1866. Zondag, 25 Maart. *16. y öuitcnhnh. Overzlgt. F. e, die ven, loen i en aige (die :end digt deze dien een dige e. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. ar* Parijs. 21 Maart. Er zijn hier allerlei geruchten in om loop ter zake van Pruisen en Oostenrijk. Volgens sommigen zal de heer von Bismarck worden opgeofferd, volgens anderen zit hij vaster dan ooit op het kussen. Over het algemeen is men het eens dat de staat van zaken tusschen Pruisen en Oosten- raat. allen gevalle een rustiger aanzien gekregende tweede kamer ver- t bij der aats- lelijk huid, hoe- rlijke ring, ood- ming met 16’/10 soort cents, r kan lerkte lijk. ERS Igens I. E. be- iaar- n te oud 6. >emd, tier, k. met cijns, a kan ang eur, rikt iren om d te 'gen Po niet aam e te n der ligen n de Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco ppost 2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. met de reactie, en misschien jaren lang voortuitgang en ont wikkeling stuiten. Bijgeloovig vooroordeel is het roersel om de onkundige menigte in beweging te brengen, en wij zijn niet vergeten door welke verachtelijke middelen de partij eene zege, al is het eene kortdurende, weet te behalen. Londen, 20 Maart. Het lagerhuis heeft gisteren het ont werp op den parlementairen eed bij derde lezing aangenomen. De attorney-generaal voor Ierland heeft in deze zitting me degedeeld, dat kort na paschen een ontwerp zal worden inge diend tot wijziging der aldaar te lande bestaande bepalingen tot regeling der betrekkingen tusschen de landheeren en de huurders. De kanselier der schatkist heeft bekend gemaakt, dat de re gering hare taak ten opzigte der parlementaire hervorming nog eenigzins wenscht uit te breiden, doch dat zij daarmede wacht tot zij het oordeel van het parlement, aangaande haar ontwerp meer volledig zal kennen. Zoo dit gunstig mogt zijn, en het ontwerp dien ten gevolge mogt worden aangenomen, zal zij namelijk van de eerste gelegenheid gebruik maken, om een nieuw plan voor te stellen tot regeling en vaststelling van de grenzen der boroughs. 21 Maart. Berigten uit New-York van 10 dezer melden, dat de senaat het amendement op de constitutie heeft verwor pen, waarbij als grondslag voor de samenstelling der vertegen woordiging wordt aangenomen, bet getal der bevolking met uitsluiting der negers, wien het stemregt niet is vergund. In Canada worden groote toebereidselen gemaakt tot wering van een inval der fenians. Chili heeft het voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand van de hand gewezen. In de zitting van bet lagerhuis werden twee motien aangekondigd betreffende de reform-bill. Graaf Grosvenor, de vertegenwoordiger van Chester, dien men beschouwde als te bebooren tot de whig-partij, deelde gisteren avond mede dat hij bij de tweede lezing van dit ontwerp een amendement zou voorstellen, inhoudende dat geen reform-bill kan geacht wor den volledig te zijn, zoo zij niet de geheele kwestie oplost. Natuurlijk juichte de oppositie deze mededeeling luide toe, aan gezien zij daaruit zag dat bare plannen ondersteuning vonden. Daarna stond de heer W. Hutt op en deelde aan de leden mede dat, ingeval het amendement van graaf Grosvenor ver worpen werd, hij op zijne beurt een amendement zou indienen, strekkende om te maken dat de wijzigingen, die in het rege ringsontwerp werden voorgesteld, niet eerder in werking zouden treden, dan nadat een maatregel zou vastgesteld zijn betrekkelijk de verdeeling der kiesdistricten. Natuurlijk blijkt hieruit, dat ook de heer Hutt het ontwerp vijandig gezind is. De heer Gladstone deelde later mede, in antwoord op eene vraag van deu heer A. Buller, dat het gouvernement te zijner tijd een ont werp zou indienen ter voorziening tegen de misbruiken, welke bij de verkiezingen plaats hebben. 23 Maart. Ten gevolge van den invoer van eene lading ziek vee zal de regering dadelijk allen invoer van vee uit Nederland verbieden. In de zitting van het lagerhuis heeft de heer Layard ook werkelijk medegedeeld, dat de invoer in Engeland van vee uit de Nederlanden verboden is. De heer Gladstone heeft in dezelfde zitting gezegd, dat het gouvernement blijft volharden bij de voorgestelde reform bill en zich zal verdedigen tegenover de motie van den heer Grosvenor, die door de regering zal worden beschouwd als een votum van wantrouwen. I rijk meer gespannen is dan ooit. Onze niet gewettigde en niet geëindigde crisis heeft toch in heeft bedachtzaam gehandeld en het optreden van Thorbecke als vertegenwoordiger heeft geene aanleiding gegeven tot ver nieuwde onverstandige vragen. De weinige oppositie-bladen doen het onmogelijke om de onrust gaande te houden, doch zij zouden geheel zonder invloed blijven, indien zij geen steun von den bij het oudste liberale blad in Nederland. De Arnh. Cour., die veelzins zoo meesterlijk en steeds zoo getrouw de beginse len eener ruimgeestige vrijzinnigheid verdedigde, is in zijn spijt over de aftreding van het eminente hoofd der liberalen onbil lijk en verraadt eene persoonlijke voorliefde, die onverdragelijk is met de echte handhaving van het beginsel. De liberalen hebben voor het oogenblik niets te vreezea, mits zij vereenigd blijven. Hoe verderfelijk is dan niet de poging ter verdeelicg, die uit den eigen boezem oprijst. Zij reik* ,',n onverzoenlijkt n vijand de hand en zet de geheele zaak van den vooruitgang op het spelindien er verschil bestond, moest men met ter zijdestelling van elke persoonlijke bedenking overeenstemming bewerken zoo niet, dan zal bijgeloof en runderpest met christe lijk nationaal onderwijs het doodende conservatismus aan het roer helpen, dat zijn levensbeginsel zoeken zal in het heulen GOUDA, den 24 Maart. Hoewel in het begin der week vredelievende geruchten in gang vonden, konden zij niet blijven bestaan tegenover tal van bijzonderheden van verschillende kanten medegedeeld, die eene zeer nabijzijnde vredebreuk tusschen Pruisen en Oostenrijk schijnen aan te duiden. Men berigt van wapeningen, bijeen- trekken van troepen de beurs deelt in den schrik en toch kan men zich moeijelijk overtuigen, dat het zoo ver zal ko men. Twee roovers twisten over het deelen van den buit. Von Bismarck, die de vrijheid des lands inkort, wil de grenzen van het rijk uitzetten. Oostenrijk, evenmin naauwgezet in het handhaven der vrijheid, is niet tevreden met het aangeboden deel en kiest nu, om Pruisen te plagen, een liberaler standpunt, nadert tot den bond en begunstigt voor het oogenblik de ei- schen van Augustenburg. De arme eive-hertogdommen hebben vergeefs gejubeld, toen zij door duitsche wapenen onttrokken werden aan den deeuschen dwang; die verlossende broeders waren roovers zonder eer, en het broederjuk drukt zwaarder dan ooit bet zwaard der vreemdelingen deed. Het vooruitzigt is duister bij vrede of oorlog, in elk geval zullen zij moeten afzien van een zelfstandig bestaan en het lot ondergaan van de duitsche onderdrukking. Onbegrijpelijk is echter de pruisische roekeloosheid, die aan oorlog denkt bij de heerschende ontevredenheid des volks en von Bismarck waagt niet alleen zich zelven, maar ook zijn koning. Hij rekent op de magteloosheid van het geldelooze en verdeelde Oostenrijk, dat geen oorlog kan voeren, welks gezag in Hongarije bedreigd wordt en welks bezit in Italië bij den eersten schok verloren is. Deze zwakheid van Oosten rijk is nog de beste grond voor het behoud des vredes, want de dwaze overmoed van den pruisischen minister schijnt peilloos. Men spreekt van engelsche en fransche vertoogen, die tot vrede vermanenbeter deden zij, als zij den roof verhinder den maar roof en geweld is nu eenmaal het beginsel der christelijke politiek, en vrijheid is een woord meestal zonder be- teekenis. De Engelschen willen hunne burgerlijke vrijheid uit breiden, maar de voorteekenen doen zich op van een hefligen strijd over de ingediende kieswet. In Frankrijk is de slaafsche lofprijzing van het willekeurig bestuur bij het adres van antw'oord nog eeas vernieuwddit was te voorzien de billijkste eischen worden met verguizing beantwoord, toch gloeit er vuur onder de asch en het is alleen eene kwestie van tijd, als dan de vlam uitbarst komen de concessien te laat en het geheele poppenspel valt in duigen.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1