Ir Donderdag, 19 April, Buitcnlanti. 1866. 1 ui i ‘1 I G. F. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. □aar zeer talrijk bezc-hte vuur hebben verband met De V AN. mede te taten der kondigen en in de irnoemd, )OOKN. is, TU1JN. »6. trnoemd, 'emeester, KOON. )A, met i-accijns, tien kan OUDERS i> den 2“ noemen bij den dat veer de in de ing, door ingevolge no. 52. OUDERS olgens de 1 E. Over- lijke Vee- gestorven, toebe- la46’/10 I 2de soort 61 cents, per kan sterkte één tot zes voor Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isf'2tfranco p. post/2,25. De inzending der Adverteutién kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. z... GOUDSCHE COURANT. De prijs der Advertenties van regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. Ook liep hier heden het gerucht, dat de minister graaf Ester verklaring alf nood- orkoming ekte, met icht run- storven ngen van da, waar- drie zes en één vieijarige rt bonte ?st door ireetyphus de ont- en dr in die ter ling dier graven; t 72 der (staats- dadelijk Ier huid, me boe- ihoorlijke nteigenen ijvoeging :id onge diepte te te doen t. De Nord Deutsche Zeitung wederspreekt het eigenhandig schrijven van den keizer Pruisen, even als ook de Bismarck. Parijs, 15 April. Het dagblad van Coburg zegt, dat de door Oostenrijk op 7 dezer aan Pruisen gezonden nota na drukkelijk herhaalt de ontkenning, welke het reeds had aan gevoerd tegen de aantijging van Pruisen nopens wapeningen van Oostenrijk, en aandringt op demobilisatie, ter bekrachtiging van Pruisens vredelievende betuigingen. 16 April. Uit Jassy wordt berigt, dat gisteren avond door Mouro en Rosnovano, aan het hoofd staande van ruim 200 volgelingen eene poging is beproefd om in.loed uit te oefenen op de verkiezing van een vorst van Rumenie, door zich te verzetten tegen de keuze van den prins van Hohenzollern. De politie heeft de rustverstoorders uiteengejaagd en Mouro uit de stad gedreven. Ten gevolge hiervan hebben 200 russi- sche onderdanen zich verschanst in de woning van Rosnovano. Zij hebben op de troepen geschoten, die insgelijks gegeven, waardoor de rust is hersteld. De bevolking heeft aan deze ongeregeldheden geen deel genomen. Naar luid van mededeelingen uit Bucharest tot gisteren avond zijn de verkiezingen in bijna alle steden des lands af- geloopenvoor zoover thans bekend is, heeft men zich aller- wege voor den prins van Hohenzollern verklaard. Volgens berigten nit Jassy van heden hadden de insur- genten het voornemen om den metropolitaan aan hun hoofd te plaatsen. Naar men verneemt is de laatstgemelde gewond. Bij de rustverstoringen, welke gisteren avond hebben plaats ge had, zijn 14 personen gedood, 16 gekwetst. De heer Fould heeft zijn ontslag gevraagd als minister van financiën. Ziedaar het eenige politieke nieuws van eeuig belang, dat van hier kan gemeld worden, en dat eenige aflei ding geeft aan de gesprekken over von Bismarck en de duitsche kwestie, die vervelend beginnen te worden. Wat den hr. Fould tot dien stap heeft bewogen is nog niet uitgelzkt. Welligt is de oppositie, die zich in den boezem der commissie voor de begroeting iegen zijne plannen heeft geopenbaard, eene der oor zaken van ’s ministers besluit om zich terug te trekken. Mis schien ook moet dat besluit alleen worden toegeschreven aan de tegenwerking, die de heer Fould van de zijde zijner ambt- genooten ondervindt. Hoe dit zij, men gelooft niet dat de keizer het ontslag zal aannemen. 17 April. De Const, berigt, dat Bussière te Straatsburg herkozen is met 19000 stemmen tegen Laboulaye, die slechts 9900 bekwam. Brussel. 16 April. De Nord bevat de navolgende dépêche uit Petersburg Een onbekende heeft op keizer Alexander, terwijl deze van eene wandeling terugkeerende in zijne calèche stapte, een pistool schot gelost. Het leven des keizers is gespaard gebleven. De schuldige is in hechtenis genomen. Weenen 15 April. Volgens de heden ochtend uitgege ven dagbladen zijn verscheiden middelstaten voornemens de verklaring af te leggen, dat zij niet willen deelnemen aan de beraadslaging over het voort tel van Pruisen betreffende de bondshervorming, wanneer de beide duitsche groote mogend heden niet vooraf de toerustingen slaken. Wuriemberg en Baden hebben zich bereid verklaard, om zich aan te sluiten bij de beijersche regering, wat betreft het verbod van den uit voer van paarden. Een telegram door de Presse medegedeeld bevat het vol gende In de volksvergadering te Jassy gehouden, is besloten om afgevaardigden naar Bucharest te zenden, die in last heb ben zich te verklaren voor de unie onder een vorst van la- tijnsche afkomst, of zoo dit niet mogelijk is voor de afscheiding van Wallachye. 16 April. De Debatte deelt heden het berigt mede,datBeijeren andermaal een voorstel tot behandeling naar Berlijn heeft gezonden. Er loopen hier nog altijd tegenstrijdige geruchten, betref fende den stand van zaken tusschen Pruisen en Oostenrijk. hazy zijn ontslag zou hebben gekomen. 17 April. Een telegram uit Silezië, aan den Wanderer I gerigt, meldt dat Pruisen aldaar met de krijgstoerustingen voortgaat. Berlijn, 15 April. Heden had eene zeer talrijk bezochte volksvergadering plaats, waarin het navolgende besluit werd genomen Een oorlog tusschen de duitsche groote mogendheden is een nationaal ongeluk; slechts een vrijzinnig pruisisch stelsel zou algemeen vertrouwen ondervinden ten opzigte der kwestie van de bondshervormingaan de inwoners van Sleeuw ijk-Hol- sttin moet het regt van autonomie worden toegekend, aange zien dit alleen den morelen en wettigen grondslag uitmaakt van elk staatsbewind. Ook te Bocholt, Grevenbraich en Trier werden druk bezochte volksvergaderingen gehouden, waarop een stemmig werd verklaard, dat de oorlog tusschen beide duitsche rykeu als een ernstig nation..ai onheil moest worden beschouwd. Sedert gisteren is de hoop op eene ministeriele wijziging verlevendigd. Men zegt, at de hertog von Ujest, prins Ho- henlohe-Oehringen, met het zamenstellen van een nieuw mi nisterie zou zijn belast. De hertog is zoo als de K. Z. ter loops aanmerkt een conservatief met eene kleine, zeer kleine dosis liberalisme vermengd. Uit Stockholm meldt mtn, dat de rijksdag zich thans bezig houdt met de kwestie tot verdere uitbreiding der bevoegd heid van de vrouwelijke sekse, voornamelijk in J de vervulling van staatsbetrekkingen. 16 April. F berigt, betreffende een eigenhandig schrijven van van Oostenrijk aan den koning van Pruisen, even geruchten aangaande de aftreding van graaf von Tevens verklaart het blad dat de kandidatuur van den prins van Hohenzollern voor den roumanischen troon in geen geval eene handeling is, die met de pruisische staats-poiitiek ieu ge meens heeft, maar alleen de aangelegenheden van het vorsten huis betreft. 17 April. Naar men van goeder hand verneemt luidt Pruisens antwoord op de oosten rijksche dépêche van 7 dezer afwijzend. Hoezeer voor het oogenblik het onmiddellijk gevaar voor oorlog weer wat op den achtergrond geraakt is, moet men toch niet vergeten, dat het op den achtergrond nog aanwezig is en elk oogenblik op nüuw te voorschijn kan komen, zoolang althans voor de brandende sleeswijksch-hols'einsche kwestie geen oplossing gevonden is. Zelfs indieu die kwestie zonder aanra king der bondshervorming door beide bezitters definitief wier afgedaan, zou nog in de zoogenai mde duitsche kwestie een bron van conflicten overblijven, waaruit later, en niemand weet hoe spoedig, nieuwe gevaren voor den bondsoorlog konden rijzen. Deze gevaren zouden intusschen, als de strijd over Sieeswijk- Holstein maar eerst gelukkig geëindigd ware, niet zoo nabij zijn, dat voor de beide duitsche grootmagten de onvoorwaar delijke verpligting bestond, ook bun definitive bezwering da delijk ter hand te nemen. Het ware denkbaar, dat veeleer door een dadelijke poging daartoe slechts eene vergrooting van het gevaar te duchten ware. Maar het is in allen gevalle juist, dat eerst een gelukkige oplossing der bondshervormings-kwestie den broederkrijg definitief uit Duitschland kan verbannen, dat de noodwendigheid der oplossing steeds grooter wordt en dat het jongste voorstel van Pruisen die heeft doen toenemen. Pruisens antwoord op Oostenrijks nota van 7 dezer is heden te Weeneu overhandigd. De toon van dat antwoord is niet scherp, maar het geeft te kennen dat Pruisen niet ge zind is zijne militaire maatregelen te staken, daar juist Oosten rijk, dat het eerst krijgstoerustingen heeft gemaakt, een begin moet maken met het herstellen zijns legers op den voet van vrede. Florence, 17 April. In de kamer heeft Raeli het rapport ingediend, betreffende de opheffing der geestelijke coiporatieu. Eerstdaags zal het rapport, betreffende de financiële ontwerpen inkomen. De minister van koophandel heeft het ontwerp, be-

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1