I w n, Donderdag, 8 Maart. S66. Nationale Militie. Uhiitenlanfc. 'Ij 1 Uitgave van A. BRINKMAN. KENNISGEVING. rOÜDSCHE COURAN betreffende de be '-dingen van de den Lange TiendewegD. n°. 60. Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. ijs per drie maanden is/2,franco p.post/2,25.I unending der Advertentiën kan geschieden tot des irgcns ten 11 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gelet rt. 150 der Wet op de Nationale Militie van den U11*11 ustus 1861, (Staatsblad n°. 72); oodigen de loteEagen, die verlangen bij de ZEEMILITIE ienen, uit, om zich daartoe, voor den 1“ April aanstaande, ilaatselijke Secretarie aan te melden. Gouda, den 2n Maart 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, 1OGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOOBN. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. minister van buitenlandsche zaken, verzonden van hier op 9 januarij jl., aangekomen. Daarin wordt gezegd, dat Amerika zich onzijdig zal houden in de mexicaansche kwestie, terwijl acte wordt genomen van de belofte des keizers, om de fransche troepen uit Mexico terug te trekken. Bij de discussie in den senaat over een adres van p.o- testanten, waarin geprotesteerd wordt tegen het ontslag van de heeren Paschoud en Cocqucrel, heeft de heer Rouland, oud- minister van justitie, eene ware preek gehouden over de on verschilligheid in zake van godsdienst en tegen de vrijdenkers, die verstand en geweten in de plaats willen stellen van geloof en gezag. Deze redevoering heeft hier zeer de aandacht ge trokken en velen verbaasd, omdat zij in eene politieke verga dering weinig op hare plaats was en eene strekking verraadde om de geestelijkheid te believen en vrijheid van denken op godsdienstig gebied aan banden te leggen. Bij den senaat is eene petitie ingediend, waarin, in naam der arbeidende klassen, de opheffing gevraagd wordt van art. 1781 van het strafwetboek, bepalende dat de meester op zijne verklaring wordt geloofd, wat betreft het bedrag der ioonen, de betaling van het loon in het verloopen jaar en de voor schotten, verleend voor bet loopende jaar. Het adres verlangt, dat de werkman, met den meester gelijk gesteld voor de stem bus, niet langer bij hem achter gesteld blijve voor het regt, en niet door het wetboek veroordeeld worde op een wettelijk vermoeden van oneerlijkheid. De kwestie, door dit adres op geworpen, is alzoo eene kwestie van regt en gelijkheid, waarbij de eer en de waardigheid van den handwerkstand naauw zijn betrokken. De Gazette de France zegt, dat de 59* en 51* regimen ten der infanterie, omstreeks de helft van april Rome zullen verlaten om naar Frankrijk terug te keeren. Het centraal comité van de nationale vereeniging in Itaiie tot delging (vermindering) der openbare schuld, heeft den 27 febr., onder voorzitterschap van den prins van Carig nan, zijne eerste zitting te Turijn gehouden. Uit het bij die gelegenheid nitgebragte verslag blijkt, dat deze vaderlandslie vende beweging algemeene deelneming vindt. Om van den koning niet te gewagen, die een millioen frs. '■oor dat doel einde heeft gegeven, zijn hoogst aanzienlijke giften ingekomen zooals van de bank van Napels een millioen, van graaf Arese 160,000 frs., van den prins van Carignan 50,000 frs., terwijl de telegraaf thans meldt, dat ook prins Humbert 100,000 frs. beeft gegeven. Te Bern is berigt ontvangen uit Florence, dat de ita- liaansche regering, op voorstel der commissie, belast met het onderzoeken van het st. Gothard spoorweg-ontwerp, 28 millioen frs. tot verwezenlijking van dat plan zal bijdragen. Weenen, 4 Maart. Een telegram uit Konstantinopel meldt, dat de porte, ten gevolge van den strijd der partijen, welke in de donau-vorstendommen is ontstaan, op grond van het pa- rijsche verdrag, volmagt verlangt tot interventie in die vorsten dommen. Een daartoe bestemde krijgsmagt zal binnen 8 dagen bij Widdin, Rutscbuck en Silistria worden geconcentreerd. Het gerucht wint veld, dat graaf Goluchowski tot mi nister zonder portefeuille zal worden benoemd. 5 Maart. Hoewel hier algemeen wordt erkend, dat in de zaak der hertogdommen eene beslissing voor de deur staat, weet men, zelfs in gewoonlijk goed onderrigte kringen, niet welke de uitslag zal zijn. Zooveel alleen is zeker, dat de re gering vast besloten heeft op haar laatst gekozen standpunt te blijven staan en niet te wijken voor den drang van Pruisen. Men schijnt er overigens op te rekenen, dat in het beslissende oogenblik eene veelvermogende tusschenkomst zal plaats grij pen. Aan voorbereidende militaire maatregelen wordt intusschen voorloopig niet gedacht. Men meldt uit Bucharest: De kamer van afgevaardig den heeft het ontwerp eener nationale leening goedgekeurd. De gunstige uitslag hiervan is verzekerd. De bankiers hebben voor belangrijke sommen ingeschreven. De wetsontwerpen op ouden, 4 Maart. De president Johnson heeft de’wets- dragt, betreffende de bureaux der vrijverklaarde negers niet nctioneerd, hetgeen zoowel onder dc bevolking als onder eden van het congres eene groote spanning heeft te weeg agt. Het congres beeft zich vereenigd met het rapport der missie, strekkende om geen zuidelijken als leden toe te laten, rens het congres het vertegenwoordigen van zuidelijke sta in zjjn boezem zal hebben veroorloofd. - 5 Maart. Naar luid van berigten uit New-York van febr., heeft het geheele kabinet, met uitzondering van den ister van oorlog Stanton en den minister van binnenland- zaken Harlan, zich met de weigering van den president, het wetsontwerp betreffende de bureaux voor de vrijgeia- u goed te keuren, vereenigd, hetgeen de ontstane gisting heeft vermeerderd. Het voorste’ van den senaat om dit te verwerpen, verkreeg niet de vereischte u eerderheid (2/s stemmen). Crawford is uit de gevangenis te New-Orleans napt. De overige personen, die in de zaak der overrom- ag van Bagdad betrokken waren, zijn op hun woord van in vrijheid gesteld. let congres te Washington heeft besloten den naam der ibliek te veranderen. Zij zal niet meer „vereenigde staten Amerika heeten, maar den korten en veelbeteekeaden naam nerika" voeren. - Volgens de Morning Post is het kabinet nog niet tot bepaald besluit gekomen te dienen reformbill. - De M. Post 'berigt, dat keizer Napoleon er in beeft toe- emd, dat het verdrag van uitlevering mg zou van kracht :en over den bepaalden tijd, om gelegenheid te geven de t te behandelen en tot voldoende regeling te brengen. - Berigten met de wesi-indischc mailboot aangebragt, be- igen dat het spaansche eskader de blokkade van Caldera ’t opgeheven en dat de spaansebe scheepsmagt thans voor paraiso geconcentreerd is. Voordat de Spanjaarden de blok- e van eerstgenoemd» haven hebben opgeheven, hebben zij a zes chiliaansche schepen, die zij sedert de oorlogsverkla- genomen hadden, verbrand. Men wist niet waar de chi- nsche vloot zich ophieldmaar men had de zekerheid dat alle punten der kust naauwkeurig bewaakte, ten einde te itten dat de spaansche schepen toevoer van levensmiddelen jen. - 6 Maart. De heer Gladstone heeft heden in het huis gemeenten geantwoord op de interpellatie van den heer ffith. Ten opzigte van de spoedig bijeen te roepen confe- Lie heeft hij niets anders medegedeeld, dan dat zij moest kken om uitvoering te geven aan de bepalingen in 1856 t gesteld. ?arijs, 4 Maart. Volgens het Memorial diplomatique is antwoord van den heer Seward op de dépêche van •Hl V

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1