kl 1 buitenland. Overzlgt. 1866. Uitgave van A. BRINKMAN, i Lange TiendewegD. n°. 60. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. GOUDSCHE COURANT naar AN. igt eenige te stellen. mede te Staten der kondigen sen in de 72 der (staats- OUDERS jende dat ia te noe- r, bij den lat negen staande stalling, 1 1866. ornoemd, emeester, BOON. 1 1866. moerad, meester, 1ROON. dadelijk Ier huid, me hoe- hoorlijke mede te taten der kondigen en in de vier run- torven klaringen te Moor- L Peters, een zwart één zwart door de .ph us en teigening id nood- jrkoming ikte, met Deze Couraut verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. t 72 der 1 (Staats- ten i dadelijk der huid, ame hoe- ehoorlijke OUDERS »eude dat i na te aonachtig, is gedaan tl, staande ehooreude St; twee run- torven; ingen van Moordrecht, argen, één :én acht- aan getast besmette- gestorven, n voor gelijk is, n verdere huid te Londen, 18 April. Naar men zegt heeft de oostenrijksche regering op de vertoogen van het engelsche gouvernement ge antwoord, dat zij genoodzaakt is de regten van de bevolking der Elve-bertogdommeu te handhavendat de bezettingstroepen terug getrokken moeten wordendat de bevolking daarna door middpl van het algemeene stemregt baar gouvernement moet kiezen en dat Oostenrijk in den uitslag dier stemming zal Sommige bladen vergasten ons nog altijd op eene nakluiverij der ministeriele crisis, het is een nutteloos werk, maar weinig beter ia het bespreken onzer verpligting tot neutraliteit in de europescbe geschillen. Als of daaromtrent redelijke twijfel kon bestaan Ons belang wordt door het geheele volk genoeg begrepen wij willen vrede en onzijdigheid, en tegenovergestelde GOUDA, den 21 April. Terwijl het engelsche parlement zich bezig houdt met de be handeling der reform-bill, schijnt men zich daar bijna niet te bekommeren over de verschillen in Duitschlandwant de door Bussell aan Oostenrijk gezonden nota en het daarop gegeven antwoord worden stellig valsch verklaard. Eigentlijk is het ook bij de verschillende gerueiten, die el kander degelijks afwisselen, en die veelal geheel tegenstrijdig zijn, onmogelijk den waren toestand te doorzién. De hee.-sch- zucht van Pruisen beeft gevaar van oorlog doen ontstaan. En nu klaagt Pruisen, dat Oostenrijk het eerst begonnen is zich te wapenen, en ieder van beiden eischt nu dat de andere voorga met ontwapening. Het algemeen gevoelen is tegen Pruisen en het is een verblijdend verschijnsel, dat b'* volk «Uerwege onverholen zijn afschuw uitspreekt tegen den oorlog; zelfs in Pruisen is de algemeen heerschende stemming tegen den schandelijken burgeroorlog. Ook de regeringen der andere duitsehe staten vereenigen hunne pogingen om het kwaad te verhoeden, en werkelijk schijnt men overeengekomen te zijn tot gelijktijdige ontwapening. Toch duurt de ongerustheid voort; want met de ontwapening is niet veel gewonnen, zoolang geeue beslissing genomen is ten aanzien der elve-hertogdommen. De tegenwoordige verwarring is de vrucht van het onregt tegen de hertogdommen gepleegd, en de harde behandeling Denemarken aangedaan, heeft treurige gevolgen voor geheel Duitschland. In Engeland weet men niets van de italiaansche overeenkomst met Pruisen, waaromtrent men elders vele bijzonderheden weet mede te doelen. Het duitsehe parlement, door Pruisen voorgeslagen zou onder andere omstandigheden veel grooter bijval ondervonden hebben, maar nu huiveren velen terug van een voorstel in vrijzinnigen geest van den willekeurigen v. Bismarck, die, naar men meent, geene andere bedoeling heeft, dan om de overbeersching van Noordduitschland onder de pruisische monarchie te voltooijen. In de Donauvorstendommen kiest men een pruisischen lui tenant, een prins van Hohenzollern, tot vorst, met weinig uit ligt dat er iets uit die keuze volgen zal. In Moldavië was verzet, dat men aan russischen invloed toeschrijft,-- het kwam te Jassy tot bloedige botsinghet voorloopig bewind bleef meester en het volk, beweert men zonderling genoeg, trok zich de zaak niet aan. Uit Petersburg verneemt men, dat een moorddadige aanslag op het leven van den keizer plaats greep, die voorkomen werd door een boer, nu in een edelman herschapen. De aanrander behoort tot den minderen adel en was verarmd en verbitterd door de boeren-emancipatie. Een franschman, uit Mexico teruggekeerd, beweerde dezer dagen, dat Mar de eenige imperialist is in het geheele land. Het geschil tusschen de amerikaansehe vertegenwoordiging en den president is tot eene bedeukelijke hoogte gestegen. De door beide kamers aangenomen bill tot toekenning der burger- regten aan de negers, krachteloos gemaakt door het veto van den president, is door den senaat op nieuw in behandeling genomen en nu door ruim twee derde der stemmen goedge keurd. Daar nu ditzelfde, naar men berigt, bij de kamer der volksvertegenwoordigers is geschied, zoo is de bill, volgens de constitutie wet geworden en moet de president bukken voor de doordrijvende partij der abolitionisten. De prijs der Advertentien van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. paradoxen kunnen geen gehoor vinden. Onze veiligheid, gelijk die van zoo vele kleine staten ligt in den naijver der groote mogendheden, in onze eensgezindheid, in onze onthouding van alle politieke bemoeijingen. Het komt ons even dwaas als on geremd voor, mogelijke plannen en verdeelingen te bespreken, want het moet vaststaan, dat wij geen deel nemen in eenigen oorlog en geen deel verlangen in eenigen buit, door de groote roofvogels bijeen gebragt. berusten. Volgens bfrigten uit New-York van 7 dezer, heeft de president bevel gegeven om kapitein Sera mes in vrijheid te stellen. De generaal Burnside is benoemd tot gouverneur van Rhode Island. Volgens geruchten, die weinig geloof vonden, zal een eskader van fenians Bermuda en Let in de baai Fundy gelegen eiland Campo-Bello aanvallen. Berigten uit New-York van 12 dezer melden: De senaat heeft het ontwerp der leening goedgekeurd. Het huis van volksvertegenwoordigers beeft de Civil Rigths bill aaagcuomeu. Naar men verneemt zou eerstdaags de proclamatie betreffende de amnestie uitgevaardigd worden. Parijs, 18 April. De onderhandelingen tusschen het hof van Florence en Rome, ter zake van de overneming van een deel der pauselijke schuld, zijn nog niet ten einde geloopen, maar men acht de schikking daarvan aanstaande. Om echter in de loopende dienst te voorzien, wil de h. stoel eene leening aangaan van 60 millioen frs., tegen den koers van 66 pCt. en rentende 7,/j pCt. De italiaansche minister van oorlog heeft een officieel rapport, omtrent de sterkte en de organisatie van het leger, openbaar gemaakt en dit heeft een gunstigen indruk te weeg gebragt. Men heeft daaraan te moer eene beteekenis gehecht, omdat een soortgelijk rapport vóór den oorlog in 1859 open haar werd gemaakt. Uit de opgaven nu blijkt, dat het leger zamcugesteld is uit ruim 201,000 man, en dat buitendien ruim 150,000 man met verlof wezig zijn, zoodat de regering elk oogenblik over circa 355,000 man kan beschikken. In de te genwoordige militaire gesteldheid der europesche mogendheden kan geen daarvan, zegt de minister, in een kort tijdsbestek zoo vele troepen op het oorlogstooneei in lialie brengen. Heden is aan het wetgevend ligchaam mededeeling gedaan van een decreet, waarbij de zitting wordt geprorogeerd tot den Sisten junij. Bij de voortzetting der behandeling van het ont werp van wet, betrekkelijk de handels-marine, zijn de art. 2, 3 en 4 aangenomen. Laatstgenoemd artikel gaf vooral aanlei ding tot een breedvoerig en geanimeerd debat tusschen de vcor- en tegenstanders van het vrijhandelstelselaan dat debat namen o. a. deel de heeren Thiers, Buffet, Picard, Jules Favre en Bouher. De voorstanders van bescherming hebben bij de be slissing der kamer eene geduchte nederlaag geleden. Weenen, 18 April. Men meldt uit Jassy van gisteren De stad heeft weder haar gewoon aanzien verkregen. De me- tropolitaan had zich, in zijn geestelijk gewaad gekleed, aan het hoofd van het oproer geplaatst. Hij heeft slechts een eenvou- digen schram bekomen. Gedurende al dru tijd dat het uproer duurde, werd op de cathedraal de alarmklok geluid. Geen enkel bewoner der stad heeft aan de beweging deel genomen. De gearresteerde individuen zijn allen Bulgaren, Grieken, Armeniërs eu dienstboden. Mourouzi had verzekerd, dat 60,000 Russen de g.enzen moesten overtrekken.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1