Btntunlunö. Gemengde Berigten. MIJMERINGEN. licift, gaat hij aldus voortThans is in Mexico aen geregeld hesiuur gevestigd het regtinatige doel onzer expeditie zal dus voldaan worden. tj zullen ai onze pogingen in het werk stellen om, -net inachtneming ou/.er belangen en waardigheid, met keizer Maximiliaan schikkingen te treffen, die ons in staat zullen stellen, om het verblijf van ons leger in Mexico als geëindigd te beschouwen. In eeue depeche van den heer Prouin 'Ie L hnys vao 2o januar j 1516 aan den franschen gez.un te ishington, wordt het onderhond medegedeeld, dat de minister niet den heer Bi- geiow, den amerikaauseheu ge/an Peft gehad. Pe minister weigert elke grief v ui Amerika o er een ol anderen maatregel van Maximilianu officieel aan te nemen hij verklaart dat hij daaromtrent slechts bij wijze van eenvoudige mededeeling kan bekend gemaakt worden. Na deze reserve te hebben doen uit komen, bn.gt hij den gezant onder liet oog, dat de bedoelde maatregelen van Maximiliaan slechts van administratieven aard waren, die volgens zijue zienswijze niet tot deze exceptionele categorie behoorden, dat zij eeue regering konden wettigen, zich in de binnenlandsche aangelegenheden van een anderen staat te mengen. Pe miuister kun tiiet toegeven dat de rege ring der unie, het gouvernement van Maximiliaan niet regtens willende erkennen, en zich niet tot dat van Juarez kunnende wenden, daarom getegtigd zou ziju zich tot Frankrijk te wen den, om uit hare verlegeuheid te geraken en het om ophel deringen te vragen negens handelingen, die uitgegaan zijn van een souvereiu gezag en van eene vreemde regering. Van dat oogenblik af houdt Frankrijk zich weer vast aan het be ginsel van non interventie. In berigteti uit Rome wordt gemeld dat de regeriug er in geslaagd is eene leening van 50 millioen frs., tegen een koers van 64 pCt., te sluiten met het bankiershuis Koib, dat ten deze de vertegenwoordiger was van verschillende duitsche huizen. Voorts wordt daarin gemeld, dat de onderhandelin gen met l'rankrijk tot overdragt van een deel der romeinsche schuld aan Italië nog steeds voortduren. De N'ord deelt uit St. Petersburg een keizerlijk rescript mede aan den stadhouder te Warschau. Daarin worden on derscheidene maatregelen voorgeschreven betreffende het open baar onderwijs in Polen. Zoo zullen er o. a. gvmnasia en normaalscholen voor jongens en dagscholen voor meisjes wor den opgerigt. Op al die inrigtingen zal zoowel de geschie denis van Rusland als die van Polen worden onderwezen, terwijl het godsdienstig onderwijs aan de geestelijken der ver schillende kerkgenootschappen zul worden overgelaten. Brussel, 27 Jannarij. Ondanks de maatregelen, die hier te lande tegen den veetyphus werden genomen, blijft die ziekte nog op verschilleude punten heerschen en wel in zóó onrust wekkende mate, dat de rpgering het noodig geoordeeld beeft bij de vertegenwoordiging een omwerp vau wet in te dienen, strekkende tot het nemen van buitengewone maatregelen ter beteugeling der epidemie. Dt kamer van afgevaardigden heeft heden een aanvang gemaakt met de beraadslaging over deze VQordragt. De discussie is neg niet afgeloopeu. In zijne rede tot verdediging der voordrngt heeft de minister van 'binnen landsche zaken verklaard, dat wanneer de epidemie zich mogt uitbreiden, de regering ophouden zal met aan de eigenaars van aangetast vee schadeloosstelling uit te keeren. Weenen, 25 Jamiarij. Volgens mededeciingen uit Pesth neemt het aantal van hen, die eene volkomen onafhankelijk heid van Hongarije verlangen, in den landdag dagelijks toe Men voorspelt ten gevolge daarvan dat de beraadslagingen in het huis zeer outstuimig en bij voortgaande ontwikkeling dier partij weinig afdoende zullen zijn. schijnt dat de fronten de Hongaren willen navolgen. Toen men voor 4 jaren de Croaten uilnoodigde om afgevaar digden naar deze hoofdstad in den rijksraad te zenden, waven zij een weigerend antwoord. Nu is hun de vraag voorgelegd: wilt gij afgevaardigden zenden naar den hongaarschen landdag» en weder antwoorden zij: neen. De aanleiding hiertoe is dat ZIJ I.eh beroepen op oude regteu, die hunue geheele onaf hankelijkheid waarborgen, en in dit opzigt ziju velen reeds zoover gegaan, dat zij verklaren noch eene verzoenin" met Hongarije, noch met Oostenrijk te willen onderstet.iien° Berlijn, 29 Jan. De minister-president heeft verklaard dat ue legering geen deel zal nemen aan de beraadslagingen van het parlement over de lauenburgsche kwestie. De oosten- rtjksche schadeloosstelling is met mt rijksmiddelen gevonden 1 1 x r g' Van ee"'?e üPPosdte-blaileii, dat de regerinw heloten heeft, sommige door haar reeds in gereedheid gebrnrnf we s-ontwerpen met bij de kamer in te dienen is ten eene male onjuist. Het standpunt der regering is nog even als vroeger, doch bet spreek, van zelf, dat hunne bdienitig af! hankelijk gemaakt wordt van de omstandigheden, waardoor de tegenwoordige z,...„g zich zal kenmerken* 1„ 'geen "eval besloten, de bedoelde wets-ontwerpeu niet in te dienen* 30 Jan. liet hoog geregtshof heeft beden bij arrest gewezen in de zaak der herren Twesten en Frenzel, leden van het huis der afgevaardigden, aangeklaagd den minister-pre sident te hebben gehoond en gelasterd in redevoeringen vroeger in het huis gehouden, bevestigd het vonnis der regtbank, waarbij zij van de tegen hen door het openbaar ministerie gerigte aan- klagt waren vrijgesproken. Dit arrest is gebaseerd op de bepaling der grondwet; in gevolge waarvan de leden van den landdag niet mogen vervolgd worden wegens de redevoeringen door hen in het huis uitgesproken. Men zegt, dat er eerstdaags onderhandelingen zullen plaats hebben tusschen Italië en de Hanzesteden, tot het slui ten van een handels-tractaat op den grondslag der meest be gunstigde natiën. Uit Keur-Hessen wordt bet curieuse feit gemeld, dat de groote meerderheid der leden van de kamer vervoigd wordt voor verschillende politieke delicten. Frankfort, 2S Januarij. De groote raad van het kanton Bern heeft met 111 stemmtD tegen 77 de door de regering aangevraagde subsidie van 1,500,000 frs. ten behoeve van den aanleg van den spoorweg over den St. Gothard verworpen. Florence, 29 Januarij. In het wetsontwerp tot opheffing der geestelijke corporalien wordt aan elk individu een jaarlijksch pensioen naar gelang van zijn ouderdom toegekend. De toe lagen aan de bisschoppen worden verminderd tot op 69. Het maximum daarvan is 24,000 en het minimum 12,000. Het ontwerp bevat voorts bepalingen tot regeling der goederen der op te heffen corporatien. Voor Lombardije en Sicilië worden bijzondere bepalingen vastgesteld. Madrid, 29 Januarij. In de kamer van afgevaardigden is het ontwerp-adres van antwoord ingekomen. Daarin wordt onder anderen gezegd De kamer waardeert de beweegredenen, gegrond op de blijvende belangen der natie, die uwe majesteit hebben doen besluiten om Italië te erkenneD. De kamer ver heugt zich dat uwe gevoelens van kinderlijken eerbied en ver knochtheid jegens den gemeensehappelijken vader der geloovigen niet zijn verminderd, en dat uw vaste voornemen om te waken voor de handhaving van het wereldlijk gezag des pausen niet is verzwakt. GOUDA, SI Januarij. De heer Fransen ran de Putte is belast met de zameustel- ling van een nieuw ministerie. Men verzekert dat bij de directie van het paleis voor volksvlijt het voornemen bestaat om binnen tveinitre dagen in eene openbare vergadering de vraag in behandeling te brengen: Welke maatregelen er te nemen zijn om de noodlottige gevol gen der veeziekte voor den landman dragelijk te maken. -Omtrent de cultuurwet iaat net Bat. Hbl. dd. 15 dec. zich o. a. aldus uitHet ontbreekt niet aan zeer uiteenloo- pende beoordeelingen der wet; sommigen zijn er hoogst mede ingenomen, anderen keuren baar even sterk af en beschouwen het ontwerp als eene nieuwe poging des ministers van kolo niën, om het onmogelijke doei te bereiken van alien tevreden te stellen. Uit Leyden wordt aan de Amsl. Courant gemeld, da liet nederlandsche opvoedingshuis, zoo als men weet, de jeug dige stichting van Mw. E. van Calcar, ten gevolge van ge rezen geschillen^ en onderlinge verdeeldheden, tusschen onder wijzeressen en élèves, en déconfiture moet geraakt zijn. Nadat eene der scholen reeds voorloopig en tot nader order was geschorst, is thans ook de bewaarschool, die nog tot zaturdag 11. opengehouden was, opgeheven en de geheele inrigting ge° s.oten. De élèves zijn, naar men ons mededeelt, „met pak en zak vertrokken." Naar men verneemt zullen op de friesche grenzen dra gonders gestationeerd worden, om mede te helpen waken teen het invoeren van varkens in die provincie, waartegen het ver bod nog blijft bestaan, ter voorkoming van de veeziekte. Men meldt uit Leyden van den 30 jan.Naar men uit V eur verneemt, staan de gewassen in de broeibakken niet on gunstig. De Stamboontjes beginnen te bioeijen en de komkom- merplanten hebben reeds eene betrekkelijke goede grootte; van de kropsalade is evenwel veel ziek geworden en verloren ge gaan, ten gevolge van aanhoudend somber en vochttg weder, dat een zachte winter doorgaans medebrengt Men schrijft uit Delft, dd. 30 jan.: De berigten uit de verschillende gemeenten in den omtrek aangaande de veeziekte bleven in sommige van verbetering, in andere van vererging wagen Te Toorburg sterven vele aangetaste runderen; te Maasland en te Naaldwijk is de sterfte op enkele stallen ook bijzonder groot. In de Lier daarentegen zijn in de laatste da gen geen nieuwe gevallen voorgekomen en was, op enkele uit zonderingen na, het karakter der ziekte niet hevig. Te 's Gra- vesande breidt zij zich nog uit. Aan de Arnh. Courant schrijft men uit 's Hage „Eene ministeriele crisis is ontstaan en ck tegenwoordige positie is alles behalve gewenscht dc liberalen. Persoon lijk antagonisme tusschen de heeren Thorbecke en Fransen van de Putte heeft tot verwikkelingen geleid en het verschil over de wijze van afkondiging der indische wetboeken was de laatste droppel in den beker. „De scheuring in het kabinet is zeer betreurenswaard. De liberalen hebben on'egenzeggelijk de meerderheid. Zoo de heer Thorbecke blijft en de heer van de Putte moet wijken, wat wordt er dan van de cultuurwet? De heer Fransen vau de Putte is dus de aangewezen persoon om een nieuw kabinet te vormen, of wel een liberaal kabinet zal moeten optreden, uit nieuwe elementen bestaande. Men vraagt zich hier ter stede af, of de minister van koloniën de mau is ora een eersten rol te vervullen Met welk regt heeft de meerderheid zich aan zijre zijde geschaard en den heer Thorbecke verlaten De heer Cremers bijv. ware toch nog een zeer geacht tourist, had hij niet de roepstem gehoord om naast den heer Thorbecke zitting te nemen. Met Thorbecke staat of valt niet het libe raal stelsel, maar elke partij heeft een groot voordeel wanneer zij een bekwaam leider bezit, die prestige genoeg heeft om allen rondom zieh te scharen Zullen allen dc leiding van een minder uitnemend aanvoerder goedkeuren Reeds nu spreekt men van een romp-ministerie. De liberalen zullen elk kabinet wel steunen tot dat de koloniale kwestie opgelost is. Maar dan Het is te vreezen dat daarna ailigt door verdeeld heid onder de liberalen een kabinet Fransen van de Putte niet lang in het leven zal blijven. In de eerste kamer oefende ook de heer Thorbecke grooten invloed uit en op goede grondeu betwijfel ik, of de heer van de Putte daar nu dezelfde mede werking zal vinden. „Men maakt hier «allerlei combinatiën, waarvan evenwel geen enkele op goede gronden steunt, zoolang Z. M. de koning geen besluit heeft genomen. Voor binnenlandsche zaken worden de heeren G. de Vries en Fokker genoemd, voor financiën van Bosse, voor justitie Godefroi of Luijben, voor marine de ka- pitein-lnitenants Wolkon, Jansen en zelfs Andreae. Men spreekt van een mogelijk herstel der eerediensien en van de splitsing van het departement van binneulandsche zaken, in welk geval de heer Geertsem i voor binnenlandsche zaken in aanmerking komt. Voor openbare werken, in dat geval, heeft men nog niemand. „Een kabinet buiten de tegenwoordige miuisters gevormd, stelt Duymaer van Twist aan het hoofd van koloniën, met van Reenen voor buitenlandsche zaken, van Bosse en Godefroi, alsmede een paar der bovengenoemde heeren, namelijk de Vries en een der marine-officieren. De generaal Blanken schijnt te zullen blijven zitten, ofschoon enxelen in de tweede combiuatie hem door den generaal van Mul ken vervangen." De koffij-oogst van dit jaar zal de ruining waarschijnlijk met pl. m. 100,000 picols overtreffen en ongeveer 927,000 picols bedragen. Volgens berigt van A.uboina maken op Ceram de Al- foeren zich aar ongeregeldheden en moorden schuldig. De tachementen militairen zijn derwaarts getrokken. Telang Betoong in de lampongsche districten is voor twee derde gedeelteu door brand vernield. De schade wordt begroot op een millioen gulden. Men schrijft uit Wijhe De wei- en hooilanden hebben reeds een aanzien als in bet voorjaar in sommige weiden ziet men het vee nog dagelijks loopen grazen. De toestand van den veestapel is over het algemeen zeer gunstig te noemen. Ten gevolge eener ontvlamming van gaslncht hebben weder 30 arbeiders het leven verloren in eene steenkolenmijn nabij Wigan. Keizer Napo leon zal exposant zijn op de groote tentoonstelling en twee of drie arbei derswoningen in het park van het tentoonstellingsgebouw doen oprigten. De oostenrijksche regering zal met drie schepen eene eipeditie uit zenden naar Siam, China en Japan. In opper-ltalie ontvangen 54pCt. der kinderen onderwijs, in middel-Italie 24pCt. en in zuidelijk Italië 14pCt.; het getal der niet onderwezenen bedraagt 2,228,164 tegen nagenoeg een millioen kinderen, die eenig lager ouderwijs ontvangen. Gedurende 68 jaren zijn slechts drie winters voorgekomen zoo zacht als de tegenwoor dige. De parijsche studenten zijn nog altijd onrustig. Men verwacht in de grieksche verwarring de krachtige lusschenkomst der drie bescher mende mogendheden. Prins Napoleon gaat met zijn jagt de Adriati- sche zee bezoeken. In Portugal is de drukperswet in vrijzinnigen geest gewijzigd. In de week van 13—20 jan. zijn in Engeland aan getast 10,041 stuks vee. Van het begin der ziekte aangetast 107,098 stuks vee afgemaakt 16.135, gestorven 63,905 en hersteld 11,831. Op de hoogte van Valencia vertoonen zich ehiliaansche kapeis of zee- roovers onder die vlag. - Ook Hessen-Kassei heeft het handelstractaat tusschen het tolverbond en Italië geratificeerd. De noorweegsche storthing heeft het voorstel verworpen om elk jaar zitting te houden. ^an 1420 jan. ziju in Znid-Holland aangetast 2034 runderen; van het begin der ziekte aangetast 29,031, gestorven S966, afgemaakt 7410, hersteld 9896, nog ziek 27*59. Te Dublin worden nog altijd verbor gen wapenen door de politie ontdekt. De Russen zijn thans te Kas koe aan de bothuische golf bezig met het aanleggen van een nieuw Sebas- topoi. Uen 22 jan. is op de keizerlijke drukkerij te Parijs het ge heele personeel, zoo wel mannen als vrouwen, op rijkskosten ingeent. Er 2ija thans 61000 personen, die -decoreerd zxjn met bet legioen van eer- Rusland hgeft in zijn geschil met Rome de bemiddeling ingeroe pen van Pruisen. In de provincie Antwerpen is de veetjphus zeer toegenomen. De engelsche regering heeft zich de belangen "der nesto- rianen in Perzie aangetrokken, die veel verdrukking lijden van de mo- hamedanen. Nadar is door zijne luchtreizen geruineerd, De diie eerste burgerlijke huwelijken te Florence zijn aldaar 19 jan. gesloten. lit de engelsche garnizoenen worden nog troepen naar Ierland gezonden. Emile de Girardin wil de pen ntderleggeu als journalist. Te Grimsby hebben de scheepstimmerlieden het werk gestaakt. Peru wil iö de vereemgde stateu een monitor aankoopen oio Chili tegen Spanje te helpen. In Rusland worden jaarlijks voor oorlog en marine bestel lingen gedaan van 3 a 4 millioen z. r. en ook betaald, waarvan slechts voor een vierde wordt geleverd. Honderd en zestig telegraafbnreanx zullen in Frankrijk opgedragen worden aan vrouwen; tachtig damta zijn reeds in functie. Te Brest blijft de cholera toenemen. De couevrt- gever Musard heeft aan het meer Coino eeoe villa gekocht voor 4üö,0t9 fr. Ongeregeldheden in het collegie St. Louis hebben het wegzenden van 32 jonge lieden ten gevolge gehad. Om een flink blad te redigeeren dient men vele gaven te bezitten; maar om 't „Volksblad" te evenaren, behoeft men meer dan deze, want 't is zeer moeijelijk om in eiken regel door te laten schemeren dat men de liberale richting is toege daan en tevens dat men een gloeienden haat gezworen heeft aan 't hoofd van 't tegenwoordige ministerie, daargelaten nog de tact dien men moet hebben om de nooiiige orde en tucht te handhaven onder de verschillende woordvoerders der gods dienstige spitsvondige haarkloverijen, waarvan 't blad wemelt. De „God van Nederland" straft Nederland om zijne godde loosheid met de runderpest, vdlgens eene der onlangs uitge komen godsdienstige zamensprakenmaar het staat nu altijd nog te ben ijzen wie van beide partijen het nu eigenlijk bij dien God zoo deerlijk verbruid heeft daar lot na toe de offi- cieele verklaring ontbreekt, onafgezien nog van de onrecht vaardigheid om beide partijen te straffen, indien er maar é':n schuld heeft, zooals blijkbaar de bedoeling is. Voor 's lands belangen dienen de kamers; maar voor de nieuws bladen zijn zij onontbeerlijk; want men walgt tegenwoordig van al de flauwtjes die ons dagelijks opgedischt worden, 't Was :is tot nu toe onbekend dat het nederlandsche bloed nog get. g deeleu flauw-, lauw-, langdradig-, saaierig- en zoet-appigheid bevatte om een uitgever te bewegen de lieve ge.lichtjes van vader Cats zaliger nog eens in alle gloria op nieuw uit te geven. 't Is te hen dat de met middelbare scholen en mid delbaar onderwijs gezegende jeugdige Holiauders na verloop van jaren meer dan middelbare kundigheden zullen bezitten. De binnenlandsche politiek kwijnt; 'tis of ze werkelijk lij dende is, getuigen de krampachtige stuiptrekkingen, bekend onder den naam van runderpest. Het gaat met den nieuwen minister van finaucieti als met de onbeket.de X en een voorstel waar kolossale getallen ui voorkomen: eerst na eenige, soms lastige herleidingen komt men tot een gewenscht doei, echter met dtt onderscheid dat men bij het eerste op geens wiskundige onbestaanbaarheid kan vervallen. Al degenen die zoo meuigwerf het „ach eu wee" over ons dierbaar vaderland uitbazuimen, zoudeu goed doen hun blik eens te wenden naar Spanje met zijn oproer, Frankrijk en Pruisen met hunne willekeur, Engeland met zijne fenians. Rus land met zijn Polen, Oostenrijk en Italië met hunue b.ibylo- nische verwarring en Griekenland met zijne eeuwigdurende harrewarrenen, al te maal zaken waarvan in ons leuterig va derland niet de minste sporen aanwezig zijn. De publieke opinie is eene springveer, die oppervlakkig zwak, maar inderdaad machtig is, en die des te meer te vree zen is omdat hare kracht nooit kan berekend worden. De kunst van regeeren bestaat voornamelijk in de voorzich tigheid der keuzen 1 Q. N,

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2