W. D. SCHENK Oinncnlnnï». Gemengde Berigten 2li>uertentten. Jong Mensch. Vlaamsch Linucnhuis. Zomermantels en Mantilles DOEKEN, trflftnc" het gronocrediet ingediend, alsmede een ontwerp tot Toorioopige oit»oering der begrootiug voor 1366, in afwachting van de goedkeuring van die begrooting. De kamer heeft onderscheidene ontwerpen van ondergeschikt belang aangenomen. GOUDA, 18 April. De tweede kamer der staten generaal is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen op 24 april e. k. De begrooting van Neerlaudsch Indie voor het dienst jaar 1867, krachtens de nieuwe comptabiliteitswet, is bij de tweede kamer ingediend. Het ontwerp is gesplitst, zoowel in uitgaven als in middelen, in afzonderlijke ontwerpen, voor Nederland en Indie, en beloopt in ontvang en uitgaaf circa 123 millioen. De verkoop van producten in Nederland wordt geraamd op 550,000 pic. koffij, 760,000 pic. suiker, 80,000 pic. tin en eenige specerijen. Onder de uitgaven komt voor circa 13 millioen als bijdrage tot de middelen voor Nederland, waaronder begrepen is den voormaligen rentepost. De uitga ven in Nederland worden geraamd op circa 33, in Indie ruim S2 millioen. De middelen in Nederland, zoowel als in Indie, ieder op ruim 62 millioen. In verband met de dit jaar te houden troepeu-vereeniging te Milligen beeft de minister van oorlog bevolen, dat ook de troepen, welke zich niet naar genoemd kamp begeven, gedu rende het a. s. zomersaizoen in de garnizoenen, waar zij zijn gestationeerd, bijzondere praktische oefeningen zullen houden. Na ir wij met zekerheid vernemen, zal eerstdaags de groote promotie bij bet leger plaats hebben, en wel bij de wapens der infanterie, cavalerie en artillerie, benevens bij de provinciale en plaatselijke staven. Wij gelooven te kunnen verzekeren, dat de opening der volgende lijnen van den staatsspoorweg kan te gemoet worden gezien voor de lijn van Hengelo naar Enschedé, op 1 mei 1866; de lijn van Leeuwarden naar Groningen, op 1 junij 1866; de lijn van Breda naar den Moerdijk, op 1 julij 1866; de lijn van Venlo naar de pruisische grens, omstreeks den zelfden tijd de lijn van Deventer naar Zwolle, op I augustus 1866; de lijn van Boxtel naar Venlo, op 1 september 1866; Voorts dat gereed zullen komen de 1 iju van Alkmaar naar Uitgeest (staatsspoorw eg) in mei 1867; de ïjn Uitgeest-Kaarlem (geconcedeerde lijn) in mei 1867; (Stoouip.) Uit het Westland wordt het volgende gemeld: Met den veldarbeid wordt druk voortgegaande gewassen staan over het algemeen zeer goc' en de aardappelen komen reeds boven den grond op ngel te voorschijn. Alles laat zich gunstig aanzien, het weder is groeizaam, de vruchtbooinen staan voor- deelig en zijn met veel bloemkuoppen bezet. Ook het gras begint cp de weilanden aanmerkelijk toe te nemen. Wat even wel voor de veldgewassen eenige bezorgdheid zou kunnen baren is veelvuldige regen, daar in den laatsten tijd reeds over vloedig ia gevallen. Men lee-t in de Goessche Courant Nu dc eerste kamer weder uiteengegaan is en ook haar de gelegenheid gegeven werd, om van hare gezindheid voor het nieuwe kabinet te doen blijken, meenen wij tc mogen con stateren, dat het met welwillendheid door de kamer werd ontvangen. De heer van Twist was de eenige, die de kabi netsvergadering uitvoerig besprak, maar die daarbij verzekerde èn, dat naar zijn oordeel de mededeelingen in de Staats-Cou- rant de zaak genoeg hadden toegelicht, èn dat hij ook dit kabinet steunen zou, waar het den weg bewandelde, dien hij meent dat bewandeld moet worden. Wij kunnen wel zeggen, dat hij, die toch wel onder de bijzondere vrienden en voor standers van den heer Thorbecke mag gerekend worden, de eerste was, die rondweg verklaarde wat wij, met anderen buiten de kamer, steeds volhielden, dat men in die gegeveus berusten kan, zonder te blijven volhouden, dat er iets meer achter steekt, en dat de crisis nog niet is geëindigd. Voorts verdient het opmerking, dat niet een der leden, nadat de minister de ge vraagde inlichtingen gegeven hadden, op de zaak is terug ge komen en dat de meesten huune onverdeelde goedkeuring hebben uitgesproken, over de beginselen en inzigten, door den minister van financien blootgelegd. Het geheele debat, gedurende de korte zitting, de wijze der aanneming van al de wets-ontwer- pen, de toon tegen het ministerie gevoerd, alles getuigde, dat de kamer zich op een ander standpunt had geplaatst, dan die enkelen in den lande, die, omdat één persoon hun ontviel, nu geen enkel persoon meer vertrouwen willen schenken. Daardoor zijn zij deerlijk bedrogen, die gedacht liever gewenscht, had den, dat de eerste kamer ook stemmen van verbolgenheid, van teleurstelling, van wantrouwen, en wat niet al meer, zou doen hooren. Voor hen, die dit staatsligchaam beschouwen als het plechtanker, zoowel van den troon als van de natie, moet dit verschijnsel regt bemoedigend zijnanderen die ook daar de slaafsche navolgers van den meester meenden te zien, kunnen zich nu volkomen geruststelleu dat zij zich bedrogen hadden. En juist, dat de kamer het ministerie alzoo ontving, dat geeft hoop, dat zij ook in de toekomst van hare onpartijdigheid zul doen blijken. Vreemd mag het daarbij heeten, dat het orgaan der eeuwige oppositie wel de minister over den hekel haalt maar de kamer met rust laat. Zou het ook ditmaal zich in de grijze vaders bedrogen hebben? Hoe dit zij, de natie ma°- er zich van overtuigd houdeu, dat het gelegenheids- en ver legenheids-ministerie (volgens den heer Groen) zich bij deze gelegenheid uitmunteud uit de verlegenheid heeft gered en dat de kamer het romp-kabinet alles behalve voor het hoofd heeft gestooten. Uit Brussel wordt aan de Midd. Cour. geschreven Nederland ioopt gevaar in een eventueelen oorlog nog spoe diger medegesleept te worden, ai ware het alleen uithoofde der betrekking van Limburg tot den duitscheu bond. Voor de kleine en zwakke staten van het vasteland nadert werkelijk een tijd van beproeving. Ik weet niet of thans een meerdere toenadering tusschen Nederland en Belgie, een of- en defensief verbond tusschen beide rijken, om gemeenschappelijk hunne onzijdigheid en onschendbaarheid te handhaven, niet een zeer gewenschte zaak zou zijn. Professor G. W. Vreede zegt over de handhaving onzer neutraliteit o. a.: Het komt er derhalve voor Nederland in de eerste plaats op aan, door eene rondborstige verklaring van den minister van buitenlandsche zaken, dien argwaan welken de misslagen onzer diplomatie in de laatste jaren gewekt hebben, zoo mo gelijk uit te delgen en over en weder te Brussel en te 's Hage, onze nationaliteit broederlijk met vertrouwen te versterken als één en hetzelfde onafscheidelijk belang. En het zal ver volgens in dezen hachelijken tijd, ook hier te lande zoowel als in Belgie, een dure pligt zijn, eend ragt te prediken en de twis ten hetzij dan over het liberalisme of conservatisme, over de orthodoxe of moderne rigting, over het onderwijs, ja zelfs over de koloniale politiek tot rustiger dagen te verschuiven, als wij inmiddels zorg zullen hebben gedragen onze overzeesche bezittingen tegen een of anderen vijandelijken aanval te be schermen en te behouden. Het zal eindelijk, dunkt mij, voor ons gebiedend noodzakelijk zijn noch voor Pruisen, noch voor Oostenrijk, noch voor Frankrijk voor welken roof- gierigen adelaar dan ook partij te trekken, maar van ieder geweld en onregt afkeerig, onder de edele zinspreuk Je Maiu- tiendrai," en na zooals een vrij volk betaamt, voor de verde diging van den geboortegrond geen offer ie zwaar te hebben geacht, onze eerlijke onthouding van geschillen die ons niet raken, door het ouitenland te doen eerbiedigen. De veeziekte is bij vernieuwing te Nieuwenhoorn uitgebroken. Katoen is te Liverpool sterk gedaald. Tc Ilumpt is de geheele kopppel rundvee van 39 stuks, waaronder de ziekte was uitgebroken, onteigend en afgemaakt. In Canada is de ongerustheid ovj de planueu der fenians wieder opgewekt. Generaal Ortega heeft zich in Mexico opge worpen als president. De kouing van Pruisen zoekt den fendalen de- mokraat von Bismarck te vervangen. President Johnson heeft bij proclamatie verklaard, dat de opstand in de zuidelijke staten geëindied is. Oostenrijk zal voorloopig nog wat papierengeld uitgeven. Den' die rentemmer Hermann is het hoofd door een leeuw afgebeten. In de petroleumstreken van Pensylvauie heeft weder een hevige brand gewoed- de schade wordt begroot op 375 duizend gulden. De goochelaar Bosco is te Dresden overleden. Bij de wedrennen te Cheltenham is vrijdag jl. eene tribune met 300 toeschouwers ingestort, waardoor een aantal per sonen, en daaronder negen, ernstig zijn gekwetst. In de week van ÜZJ apnl "-ïn. EtJgelaild 3361 runderen aangetast; doch ontbraken de CPjs-.VCS tan £2 inspecteer?. Hp* rnmp'moj»}, IpprWn Anf.koc hppft. slechts 30 man per compagnie kunnen bijeen brengen. Tot li april waren te Diekirch met eene bevolking van 3000 zielen, 180 cholera- hjders bezweken. - Keizerin Eugénie gaat met den kroonprins een ge- i enn Van, deD Z?mer op het kasteel Arenenberg doorbrengen. Ruim ibOO paarden m het Mecklemburgsche aangekocht zijn naar Sleeswijk ver- ren-7i V°Q Bls?iaïck1heeft «en diplomaat gezegd: „Als ik minis- nJa -^fD K'i0O?<£"„~aVan 1-7 aPril ziJu aangetast in Zuid- Holland 1129, m .Noord-Holland ,1, m Utrecht 273, te zameu H73 run eren. an 1 *ats. kapitaal van 100 in. voor de groote haag- sche vleesclihoowen eeds 55,700 ingeschreven. Burgerlijke "Stand.7 GOUDA. Geboren-, 14 April. Johannes, onders J. Vermeulen en M. van Rijs- dam. Hendrik, onders M. ijcborel wed. H. Kranendonk. 15. Wil- he.mina Johanna, ouders J. G. Boehenoogen en J. Reijs. 16. Elizabeth Maria Anthonia, ouders T. A. Thier en C. D. Vriens. Overleden; 12 April. G. W. Bertels, 8 j. 6 m. 13. J. Soet, *eQ' D- K1eiJP°el, ,8 j. S. Suiker, 74 j. 15. T. H. Boot, 7 w. Kuiter, 2 if"' W' 3' M' V3D Gent' 1 R 8 - 10 J- Bevallen var, eene Dochter, C. D. THIER—Vbiexs. Gouda, 16 April 1866. *t* Het dochtertje, over tvelks geboorte wij ons 5 April 11. verheugden, werd ons heden door den dood ontrukt. D. van dek LAAR Dz. C. IV. SCHENK. Gouda, 17 April 1866. Mede ui; naam der wederzijdsche famiiiën betuigen de oudergeteekenden huuuen opregten en hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, die zij ter gelegenheid hunner echtvereeniging zoo ruimschoots mogten ouderviuden. M. J. GOUDKADE, A. H. E. BRAND van STRAATEN. Gouda, 16 April 1866. presenteert de nieuwste MODELLEN van Mantels en Mantilles, JAPON NEN-STOFFEN, Doeken, Bro deries, Gordijn-Neteldoeken en Parasols. Voorts BUCKSKINGS, LA KENS, mantelstoffen, vesten, HANDSCHOENEN, Gouda, IS April 1866. Op een HANDELSKANTOOR alhier wordt gevraagdEen Adres onder letter V bij den Uitgever dezer met eigenhandig geschreven en ge frankeerde letteren. "Vrij van de regten van zegel en registratie, ingevolge het koninklijk besluit van den 6dtn September 1865, no. 52. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkemadeoverwegende, dat volgens de verklaring van den deskundige W. F. Muis, plaatselijk veearts door de besmet telijke veeziekte zijn aangetast en daaraan gestorven, van Jacob Berckenkamp te Al kemade, één zwart witkopte koe, oud 6 jaren van Jan Willem Roeloffs te Alke- madeéén rood witkopt kalf, oud 7 weken; overwegende, dat volgens die verklaring, de onteigening van genoemde runderen noodzakelijk is, ten einde ze, ter voorko ming van verdere uitbreiding dier ziekte, 1 1- J 1-,kno.-o UlCt UC I1U1U IA BUUÜVU Gezien de artt. 69 tot en met 72 der wet van den 28n Augustus 1851 (staats blad ii°. 125). Hebben besloten 1°. Boven omschreven runderen dadelijk te onteigenen, en na inkerving der huid, met bijvoeging van eene genoegzame hoe veelheid ongebluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen aan heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Hollandaf te kondigen binnen de Gemeente en te plaatsen in de Goudscbe Courant. Alkemadeden 14n April 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, R. LOS. J. W. S. ROELOFFS. MAGAZIJN GOUWE, C. 241. De oudergeteekenden berigteu aan hunne geachte Begunstigers, de ontvangst der en verdere Artikelen voor dit Saizoen tot het vak behoorende. Zich vleijende met een talrijk bezoek vereerd te worden, blijven zij hoogachteud UEd. Dw. Dienaren, KAULING BEN TL AGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Reeuwijk,overwegende, dat volgens de verklaring van den deskundige E.* O ver bosch, rijks-veearts te Gouda, door de be smettelijke veeziekte zijn aangetast en daar aan gestorven, van de Weduwe Pieter Mouris te Reeuwijk, een zwart witkop rund, oud twee jaren; van Maarten Jan maat te Reeuwijkeen rood tijger rund, oud vier jaren; Overwegende dat volgens die verklaring, de onteigening van genoemde runderen noodzakelijk is, ten einde ze, ter voor koming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de huid te kunaeu begraven Gezien de artt. 69 tot en met 72 der wet van den 28n Augustus 1851 (staats blad n°. 125.) Hebben besloten: 1°. Boven omschreven runderen dadelijk te onteigenen, en na inkerving der Luid, met bijvoeging van een genoegzame hoe veelheid ongebluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen aan heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, af te kondigen binnen de Gemeente en te plaatsen in de Goudsche Courant. Reeuwijk, den 16° April 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De 1°. Secretaris, De Burgemeester, P. de WILDE, Weth. C. BRACK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Lange Ruige Weide, overwegende, dat volgens de verklaring van den deskundige E. Overbosch, rijks-veearts te Goudadoor de besmettelijke veeziekte zijn aangetast en daaraan gestorven, van Adrianus Ver- bnrg te Lange Ruige Weide, één zwart bont rund, oud 4 jaren en drie zwart bonte kalveren, één van 7 en twee van 8 weken; Overwegende, dat volgens die verklaring, de onteigening van genoemde runderen nood zakelijk is, ten einde ze, ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de hüid tnnnpn heerravfin Gezien de artt. 69 tot en met 72 der wet van den 2Sn Augustus 1851 (Staats blad n°. 125). Hebben besloten: 1°. Boven omschreven runderen dadelijk te onteigenen, en na inkerving der huid, met bijvoeging van een genoegzame boe veelheid ongebluschte kalk, ter behoor lijke diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen aan heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid'Holland, af te kondigen binnen de Gemeente en te plaatsen in de Goudsche Courant. Lange Ruige Weide, den 17 April 1866. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De 1°. Secretaris, De Burgemeester, D. van INGEN. G. A. MULLER. IEMAND genegen zijnde aan een ander den Zolder van zijn PAKHUIS of eene ruime Kamer van zijn Huis in huur af te staan, alsmede een HUISJE a 1.of 1.25 per week, adressere zich onder letter X bij den uitgever dezer courant. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Broek, over'vegende, d.it op den 2den April 11. door den na te noemen Veehouder alhier woonachtig, bij den Burgemeester aangifte is gedaan, dat veer tien runderen afgezonderd, staande in de bij zijne woning behoorende stalling, door ziekte zijn aangetast; dat blijkens nadere aangiften een rund op heden daaraan is gestorven; Gelet op de schriftelijke verklaringen van den veearts E. Overbosch te Gouda, waaruit blijkt, dat van K. van Es, één zwart bont kalf, is aangetast geweest door de heerschende besmettelijke veetvphus en daaraan gestorven, en dat de onteigening vau voormeld rund dringend noodzakelijk is, ten einde het ter voorkoming van ver dere uitbreiding dier ziekte, met de huid te kunnen begraven Gezien de artt. 69 tot en met 72 der wet van den 28n Augustus 1851 (staats blad uü. 125.) Hebben besloten: 1°. Boven omschreven runderen dadelijk te onteigenen, en na inkerving der huid, met bijvoeging van eene genoegzame hoe veelheid ongebluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen aan heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, af te kondigen binnen de Gemeente en te plaatsen in de Goudsche Courant. Broek, den 43 April 1866. Burgemeester eo Wethouders voornoemd, De Wethouder 1°. Secr. De Burgemeester, J. JONKHEID. Van DORT KROON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Broek, overwegende, dat op 2den April 11. door den na te noemen Veehou der alhier woonachtig, bij den Burge meester aangifte is gedaan, dat veertien runderen afgezonderd, staande in de bij zijne woning behoorende stalling, door ziekte zijn aangetast dat blijkens nadere aangiften drie run deren op heden daaraan zijn gestorveu; Gelet op de schriftelijke verklaringen van den veearts E. Overbosch te Gouda, waar uit olijkt, dat van K. van Es, drie zwart bonte kalveren, zijn aangetast geweest door de heerschende besmettelijke veetvphus en daaraan gestorven, en dat de outeigening van voormelde runderen dringend nood zakelijk is, ten einde die ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de huid te kunnen begraven; Gelet op artt. 69 tot en met 7 2 der wet van Hen 28sten Augustus 1S51, (Staats blad n°. 125). Hebben besloten: 1°. Boven omschreven runderen dadelijk te onteigenen en na inkerving der huid, met bijvoeging van een genoegzame hoe veelheid ongebluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen aan heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, af te kondigen bin nen de Gemeente en te plaatsen in de Goudsche Courant. Broek, den 15D April 1S66. Burgemeester en Wethouders Voornoemd, De Wethouder1°. Secr. De Burgemeester J. JONKHEID. Van DORT KROON.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2