Buitenland. n. 1866. Donderdag, 1 Maart. 409. 1 Uitgave van A. BRINKMAN. Hey» ,t rund naar Uit Bucharest wordt gemeld, dat de ex-vorst den graaf van Vlaanderen is thans 59>/8 X Lange TiendewegD. n°. 60. dadelijk er huid, ne hoe- loorlijke nede te aten der ondigen n in de 72 der (staats- JDERS len 20" ;n Vee- Burge- in rund ne we ekte is 87’/a 921/2 66. rnoemd, meester, LROON. jruarij. I Gebleven I koers. «IV. 72'716 22Vs J<. rklaring Gouda, de Vos, an getast ettelijke dat de ringend voorko- r ziekte, 1853/, 5671s 283/s Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Jn de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 26 Febr. 1 Alexander Jan I de vergunning heeft erlangd om die stad te verlaten Uit Praag wordt gemeld, dat heden in verscheidene groote steden van Duitsch-Bohemen op plegtige wijze de uitvaardiging der grondwet wordt herdacht. Het Neue Fremdenblatt bevat een berigt nit Jassy, waaruit blijkt, dat aldaar groote vreugde heerscht wegens den omkeer van zaken te Bucharestde stad was allerwege geïllumineerd. Volgens mededeelingen nit Odessa worden de stoomschepen, tot heden uitsluitend tot bevordering van het handelsverkeer gebezigd, ten oorlog gewapend. 26 Febr. Het Neue Fremdenblatt zegt: De porte heeft eene circulaire uitgevaardigd aan de groote mogendheden, waarin wordt geprotesteerd tegen de gebeurtenissen te Bucharest en voorgesteld dat onmiddellijk eene conferentie zal worden ge houden der mogendhedwdie het parijsche verdrag hebben on- derteekend. De weigering van officieel. Uit Belgrado wordt getelegrapheerd, dat de -linister van staat van Servie een voorstel aan de porte heeft gedaan om alle plaatsen in Servie, die door turksche troepen bezet zijn, te ontruimen. Er bestaat vooruitzigt dat de porte hierin zal toestemmen. Berlijn, 25 Febr. Tussehen Pruisen en Oostenrijk wordt het thans ernst. Alles duidt ten minste aan, dat het tot eene breuk zal komen, en graaf v. Bismaick schijnt besloten zijn, ditmaal eere pressie van militairen aard op Oostenrijk uit te oefenen. Wel is waar zijn de geruchten ongegrond, dat reeds eene nieuwe scherpe nota naar Weenen gezonden is. Pruisen beeft Oostenrijks depeche van 7 februarij nog niet beantwoord. Maar in weerwil hiervan neemt de crisis toe. In stilte worden maatregelen genomen tot eene mobielmaking of tot de kriegs- bereidschaft van verscheidene legercorpsen. Hieraan valt niet meer te twijfelen, al werd het ook van officiense zijde tegen gesproken, omdat men het oogenblik nog niet gekomen acht, opentlijk voor eene vredebreuk uit te komen. Deze militaire toebereidselen wij herhalen het, het staat vast dat zij ge nomen worden geven den waren toestand aan de hand. Sedert de aankomst van graaf v, Goltz alhier is onze regering over Frankrijks houding gerust gesteldof zij wel regt gerust is, moet uit den verderen loop der zaken blijken. In elk geval gaat von Bismarck in zijn programma van het standpunt uit, dat Frankrijk en Rusland neutraal zullen zijn. Ook de verwikkelingen van het oosten komen Pruisen, al thans naar de berekening van graaf v. Bismarck, goed te stade. De te Bucharest plaats gehad hebbende revolutie, of liever de coup, is tegen Busland gerigt, zal mitsdien door Rusland niet met onverschilligheid aaugezien worden en dus ook Frankrijk op zijne hoede doen zijn. Er komt alzoo beweging in Europa en Pruisen krijgt daardoor lucht. Het heeft in het oosten geene bijzondere belangen te beschermen en kan bij gevolg die mo gendheid oudersteunen, welke geneigd is zijne eigene plannen in de hand te werken. Zaturdag is te dezer stede eene brochure in het licht ver schenen, getiteld Bij de gratie Gods. In bedoeld geschrift wordt beweerd »dat er geen grooter zonde door den koning kan gedaan worden dan dat hij trouw zweert aan de grondwet, want er is slechts eene regering mogelijk en daarheen worden vorsten en volken gedrongenin de band des konings, die door de genade Gods regeert, moet alle magt vereenigd zijn." Frankfort, 25 Febr. Men meldt uit Bem, dat de bui tengewone zitting der bondsvergadering gisteren is gesloten. Het gewijzigde grondwets-artihel, waarbij aan de israelieten het regt was toegekend om zich vrijelijk in alle gedeelten des lands te mogen nederzetten, is thans verklaard te zijn een deel der constitutionele bepalingen. Wat betreft het protest der zwitsersche bisschoppen, dat is niet in behandeling gekomen. Op het daartoe strekkende voorstel is de vergadering overgegaan, tot de orde van den dag. IiOndOD, 25 Febr. De Africa heeft berigten aangebragt uit New-York, loopende tot den 15den des avonds. In het huis der afgevaardigden is naar de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden verzonden een voorstel, waar bij wordt aangedrougen op het vasthouden aan de leer van Monroe en waarin verlangd wordt een verbond van de ame- rikaansche republieken tegen Frankrijk. De wetgevende magt van Kentucky had een bureau der freedmen ontbonden en voorts verworpen een amendement op de constitutie, houdende afschaf fing der slavernij. 26 Februarij. De Morning Post meldt dat de graaf van Vlaanderen onmiddellijk de aangeboden troon van Rumenie heeft van de hand gewezen. Parijs, 25 Februarij. Uit Bucharest wordt gemeld, dat de soldaten in den nacht tussehen 22 en 23 dezer het paleis van vorst Couza hebben overweldigd. Deze heeft het decreet betreffende zijne abdicatie on lerteekend en zich gevangen ge steld. Het nieuwe ministerie heeft van die abdicatie kennis gegeven aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden. De graaf van Vlaanderen is onder den naam van Filips I tot vorst geproclameerd. 26 Februarij. De Moniteur meldt dat volgens de jongste berigten uit Bucharest, vorst Alexander Jan I zich gereed maakt om het land te verlaten. De Pays zegt, dat de gebeurtenissen van Bucharest niet revolutionair of oproerig zijn. Vorst Alexander Jan valt door de minachting en de onmagt waartoe hij is vervallen. Hij heeft herhaaldelijk getracht om te steunen nu eens op Frankrijk, dan weder op Rusland, en is door zijn dubbelzinnig spel er slechts toe geraakt om Frankrijk en Rusland te kwetsen. De Pays gelooft, dat de keuze van den graaf van Vlaanderen i ach van de zijde van Turkije, noch van die der waarborgende mogend- hedeu eenig bezwaar zal ontmoeten. Het berigt, betreffende vorst Alexander Jan I, die genood zaakt is geworden om te abdiceren en gevangen wordt gehou den, heeft de diplomatieke kringen zeer verrast. Vorst Alexander Jan I schijnt op eene demonstratie van de landelijke bevolking tegen de stad Bucharest te zijner gunste te hebben gerekend, maar misleid te zijn. Hij was geruimen tijd de agent van Frankrijk in het oos. a. Men ondersteunde hem bij zijne mi- niatuur-staatsgrepen, tot dat men inzag dat de grond onder hem wankelde, toen liet men hem vallen. De vorst trachtte toen op Rusland te steunen, maar de gebeurtenissen hadden een te snellen loop en veroorloofden den vorst niet om eene alliantie met Rusland te stuiten en aan het petersburgsche hof om zijne plannen tot rijpheid te brengen. De keus van den graaf van Vlaanderen tot souverein der hertogdommen is eene nederlaag voor Rusland, dat een prins van Leuchtenberg naar Bucharest I wilde zenden. Het groote feit van den dag is het lang verwachte en heden eindelijk bekend geworden ameidement van 40 leden der kamer, waarbij wordt aangedronger op liberale hervormin gen, daar de vrijheid, in strijd met de bewering der troon rede, niet onvereenigbaar is met de stabiliteit van het keizerrijk. Het amendement verklaart rond en open, dat Frankrijk gehecht is aan de dynastie die het orde en rust verzekert, maar dat bet niet minder gehecht is aan de vrijheid. Het amendement is tevens van oordeel, dat eene proefneming van vijf jaren vol doende is en dat het alzoo thans meer dan tijd moet geacht wor den om aan de vrijheden des volks meerdere uitbreidingte geven. Weenen 25 Febr. Uit Brody wordt aar het Neue Frem denblatt het volgende getelegrafeerd: Volgens stellige berigten uit Bessarabie worden langs de geheele linie van de Pruth rus- Isische troepen bijeengetrokken. Staf-officieren zijn bezig om een gunstig punt op te sporen voor het overtrekken van de Truth. De schipbruggen zijn reeds gereed. Tot dusverre is echter nog geen bevel ontvangen om voorwaarts te nikken. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel ia 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone le*ters worden berekend plaatsruimte. fcOUDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1