1 I iS6«. Zondag, 4 Maart sf 411® I öuitenlanïr. li 1 Overzigt. SB -- il I Uitgave van A. BRINKMAN. )Ui®RS den 15 u nen Vee- i Burge- lat vijf i de bij ig, door naar Gouda brengen A'u rund tN. t 72 der (staats - dadelijk Ier huid, ime hue ikoorlijke mede te laten der kondigen en in de t 72 der (staacs- ij 1866. ornoemd, ^meester, iKOON. ornoemd, emeester, B.OOX. mede te tatcn net kondigen en in de dadelijk er huid, me hoe- hoorlijke ring van ia, waar- Vos, één etast ge- netteiijke en dat dringend voorko- ;r ziekte, Lange Tiendeueg, D. n°. 60. L’: r. GOUDSCHE COLT R )UDERS snde, dat ioor den onachtig, gedaan szonderd, hoorende it; jf runde- ven; ngen van wrdrecht, ;r Breg- jarige en iiiejarige od bonte de heer- en daar- □ing van idzakelijk van ver- de huid De prijs der Advertentie» van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden be-- plaatsruimte. De kamer is bijeengekomen en de ministeriele crisis is be sproken. De opeue verklaringen der ministers hebben vol dingend bewezen, dat er geen grond bestaat voor al de geruchten, die ztfo r§kelijk zijn uitgestrocid. De aanleiding tot de crisis ligt in de wijze van invoering der strafverorde- ring voor O. I. bij besluit of bij wet. Dit geschil deed Thor- becke komen tot de uitvoering van zijn wensch om af te tredendeze wensch geheel begrijpelijk voor elk, die den loop der zaken gade sloeg, blijft nog altijd onverklaarbaar voor sommigen onzer wijze vertegenwoordigers. Thorhecke is het moede den ondank, de verguizing, den laster langer te dragen. Gedrongen door dikwerf onhandige vrienden, bestookt door redeiooze en hatelijke insinuation miste hij dikwerf de kracht volle ondersteuning van belangiooze vrienden, en de buiten gewone lasten zijner hoogst moeijeliike en zware betrekking zouden hem nimmer hebben afgeschrikt, al had hij den felsten strijd moeten verduren tegen zijne beginselen, indien hij ook bij zijne tegenstanders beginselen en eerlijkheid had mogen ontmoeten; maar de uitgezóchte kwaadaardigheid, de rustelooze beschimping moesten den sterkste afmatten en hem doen wen- schen zich vervangen te zien door wie ook minder bloot staat aan het ingeworteld vooroordeel. Nu blijft de vraag alleen, zal Thorbecke optreden in de kamer? Wij verwachten dat niet, maar die onzekerheid zal spoedig weg genomen zijn. De verkiezing kon niet twijfelachtig zijn, maar wel de aanneming van het mandaat. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. KENNISGEVIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de in- en doorvoer van hooi, stroo en kaf in de provincie Noord-Brabant is verboden, en dat de overtreding van die verbodsbepaling wordt gestraft met eene geldboete van 25.toe ƒ75.met of zonder gevangenisstraf van 3 tot 7 dagen, behalve in beslag neming der bedoelde voorwerpen. Gouda, den 27n Februari] 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. GOUDA, den 3 Maart. Maandag is in de fransche kamer de beraadslaging begon nen over het ontwerp-adres ’’"an antwoord op de troonrede. De heer Thiers heeft die geopend met het vragen van de dringend noodzakelijke, te lang onthouden vrijheden; hij vroeg vrijheid van personen, van drukpers, voor de verkiezingen, het regt van vereeniging, de opheffing der officiële kandidaten, het regt van interpellatie en de ministeriele verantwoordelijk heid. Hij werd door enkelen ondersteund. Anderen spraken nog stouter taal zoo als de heer Glais Bizoin die den minis ter van b’nnenlandsche zaken, in zijn kabinet zittende, verge leek bij een haas in zijn leger, de ooren spitsende bij het minste vrije woord, dat van de pers werd vernomen, en zich overgevende aan die vrees, waardoor elk gerucht, in de ver beelding buitensporig wordt vergroot. Thans is men bezig met de afzonderlijke paragrafen, die door enkelen fel bestreden, door een slaafsche meerderheid worden aangenomen. Het is echter niet veel meer dan eene doellooze schermutseling zonder eenig resultaat; woorden zijn magteloos tegen over willekeur en geweld. Dit heeft men te Bucharest goed begrepen en den karakterloozen vorst Couza met het pistool op de borst tot afstand gedwongen. Dit is de korte en zakelijke weg; de Pruisen en de Franschen vooral, kunnen nog honderd jaar redeneren zonder een stap verder te komen, maar de Donau vorstendommen leveren een nieuw voorbeeld, waar het op uitloopt, als men meent ongestraft wet en regt met voeten te kunnen treden. Wel zullen die Wallachiers en. Moldaviers niet veel winnen, want zij vallen weder in handen der di plomaten; maar het is een leerzame les voor hardleerige despoten. Pruisen verblijdt zich in de zoo juist ter snede voorkomend»* ongelegenheid, die Oostenrijk meest belemmert, nu het niet alleen met Pruisen in ernstig conflict dreigt te komen over de Elvehertogdommen, maar ook met Croatea en Hongaren meer en meer in verschil geraakt. Rusland zal de gelegenheid niet versmaden om den ouden invloed op de Donauvorstendommen te herwinnen en Frankrijk kan niet rustig toezien dat de re sultaten van den Krim-oorlog geheel verloren gaan. De bloe- delooze omwenteling te Bucharest ken dan wel eens een lange staart hebben. Er is bier en daar eenige brandstof opgezameld, en als de een zijn onrustig volk buiten werk wil verschaffen, de ander zijne oude plannen weder opvat, de derde gelegen heid zoekt om aan zijne beerschzucht te voldoen, dan kon de vierde van alle kanter geprangd wel een wanhopige, gekke streek uitvoeren. Italië zoekt naar bezuiniging; Rome wapent zich tegen het vertrek van zijn garnizoen. Engeland onderdrukt in Ierland de dreigende zamenspanning en bemoeit zich noode met het vaste land. De zuid-amerikaansche republieken beginnen zich te veree- nigen tegen de spaansche aanmatigingen; Brazilië houdt nog altijd den oorlog vol aan de Plata-rivier; Max gaaf zijn koffer pakken en Johnson blijft standvastig getrouw aan zijne gema tigde en wijze staatkunde. Londen, 1 Maart. Blijkens berigten nit New-York, wei gerde de president Johnson volhardend zijne medewerking aan eiken door de meerderheid van het congres beraamden maat regel, welke de strekking zou hebben om een duurzaam on derscheid tusschen de noordelijke en zuidelijke staten te maken en om het zuiden te vernederen of in ondergeschiktheid te houden. De meerderheid van het congres was hierover zoo verbolgen, dat te Washington verzekerd werd, dat hare leiders in eene onderlinge zamenkomst besloten hadden het bewind van den president te belemmeren, door het afwijzen zijner aanvragen om geld. Te Washington is door den president Johnson, het mi nisterie, den senaat en het congres eene bijeenkomst gehouden, ter eere der nagedachtenis van den president Lincoln. Zonder ling genoeg begon dit met de uitvoering van een stuk ui* de Trovatore, gevolgd door een zeer lang gebed van dr Boynton, waarna eerst de heer Porter en vervolgens dc heer Bancroft het woord voerden. De voordragt van dezen laatste duurde niet minder dan uur en strekte voornamelijk tot lof van Lincoln, met het oog op hetgeen door hem was toegebragt tot de afschaffing der slavernij. Tegen Engeland veroorloofde de spreker zich menigen hevigen uitval, waarna hij, over Amerika sprekende, tot de conclusie kwam dat de mexicaansehe republiek moest hersteld worden, welke uitroep met luide toe juichingen werd begroet. Behalve door de dagbladen, zijn ruim 10,000 exemplaren van dit stuk in druk verspreid. De Globe doet als eene gelukkige omstandigheid opmer ken, dat het parijsche verdrag van 1856 naauwkeurig beeft aangewezen, wat er thans ten aanzien der Donauvorstendommen aan de mogendheden te doen staat. Het bedoelde verdrag, zegt dat ministeriele orgaan, verbiedt elke afzonderlijke tusscheu- komst van eeue of andere mogendheid en veroorlooft gewa pende tusschenkom«t van de Porte enkel na verkregen toe stemming van de andere mogendheden en in geval de wettelijke orde van zaken bedreig! werdt of gestoord is; welk geval zich volgens de Globe in de Donauvorstendommen voor alsnog niet heeft voorgedaan. Parijs, 1 Maart. Een artikel in het Journal des Dcbats over de vergankelijkheid der aardsche goederen in het algemeen en der volksgunst ia het bijzonder, welk artikel rijk is aan

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1