AD VER TENT IE N. ÖmtKïiïönÏG- Gemengde Berigteu, Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. UI en Üj| IU G. A. BUIT1KGA, 41 Weduwe van J. NIIrus. Utrecht, 19 Januarij 186G. Algemeene kennisgeving. een eskadron laneiers zijn ter besehikxing gesteld ran mandant in de provincie Tarragona, om de aldaar verschenen benden onstandelingen uiteen te jagen. 22 Jamiarij. "Het we'gevend ligchaam is lieden geopend door den keizer met eene vrij uitvoerige en belangrijke rede. Ten aanzien van Mexico luidt het daarinIn Mexico wordt bet "eza«r door den wil des volks gegrondvest, bevestigd. D dissidenten, verwonnen en uiteengejaagd, hebben geen aanvoer der meer. Pe nationale troepen hebben blijken van hunne dap perheid gegeven en bet land beeft waarborgen van orde en veiligheid verworven, die zijne hulpbronnen uitgebreid en zijnen handel alléén met Frankrijk van 21 tot 77 milhoen opgevoerd hebben, Geiijk ik ten vorigen jare de hoop te kennen gat, loopt onze expeditie ten einde. lk ben in overleg getreden met keizer Maximiltaan, om het tijdperk te bepalen, waarop onze troepen zullen worden teruggeroepen, opdat hun terugkeer plaats hebbe zonder de oelangen van Frankrijk, welke wij in dte verre gewesten zijn traan verdedigen, in de waagschaal te stellen. Noord-Amerika, zegevierend uit een geduchten strijd te voor schijn getreden, heeft de oude unie hersteld en °P_ P eo^8e wijze de afschaffing der slavernij geproclameerd, frankrijk, dat geen enkele edele bladzijde uit zijne geschiedenis vergeet, wenscht opregtelijk den voorspoed van de groote amerikaansche republiek en de handhaving van vriendschappelijke betrekkin gen, die thans bijna honderd jaren duren. De beweging, in de vereenigde stalen ontstaan door de tegenwoordigheid van ons leger op mexicaansch grondgebied, zal bevrediging vmden in de openhartigheid onzer verklaringen. De amerikaansche natie zal begii'pen, dat eene expeditie, tot wier deelneming wij haar in der* tijd hebben uitgenoodigd, niet strijuig was met hare belangen. Twee natiën, die in dezelfde male naijverig zijn op hare onafhankelijkheid, moeten elke haudeling vermij den, die afbreuk doet aan hare waardigheid en hare eer. Bij de verkiezing in het departement de l'Orne is de regerings-candida.it de heer Mackau verkozen met 15981 stem- meu, tegen 14v02 stemmen, die op den heer Pasquier, den liberalen candidaat werden uitgebragt. Weenen, 20 Jan. De tegenwoordige vriendschappelijke verhouding tusschen Oostenrijk en Frankrijk is niet meer dan een proef door het kabinet der tuilerien genomen, om te zien of de ocstenrijksche monarchie nog leefbaarheid en goeden wil genoeg bezit om eens voor Frankrijk een nuttig boudgeuoot te worden. Gelukt het onzen staatslieden de stormen te bezweren, die het inwendige van het keizerrijk bedreigen, kunnen zij uit den huipeloozen ledepop werkelijk een federatieven staat tot stand brengen, dau is het tien tegen een dat Pruisen de gedane kosten en de genomen moeite zal te betalen hebben. Tot dusverre is het echter nog zeer twijfelachtig of onze staatslieden m hun kunststuk zullen slagen, en daarom is men er te Parijs nog ver af alle bruggen tot verstandhouding met Pruisen bij voor baat af te breken. Integendeel, hoogst waarschijnlijk zorgt Frankrijk reeds op dit oogenblik dat hun eventueel den terug- togt naar Berlijn over Sieeswijk-Holstein openhoudt. 21 Jauuarij. In diplomatieke kringen verzekert men, dat eerstdaags eene circulaire door het engelsche en fransche kabi net zal worden verzonden, waarin met het oog op het belang dat Europa heeft bij eeue beslissing der sleeswijk-holsteinsche kwestie, wordt aangedrongen op hare spoedige beslechting. Berlijn, 21 Jan. Niettegenstaande het stellige voornemen is opgevat om het voetspoor van het vorige jaar te volgen, en in een algemeen overzigt van den staat van 's lands financien tevens met duidelijke, krachtige bewoordingen den toestand des lands te schilderen, /.al de budget-commissie daartoe thans niet veel tijds behoeven, dewijl zij in menig opzigt haar vorig verslag kan te bait nemen. Men raag derhalve verzekerd zijn, dat zij haren arbeid spoedig /al ten einde brengen. Frankfort, 21 Jan. Een dor hier verschijneude dagbladen deelt het volgende mede Sedert eenigen tijd spreekt men schier alleruege van de gevaren, welke het menschdom bedreigen door het nuttigen van trichineus varkensvleesch, waartegen men in den handel alleen kan worden gewaarborgd door het onderzoe ken van het voor triehineu/e besmetting zoo vatbare varkens vleesch. Dat deze taak echter niet gering is, blijkt o.a. hieruit: In de varkenslogterijen nabij Altona worden jaarlijks 300,000 varkens afgemaakt. Indien het vleesch van 30 varkens per dag door eeu scheikundige naar behooren kon worden onder zocht, dan zullen alleen te Altona, het jaar op 300 werkdagen gerekend, 32 scheikundigen jaar uit jaar in van den ochtend tot den avoud tot dat einde moeteu werkzaam zijn. Madrid, 21 Jauuarij. Generaal Prim is van Frene^al naar de portugesche grer. en opgerukt en wilde ze overtrekken, toen bera de pas werd afgesneden door eene kolonne konink lijke troepen, uit Huelva komende. De insurgenten trokken daarop in noordelijke rig tin» af. Generaal Prim is gisteren na den middag de portugesche oreDzen overgetrokken. Te Ensinawla aangekomen zijnde, heeft hij zijne paarden en wapens aan de alcade dier plaau 0V(r- jjeuss en Valencia hebben onlusten plaatsgehad. Dt urovineie Valencia is dientengevolge in staat van beleg ver- klaard. Te Madrid heerscht bij voortduring rust en orde. Beri»ten uit Bavonue melden, dat eeuige sergeanten, twee luitenants °en een kapitein van het eerste regiment kurassiers des konings gisteren aan boord van een vaartuig zijn overge- braet naar de pbilippijusehe eilanden; zij zijn beschuldigd vaa te Madrid in opstand te hebben willen komen. Ie Valencia, Reuss en andere plaatsen is het rustig. GOUDA, 21 Jauuarij. De soiree, door het corps officieren van het garnizoen ge. geven aan de ieden der sociëteit Eéunie en verdere genoodig. den, heeft maandag een uitgelezen en talrijk gezelschap bijeea gebrag', gelijk zelden alhier voorkomt. Alles werkte gunstig mede tot verhooging van het genoegen, de zaal was smaakvol gedecoreerd, de uitvoering overtrof de stoutste verwachting, het geheel onderscheidde zich door den gullen toon en de stipste orde, en zeker zal dit aangename feest strekken ter bevestiging van de bestaande eenstemmigheid en medewerken ter bevorde- ri»c van een voortdurend gezellig verkeer, rustende op onder linge achting en vriendschappelijke gevoelens. Aangezien de termijn voor de aangifte van de honden geëindigd is, achten wij het niet ennoodig belanghebbenden daarop opmerkzaam te maken om zich te wachten voor schade. TSaur men uit 's Gravenhage verneemt, zouden de hh. Thorbecke en Olivier hebben besloten hunne porte-feuilles ter beschikking van Z. M. te stellen. De verdeeldheid in het kabinet betreft niet de cultuurw et, maar een ander deel van het indisch regeringsbeleid. Bij besluit van den commissaris des konings in Fries land zijn de provinciale buitengewone veldwachters, belast met de surveillance op den invoer van vee enz. enz., bij continuatie voor zeven maanden op nieuw benoemd. Een zestigtal personen, allen veehouders en ingezetenes van Ooststellingwerf, hebben openlijk doen bekend maken, dat zij van 11. woensdag af tot nadere aankondiging, geene veehan delaars noch kooplieden op huune stallen zullen toelaten. Ook in de provincie Groningen en elders in Friesland makes vele veehouders bezwaar, de kooplieden, die besmette markten, vooral Louden bezoeken, bij hua vee toe te lateu. Het voorloopig verslag van de sectien der tweede kamer over de cultuurwet is aan de leueu rondgedeeld. De behoefte aan regeling wordt door een aantal leden erkendover de wijze hoe, bestaat verschil van gevoelen, zoowel wat de toe kenning van den grondeigendom in het algemeen, ais de ver andering van het erfelijk bezit in eigendom betreft. Ook ovet de andere hoofdbestanddelen der wet worden uitvoerige be schouwingen voor en tegen aangevoerd. Uit goede bron verneemt men, dat het vierde evangelisch nationaal zendingsfeest, vroeger te Wolf hezen eu Maarsbergen gehouden, den 6" september zal gehouden worden op het land goed van den heer Barnaart aan de Vogelenzang bij Haarlem. Plaats =n tijd zijn gekozen met het oog op de evangelische alliantie, die te Amsterdam zal worden gehouden van zondag 26 augustus tot den 5" september daaraanvolgende. De ope ningsrede van deze vereeniging zal uitgesproken worden door professor Oosterzee. Gorinchem, 20 Jan. De zachte weersgesteldheid heeft den veldarbeid zeer bevorderd. Aiierwege iicoren de bouw gronden tor spitting of omploeging gereed. De wei- en hooi landen hebben tot dusverre niets geleden. Zelfs loopt het grai in warm gelegene velden reeds uit. Sommige boomen heb ben, wat zeldzaam is, bijna huu geheele loof of blad behouden. Daartoe behooren seringen, vlier- en amandelboomen. De gezondheid van den veestapel is uitmuntendofschoon de meeste landlieden de maatregeleü, tegen l veeziekte geno men niet schijnen te willeu waarderen. Wanneer men des stelregel volgde: „dat, wie dc revenuen steeds ongepatenteerd geniet, ook de risico moet dragen,/, dan zouden de eigenaren vau nu ongelijk beter op den toestand van huune beesten be dacht zijn. BrffpnI1pye[inQie,*t ^Plc"uatique betrekkiDgen zijn afgebroken tus- in Knopl* 7 Ca< *n vveek eiudlgeade met 13 januanj zijn hft h£ a eü Schotland aangegeven 9243 nieuwe ziektegevallen, sedert i 6r .Zle 94256. Bij Gorinchem is li. donderdag avond e otrenwomng verbrand. Het baagsche paardenspoor wordt iu de engelsche bladen te koop of 'e huur aangeboden. Te Nieuwer Amstel en te bloten is de veetyphus in het Iratst der vorige week uitgebroken. De engelsche clubs hebben besloten alleen met contant geld en niet meer op het woord te spelen. De opheffing der speelbank te Spa blijft nog -deeds uitgesteld. Fould wil uog altijd de fransche uomein- bosschei' verkoopen en Hansman het pare da Luxembourg slaopen. Te Calcutta zijn sterke schokken van aardbeving gevoeld. ln geheel Spanje heerscht voortdurend de meest geweusebte officiële rust, sedert Prim den opstaud begon. Id Kaïinthie legt men zich ijverig toe op het telen van egyptisch katoen. Meu beweert dat de cholera uitge broken is te Brest. I)e engelsche regering is geheel ongezind eenige vergoeding uit de schatkist te verleenen aan de veehouders. De vorst van Afghanistan heeft plan Seystan aan te tasten. Pruisen heeft in het buitenland 445 consuls. Het clipper fregatschap Noach is in 83 dageu van Java te brouwershaven binnen gekomen. Te Oudenbosch zal nog dit jaar een tweede beetwortel-suikerfabriek gebouwd worden. De rotterdamsche gemeenteraad beeft in beginsel aangcuomen om aan de ambtenaren en vaste werklieden der gemeente pensioen te verleenen. Onder de mijnwerkers te Holywell, Flintshire hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad, daar de onwilligen de overige werklieden dwongen het werk te staken. Te Manchester heeft een oude aanzienlijke firma van katoendrukkers hare betalingen gestaakt met een passief van 360 duizend gulden. Sedert 1 jau. is rapport iugekomeu van 264 zee rampen op de kusten vau Engeland, Scbotlaud en Ierland; alleen in de laatste week bedroeg het aantal 95. De Engelschen beweren nog altijd dat de veetyphus ecue pokziekte is, waartegen de inenting helpen kan. Bij de redactie van de Tijd is reeds meer dan 100 duizend gulden ingekomen voor den paus. De geestelijken op den berg Sinai zijn in hevigen twist met hun aartsbisschop, Cyrillus. Dingsdag 23 Januarij. Tegenwoordig de hb mr. A. A. van Bergen IJzeudoorn, voorzitter, de Grave, Wmly, Luyten, Braggaar, lie my, Buchner, Droogleever, v. Gennep, v. Straaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn ingekomen twee dispositien van hh. gedeput. staten, houdende goedkeuring van twee raadsbesluiten, betreffende den aankoop vau effecten en de wijziging van bet bouw -reglement. Verder zijn ingekomen brieven van verschillende commissien, dat de gedane benoemingen zijn aangenomen, voorts het berigt dat de twet leden iu de schoolcommissie benoemd, den vereischten eed hebben afgelegd. IVordt gelezen eene missive van B. en W. in overeenstemming met den heer schoolopziener in het VII. district van Zuid-Holland, houdende voor- dragt van H. J. W. Huber, hulponderwijzer te 's Gravenhage, E. J. D. Mitse, hulponderwijzer te 's Gravenhage en W. Perk, hulponderwijzer te Rijswijk, voor de benoeming als hoofdonderwijzer aan de openbare burgerschool voor jongens. De benoeming in de volgende vergadering. De heer Buchner het woord gevraagd en bekomen hebbende, «telt voor om het plan van den boofdelijken omslag vooraf te doen drukken en ronddeelen. De heer Viruly wenscht dat nog eenigen tijd uit te slellen, omdat het plan uog eenige wijziging zal ondergaan. De heer Luyten stelt voor dat plan in de courant ter algemeene kenniü te brengen. Hiertegen worden door den heer Bnchner eeuige bedenkingen geopperd, die door den voorsteller worden wederlegd, die zich beroept op de handel wijze door het hoog bestuur in het financieel beheer gevolgd. Hiermede stemmen gedeeltelijk in de hh. Peeters en Droogleever, en de heer Remy is mede voor de opeu^are mededeeling op aanvrage. Ook de voorzitter is voor mededeeling doch niet op officiële wijze, en daarna wordt het voorstel vau deu heer Buchner met het voorbehoud van den heer Viruly met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. GOUDA. Geboren18 Jan. Maria Adriana, ouders W. van der Mist en B. van der K'.eijn. 19. Heudricus Johannes Adrianns, ouders van Soest en E. A. Jaarsveld. Gerard George, ouders P. J. F. Hogend.^rn en J. AV. Soeter. 20. Dirk en Bartholomens, ouders 7). Stolwijk en E. Lammers. Alida Maria, ouders G. Wiezer en J. M. ivoolee. Hen- drika Jacoba Johanna, ouders H. Sliedrecht en J. C. van Leent. 22. Jau, ouders J. van Eik en J. C. Lisman. Overleden: 19 Jan. P. Zantvoort, 6 m. L. v»d Hertum, 11 w. 20. H. Wakker, hoisvr. ven A. de Jong, 41 j. J. J. van der 8tam, 12 w. 21. M. van Oudshoorn, wed. H. van der Kind, 75 j M. J. C. Mulder, 17 j. 6 m. 22. M. de Jong, 5 d. C. Anders, 6 w. Sü Ondertrouwd H.C.G. J. G. J. M. van deu HOEK,41 |j| "Wed', van M. E. Polijn, §j|j Ouder dankbetuiging, voor de welwil lendheid eu het vertrouwen zoo ruim schoots genoten, maakt de oudergeteekende aan Ouders en Voogden bekend, dat zij met 1 February a. s. hare school zal overdragen aan Mejufvrouw J. VAN der STEEN, thans onderwijzeresse te Gorin chem, die zij gerustelijk in de gunst der stadgenooten durft aanbevelen. Wed. A. GOEDEWAAGEN.Belonje. Gouda, 23 Januarij 1866. Zich houdende aan bovenstaande an nonce beveelt de ondergeteekende zich bij Ouders en Voogden aan; en vleit zich met dezelfde protectie vereerd te worden, welke Mejufvrouw A. GOEDEWAAGEN, Belonje steeds heeft genooïen. J. van der STEEN. Gouda, 23 Januarij 1866. Tegen Februarij of dadelijk wordt ge vraagd eene DIENSTBODE of een DIENSTMEISJEbekwaam voor huiswerk. Meer bekwaamheid strekt tot aanbeveling. Zich aan te mel.cn bij den uitgever dezer courant. S'rij van de regten van zegel en registratie, ingevolge het kouinklijk besluit van den 6den September 1865, no. 52, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Noord- Waddinxveen, overwegende, dat op den 17n Januarij jl. door de na te noemen Veehoudster alhier woonachtig, bij den Burgemeester aangifte is gedaan dat zeven runderen afgezonderd; staande in de bij bare woning behoorende stalling, door ziekte zijn aangetast; dat blijkens nadere aangifte een rund op lieden daaraan is gestorven; Gelet op de schriftelijke verklaring van den veearts J. B. Snellen te Moordrecht waaruit blijkt, dat van E, van der Knijff, wed. Ph. Kroes, een driejarige zwart bonte koe is aangetast geweest door de heer- schenae besmettelijke veetyphus en daaraan gestorven, eu dat de onteigening van voor meld rund dringend noodzakelijk is, ten einde bet ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, niet de huid te kunnen begraven; Gezien de artt. 69 tot en met 72 der wet van den 2SQ Augustus 1851 (staats blad u°. 125.) Hebben besloten 1°. Boven omschreven rund dadelijk te onteigenen, eu na inkerving der huid, met bijvoeging van een genoegzame hoe veelheid ongebluschte kalk, ter behoorlijke i diepte te doen begraven, en, 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen aan heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Rollandaf te kondigen binnen de gemeente en te plaatsen in de Goudsche Courant. Noord-Waddinxreeti, den 19Q Januarij 1866. Burgemeester eu Welhoude-s voornoemd, Re Wethouder 1°. Seor. Re Burgemeester, W. BLOK. Van DORT KROON, i Vrij van de regten van zegel en registratie, ingevolge het koninklijk besluit van deu 6den Sep tember 1665, no. 52. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Noord-Waddinxveer., overw egende, dat op heden door de na te noemen Vee houdster alhier woonachtig, bij den Bur gemeester aangifte is gedaan dat zeven tien runderen afgezonderd, staande in de bij hare woning behoorende stalling, door ziekte zijn aangetast dat blijkens nadere aangifte een rund op heden daaraan is gestorven; Gelet op de schriftelijke verklaring van den veearts J. B. Snellen te Moordrecht waaruit blijkt, dat van E. van der Kii ij ff, wed. Ph. Kroes, een zesjarige vale koe is aangetast geweest door de heerschende besmettelijke veetyphus en daaraan ge storven, en dat de onteigening van voor meld rund dringend noodzakelijk is, ten e'»nde bet ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de huid te kunnen begraven; Gezipn de artt. 69 tot eu met 72 der wet van den 28" Augustus 1851 (staats blad n°. 125). Hebbeu besloten 1°. Boven omschreven rund dadelijk te onteigenen, eu na inkerving der huid, met bijvoeging van een genoegzame hoe veelheid ongebluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen aan heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Roll ad, af te kondigen binnen de Gemeente eu te plaatsen in de Goudsche Courant. Noord-W addinxveen den 20n Januarij 1S66. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Re Wdhouder 1°. Soer. Re Burgemeester, W. BLOK. Van DOKT KROON.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2