lAHUFAGTüREH. Ötnnenlanö. Gemengde Berigten. Tthuertentien. Marktberigten. Burgerlijke Stand. van de nieuwe Voorjaarsmantels Mantilleswaarvan onmiddellijk aankondiging zal geschieden, terwijl hij zich minzaam aanbeveelt in de gunst van het geëerd publiek. A. A. MOLENAAR, dent aan het huis van vertegenwoordigers de verlengde in lichtingen omtrent Mexico heeft ingediend deze stukkeu bevatten een brief van Bomero aan den heer Seward, gedagteekend 9 maart, waarin wordt medegedeeld, dat voigens berigten uit Parijs, aan eene geloofwaardige bron ontleend, keizer Napoleon voornemens is keizer Maximiliaan te laten vareu en de mexi- caansche republiek weder op te rigten met den maarschalk Bazaiiae als tijdelijk president. Ten gevolge van het verbod tot invoer van vee uit Nederland is de aanvoer uit Frankrijk belangrijk toegenomen. Verschillende booten zijn tusschen de enge'sche en fransche havens in de vaart gebragt, expresselijk bestemd voor het vervoer van vee. Intusschen schijnt de londensche handelaar niet met de kwaliteit tevreden te zijn. Eiken dag als het ware wordt er in de dagbladen op gewezen, dat het noodza kelijk is dit besluit in te trekken, of althans te wijzigen. Parijs, 5 April. Uit Mexico is berigi ontvangen dat ka pitein baron Huart, adjudant van den graaf van Vlaanderen, die gedood is bij den aanval der gueriilabenden op het bel- gisch gezantschap, den 7n maart aldaar plegtig begraven is. De Moniteur meldt, dat ten gevolge eener briefwisseling tusschen den maarschalk Bazaine en de mexicaansche regering, keizer Maximiliaan besloten heeft dat de fransche troepen Mexico in drie detachementen zullen verlaten,- het eerste zal in november 1866, het tweede in maart 1867 en het derde in november daaraanvolgende vertrekken. Er zijn onderhan delingen aangeknoopt om de financide bepalingen van het verdrag van Mirainar te vervangen door nieuwe, welke ten doel hebben om waarborgen te verzekeren aar. de schuldvor deringen van Frankrijk en aan de fransche belangen die bij de mexicaansche leeuingen zijn betrokken. BrUSSel, 5 April. De Indt-pendance bevat een tele gram uit Weimar, iuhoudeude dat de heer von Bismarck in weinig woorden geantwoord heeft op de oostenrijksche nota, hem door graaf Karolyi ter band gesteld. Hij zegt in dat antwoord, dat de intentie, waartegen Oostenrijk protesteert, het gevolg is van de krijgstoerustingen, waartoe Oostenrijk zelf het initiatief heeft geuomen. Pruisen neemt acte van Oosten rijks verklaring, dat die mogendheid niet de intentie heeft om aan te vallen. Bismarck aarzelt niet dc verzekering te geven, dat Pruisen evenmin de intentie heeft om Oostenrijk aan te vallen. Weenen, 4 April. Men wil weten, dat de oostenrijksche consul-generaal te Berlijn aan bankiers -.1 hier heeft getelegra feerd, dat de vrede tusschen de duitsche groote mogendheden niet zal gestoord worden. Niettegenstaande dat, zijn de gezamentlijke dagbladen van oordeel, dat er gevaar voor oorlog bestaat. Nog voortdurend wordt in de berigten uit Pruisen mel ding gemaakt van krijgstoerustingen. Volgens de telegrafische berigten uit Silezie, voorkomende in de avond-editie van den Wanderer, zijn heden in Pruisisch Oderberg al de naar Oostenrijk bestemde brieven en paketten opgehouden en aan controle onderworpen, terwijl dc laar hier vertrekkende spoortreinen vooraf door de pruisische politie werden geïnspecteerd. Tevens werd bij de pruisische spocr- wegbureaux de or tvangst van oostenrijksch geld geweigerd. In ge' eel Opper-Sile/.ie zijn door de militaire commissaris sen schikkingen gem.:;'k. voor inkaartieriug bij He partikulieren. In oostenrijksch Silezie zijn eenige chefs der geheime po litie van Berlijn aangetroffen. In Posen zijn de landwcerpligtige en andere manschappen naar Breslau vertrokken. Aldaar zijn eenige verdachte perso nen gearresteerd. De minister van ^nancien heeft het restant van de jongste leening, dat eerst in junij zou uitgegeven worden, thans reeds gedisconteerd; dit is geschied met het oog op mogelijke ge- beu rteuissen. De Ost-Deutsche Post, de kwestie van den dag bespre kende, zegt: „De oorlog tegen Oostenrijk, waartoe graaf von Bismarck zijn koning wil overhalen, komt ons voor een woeste, dolzinnige droom te zi.n, en ons verstand roept ons op nieuw toe: Er komt geen oorlog, er kan geen oorlog komen 6 April. De jagbiaden alhier zijn heden vol van aller lei met elkander in strijd zijude geruchten. De Debatte zegt vernomen te hebben, dat de voortzetting der krijgstoerustingen gestaakt wordt, r.aar aanleiding van het hier reeds kenbaar aDtwoord van Pruisen op de oostenrijksche nota, in welk antwoord, even zoo stellig als in de genoemde nota, elke veronderstelling omtrent eer« voorgenomen aanval wordt tegengesproken. Praag, 6 April, De pruisische regering heeft bevel ge geven, de door ha«r bevelen militaire maatregelen te staken. Berlijn, 4 April. De officieuse Provincial Correspondenz meldt, dat Pruisen de vriendschappelijke en vredelievende ver- xekeringen van Oostenrijk niet van de hand zal wijzen. In de militaire maatregelen zullen evenwel eerst dan veranderingen gebragt worden, wanneer voldoende waarborg voor het behoud van den vrede zal zijn verworven. Pruisen heeft gelijktijdig de stellige meening te kennen ge geven van de noodzakelijkheid eener hervorming van den bond, te meer daar de antwoorden van de middelstaten op de bekende dépêche van Pruisen, onbevredigend zijn gebleken. Die antwoorden bevestigen Pruisen iu de meening, dat het noodzakelijk is tot eene herziening van den bond over te gaan. De vertegenwoordiger van Hessen-Darmstadt heeft in antwoord op de pruisische circulaire mondeling ve.rklaard, dat zijne regering, ingeval van oorlog, zal deelnemen aan verzet tegen die mogendheid, welke het eerst den vrede verbreekt; voorts dat, naar hare zienswijze, Pruisen niet bezorgd behoeft te zijn omtrent de vervulling zijner billijke wenscnen, wanneer de kwestie der hertogdommen aan den bond ter beslissing wordt opgedragen, terwijl daarentegen het streven naar an nexatie niet alleen voor geheel Duitschlan maar ook voor Pruisen zelf gevaarlijk is. De Wezer-Zeitung bespreekt de houding, door de beide groote duitsche mogendheden jegens elkander aangenomen, en zegt o. a. daaromtrent, dat „de openbare opinie zich luide tegen dergelijk spelen met vuur verklaart en voornamelijk en zeer teregt ten hoogste ingenomen is tegen de pruisische regering. Your zij aan Oostenrijk de voorwaarden heeft bekend gemaakt, waarop zij wenscht dat de bestaande kwestie zal worden be slecht, rust zij zich tot den oorlog. De natie, welke het be houd des vredes zoo zeer behoeft, eischt dringend, dat eerst al de redelievende middelen zullen worden uitgeput, ah irens naar het zwaard wordt gegrepen. Te gewigtige belangen s. taan op het spel dan dat het geoorloofd is een anderen weg ii. te slaan. Den laatst bedoelden weg zullen, naar wij hopen, de beide mogendheden thans inslaan.'' 5 April. Uit Kijn-Pruisen schrijft men: „In onze pro vincie heerscht, even als in den geheelen pruisischen staat, de grootste eensgezindheid van gevoelen omtrent de groote kwestie van den dag. Bijna zonder uitzondering zijn alle partijen het er over eens, dat elke oorlog tusschen Pruisen en Oostenrijk eene zware zonde tegenover het duitsche vaderland zou zijn en het aan het verderf ten prooi zou geven. Of men al jaren lang zonder budget regeert, daarom mag er nog geen groote oorlog gevoerd worden tegen den wil des volks". Frankfort, 4 April. Algemeen is men bij het corps di plomatique alhier van gevoelen, dat de positie, welke Oos tenrijk door zijne verklaring van 31 maart heeft ingenomen, van groote bekwaamheid en een heller doorzigt getuigt. Men verzekert, dat de bedoelde verklaring uitdrukkelijk is gerigt „aan den koning van Pruisen". De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de bijzonderheid, dat mededeelingen, aan den koning van Pruisen gezonden, met te zijner kennis zijngekomen. GOUDA, 7 April. Een der aangetaste runderen bij den landbouwer op de kar- nemelksloot, waarvan wij vroeger melding maakten, is bezweken aan de typhus en daarop terstond onteigend en begraven. Woensdag neeft de eerste kamer hare werkzaamheden bervat. i)e vroeger vermeide stukken zijn ingekomen en voort3 de afdeelingen hernieuwd. De commissaris des konings in de provincie Zuidbolland ht-f' "an heden af den zaturdag bepaald tot het verleenen van audiëntie, die des voormiddags ten II ure zal aanvangen. Men leest in de Laodbouw-Courant Wij zijn uit eene goede bron welwillend geïnformeerd, dat de uuuis'er van justitie den 24n maart 11. aan den raad van state het ontwerp van wet tot afkoopbaarstelliog der tienden beeft ingezonden. Het is te hopen, dat gemelde raad bet spoedig zal afdoen. Wij hebben alle hoop in de gelegenheid gesteld te worden, onze lezers weldra met den inhoud van 't ontwerp bekend te kunnen maken. Wij wenschen den minis ter Picke gaarne toe, dat het hem gelukken noge, zijne denk beelden bij de beide kamers iugang te doen vinden en den landbouw van de tienden te bevrijden." Men deelde donderdag aan het Handelsblad mede „Gisteren is bij een der hoven, dat in naauwe betrekking van bloedverwantschap met het pruisische hof staat, een tele gram uit Berlijn ontvangen omtrent de politieke aangelegen heden van den dag. Hoewel ik u nu natuurlijk niet den ge- i heelen inhoud van dat telegram kan mededeelen, kan ik u toch ten stelligste melden, dat het de meest vredelievende verzekeringen omtrent de gezindheid van het berlijnsche hof :n de tegenwoordige kwestie, bevat». Men leest in de Nieuwe Utrechtsche Courant: De boeren spreken van straf, aan hen, nog liever aan ande ren van den hemel cezondcn, in dea vorm van veepest. Zo roepen allen dat is om onze zonden, natuurlijk om die van Jeu buurman. Maar bepaalde zouden wijzen ze niet aan. De engelsche orthodoxen zoeken ten minste iets, waarin ze misdaan hebben, en zeggen dat het 19 omdat ze Garibaldi zoo gefêteerd hebben, en omdat de siagers de staarten van de koeijen en kalveren zoo meedogenloos omdraaijen als deze niet loopen willen. (Zie het laatste nomraer van het London Illustrated yews) Dat is toch iets bepaald®, Maar gij Nederlanders, waarvoor wordt gij wel speciaal gestraft? Zou 't ook wezen omdat gij uwe beesten, als ze naar Engeland verzonden wor den, honger en dorst laat lijden? Wie weet of dominé Laan, van Muiden die in deze zaak zoo veel weet, dat niet met ons eens is! In allen gevalle geeft ze behoorlijk eten en drinken, uit pligtbesef, al is het niet uit eigenbelang, en zorgt daarbij dat de beesten-wagens op den rijnspoorweg niet zoo schandelijk vuil zijn, als er weer vee mee moet vervoerd wor- dea. Dal kan altijd wat helpen tegen de runderpest. Maar als gij uwe beesten zoo vroeg in de weide doet, in plaats van ze, van de besmetting afgezonderd, nog wat op stal te houden, verwondert u dan ook niet al te erg, dat de slaande hand des heeren weer wat straffer op u en uwe beesten neer daalt, omdat ge niet gelieft te redenereu en te oordeelen. Woensdag en donderdag verleent de koning audiëntie te Amsterdam. Het verkochte hois van priDs Napoleon wordt ingerigt tot museum. fa Oostenrijk bepaalt zich de vervolging der Israëlieten niet meer tot liobemen, maar strekt zich uit tot Moravie en Stiermarken. Te Na- ptls verwacht men eene uitbarsting van deu Vesuvius, omdat het water verdwijnt uit de putten in de nabijheid Mazzini zelf verdedigt zijne uitsluiting in een brief aan de kiezers te Messina. Spanje is dringend verlegen om geld; het voert dan zeker oorlog om te bezuinigen. Het belgische gezantschap in Mexico kan heerlijk getuigen van de bevrediging des lands. Te Amsterdam is een begin gemat* t met de opmetingen voor Ie spoorweglij n AmsterdamAlphenRotterdam. Voor eene han delsbeurs te Almelo is reeds 25 duizend gulden ingeschreven. In 10 jaar zijn te Leyden 600 jongens opgeleid voor de zeevaart. Te Ley- den wil men een tweede broodfabriek oprigten. De rotterdarasche opera is gevaarlijk ziek De opstandelingen in China zijn geslagen met verlies van 50 duizend gesneuvelden en gevangenen. Beijeren brengt troepen bijeen. Een italiaansch eskader wordt gereed gemaakt. Op Jamaica zijn gedurende den opstand 276 personen ter dood gebragt. De veeziekte begint af te nemen in Engeland. De bank te Lima heeft hare betalingen gestaakt. In Frankrijk worden voor Pruisen en Oostenrijk veel paarden en muilezels aangekocht. De christenen in Turkije zullen voortaan onderworpen zijn aan de gewone (turksche) regts- pleging. Het berigt van het uitbreken der veepest te Steenwijkerwolde is gelukkig onwaar bevonden en Overijssel nog onbesmet. Te Liverpool zijn in het eerste kwartaal van dit jaar scheep gegaan 24777 landver huizers. In Amerika zijn thans 643 nationale banken met eene cir culatie van 261 millioen en een totaal kapitaal van 412 millioen dollars. De koning van Hanover deelt met volle handen zijne nieuwe ridder orde uit. Rusland heeft plan in Siberie eene hoogeschool te stichten. De fransche spoorwegen verbruiken dagelijks 3 millioen kilo's steen kolen; naar dien maatstaf in geheel Europa voor 60000 kilometers spoorweg 15 millioen daags meer dan 54Ö0 millioen in het jaar lu Lancashire is gebrek aan een genoegzaam aantal werklieden in ds katoen- fabrieken. In Mascate en de kuststreken van de perziscbe eolf heerscht oproer en regeringloosheid. In Oostenrijk worden de ondet wïjzers-trak- tementen van 600 fl. gebragt op 700. Pruisen beeft in 1865 bijna 9 millioen th. van zijne schuld gedelgd. De Belgen bezigen op nieuw krachtige middelen om du altijd dreigende veeppst af te weeren. Het loon der timmerlieden te Amsterdam wordt algemeen verhoogd. Gouda, 5 April. Tarwe. Poolsche p. last 290. Zeeuws. per mud 9 a 10.00. Rogge. Inl. 6 a 6.50, buitenl. 6.50 ii 7.00. Gerst 4.50 a 6.00. Haver /3 a 4.00 Erwten 8.50 a 10. Bruine boonen f 12 a 14. Paardeb. 7.50 a 7.75. Duiveboonen 8.50 a 9. Hennipz. 8. Boekw. Fr. per 2100 ned. <8 1Ö5. Noordb. 186 a 190. De handel in schapen was niet levendig, er waren veel ma gere .arkens aangevoerd, doch de verkoop ging moeijelijk. Aangevoerd 10 partijen kaas 27 a 28. Boter 1.20 a 1.28 per ned. pond. Delft, 5 April. De graanmarkt met goeden aanvoer en eenigzins vluggeren handel. Goede gerst gevraagd en hooger gehouden. Haver 20 a 30 c. hooger. Tarwe 9 a 9.60. Rogge 6 a 6.40. Zomergerst 5.20 a f 5.60. Korte ha ver 4 a 5.50. Lange do. 3.20 a 3.90. Duiveb. 9. Paardeboonen 8. Groene erwten 9 a 11. Aan stads waag gewogen van 29 maart tot 5 april 223/8 en 12L/16 boter, te zamen 5800 ned. <S. Boter 54 a f 63 het vierde; 1.35 a 1.575 per n. <8. Londen, 2 April. Granen. Eng. tarwe met redelijken aanvoer, in goede soorten prijshoudend, vr. met beperkte vraag odveranderd. Gerst goed gevraagd tot vorige prijzen en ook goede handel in haver. Aanvoer van 26 31 maart 4368 qr. inl. en 21344 qr. vr. tarwe, 3528 qr. inl. en 9038 qr. vr. gerst en 1373 qr. inl. en 16234 qr. vr. haver. Veemarkt. Er waren heden slechts 930 runderen ter markt, 18350 schapen en 415 varkens. Beste runderen bragtea 2 d. per steen meer op, hoogste notering 5/2, beste schapen 5/4, geene kalveren ter markt, beste varkens golden 4/1U. 3 April. Boter. Friesche 118/ a 120/Kanspen en Zwolle 112/ a 116/—, Bosch 90/ a 102/Groningen 90/ a 94/Holstein en Kiel 116/a 134/Yersey 100/ a 116/ Morlaix 86/ a 88/Kaas onveranderd. 4 April. Granen. Eng. en vr. tarwe werden niet grif verkocht tot vorige prijzen gerst vast, haver flaauw. Aanvoer van 31 maart 3 April 1310 qr. inl. en 8630 qr. vr. tarwe, 180 qr. inl. en 4740 qr. vr. gerst en 1000 qr. inl. eu 10550 qr. vr. haver. Op de Tcemarkt van heden waren aangevoerd: 410 runderen, 6800 schapen en 265 varkens. Yoor beste runderen werd 5/4, voor do. schapen 5/8 en voor do. varkens4/10 per st. betaald. GOUDA. Geboren-. 31 Maart. Regiuus Nicolaas, ouders A. T. van 'er Pool en K. den Ouden. 3 April. Johanna, oudeis N. Spruijt en E. Ver snel. Maria, ouders F. Nederhof en A. Steenwinkel. 4. Justiua Carolina, ouders G. P. M. Sonnen en W. van Keulen. Willemina, ouders A. de Jong en J. M. Zoet. Johanna Petronelk, ouders J. van der Kint en J. P^ Lorié. Cornells Gerardus Heudrirus, ouders C. vlo Oije eu A. L. van Eeuwen. 5. Willem, ouders H. Prins en G. Kerkhoven. Overi eden 1 April. M. Schiedou, 6 ra. 2. H. Kortenoever, 72 j. 11 m. N. Verhoek, 4 w. 3. A. Soet, 41 j. G. Ypelaar, 3 j M. Korver, 68 j. 4. J Abbema, 2 j. 8 m. 5. A. J. bchoou- derwoerd, 4 m. J. Bouwer, 6? j. J. Nederberg, 81 j. Gehuwd: 4 April. M. J. Gaud kade en A. H. E. van Straaten. A. de Jong eu E. van Geelen. J. A. van Leeuwen en J. M. van Luiju. A. KLUIT Hz.. Notaris te Moordrecht^ en C. M. LOLSIJ. Dordhecm, 6 April 1866. W)0 Getrouwd M. J. GOUDKADE A. H. E. BRAND van STRAATEN Gouda, 4 April 1866. Benige kennisgeving. Bevallen van eene dochter C. W. van der LAARSchenk. Gouda, 5 April 1866. Bij EDUARD MEIJER op de markt is voorhanden eene ruime sortering van de nieuwste KLEEDJES3TOFFEN, van TAPIS, CASHMIRE en TAR TAN, DOEKEN en SHAWLS, BUR NOUS, MANTELSTOFEEN, LAKENS, BUCKSKINS, VESTEN en vele andere artikelen. Eerstdaags verwacht hij de ontvangst Goeda, 8 April 1866. Bij de aanstaande herstemming voor een LID van de PROVINCIALE STATEN van Zuid-Hollandin de plaats van het overleden lid, de Heer Ic. MOLENAAR Cz., wordt door de ondergeteekenden ten dringendste aanbevolen de Heer Notaris te Zuid-Waddinxveee, die door zijne ondervinding en kennis met de belangen van het district, vooral met het oog op Polder- eu Ambachts zo ken, een waardig plaatsvervanger van. zijnen Vader zal zijn. H. AUGUSTIJN, te Zoetermeer. J. GROENEWEGEN Tz., R. van ALPHEN, te Zegmaart. Dr. J. VERBOOM SOUMAIN, A. F. van LEEUWEN, te Stompieijk, A. F. BRON, te Veur. O. van DR1EL. te Bleisvijk. C. v. D. MEER, te Bergse kenhoek. A v. D. BURG Gz., te Berkel. J. de GROOT, C. J. VERMEULEN, J. MENSCHAAR, J. G. KOLLER, ti A. VAN CAPPELLEN.te CappeVeojd Tssel. te HiUegersberg. te Schiebroek. te Zeeenhuizen.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2