•op: nst- ÜT, lam. 1S66. Zondag, 18 Maart. ü®/414. buitenland. g, I fl 4 Uitgave van A. BRINKMAN. Lunge TiendewegD. n°. 60. IEN, ien se. Bij deze Courant behoort een afzonderlijk ZEN, [elegen ui den blad, houdende drie plaatselijke afkondigingen. Overzigt. f i’ I t i iet een water ek ah dezes. dadelijk huid, e hoe- iehoor- 72 der Staats- V se run- veu; ;en van 'drecht, it, één van J. ilf. zijn ide be- torven, e run- einde litbrei- kunnen F G. F. k, met accijns, ien kan 1866. noemd, aeester, DON. ede te eu der ndigen in de ‘46!/]0 le soort cents, >er kan sterkte DERS ie, dat na te ig, bij tn dat in de j, door JOUDSCHËCOURANT. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 nre. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. wen nederlandschen geest, of wist men niet sedert jaren dat de accijnsen uitgediend hadden en is het geen verzuim nog niet gereed te zijn met een beter stelsel van heffing? [z. No- at HET ensdag lag 21 6 ure -----1 Londen, 14 Maart. De indruk, dien de wetsvoordrag- van den heer Gladstone op het huis der gemeenten heeft gei maakt, was natuurlijk niet eene algemeen gunstige. Een aanta leden heeft reeds dadelijk zijn leedwezen te kennen gegevsa. dat de regering alweder halve maatregelen voorstelde, en dat meu een volgend jaar of later, op nieuw zou moeten beginnen met de regeling der kiesdistricten, daar toch, vóór dat dit was geschied niet kon gezegd werden, dat le volksvertegenwoor diging aan haar doel beantwoordde. Door eenige andere leden echter werd de voordragt in beginsel goedgekeurd. De new-yorksche berigtgever van den Times schetst in een brief van 24 febr. den indruk der bekende rede van den president Johnson, waarin hij de leiders der meerderheid van het congres bij het volk heeft aangeklaagd als sloopers der unie. „Staatkundigen van alle kleur, zegt die correspondent, vrienden van den president zoowel als vijanden, schudden be denkelijk het hoofd en noemen de rede onvoegzaam of wel onvoorzigtig. Zoo zou hij de deftigheid en waardigheid van zijn ambt hebben geschonden door te zegge.., dat hij in zijne jeugd als kleedermaker in zijne nooddruft aan voedsel en klee- ding had voorzien en des noods nog met dat ambacht wel zoo veel zou kunnen verdienen, als hij voor zijne maag en zijnen rug behoefde. Anderen meenen, da. hij met zijne oorlogsver- kl .ing nog eene wijle zou hebben dienen te wachten tot Jat het land beter gereed voor den strijd was. Doch te oordeelen naar al wat ik zie en uit veie deelen des lands verneem, vindt de rede hartelijken bijval bij het volk. Bij gebreke van de bevoegdheid om het congres te ontbinden, heeft de president met die rede in de daad eeu beroep op het volk gedaan; en naar het zich laat aanzien zal het beroep een zware slag voor de radicale partij, welligt haar ondergang zijn." 15 Maart. Het lagerhuis heeft het regeringsontwerp op den parlementairen eed aangenomen met 236 tegen 222 stemmen. Het congres der fenians te Pittsburg is verdaagd, nadat J het de noodige maatregelen had genomen ter voorbereiding van oorlogsbewegingen. Blijkens sommige berigten lag het in ge- I neraal Sweeney’s plan, met die beweging een aanvang te makeu door eene demonstratie tegeu Canada in de volgende maand. Hij zou daartoe slechts een klein gedeelte zijner troepen bezi gen, ten einde inmiddels met de hoofdmagt aan de grenzen van Maine een inval te doen op het gebied van Nieuw-Brunswijk. Te gelijker tijd is door de partij van O’Mahoney een krijgsraad te New-York gehouden, na welks afloop van die zijde eene verklaring is openbaar gemaakt, onderteekend door 125 offi cieren van de afgedankte armee en marine der unie, strekkende tot aandrang op een spoedigen en regtstreeksehen aanslag op Ierland. Volgens particuliere depezhes uit Washington, was er bij de fenians ook sprake van de vestiging eener haven voor kaperschepen aan de stille zuidzee. Parijs, 14 Maart. De Mouiteur du Soir geeft te kennen, dat de mogendheden op de conferentie, in overeenstemming met de Porte, zullen onderzoeken, of het niet doelmatig zou zijn, om aan de tijdelijke concessien, in 1881 door Turkije tijdelijk gedaan, een definitief karakter te geven. De confe rentie zal ook beraadslagen over de conventie regelende de vaart op den Donau. 15 Maart. De heer Habeneck bespreekt in den Avenir uational de te Amsterdam opgerigte vereeniging tot bevordering der afschaffing van hel zegelregt op de dagbladen. Hij zegt in dat stuk„Indien Frankrijk niet in zieh zelf de redenen en oorzaken van zijn krachtig streven naar vrijheid vond, dan zou het daartoe, reeds dikwerf werd het opgemerkt, door het voorbeeld der ons omringende landen worden aangespoord. ofschoon onvolledig, daar geene verandering is voorge- "j‘ j behoeven. is in open strijd gewikkeld met de reorganisatie van het zuiden; maar overigens dragen zijne gevoelens bet merk eener verstandige matiging, die goedkeuring J* u:: vnlLs IV. fp.nians zijn in Amerika stoutmoedig, zij beschikken over aanzienlijke middelen Ji eene of andere wanhopige poging en onheil kan stichten, maar niet leiden zal tot eenige goede uitkomst. Er komen liefhebbers voor de kroon der donau-vorsten- GOUDA, den 17 Maart. Terwijl de beraadslagingen van het fransche wetgevende ligchaam slechts magtelooze wenschen doen vernemen, die ver stikt worden onder eene verpletterende meerderheid, is de aandacht bij voortduring gevestigd op het amendement van de 47, die aandringen op eene meer vrije binnenlandsche staat kunde, dat de verbolgenheid des keizers gaande maakt en wel geen groot resultaat zal opleveren, maar toch altijd een voor treken is van de dingen, die komen moeten. Het engelsche parlement is door een anderen geest bezield eu neemt telkens maatregelen tegen oude onregtvaardige misbrui ken. Zoo ontdoet het den parlementairen eed van kwetsende en hatelijke bewoordingen, zoo ontheft het de dissenters van de heffing, ten behoeve van de staatskerk zoo is eindelijk in gediend het ontwerp ter uitbreiding van het kiesregt. Men berekent dat het aantal kiezers met 400,000 zal vermeerderen, en dit zal waarschijnlijk de liberalen voor de wet doen stem men, steld in de kiesdistricten, die grootelijks wijziging De amerikaansche president -.—.O de radicale uegervrienden over hij heeft zich zeer heftig uitgelaten, vindt bij de meerderheid des volks. De fenians zijn in Amerika talrijk en i en zullen vermoedelijk de wagen, die wel verwarring 1 n--~- De hoogwijze diplomaten beginnen te Parijs hunne confe.-en- tien. Er komen liefhebbers voor de kroon der donau-vorsten- dommen. Zij moesten de kwestie der elve-hertogdommeu tot een goed einde brengen, want die heeft dreigender aauzien, hoewel Pruisen niet zoo ligt Oostenrijk tot den oorlog dwingen zal. In Oostenrijk houdt men hoog aanzienlijke vergaderingen van maarschalken, als of men het plan tot een veidlogt beramen moest, maar het zal zoover niet komen. Een nieuw conflict met Hongarije staat voor de deur en Oostenrijk muntte altijd uit in weifelmoedigheid. De internationale gezondheids-commissie te Konstantinopel zal ook geene wonderen doende Turken zijn onhandelbaar en beseffen ook het hoog belang der maatregelen niet, en wan trouwen daarenboven hunne christenvrienden. Thorbecke is als lid in de kamer teruggekeerdzijn staat kundig leven is niet geëindigd met zijn tweede ministerie. M ij weten dat zijn leven gewijd is aan den vooruitgang, dat h.j volharden zal in het voorstaan van regt en liberaliteit. Eu toch ligt er in dit optreden eene bekommering, omdat het zoo ligt, al ware het ook geheel buiten zijn toedoen, aanleiding kan geven tot eene scheuring van de liberale meerderheid, daar het toch reeds gebleken is dat zijne ijverigste aanhangers te zeer zijne bedachtzame wijsheid missen. Die nieuwsgierige me deleden kunnen nu hem zelven vragen, waarom hij weggegaan ismisschien zal hij het hun niet zeggen. De minister van financiën wordt onbillijk aangevallen over zijne voorzigtige beginselen, hij verdient integendeel grooten lof, er is werkelijk verschil tusschen karigheid en verstandige bezuiniging. Een verkwistend beheer der geldmiddelen is de kanker van den staat wij stellen groot vertrouwen in v. Bosse en verwachten veel goeds van den minister van koloniën en gelooven dat Thorbecke veel zal bijdragen tot de verwezentlij- king zijner indische hervormingen. De oppositie zal zich voor eerst althans teleurgesteld vinden in hare verwachtingen. De schoolwet-agitatie kwam ook bij de uitzonderingswetten ter sprake. Die wetten moesten in de gegeven omstandigheden wel aangenomen wordentoch zijn het getuigen van den flaau-

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1