NDEN, uurt te Gouda, WEN Goud en al 'oor dit alles repareert hij meesters en andheelkunde wijze. AD. ise«. Zondag, 28 Januari.]. N9 400. Buitenland. iix” Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. -• !s Spanje Parijs, 24 Jan. Men kan uit eene goede bron njfdtdfr premisn tegen De I. IKMAN. RZEKEEING «1 gekeurd bij 19 Augustus BZ. 1,500,(‘00, i bij G. F. rOUDA, met eente-accijns, stens tien kan ajPbjkt, P. BÜZABD p de Markt semeuu-reeht- of JOHAE- IE, Broodbak- I faü’itsement hebbende den omstreken, U T, van Gouda. t den geachteu it hij van af epakt zijn met Costumes, edelijken prijs sn. huis en einde zal zijn Lange TiendewegD. n°. 60. aak wordt te SP AARD. ANNEX- en vend om in bevragen bij VER a 46«/10 ver 2dc soort an 59® cents, per kan ndere sterkte is benoemd de eeve, en tot Droog leever, De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent, Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, den 27 Januarij. De troonrede van Keizer Napoleon heeft in het algemeen een gunsiigen indruk gemaakt. Er is geen schaduw van be kommering aan den gezigteinder, tegenover Duitschland zal de onzijdigheid bewaard worden, de ontruiming van Rome zal tot uitvoering komen, met keizer Max zal het verlaten van Mexico beraamd worden. Bij al dat goede blijft er veel on- van Rome en Mexico worden Het zal ligler vallen Italië in nu hoog ge bet lot dat zich te in Mexico Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. t In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. - Dc prijs per drie maanden is2,franco p. post2,25 r De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 uxe. te Nieuwe Diep ingekomen V roeger vermeld Van G. T. H. N. Te zamen de duur verlengd der willekeurige heerschappij. Het 'j i een beroep op het geweld. Ook het taaiste ge duld heeft zijne grenzen. Ook wij schijnen aan de beurt van ministeriele crisis- Thor- becke en Olivier hebben hun ontslag gevraagd en de vier overige ministers hebben hunne portefeuilles ter beschikking des konings gesteld. De aanleiding kan liggen in een klein geschil, de oorzaak ligt dieper. Veel is er gebeurd en hoezeer velen gerustheid veinsden, het komt weinigen geheel onver wacht. Jammer dat de regeling van het hooger onderwijs achter is gebleven. Nederland is veei aan Thorbecke verschul digd, eerst de nakomeling zal den dank betalen. Het is ons zeer begrijpelijk dat de man, te groot voor het kleine land, zijne taak nederlegt. Toen hij vroeger viel als het slagtoffer eener verachtelijke agitatie met behulp van dweepzieke bedro genen en smadelijk vergu.sd en uitgestooten werd, was hij het zich zelven verschuldigd den laster te verstommen en naar een roemvol herstel te streven; nu hij met regtmatigen trots kan terugzien op zooveel hij in enkele jaren volbragt, mag hij in eer en vrede aftredenal heb verlies is aan onze zijde. De kortste weg ware nu zeker het groene pad in te slaan en de gedecideerdste tegenstanders van bet bewind te roepen, maar zij durven de kans niet wagen. Zullen wij nu weder een tiental jaren stilstaan en heen en weder geslingerd worden door halfslachtige wezens die niet weten wat zij willen; of zal het den minister van koloniën gegeven zijn het ministerie met krachtige geestverwanten aan te vullen en voort te streven op den weg dar vrijzinnigheid, dau mogten de rustelooze vijanden van den edelen staatsman welligt spoedig zijne verwijdering betreuren. GOUDSCHE COURANT. Londen, 24 Januarij. Berigten uit New-York van den 13den melden, dat het proces van Jefferson is uitgesteld tot dat in de districten, waar het zal worden behandeld, de bur gerlijke regtbanken weder zullen zijn ingesteld. Hij wordt be schuldigd van hoog verraad, aanzetting tot moord van den president Lincoln en van het vermoorden van soldaten. De sterkte van het staande leger der unie is vastgesteld op 60,000 man. Het congres der Fenians is onbepaald uitgesteld. De stukken aan het congres medegedeeld, bevatten onder anderen ook vertoogen, welke de heer Seward aan den heer Drouyn de Lhuys heeft gezonden en waarin hij beweert, dat de fransche minister door het ondersteunen van kolonisatie plannen der geconfedereerden de onzijdigheid heeft geschonden. Den 14den dec. heeft de heer Seward aan den heer Bigelow te Parijs geschreven: „Uwe depècne van 14 nov. weerspreekt de hoop, dat de Franschen weldra uit Mexico zullen aftrekken. Tracht hieromtrent de persoonlijke meening des keizers te ver nemen." Uit Brownsville wordt van 4 jan. gemeld, dat het wer- vings-bureau is gesloten Het is verboden soldaten der unie aan te werven. Mejia heeft gedreigd 30 republikeinen te doen doodschieten. De generaa’. Wetzel heeft daartegen geprotesteerd. De Globe is zeer tevreden met de troonrede van keizer Napoleonhet blad ziet daarin voor niemand iets zorgwek kends dan alleen voor den keizer van Mexico. Ook de Morning Post bevat eene zeer gunstige beoordeeling van de troonrede van keizer Napoleon. Het blad laat hierbij inzonderheid uitkomen, dat de politiek van het fransche gou vernement tegenwoordig beter begrepen wordt dan in de eerste jaren van het keizerrijk, en dat de keizer, hoewel hij in som mige opzigten als een autocraat kan beschouwd worden, toch in zijne politiek geleid wordt door de openbare opinie, even zoo goed als de raadslieden der engelsche kroon, wanneer zij aan de koningin hare troonrede dicteren. bestemd en onzeker, wat zal er als de Franschen weg gaan, toom te houden, dan de vereenigde staten die roemd worden. Toch zijn deze niet onschuldig aan Mexico bedreigt en men weet algemeen, waaraan men houden heeft, de Franschen kunnen niet lang meer vertoeven, zonder met de unie in strijd te komen. Wat het binnenland betreft, de troonrede slaat den bodem in aan elke hoop op vrijzinnige hervormingen. Vader Napo leon wil zijne kinderen in den band houden, zij zien verlan gend uit naar schadelijke en verderfelijke dingen, als vrijheid van drukpers en zooveel andere vrijheden. Eerst schoolgaan en vlijtig onderwerping leeren, dan zal men zien. En dit is immers in waarheid het doel der keizerlijke regeringde voor bereiding tot het genot eener redelijke en weldadige vrijheid, zonder de dolle uitspattingen der vroegere revolution. wilde losbandigheid is altijd uitgeloopen op tirannij. Prim heeft geen bijval gevonden, zijne oproerige poging misluktzeker niet, omdat de redenen van misnoegen in ontbreken, maar het ontbrak Prim aan populariteit; want de rust waarop men in Spanje roemt, zouden wij noemen een toe stand van algemeene en gevaarlijke woeling. Italië doet onmogelijke pogingen om in zijne uitgaven te voorzien; bet eenig afdoende middel, de reductie van het leger, kan niet aangegrepen worden, want men moet gereed zijn te gen het gunstige oogenblik. Oostenrijk blijft ook gewapend en ook daar zullen de finan ciën niet bloeijen nu weder de constitutionele controle ontbreekt. De pruisische kamer is nog altijd met den zelfden geest be zield en daar von Bismarck de schooi en het leeren te boven is, kan men den afloop vrij zeker voorzien. De kamer naar 4.59 h 5. U I- 10.59 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland van den 20a Januarij 1866, A. n°. 691 (3e afd.) houdende verzoek om openbaarheid te geven aan de, door den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, in de Staats-Courant van den lln dezer gedane waar schuwing, tegen verspreide geruchten over het hooger bedrag der grondlasten over dit en de volgende jaren, waarvan mis bruik wordt gemaakt tot opdrijving der huishuren. Brengen ter kennis van een ieder, dat die verbooging geene oorzaak kan zijn dat de huishuren worden opgeveerd als be dragende zij voor deze gemeente niet meer dan drie gulden voor elke honderd gulden, die men vroeger in hoofdsom aan grondlasten voor gebouwde eigendommen betaalde. Gouda, den 26n Januarij 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretarie, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. Bij den uitgever dezer courant is voor de wed. van Vloten

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1