Binnenland Gemengde Berigten. Ingezonden. ADVERTENTIES. eene bespeelde PIANINO ABSHAUBBIN S Ver hooping Burgerlijke Stand. anti-kumatïsche watten OPENBARE VRIJWILLIGE de bnrgerwsebt en om 4000 man onder de wapenen fe roe pen, rijn onderzont, de urgentie daarvan is aangenomen. Al.e HjconsStlftionele coneessicn door de regering verleend, zijn aan den senaat ter beoordeeling verzonden. Morgen zal aan de kamer een voorstel worden mvHirn. tot afscheiding var kerk en staat en tot verzekering oer volkomene onafhankelijkheid der "kerk. De enquete «elke ingesteld is omtrent net bestuur brengt dagelijks nieuwe misbruiken aan het licht. De yoor- malige directeur-generaal der posterijen, de heer Liebreich, is in staat van beschuldiging gesteld be locouiijü, weike le Pe*:h heerscht, is geenszins veel belovend. He; schijnt, sedert liet rescript des keizers op bet ad; s van den landdag bekend werd, boven allen twijfel ver heven, dat Hongarije geen verantwoordelijk ministerie zal er langen. Men verzekert dat Deak, zoodra hij vernam dat de regering aarzelde dezen weuseh in te wiuigeu, zou verklaard hebben „IV;.:weer men bezwaar maakt om dit verantwoorde lijk ministerie in het leven te roepen, dan moet men maar onmiddellijk den landdag ontbinden, wai-t zonder ministerie is het niet mogelijk te ouderhandekn." Het Neue Frenulenblatt meldt dat het observatie-corps aan de russisch-moldavische grenzen door zes regimenten ko zakkeu wordt versterkt. In Jassv heerscht cene öterke beweging ter gunste der kandidatuur van den hertog van Leuchtenberg er worden troepen uit Bucharest verwacht om het garnizoen te versterken. Langs de linie van de Pruth is ook door Hu- menie een militair cordon getrokken. Volgens het Vaterland eischt Pruisen van Oostenrijk voor- ioopïge oveniragt van het bestuur over Holstein aan de prui- sische regering. Ter beurze liep een gerucht dat de minister van finan cien aan de lombardische spoorweg-maatschappij gedurende 20 jaren vrijstelling van belastingen heeft verleend, waartegen die maatschappij op zich neemt om te Triest eeoe haven te bouwen Volgens de Wanderer heeft de heer Rothschild de rest der jongste ieernng, ten bedrage van 40 inillioen, op zich ge nomen, tegen door hem gestelde en door de regering goedge keurde voorwaarden. Het Neut* Fremdenblatt zegt, dat Couza bij de groote mogendheden een proie=t heeft ingediend, wegens zijne verpligle abdicatie, terwijl bij de beschermende mogendheden heeft ver zocht zijne regten te verdedigen. Pestll, Maart. In eene vereenigde zitting van de beide huizen van den landdag is hedeu het verwachte koninklijke rescript voorgelezeu. Daarin betuigt de keizer zijne tevreden heid dat de landdag dc noodzakelijkheid heeft ingezien, om de zoogenaamde gemeenschappelijke aangelegenheden te behandelen. Z. M. verwacht, dat (ie verdere beraadslagingen de noodzake lijkheid van eene herziening der wetten van 1848 zullen aan- toonen. Verder wordt in het rescript gezegd, dat art. 3 der wet vau 1S-IS, welke een hongaarsch ministerie voorschrijft, met eece doelmatige behandeling van de gemeenschappelijke aange legenheden on vereen igbaar isdat artikel 4 van die wetten, waarbij wordt bepaald dat de landdag niet ontbonden kan worden, vóór dat de begrooting is vastgesteld, onuitvoerbaar is; een onverwijld herstel der gemeentebesturen is onmogelijk; art. *2*2, betreffende de nationale garde, behoort te worden op geheven wijders wordt verlangd dat alle niet-.veder ingevoerde artt. der wetten van 1S48 worden gewijzigdderhalve is eene wederinvoering van de meer genoemde wetten, zonder eene voor afgaande herzieuing, onmogelijk. Berlijn, 4 Maart. De oorlogzuchtige geruchten blijven aanhouden, en hebben zelfs gisteren een sterken indruk op de beurs gemaakt. Kvenwel is nog niets met zekerheid bekend gewordende besiellingen aan montering, enz. welke in den laatsteu tijd hebben plaats gehad, geschieden naar aanleiding van deu laatsteu oorlog, waardoor sommige corpsen hunne equipement-stukken vroeger dan gewoonlijk hebben verbruikt. 5 Maart. Er is eene iets meer vredelievende wending in de verhouding tusschen Pruisen en Oostenrijk gekomen. De militaire maatregelen zijn verdaagd en er zal in den eersten tijd geen sommatie of ultimatum naar lVeenen gezonden wor den. In weerwil hiervan wil men niet toegeven dat Pruisen teruggetreden is; men beweert veeleer dat Oostenrijk de hand tot verzoening heeft aargeboden. Volgens deze berigten is door de dreigende houding van Pruisen eene pressie op Oos tenrijk uitgeoefend. In de conferentie betreffende de donau-vorstendommen, zal Turkije voorsteden de administratieve vereeniging tusschen Moldavië ea WaiUchije, welke het in der tijd slechts voor waardelijk toegestaan neeft, op te heffen. Rusland zal zich voor dit voorstel verklaren, omdat dit daarvoor zijne bijzondere redeoen heeft. De westersche mogendheden begunstigen de ver eeniging door zich te beroepen op den wensch der bevolking. Prins Nicoiaas van Nassau, broeder van den regerenden herto» moet niet alleen kans hebben op den troon in It urnen ie, ma,lr ook bet verlangen om daaïtoe te geraken. Het jongste nommer van den Wurtembergsehen Staats- Auzeiger bevat een koninklijk besluit krachtens hetwelk voor. taan vrouwen en meisjes kunnen worden aangesteld tot het verrigten van werkzaamheden op Je postkantoren, spoorwet n en telegraafkantoren. Zij zullen twee derde gedeelte van de tractementen genieten, welke voor de mannelijke ambtenaren zijn vastgesteld. Wanneer deze meisjes in het h uvelijk treden, zullen zij, behoudens zeldzame uitzonderingen, haar ontslag moeten nemen. Frankfort, 4 Maart. Op nieuw worden hier de meest gewas-de geruchten verspreid nopens de oorlogzuchtige voor nemens der pruisische regering en werd zelfs beweerd, dat de pruisische troepen, in Sleeswijk gelegerd, reeds bevel hadden ontvangen, tegen den w'il van Oostenrijk, Iiolsteiu binnen te rukken. Aan de beurs maken deze geruchten, welke den spe- eulatcurs a la baisse te stade komen, eenigen indruk, maar niet in onze staatkundige kringen, alwaar men zich volstrekt niet ongerust maakt, in het zekere vooruitzigt van liet onge stoorde behoud des vredes. GOUDA, 7 Maart. Men verneemt dat op maandag den i 9n maart aanstaande, eene buitengewone feestelijke tooneelvoorsteiling zal plaats heb ben in de sociëteit //Ons Genoegen" in de boelekade, ten vocr- deele van den heer L. Hartlooper, tooneeldirecteur, bij gele genheid van zijn jubiló of 40jarige toonceMienst, voor deze voorstelling zijn ook bereids eenige nieuwe sujetten geëngageerd, ora die alle luister bij te zettenbij deze gelegenheid zul len ook lijsten circuleren, ten einde eeuigzins voor zijne te I maken kosten geassureerd te zijn wij wenschen den jubilaris dat hij met eene ruime opkomst van het publiek mag veieerd wordefl. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het geslagt. Bij beschikkiug vau den minister van binnenlandsche zaken is o. a. benoemd tot klerk bij den rijkstelegraaf E. van Bochove te Moordrecht. Tot kandidaten voor het lidmaatschap der rekenkamer zijn gisteren door de tweede kamer benoemd Als eerste kan didaat de heer de Boy van Zuidewijn, oiider-inter.dant bij het departement van oorlogbij overstemming met den heer Kien, lid der kamer; als tweede candidaat de heer Kien; als derde candidaat de heer Six tot Oterleek, re.erendaris bij het departement van binnenlandsche zaken. De tweede kamer der staten-generaal zal donderdag e. k. de definitieve begrooting van het departement van financiën in behandeling nemen. In de Arnh. Courant leest men Het Utrechtsch Dagblad zegt dat de minister van oorlog zal aftreden en door den generaal van Muiken zal worden vervangen. Dit berigt wordt in alle goed onderrigte kringen in de residentie stellig tegengesproken. De heer Blanken treedt niet af en de heer van Muiken heeft niet den minsten lust om in het kabinet zitting te nemen. Er schgut nog niet veel uitzigt op de optreding van eenen minister van marine. Welligt blijft de heer Blanken ine* de poitefeuille belast tot na de beslissing over de cultuurwet. oor de koloniale marine zijn 4 ijzeren stoomschepen aan besteed, bestemd om in Oost-Indie als transportschepen te dienen*2 zijn te Fijenoord en 2 bij de firma Paul van Vlis- sin^en aanbesteed, naar men verneemt tegen circa zeventien tonnen gouds. Sedert eeruimen tijd zijn weder een paar plaatsen in den raad van state onvervuld men vraagt zich hier af, of zij ledig moeten blijven om eene honorabele wijkplaats aan ministers te veraenaffen, die binnen min of uieer korten tijd zullen moeten aftreden liet plan om het beheer der staatsspoorwegen bij het depar tement van financien over te brengen, is voorloopig en welligt voor goed ODgegcven. foor goed opgegeven. Voorstanders als der in kas zijnde wij steeds geweest zijn van bet beleenen elden, der gemeente, kunnen wij met ge- noegen mededeelen, dat de heer Doorman steeds voortgaat aan deze zaak zooveel mogelijk publiciteit te geven, en ze alge meen dn.dehjk te maken. Hij heeft daarom, onder titel van financiële beschouwingen, al wat daarover in 's üravenhage is voorgevallen en behandeld m e'e'ne brochure zaamgevat, die hij l'f'™ ,ho°pt te ]alen volgen, en in die krochire ook opgenomen wat door anderen over dit belangrijke punt gezegd en geschreven Waarlijk het is eene nobele taak verdroten voor eene goede 2aak te strijden en wij hepen dan ook, dat zijne goede pogingen met eene goede uitkomst be kroond zullen woFdeu, waardoor hij zoovelen aan zich ver- pligteu zal. Dat velen, vooral de leden van gemeenteraden, zich deze brochnre aanschaffen mogen. A. TJtr. Cour. De keizerin van Frankrijk heeft plan om een reisje naar de landengte van Suez te ondernemen. In Keurhessen is weder sprake van eene ministeriele crisis. Op eene vergadering te Liverpool is f 10,000 in geschreven ten behoeve der gevangen fenians. Van 1724 febr. zijn in Engeland als aangetast opgegeven 10,167 runderen, sedert het begin der ziekte 177,689 stuks, doch men acht die opgave onvolledig. Op Cuba en op andere west-indische eilanden komen gevallen voor van cho lera. De Servische regering heeft aan den vorst van Montenegro eene batterij zesponders met bespanning ten geschenke gegeven. De japan- sche taikoeu heeft aan keizer Napoleon 15000 cartons eijeren van zijde wormen overgezonden. Te Parijs zijn 4853 logementen. Van 1824 febr. zijn in Zuid-Holland aangetast 1340 runderen, in Noord-Holland 275, in Utrecht 250 staks. - De engelschen willen beproeven om voor de consumtie vleesch te doen komen uit Zuid-Amerika. Professor Lepsius vergezeld van bekwame teekenaars is voor vier maanden op reis gegaan naar Egypte en Nubie. De parijsche dames dragen bottiues, waarvan de hakken met goud of zilver versierd zijn en die slechts S00 fr. kosten. Te Lyon heeft 28 febr. een zwaar onweder gewoed, terwijl in de omstreken veel sneeuw gevallen is. Di, fransche kroonprins heeft de mazelen gehad. De eDgelsche brievenbestellers vereeuigen zich om hooger loon te bedingen, daar zij niet meer dan 15 's weeks ont- vaugen. Ook in Schotland is 2b febr. buitengewoon veel sneeuw ge vallen. Te Petersburg is eeue vereeniging tot bescherming der dieren opgerigt. Uit Kopenhagen berigt men de aanwezigheid van een chili- aanschen kaper in de noordelijke wateren. De ambachtslieden te Wool wich en omstreken weigeren te werken, als zij den halven zaturdag niet vrij krijgen. Naar de mijn dist rieten Tavistock en Liskeard zijn van Devonport 150 soldaten gezonden om oproerige woelingen te stuiten. Te New-York heeft het gouvernement de oprigting verboden van eene geprojecteerde „keizerlijke mexicaansche expeditie-compagnie." Het ban kiershuis Lafitte heeft de pauselijke leeuing van 50 millioen gesloten. Men wil in Zwitserland een algemeen wetboek van koophandel in voeren. Te Dublin zijn twee politie agenten gearresteerd, beschuldigd van fenianisrne. De keizerlijke garde zal dit jaar het kamp van Cha lons betrekkeu. Onder de oesters heerscht eene ziekte waardoor zij verdroogeu en vergiftig worden. Columbia is toegetreden tot het ver- boud tusscheu Chili en Peru. Het turksche deficit over 1866-67 zal bedragen 3 millioen pond. Men wil de coupons der oostenrijksche na tionale schuldbrieven tot wettig betaalmiddel verheffen. Mijnheer Toen ik onlangs (donderdag 1 maart) van den spoortrein de stad zoude ingaan, werd mijne opmerkzaamheid gewekt door een tooneel, dat voor inwoner en vreemdeling beide even erger lijk is. Zoodra ik inij namelijk tegenover den israëlitischen doodenakker bevond, bemerkte ik dat aldaar een gevecht plaats bad tusschen twee persoren, bezig met het begraven van een lijk, en die handgemeen waren over de kwestie, wie van beiden het lijk in den grafkuil zou helpen nederlaten. Men moet wel twistgierig zijn om op die plaats en bij zoodanige gelegenheid zijne driftigheid niet te kunnen beteugelen. Noodig is het zeker dat in zulke ongelegenheid voorzien worde en wenschelijk ware het, ter voorkoming vac ergernis, dat het bestuur aan de gemeente de verpligting opleide om het kerkhof door een muur te omgeven, waardoor de voorbij gangers voor het aanschouwen van uergelijke tooneel n bewaard bleven. Gouda, 3 Maart 1866. Y. GOUDA. Geboren-. 2 Maart. Johanna Cornelia, ouders D. van der Kist en J van Hertum. Beroardas, ouders A. Heij en J. van Vliet. 3. Elizabeth, ouders A. van Balen en J. van der Starre. Hendrik, ouders J. van der Keinp en C. Stalenburg. Johannes Franciscus An- tonius, ouders J. B. C. Hierdels en C. H. M. Paping. Janna Cor nelia, ouders C. Urbauus en J. H. Nieuwlaud. Keinier, ouders J. Meuet en J. de Jager. Cornells Johannes, ouders E. van der Kleijn en C. B. Feis. 4. Jacoba Pictemclla, ouders J. Nieuweuhuizou en M. Overkamp. Catbaiiua, ouders P. Boon en G. 's Gravezaude. 5. Arend, ouders P. Hoogeveen en A. de Jonge. Gerrit, ouders S. Spruijt en E. B. Grendel. Frans Joseph, ouders F. Kouwenberg en M. J. \V. Feijen 6. Pitter Anthonie, ouders J. P. Tiernau en J. G. Bos. Overleden: 28 Febr. J. Rost, wed. C. de Korte, 55 j. 2 Maart. A. S. Sehiebroek, 3 j. 3 m. 3. A. van Herhout, 15 m. J. IJs- selsteijn, wed. J. Zorg, 78 j. MOERDEN, van 23 'ebruarij tot en met 2 maart 1866. Geboren: Cornelia, ouders C. Vrolijk en G. Wouters. .Tanuigje, ouders D. bloesarweij en H. Bos. Nico.aas, ouders K. Paling en C. Herreweijn. Jan Cornelis, ouders J. Rietberk en eu J. J. Vrolijk. Dirk Jan, ouders J. Smaliug en C. van Dissel. Anionic, ouders J. van Tuijl en P. Pak. Elizabeth, ouders R. J. L. de Leeuw en S. Bos man. Overleden: C. Flier, ruim 3 m. H. Iloogeudoorn, 45 j, gehuwd met D. Vredendaal. OUDE WATER, van 21 februarij tot 6 Maart 1866. Bevallen: M. van Dam, geb. busing, z. W. Guddee, geb. de Wilde, d. J. M. Seuter, geb. Cartou, d. E. de Boer, geb. van der Roest, z. E. de Jong, geb. van Voorthuizen, d. A. Haentjens Dekker, geb. van Oosterzee, d. B. Uitten boogaard, geb. Sterk, d. A M. Tienhovenr geb. Hcerneu, z. J. Hogendooru, geb. Pluit, z. J. koning», geb. Duits, l. N. Oostrom, geb. van Eijck, d. Overleden: M. de Boer, 12 u. H. van Wijngaarden, 1 m. W. Zomer veld, 1 j. 0 in. C Uithol, 7 w. H. de Man, geb. met C. Kuijf 67 j. N. van der Meer, 3 w. Ondertrouwd: G. van Wijngaarden, jin., 24 j. met M. Groeneveld jd 23 j. Voorspoedig bevallen van een zoon E. B. GRENDEL, geliefde echtge- noote van Goüda S. SPRUIJT. 5 Maart 1866. °rleed te Batavia onze oudste dochter GEER- TRUIDA JOHANNA, in den ouderdom van 43 jaar. Gouda, J. KRAMERS Jz., 7 Maart 1866. C. KRAMERSSchouten. Door vertrek naar elders TE KOOP voor 175.Adres franco bij den uitgever dezer Courant. of zijn een onfeilbaar en goedkoop middel tegen alle Rumatiek. Daar, waar zij wor den aangewend tegen de rumatische pijnen brengen zij genezing, ja, volkomen gene zing te weeg. Ik ontving daarvan het bewijs in een brief van den Heer A. Vol kers te Ootmarsum. Zijn Ed. schreef na melijk: „Uwe watten zijn door mijne moeder en zuster gebruikt eu hebben de beste gevolgen gehad, zoodat zij zich van hunne pijuen bevrijd gevoelen." Vele zijn de at testen, die mij, zoowel regtstreeks als door tusschenkomst der dépötshouders toegezon den worden eu die alle liet bewijs leveren, dat de echte A BS H A UBBI N'S ANTI- RUMATISCH E WATTEN een zeker middel zijn tot verdrijving van Rumatiek, Kratnp, Jicht, Kiespijn, Hoofdpijn en der gelijke, door koude ontstaan. Ook weren zij volkomen Huiduitslag, Jeukiug, Bran derigheid, Roos, en worden zij aanbevolen in alle ziekten, waarbij de lijders zich warm moeten houden. Verkrijgbaar bij den bereidcr en hoofd- ucpötliouder A. BREETVELT Az. Delft, Groote Markt, nevens de Waag, die deze Watten voor den prijs van 30 ets. per pakje, o. a. verkrijgbaar heeft gesteld bij T. A. G. van DETH, Gouda. Wed. BOSMAN, A. PRINS, G. WILHELMUS, T. Vt. den UIL, Gebs. KAULING, J. GOl KADE, Zevenhuizen. Woerden. Schc nhueetl. Alphen. Boskoop. J. H. KEaiLKR, Rotterdam, Weste wagenstr. A. REIJNOORDT, Oosipoort. En meer bekende depots in ons Rijk. (om contant geld) te Bltisicijk op woensdag den 14r Maart 1866, des vooiraiddags ten 10 ure, aan de bouwmanswoning wHoop vleit den Laud man," bewoond docr dc Gebroeders LIEVAART, van UITMUN TEND GOEDEPAARDEN,voorts BOCJW- en MELK-GEREEDSCHAPPEX en eene groote partij BRANDHOUT. En in het Raadhuis te Zuid-Waddinxvten aan de IVaddinxveensche Brug van twee HECHTE STERKE HUIZEN met Schuren, Erven en Grond, staande en gelegen binnen de Gemeente van Zuid- IVzdditurceen en een HECHT STERK HUIS met Schuur, Tuin en Erf, staande en gelegen binnen de Ge meente van Boskoop. De veiling op woens dag 21, en de afslag op woensdag 25 i Maart 1866, beiden des voormiddags ten I 10 ure. Nadere inlichtingen en informa- tien te bekomen ten kantore van den Notaris MOLENAAR te Zuid- Wnddivxrccn

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2