Donderdag, 8 February. 1S66. N° 403. Buttenlunlr. eden. f KENNISGEVING. f57s I97. Uitgave van A. BRINKMAN. Venetie, 3 Febr. De municipale raad alhier heeft zich met 33 tegen 2 stemmen vereenigd met het voorstel om de hervormings-ontwernen niet in beraadslaging te nemen. Madrid, 5 Febr. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Mojano het volgende amendement op bet outwerp- adres in antwoord op de troonrede voorgesteld: „Wegens de dagelijks toenemende financiële moeijelijkhedeu, die den land bouw en de industrie met ondergang bedreigen, is het>mlk1Tg' een behoorlijk evenwigt tusschen de uitgaven en oa<v,mgj'.en I I GOUDSCHE COURANT Het blijkt thans, dat dit berigt Chili zijne 97 17 56>/16 59>/a «S’/a !4’/3 20V1S [NKMAN. i met 72 der 1851 (staats- 5THOUDERS irwegende dat 30 r de na te oonachtig, bij is gedaan dat rd, staande in mde stalling, dlijk mede te rde Staten der te kondigen plaatsen in de 94 86 14 i6’/s 15 iG’/ts >9i/2 ÏO’/s Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs pet drie maanden is/2,franco p. postf 2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Jan narij 1866. rs vüornoemd, Burgemeester, )RT KROON. Lange TiendeicegD. n°. 60. 2 Februarij. oogste I Gebleven ioers. I koers. il’/u 613/1G ■l’/s - rund dadelijk ng der huid, oegzame hoe- ter behoorlijke ■ifte één rund en erklaring van e Moordrecht an der Knijff, jarige zwarte oor de heer- us en daaraan ing van voor- ikelijk is, ten ;n verdere uit- huid te kun- De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op art. 7 der wet van den 4den Ju lij 1850 (staatsblad n°. 37), regelende het Kiesregt, enz. noodigt de ingezetenen dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen mogten zijn aange slagen, daarvan, vóór den 15den Februarij aanstaande, te doen blijken, door overlegging van het Aanslag-Biljet of een uit treksel uit de kohieren dier belastingen; zullende tot de over neming dezer bewijzen, ter plaatselijke secretarie worden gevaceerd, dagelijks, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, met uitzondering van den zondag. Gouda, den 6den Februarij 1866. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZEN DOORN. De prijs der Advertentien van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. schil betreft de croatische kwestie. Men vleit zich intusschen dat er spoedig eene beslissing zal genomen worden, vooral met het oog op de waarschijnlijkheid dat de debatten over het adres van antwoord in den croatischen landdag spoedig zullen ten einde gebragt zijn. Dat het noodzakelijk is, dat de regering ten opzigte van dit koningrijk eene bepaalde houding aanneemt, blijkt uit de op dien landdag gevoerde discussien, waarbij onder andere beleedigende uitdrukkingen jegens de regering werd ge zegd; //Liever staan wij onder Pruisen, Frankrijk, ja zelfs onder Rusland of Turkije, dan onder Oostenrijk, welks decreten slechts ukasen zijn." Berlijn, 3 February. Bij de gevoerde discussien over het voorstel des heeren Virchow, om de vereeniging van Lauenburg met de pruisische kroon onwettig te verklaren, totdat de lauds- vertegenwoordiging haar bekrachtigd zou hebben, bestreed de heer von Bismarck het gevoelen, dat dit volgens de grondwet noodzakelijk zou zijn, terwijl hij verklaarde, dat de regering de voorkeur geeft aan de personele unie met de hertogdommen. Het voorstel des heeren Virchow is ten slo'.te bij hoofdelijke omvraag met 251 tegen 44 stemmen aangenomen. 4 Febr. Men heeft beweerd, dat de heeren T westen en Frentzel reeds worden vervolgd wegens de redevoeringen in het buis door hen gehouden, welke de aanleiding hebben ge- gegeven tot bet zooveel besproken arrest, door het hooggeregts- hof op 29 jan. jl. gewezen. Het blijkt thans, dat dit berigt niet slechts onjuist is, maar dat het arrest nog niet is gere digeerd ten gfvclge van het groote verschil van gevoelen bij de meerderbeil, hetwelk dermate is, dat men het niet als on mogelijk beschouwt, dat ten slotte een geheel ander arrest te voorschijn zal treden, dan hetgeen zoo meuigwerf als zeker bestaande is besproken. 5 Febr. Het gouvernement heeft geweigerd, gehoor te geven aan het verzoek der commissie, belast met het onder zoek van het door den heer Becker gedaan voorstel, betreffende het contract tusschen de regering en de maatschappij van den KeulenMindener spoorweg gesloten. De regering weigert alzoo de correspondentie over te leggen, welke over die kwestie i is gewisseld. De regtskundige commissie heeft zich heden bezig gehou den met de zaak van liet feest te Keulen. De regerings-com- missaris verklaarde, dat de minister van binnenlandsche zaken het bezwaarschrift van het feest-comité niet had beantwoordt, daai Ly Lei. uuiuiié voor een politieke vereeniging had gehou den. De minister zou in de vergadering van het huis zelf op helderingen geven. De commissie nam het volgend besluit 1. de maatregelen der regering, die een wettig feest onder drukken, zijn in strijd met art. 28 van de grondwet en met de wet op de vereenigingen 2. de minister van binnenlandsche zaken heeft zijn pligt geschonden, doordien hij de bezwaar schriften der belanghebbenden niet beantwoordde 3. de minister van binnenlandsche zaken was verpligt, de onwettige handelwijze van zijne ondergeschikte beambten dadelijk te beletten 4. de eerste procureur is verpligt, op grond van art. 315 der strafwet, tegen den regerings-president v. Möller, den politie-president Geiger en' de burgemeesters Eich van Langerich en Schaurte van Deutz een onderzoek in te stellen ter zake van misbruik van ambtsgezag. Frankfort, 4 Februarij. Uit Bern wordt gemeld, dat de pogingen om in radicalen zin eene revisie der grondwet te dcen plaats hebben, geen ingang bij het zwitsersche volk hebben ge vonden. Londen, 4 Febr. Men wil weten, dat het kabinet zeer spoedig een ontwerp van wet bij het parlement zal indienen, waarbij voorgesteld wordt de regering te magtigen, maatrege len te nemen tot beteugeling der veeziekte. Met eiken dag wordt er krachtiger op zulk eene wet aangedrongen. Vrijdag avond is te Dublin het regtsgeding der fenians afgeloopen. De speciale commissie is van af 27 nov. jl., dus ruim twee maanden met het onderzoek bezig geweest. Ge durende dien tijd zijn 41 aangeklaagden teregt gesteld, waar van 5 onschuldig werden betonden. Er loopt een gerucht, dat de in Valparaiso gevestigde Engelschen eene memorie bij graaf Russell hebben iugediend, waarin zij hem vragen, of het niet mogelijk zou zijn het spaan- sche gouvernement verantwoordelijk te stellen voor de groote verliezen, welke zij ten gevolge van het blokkeren der haven van Valparaiso hebben geleden. Men gelooft intusschen niet dat graaf Russell hieraan gevolg zal kunnen geven. -5 Febr. In de zitting van den geheimen raad, laatstl. zaturdag te Osborne onder presidentschap der koningin gehou den, is besloten eene proclamatie uit te vaardigen ter verklaring dat Engeland in den oorlog tusschen Spanje en Chili zijne neutraliteit zal handhaven. 6 Febr. De zitting van het parlement is heden door de koningin met eene troonrede geopend. Sir Charles Wood heeft zijn ontslag gevraagd als minis ter rar. kalsuictt. AÜu .ciuzkcii. d.li de beer fa.y.r.1 opvolger zal worden benoemd. Parijs, 5 Februarij. Volgens eene officiële opgave van het bestuur der in- en uitgaande regten, bedroeg de waarde der in 1865 in Frankrijk binnengevoerde goederen niet minder dan 2782 millioen fr. of ruim 254 millioen frs. meer dan in 1864. De uitvoer heeft eene vermeerdering van 275 millioen onder vonden in vergelijking met 1864 en van 1273 millioen in vergelijking met 1861. Voorts werd in 1865 voor eene waarde van 223 millioen aan edele metalen meer in- dan uitgevoerd. De aandacht is nog altijd op Mexico gevestigd, maar het is onmogelijk iederen dag uit die gewesten nieuwstijdingen te ontvangen. Het eenige wat men heden vernomen heeft is, dat aldaar het proces heeft plaats gehad van de zouaven, die, op de reis naar Mexico, op Martinique in opstand zijn geko men. Vijf der belhamels zijn veroordeeld om gefusilleerd te worden; een groot aantal anderen zijn veroordeeld tot 13- en 7jarigen dwangarbeid of tot 5 jaren gevangenisstraf. 6 Febr. Heden is in den senaat bet ontwerp-adres in antwoord op de troonrede ingediend. Weenen, 5 Februarij Het ontbieden van de heeren Bel- credi en Mensdorff naar Pesth staat, naar men meent, niet in Verband met de holsteinsche aangelegenheden. In den boezem van het ministerie zelf is verschil van meening ontstaan, dat tnoeijelyk uit den weg zal kunnen worden geruimd. Het ver-

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1