I 1866. Donderdag, 5 April. 3° 10. öuttenlanft. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. ln. zorgen, dat de chaos mede te aten der ondigen ;n in de rklaring, runderen voorko- r ziekte, mede te •Staten der kondigen sen in de 16. rnoetnd, tester, )K. .866. •ornoemd, leester, 1.OFFS. OUDERS volgens E. Over- >r de be en daar- sudijk te aud drie 1 oud elf oud ne- ind, oud veertien Reeuwijk, ie jaren ren; van en zwart lan Hoo rn blaar is Streng nd, oud Bastiaan at rund, t 72 der (staats loten dadelijk er huid, me hoe- lioorlijke van met den van Frui ttere Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Ad vertentién kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. registratie, t den 6den [OUDERS t volgens ige W. F. e besmet- n daaraan op te •wart wit- eijen, oud Q Willem bonte en 14 jaren, jaren en 1 maand; Alkemade, f2 maand; made, één len. erklaring, runderen r voorko er ziekte, en -t 72 der 1 (staats- oten dadelijk der huid, ame hoe- ehoorlijke De prijs der Advertentiën van één tot ze» regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. voor afgemaakte runderen in 1865 en andere onkosten der vee- artsenijkundige dienst. Het totaal der betaalde schadevergoe dingen tot uit. december bedroeg 94,726 francs voor 426 stuks hoornvee, dus gemiddeld 222 francs per stuk. De vergoedin gen, uitbetaald ten gevolge van andere meer gewoonlijk hier te lande heerschende besmettelijke ziekten, als bijv, droes enz. bedroegen 144,184 francs. Weenen, 3O Maart. De toekomst wordt met zorg te ge- moet gezien, maar de bladen zijn, al stijgt de vrees voor oor log:, arm aan stellige berigten. In elk geval merkt men hier weinig van krijgstoerustingen, en deze moeten tot dus verre ook niet op groote schaal hebben plaats gehad. Dat Italië zich ook toerust, gelooft men stellig, en sommigen willen we ten, dat het reeds eene alliantie met Pruisen heeft gesloten. Zoover is het echter ongetwijfeld nog niet gekomen. De oosten- rijksche regering hoopt Frankrijk te bewegen, zijne waarschu wende stem aan Italië te doen hooren. Doch zoo het werkelijk tot een oorlog tusschen Pruisen en Oostenrijk mogt komen, zal Frankrijk moeijelijk Italië in toom kunnen houden het weet misschien zelf, dat, als het daartoe komt, de italiaansche rege ring zelve de beweging der bevolking niet kan tegengaan, om zich in de armen des oorlogs te werpen en een kans op Ve netie te wagen. 1 April. De ochtendbladen laten zich over den tegen- woordigen stand van zaken uit, alsof de oorlog onvermijdelijk is. 2 April. Uit de tijdingen, die men uit de middelsta- ten ontvangt, blijkt, dat de pogingen van v. Bismarck, om die staten voor Pruisen te winnen, geheel en al zijn mislukt. De regeringen verklaren partij te zullen kiezen tegen dien staat, die de bondsbepalingen schendt. Volgens eene particuliere dépêche, hr ft de graaf Karolyi, oostenrijksch gezant bij het hof van Pruisen, in een onderhoud met graaf von Bismarck, dezen met nadruk geïnterpelleerd over de krijgstoerustingen van Pruisen. Tusschen de regeringen der middeustaten hebben drukke on- derhandelingen plaats. In onze financiële kringen heerscht groote opgewonden heid ten gevolge van in omloop gebragte geruchten van vre- delievenden aard. De fondsen zijn aanmerkelijk gestegen. 3 April. Volgens de Wanderer is de generaal Benedek alhier gearriveerd en zou hij het opperbevel over het noorder leger bekomen, terwijl de aartshertog Albrecht bestemd is om het bevel te voeren over onze troepen in Holstein. De Triester Zeitung meldt uit Florence, dat een italiaansch eskader zamengesteld wordt met het doel, om in de adriaiische zee te kruisen. De berigten omtrent Ruslands militaire toerustingen hou den aan. Berlijn, 31 Maart. De ministeriele avondbladen maken de bijzonderheden omtrent de kriegsbereitschaft bekend, en daar door wordt bevestigd, dat de maatregel op een grooler aantal leger-afdeelingen van verscheidene armee-corpsen toegepast wordt. De Staatsanzeiger bevat bovendien verscheidene officiële orders, die hiermede in verband staan. Het ernstige van den toestand is dus duidelijk gebleken en deze zal waarschijnlijk binnen kort een nog ernstiger aanzien krijgen. Het gewigtigste berigt van den dag is de tijding, dat Pruisen hoogstwaarschijnlijk weldra de bondsstaten en de be volkingen zal oproepen om een nationaal duitsch parlement bij directe keuze, voor zekere afzonderlijke kwestien, zamen te stellen. Met deze zaak schijnt bet ernst te worden en de re geringen, die er niet voor gestemd zijn, beginnen zich biermeae ook bezig te houden. Eenige staten hebben te verstaan gege ven, dat men Oostenrijk in deze bijeeuroeping van een parlement ook moet begrijpen. Doch hiervan kan op dit oogenblik geen sprake zijn; ook zal men zorgen, dat de chaos van 1848 zich niet kan hernalen. W’ij gaan dus in elk geval zeer gewigtige gebeurtenissen in Dui’.scbland te gemoet. 2 April. Door den heer Karolyi is den 31 sten maart Londöll, 31 Maart. Het wetsontwerp tot regeling der armee op voet van vrede is door den senaat der unie aange nomen en thans ter beoordeeling bij het congres ingediend. Volgens dat ontwerp is de regeling aldus: een luitenaut-gene- raal, vijf generaals majoor, tien brigade-generaals, vijf regi menten artillerie, twaalf regimenten cavalerie en vijftien regi menten infanterie,Jzijnde onder deze laatste acht neger-regimenten. De Times, andermaal over de aangelegenheden tusschen Pruisen en Oostenrijk sprekende, herhaalt wel dat beiden in het tegenwoordig conflict te beschuldigen zijn, maar komt toch bij verdere overweging tot de conclusie, dat de zienswijze Oostenrijk beter met die van geheel Europa en regel van het regt overeenkomt, dan de zienswijze sen. Het blad wil er wel niet voor instaan, dat Oostenrijks motieven den toets van een naauwkeur. onderzoek kunnen doorstaan, maar het meent toch dat de politiek van het weener kabinet, in dit geval meer dan die van het berlijn- sche tot de begrippen eener gezonde staatkunde overhelt. Zoo intusschen uit de tegenwoordige omstandigheden voor de duilsche middelstaten onaangename gevolgen voortvloeijen, dan zijn zij, naar het oordeel van den Times, niet te be klagen, omdat zij eigenlijk den strijd over de hertogdommen geprovoceerd hebben. Voor ’t overige heeft geen staats man in zulke ongunstige tijden ooit de regtvaardigheld en de openbare opinie zoo getrotseerd als graaf von Bismarck steeds heeft gedaan. Tot nu toe hebben de resultaten aan zijne be rekeningen beantwoord maar zoo eindigt de Times we zullen eens zien wat het eind daarvan zal zijn. Parijs, 1 April. De vijandelijke houding tusschen Pruisen en Oostenrijk trekt hier meer en meer de aandacht. Men wil weten, dat de opperbevelhebber, die de pruisische troepen tegen de Oostenrijkers zal aanvoeren, reeds benoemd ishet is prins Friedrich Carl, de kanonnier van Missonde, wiens militair genie tot hiertoe nog niet gebleken is. Dat Pruisen sedc.v lang oorlogzuchtige plainen had, blijkt daaruit, dat het in En geland en Frankrijk oorlogschepen laat bouwen. Dat geschiedt onder een anderen nar.m dan den zijne, maar men weet hier zeer goed, dat de bewuste schepen voor Pruisen bestemd zijn. Zoo deze {schepen ?1 niet in den thans te wachten oorlog kun nen dienen, zij zullen toch geheel gereed zijn op het oogenblik dat Pruisen meester zal wezen van de hertogdommen alsdan zal dat land zijn zoeten droom om eene maritieme mogendheid, en wel de eerste van Duitschland te worden, verwezenlijkt zien. Met de laatste pakketboot uit Mexico is de goedkeuring van het mexikaansche gouvernement ontvangen op de door Frankrijk voorgestelde schikkingen, betrekkelijk de terugkomst der fransche troepen. Bij gevolg zal in de maand september a. s. het eerste gedeelte dier troepen terugkeeren. Met dezelfde gelegenheid ia hier een decreet ontvangen van keizer Maxim i- liaan, waarbij bepaald is, dat de betaling der coupons van de vlottende schuld zal worden geschorst tot na de verificatie der reëele schuldbrieven. Deze maatregel was aangenomen op voor stel van den heer Langlais, door wien was geconstateerd, dat de vlottende schuld vele stukken bevat, waarvan het bedrag nimmer in de mexicaansche schatkist is gestort. 2 April. Er wordt hier thans veel geloof geslagen aan het gerucht, volgens hetwelk tusschen Italië en Pruisen reeds een oorlogstractaat zou zijn gesloten. Sommige itaFaansche dagbladen verzekeren intusschen, dat veeleer dan een oorlog tusschen Italië en Oostenrijk, ee.ie al liantie tusschen die beide landen te verwachten is. Oostenrijk zou zich van de hulp van het italiaansche leger in zijn oorlog tegen Pruisen verzekerd hebben, door aai. het hof vau Florence Venetie te beloven als prijs voor die hulp. Brussel, 1 April. Het gouvernement beeft bij de kamers eene aanvraag ingediend om een supplementair crediet van 87,700 francs, wegens nog verschuldigde schadevergoedingen

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1