■J I ji .11 'll I I ha J 1 I I hI j ij j Buitenland. ISO». Donderdag, 26 April. X" 1 •1 Uitgave van A. BRINKMAN. 111 y BEKENDMAKING. Ij Parijs, 23 Maart. Brieven uit Duitschland deelen mede, dat de publieke geest te Weenen zeer opgewonden is tegen den pruisisehen eersten minister. De schouwburgen dragen er veel toe bij, om die stemming aan te wakkerenmen vertoont er eene menigte stukjes, die min of meer geestige en min of meer bijtende uitvallen op Pruisen bevatten. De coupletzangers, ja, zelfs de straatzangers kiezen doorgaans den heer von Bismarck tot voorwerp hunner satire. Het zijn ten naasten bij dezelfde aardigheden, die men in der tijd tegen Italië rigtte, toen Oostenrijk met dat land overhoop lag. Het feit bewijst, dat zoo het tot een oorlog tusschen de beide duitsche mogendhe den mogt komen, het oostenrijksche volk met geestdrift zich aan de zijde van zijn gouvernement zou seharen. Pesth, 22 April. De regering is voornemens over te gaan tot de benoeming van vier secretarissen van staat voor Hon garije, en wel voor de afdeelingen financiën, binneniandsche zaken, openbare middelen van communicatie en volkshuishoud kunde. 0 X X I0UDSCHE COURANT. 'Iffl Lange Tiendeieeg, D. ns. 60. Dere Courant verschijnt des Donderdags en Zondags In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25 De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. dat de voetgangers zal zijn afgesloten, terwijl BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen naar aanleiding van eene ontvangen missive van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-IIolland. ter kennis van de belanghebbenden dat, uit hoofde van te doene herstellingen, van Maandag den 23“ tot en met Zaturdag den 28“ April eerstkomende de vaart door de brug-opening bij het I RABAT alhier, bij tnsschenpoozen zal zijn gestremd en (passage van rijtuigen en v;-‘g 'j V I de gemeenschap met de stad langs den TURFS ING EL kunnen plaats hebben. GOUDA, den 21" April 1866. Bcbgemeestbb en Wethovdebs voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gelet op de bepaling van art. 30 der verordening van Politie brengen ter algetneene kennis, dat bij deze door hen ver gunning wordt verleend om de straten te schrobben, (behalve waar die in de laatste twee maanden zijn vernieuwd of h"rsteld), op woensdag en zaturdag den 25steu en 28sten april 1866, tot des voormiddags elf ure. Verder herinneren zij aan de eigenaars of bruikers van ge bouwen en erven hunne verpligting om de straten, riolen en goten voor? achter en ter zijde van die gebouwen en erven eenmaal ’s weeks te doen reinigen en verder SCh.OOnh.OU- den; op de nakoming waarvan door de Politie streng zal worden toegezien. GOUDA, den 24“ April 1866. Bubgemeesteb en Wethocdebs voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTrUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. Londen, 24 April. Naar luid van berigten uit New-York, dd. 14 dezer, heeft de president Johnson zijne goedkeuring gehecht aan het plan eener leening ten behoeve van de schat kist. Er zal onverwijld eene vloot naar de noordelijke wateren worden gezonden tot bescherming der visscherij op de kust van Canada. Er bestaat geen vrees voor een conflict. Het ge rucht betreffende eene verwachte amnestie wordt tegengesproken. Brussel, 22 April. De Indépendance deelt het antwoord mede, dat Pruisen gisteren avond aan Oostenrijk heeft verzon den. Daarin verklaart het, dat zijne krijgstoerustingen, die door de concentratie van Oostenrijks troepen geprovoceerd zijn, zullen ophouden nadat Oostenrijks troepen zich verwijderd zullen hebben. Pruisen zal in dezelfde mate als Oostenrijk zich ont wapenen, trek voor trek. 23 April. De Indépendance bevat een telegram uit Ber- lya, waarin gezegd wordt, dat generaal Gavone morgen naar 1 De prijs der Advertentien van een tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Hamburg zal vertrekken. Hij zal vervolgens via Berlijn en Brussel naar Florence terugkeeren. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de koning van Pruisen zaturdag het oostenrijksche voorstel heeft aangenomen, om de genomen militaire maatregelen in te trekken op 25 april. Weenen 22 April. In weerwil der vredelievende berig ten uil Frankfort, beweren de ochtendbladen dal de staat van zaken ernstig is. Oostenrijk verlangt in zijne laatste antwoord nota aan Pruisen wederzijdsche gelijktijdige ontwapening. Graaf Bloome, onze gezant te München, is hier aangekomen. - Volgens een hier ontvangen telegram is Pruisen voorne mens aan den Bond een voorstel te doen tot wijziging van de duitsche consulaten en om die onder leiding vau Pruisen te stellen. 23 April. De heden ochtend in bet licht verschenen dagbladen verzekeren ten stelligste, dat door de regering mi litaire maatregelen zijn verordend, waaromtrent de wet op de drukpers hun niet veroorlooft nadere mededeelingen te doen. Er zijn hier verontrustende berigten uit Italië ontvangen, betreffende de militaire maatregelen door de regering genomen. Al de heden ochtend in het licht verschenen dagbladen deelen mede, dat de aartshertog Albrecht heden of morgen naar Verona vertrekt. Volgens een gerucht heeft de generaal vou Benedek zich naar Bohemen begeven. Men is beducht, dat van de zijde van Italië een inval in het lombardisch-venetiaansche koningrijk zal worden beproefd. De komst te dezer stede van graaf Blome, dien de regering herwaarts heeft geroepen, wordt door velen in verband gebragt met zeer belangrijke wijzigingen in het per soneel der hoogste diplomatieke betrekkingen. De heden och tend in het licht verschenen Ostdeutsche Post bevat een tele gram, meldende, dat de heer vou Bismarck een ontwijkend antwoord heeft gegeven op de jongste nota door de regering aan het pruisische kabinet gezonden, waarbij wordt aangedron gen op de ontwapening der beide mogendheden. De alarmerende geruchten worden bevestigd. De minis- terieele Oesterreichische Ztg. meldt als een feit, dat de itali- aansche troepen worden geconcentreerd. Dit heeft de regering genoopt om voor de zekerheid van den staat maatregelen te nemen, zoodat men alle eventualiteiten bel hoofd zal kunnen bieden. In Venetie liep een gerucht dat Garibaldianen aldaar waren binnen gedrongen. Deze tijding verdient echter nadere bevestiging. 24 April. Er heerscht hier eene bepaald oorlogzuchtige stemming. De pruisische nota van antwoord luidt werkelijk ontwijkend. De oostenrijksche armee in Italië is op voet van oorlog gebragt. Italiaansche vrijscharen hebben de oostenrijksche grenzen bij Rovigo overschredenzij zijn ternggeslagen. Aan beide kanten zouden 40 dooden en gewonden gevallen zijn. Berlijn, 23 April. Het antwoord van Pruisen op de oos- tenrjksche dépêche van 18 dezer, is eergisteren naar Weenen gezonden. Daarin wordt gezegddat de krijgstoerustingen in Pruisen zijn geprovoceerd door de bewegingen der oostenrijk- sebe troepen naar de pruisische grenzen. Zoodra Pruisen het authentiek berigt zal ontvangen, dat die toerustingen in Oos tenrijk worden ingetrokken, zal ook Pruisen, in dezelfde mate als Oostenrijk zijne toerustingen intrekken. De kiezers uit het derde district hebben eene talrijk be zochte meeting gehouden, waarop gelijke besluiten zijn geno men 0’3 in andere districten. De clausule aangaande het parlement luidde echter: De bijeenroeping van het parlement door directe volksverkiezingen zamengesteld, en geregtigd tot uitoefening van al zyne bevoegdheden is de eerste schrede tot handhaving der onkwetsbare regten der natie. Het is de pligt

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1