegevender wordt. Dat cijfer bedraagt 25 millioen. Ten bewijze hoe de onafhankelijke madridsche bladen de handelwijze der regering persifleren, welke niet duldt dat zij iets anders openbaar maken dat op den opstand betrekking heeft, dan hetgeen zij goedvindt, kan dienen, dat in de tegenwoor dige zoo allergewigtigste omstandigheden des lands een der meest geavanceerde bladen een paar dagen geleden een hoofd artikel bevatte over den heilige van den dag, hetwelk het ijve rigste clericale blad gerust voor het zijne had kunnen doen doorgaaneen ander blad bevatte een hoofdartikel over de zeden en gebruiken der Chinezen; andere organen onthaalden hunne lezers op voordragten omtrent landbouwkunde of op berigten omtrent eene reis rondom de wereld, en de stoutste bladen begonnen hun binnenland met den aanhef: //Men schrijft ons uit Parijs." De lectuur dezer bladen zou waarlijk verma kelijk zijn, indien de toestand des lands minder ernstig w’are. ogeiijk in- 'hef bij het bereid om- De prijs der Advertentién van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Wanneer Prim het onderspit mogt delven, zal naar het algemeene gevoelen, de maarschalk O’Donnell niet aan het bestuur kunnen blijven. Het is ook nog niet gebleken, dat de koningin den generaal Prim van zijne titels en waardig heden heeft vervallen verklaard, zoo als zij in 1854 ten aan zien van O’Donnell heeft besloten, toen deze de vaan des op- stands ontrolde. Uit de magtiging, welke de redering van den senaat heeft gevraagd, om Prim in staat van beschuldi ging te stellen, zou men veeleer moeten besluiten, dat de ko ningin geweigerd heeft het be "luit, haar door O’Donnell aan geboden, te onderteekenen. Men beweert zelfs, dat de koningin, toen O’Donnell op de onderteekening van dit besluit aandrong, antwoordde met te herinneren, dat zij twaalf jaren geleden het besluit had onder- teekend, waarbij ue man van al zijne waardigheden vervallen werd verklaard, die thans over Spanje en de koningin het gezag oefent. 15 Januarij. De Moniteur meldt in zijn staatkundig overzigt dat men te Madrid er niet meer aan twijfelt of Prim zal binnen xi^ie dagen verpligt zijn om zich over te geven of naar Portugal de wijk te nemen. Weldra treedt de maatregel in werking, waarbij het per soneel der posterijen ten platten lande belast wordt met de dienst der telegrafen. Daardoor worden de kosten vermeden van het aanstellen van afzonderlijke ambtenaren voor die dienst. Berlijn, 15 Jap. De zitting van den landdag is heden door graaf von Bismarck in naam des konings geopend. In de troonrede wordt gezegd, dat bij de vertegenwoordiging de begrooting zal worden ingediend, de noodige sommen zullen worden aan gevraagd tot onveranderd behoud der reorganisatie (van de armee), en een krediet voor den minister van marine tot uitvoering van het noord-oostzee-kanaal. Ook zullen ver scheidene wetsontwerpen ingediend worden betreffende binnen- landsche aangelegenheden. Voorts maakt de troonrede gewag van het sluiten van een handelstractaat met Italië, welks ra tificatie de regering van de zijde van alle tolverbondsstaten met regt mag hopen. De staat van ’s lands financiën is gun stig; de. betrekkingen van Pruisen tot de buitenlandsche mo gendheden zijn bevredigend en vriendschappelijk. Door de con ventie van Gastein is Lauenburg met de pruisische kroon vereenigd. Het was de wil des konings, ook de hertogdommen, met behoud van hunne zelfstandigheid, alle voordeelen der vereeniging te laten genieten. De definitieve regeling der sleeswijk-holsteiusche kwestie is in de conventie van Gastein bij eene nadere overeenkomst voorbehouden. Pruisen heeft in het bezit van Sleeswijk en in zijne verbeterde positie in Hol stein een voldoenden waarborg, dat de regeling dier kwestie slechts in het belang van Duitschland, overeenkomstig de aan spraken van Pruisen, zal plaats hebben. Gesteund door eigene, door het advies van de regtsgeleerde raadslieden der kroon versterkte overtuiging, is de koning, die zich ook verzekerd houdt van de toestemming des volks, besloten dezen waarborg te behouden, tot dat onder alle omstandigheden het aangewe zen doel bereikt zal zijn. De regering hoopt dat het doel, hetwelk zij beoogt, het vereenigingspunt voor alle partijen zal zijn. Madrid, 15 Jan. De Correspondencia en de Diario ver zekeren, dat Prim zijne soldaten heeft misleid, door hun te doen gelooven. dat Espartero de beweging bestuurde. Prim dwaalt in het .oergte van Guadalupe rond. Echague en Zabala melden, dat hij niet in de dalen zal kunnen afkomeu eilaas— pligt zal zijn het gebergte te volgen en daarbij zijne jrftarden en zijn legertrein zal verliezen. des lands in kiesdistricten onaangeroerd laten zoodat die groote steden en welvarende fabriekdistricten, welke meenen thans niet genoegzaam in het huis der gemeenten vertegenwoordigd te zijn, vooreerst nog geene voldoening voor hunne grieven zou den bekomen. Parijs, 14 Januarij. De Moniteur deelt een besluit mede, waarbij een termijn van C" vragen tot inschrijving op de kiezerslijsten.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1