I ft0 408. öuitenlanö. Zondag, 25 Februari]. Overzigt. i860. /2 7, 7a Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegV. n°. 60. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ren /s Vie te der gen de ij. jven /16 al lies hij en ide nd, ter, lijk lid, □e- ijke RS L5a ee- ?e- in- jne kte der its- ran ar- één ige oor en ing )d- ing net da, GOUDSCHECOURANT Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avuud» te voren. Dc prijs per drie maanden is/2,franco p. post2 25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Terwijl liberale bladen onderling een nutteloozen en verder- felijken strijd voeren, nadert de dag '’at het nieuwe ministerie voor de kamer zal optreden. Waarom twist en verdachtmaking; moet niet het belang des vaderlands, verlichting, vrijheid en vooruitgang boven alles gaan Wij moeten beginselen stellen boven person, i, hoe hoog ook vereerd. Vreemd is het dat de onder zulke omstandigheden vrijwillig afgetieden minister kan didaat wordt gesteld. Moeilijk valt bet zoo uitstekenden man, eens gesteld, voorbij te gaan. Toch vraagt men onwillekeurig zal hij met of tegen zijne opvolgers optreden Wij vertrouwen GOUDA, den 24 lebruarij. De pruisische kamer is naar huis gezonden. Hoezeer deze uitkomst wel te voorzien was, verwachtte men die zoo spoedig niet. De korte zitting heeft bewezen, dat de afgevaardigden volharden in hun verzet tegen het willekeurig bestuur van v. 1 Bismarck, die geen regt erkent, geene vrijheid eerbiedigt. Zoo smoort men alle tegenspraak en bespoedigt men de eiudelijke geweldige outknooping. De gespannen verhouding met Oosten rijk schijnt voor het oogenblik een dreigend aanzieu verkregen te hebben, en zoo kan men wel de handen vrij willen hebben en de belemmerende inspraak der kamer geheel wegnemen. Was men toch niet gewoon aan Oostenrijk alle energie te ontzeggen, dan mogt meu een ernstig conflict te gemoet zien met Pruisen, welks heerschzuchtige plannen dagelijks duidelijker blijken, maar het zal nooit dan door volstrekten dwang me- degesleept worden. Het hinkt op drie gedachten, Pruisen, Italië en Hongarije. Het wil alles te gelijk en zoo bereikt het geen enkel doel. Uit de hongaarsche kwestie kan niets dan eindelooze verwikkeling voortkomen Venetie gaat zeker verloren en ook de elve-hertogdommeu zullen aan de weifelende hand ontvallen. De ministers willen heengaan en het taaije crediet zal toch eindelijk volgen de groote kolossus mist allen grondslag; zoo zal vroeg of laat elk rijk te gronde gaan, dat de eeuwige beginselen verloochent en zijne kracht zoekt in willekeur en bijgeloof. De fransche regering betreedt evenzeer een gevaarlijk pad, maar zij is schijnbaar sterk door hare betere organisatie. Zij verstaat' de kunst om een krachtvol en verlicht volk te onder drukken. Toch ondervindt Napoleon zijn eerste groote teleur stelling de roemrijke mexicaansche expeditie, die zooveel inspanning kostte, spoedt tot een beschamend einde. Noord- Amerika kent het slaafsch ontzag niet der europesche staten, die voor den geweldenaar ootmoedig buigen. De italiaansche conventie blijft een raadsel, en dubbelzinnig zijn al de verkla ringen dan in dezen, dan in anderen zin gegeven en dit duurt tot dat eene vonk in het kruid valt. De onzinnige zamenspanning der iersche fenians heeft wer kelijk dieper wortels geschoten, dan men aanvankelijk vermoedde. Alleen zeer ernstige maatregelen kunnen de uitbarsting misschien nog verhoede’ Daarvan zijn de beide huizen van het parle ment zoo zeer overtuigd, dat zij bijna eenstemmig besloten tot de schorsing der habeas corpus acte in Ierland, een maatregel ter verkorting der persoonlijke vrijheid, die alleen gewettigd kan worden door de uiterste noodzakelijkheid om nutteloos bloedvergieten te voorkomen. Terwijl men de indiening van het ontwerp der kteshervor- ming weldra te gemoet ziet, worden wenschen en plannen open baar, die zeker verder reiken dan de voornemens der regering en die een feilen strijd voorspellen. De veeziekte begint eindelijk ook in Engeland zorg te baren, en men denkt aan maatregelen ter stuiting. Spanje zal nu oorlog moeten voeren tegen Chili en Peru te gelijkhet geldelooze en inwendig verdeelde rijk loopt over moedig nieuw verderf te gemoet. Dc prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van bet zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. van Thorbecke’s wijsheid, dat hij het mandaat zal afslaan. Zijn overwegende invloed op zoo velen kan in de gegevene om standigheden niets ten goede. Treedt hij tegen het ministerie op, dat weinig vermoed kan worden, dan valt een echt liberaal ministerie door den prins Ier liberalen. En kan hij het mi nisterie steunen, die zich onttrokken heeft, zonder daartoe ge noopt te zijn door anderen dwang dan die van een ondergeschikt beginsel? Thorbecke zal, vertrouwen wij, wijzer zijn dan zijne driftige vrienden. Londen, 21 Febr. Berigten nit New-Tork van 9 dezer melden De heer de Montholon, de fransche gezant alhier, heeft aan den minister Seward de verzekering gegeven, dat keizer Napoleon bevel gegeven heeft tot den terugtogt der troepen uit Mexico. Het congres heeft eene wet aangenomen, ten gevolge waarvan vreemdelingen en Amerikanen, die niet in Amerika wonen, doch bezitters zijn van aandeelen in amerikaansche spoor wegen, eene belasting moeten betalen van de dividenden, welke deze aandeelen zullen afwerpen. De begrooting van uitgaven voor de land- en van die voor de zeemagt over het weldra aan vangende dienstjaar, is aan het huis der Gemeenten ingediend. De eindcijfers ver schillen weinig van die der loopende begrooting, en bewijzen dat het kabinet van lord Russell bet krijgswezen slechts weinig wil inkrimpen, en het over het geheel wil houden op den voet waarop het laatstelijk onder het bestuur van lord Palmer ston gebragt was. De voorgedragen uitgaven voor de zeemagt over het dienst jaar 18661867 beloopen te zamen 10,388,153 p. sterling, dat is 4071 p. st. minder dan voor het loopende dienstjaar bewilligd is. De bezuinigingen op de posten voor soldij en onderhoud van zeelieden en voor het gevuld houden der ma gazijnen worden nagenoeg opgewogen door de verhooging der posten voor het versterken van ’s rijks werven en voor het bouwen van schepen naar nieuwe modellen. 22 Febr. Eene belangrijke discussie had gisteren in het la gerhuis plaats, naar aanleiding van het voorstel des heeren Clay, om eene reform-bill in te dienen, krachtens welke aan iederen meerderjarige het kiesregt zou worden verleend, mits da' hem geen vonnis kan worden ten laste gelegd en dat hij kan lezen, schrijven, en bekend is met de grondbeginselen der rekenkunde. De voorsteller lichtte zijn voorstel breedvoerig toe, waarop het werd ondersteund door de heeren Gregory, Elcho en Hors man. Laatstgenoemde drong krachtig bij het gouvernement aan, ten einde inlichtingen te bekomen aangaande de plannen der regering in deze aangelegenheid. De kanselier van de schat kist legde hiertoe evenwel weinig geneigdheid aan den dag Hij zeide, dat de regering binnen weinige dagen gereed zou wezen om het resultaat van het ingesteld onderzoek betrek kelijk deze kwestie aan het parlement over te leggen, terwijl hij voorts meende zich vooralsnog te moeten onthouden van het doen van mededeelingen daaromtrent. Hierop werd den heer Clay verlof gegeven om zijn ontwerp in te dienen, waar na het huis in comité overging, tot het bespreken van het wetsontwerp van den heer Hunt, betreffende de veeziekte. Parijs, 22 Febr. Zes leden der kamer hebben een amen dement ingediend betreffende de veeziekte, dat zonder twijfel tot belangwekkende beraadslagingen zal aanleiding geven. Het amendement heeft ten doel, dat alle runderen op stallen waar de veeziekte uitbreekt, dadelijk zullen worden afgemaakt, onder uitbetaling van de volle waarde van dit vee, als schadever goeding van rijkswege. De Constitutioneel bevatte gisteren een vrij heftig ar tikel tegen Oostenrijk en tegen Spanje, ter zake van de ro- meinsche kwestie en de tussehen de kabinetten van IVeenea, i Madrid eu Parijs gevoerde onderhandelingeu over de oprigting

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1