STR09PAPIER, To K E S. Ötnnenlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. ADVERTENTIES. MEISJES, MISDRUK, „De Phoenix" Wacht u voor mishandeling van dieren. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. A. N. COLLEWIJN. drie Schilderij en Best, groot, zwaar, blank alsmede extra zwaar glad tegen civiele prijzen. OUD CARTAGENA'S Berg-plan teil-Olie, v.iij het pruisisciie volk, om, iii spijt van liet binnenlandsche conflict, elft beginsel in de eerste plaats te handhaven. Frankfort, 21 April. In de zitting van de bondsverga dering van heden is met 14- stemmen besloten, het pruisische voorstel tot hervorming van den bond, te verwijzen naar eene commissie van 9 leden. Oosteurijk heeft vredelievende verkla ringen gedaan. 23 April. De alhier verschijnende Postzeitung deelt heden ochtend een telegram mede mt Weenen van den volgendeu inhoud „Er zijn gewigtige tijdingen ontvangen uit Italië, ten gevolge waarvan eergisteren eene langdurige zitting is gehou den door den ministerraad. De aartshertog Albreeht, veldmaar schalk, begeeft zich heden naar Verona. De Neue Frankf. Zeitung bevat een telegram uit Weenen meldende: In de nabijheid van Bologna heeft eene concentratie van troepen op groote schaal plaats. Garibaldi heeft Capreia verlaten. De regering heeft het lombardisch-venetiaansche leger mobiel verklaard, aan het hoofd waarvan de aartshertog Al breeht is geplaatst. GOUDA, 25 April. Z. M. heeft toegekend pensioen aan W. A. van Toll, kolonel koram. het vierde regiment infanterie, op verzoek. z. li. heeft o. a. benoemd bij het 4e reg. infanterie tot kolonel comm. van het corps, den iuit.-kolonel N. Mac Lcodnaar ouderdom van rang bij de infanterie tot kapitein de le luitenant J. F. Muller. Door Z. M. is overg plaatst A. IV. van Dionant, lstE luit. bij het 4E reg. inf. naar het 2E reg., in garnizoen te Venlo. ])e tweede kamer der staten-generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De heer Jb. Dam, nieuw benoemd lid voor het kiesdistrict Zutphen, werd als zoodanig toegelaten. De heer v. Kerkwijk heeft den minister van buiten!, zaken geïnterpelleerd over maatiegelen, genomen tot opheffing of wijziging van het verbod van invoer van vee uit Nederland naar Engeland. De minister verklaarde, dat de regering po gingen heeft aangewend om daarin verandering te brengen, maar tot heden zonder vrucht. Van wege het depmemeut van justitie is weder even als vorige jaren herinnerd aan de bepalingen der wet van no vember 1S15 ^Staatsblad n°. 51j, volgens welke met den laat- sien juuij e. k. zal zijn verstreken de termijn, binnen welke de schuldvorderingen, ten laste van het rijk, nu over den jare 1865, op straffe van verjaring moeten zijn ingediend, alsmede om de betrokken ambleuaren uit te noodigen, de inzendiug hunner vorderingen te bespoedigen. Voor de dienst in Ned. Indie zijn benoodigd zes onder wijzers, die in het bezit zijn van eene der acten, bedoeld bij art. 1 van het kon. besluit, dd. 22 febr. 1865. Zij die ge negen zijn zich, op den voet, ouder genot der voordeden, en onder de bestaande verpligtingen, als onderwijzer aan 's lands dienst in Ned. Indie te verbinden, kunnen zich tot en met den 24 mei 1S66, bij een op zegel geschreven rekwest, tot het departement van koloniën wenden. Nadere bijzonderheden meldt de St. Ct. van maandag jl. Wij vernemen, dal op alle spoorwegen in Nederland de zomerdienst eerst den vijftienden mei zal aanvangen, en dat de daaruit voortvloeijende verandering der uren van ver'rek spoe dig openbaar gemaakt zal worder. Naar men verneemt is in de afgeloopen week een der parijsche architecten bezig geweest opnemingen te doen, omtrent de woningen der arbeidende klasse, en heeft hij tot dat einde de voornaamste plaatsen van ons land, waar in den laatsten tijd arbeiders-woningen gebouwd zijn, bezocht. Ia Ierland worden vele ge\angen fenians weder losgelaten. Te Berlijn zijn 10,OOG photographische portretten besteld van prins Karei van Ho- henzollern voor de Kuraeniers. In Italië, vooral in het To^kaansche worden vele petroleum-bronnen ontdekt, die Engelsehen gaan exploiteren. De onderkoning van Egypte wil door aankoop der aaudeelen in het Suez-kanaal zich daarvan meester maken. Prins Napoleon gaat op reis naar het oosten. De schah van Perzie komt te Astrakan de russitche vloot in oogenschouw nemen. Prim wil nog eens een oproer beproeven in het altijd onrustige Spanje. Om het uitbreken der cholera te Rot terdam zal de haagsche kermis in den steek blijwn. Van 8—14 april zijn aangetast in Zuidbollani 1365. in N'oordholland 48, in Utrecht 234, totaal 1647 runderen. De porte protesteert tegen den prins van Ho- henzolleru. Van 714 april zijn aangetast in Engeland en Schotland 25S2 runderen; de rapporten ontbraken van 43 inspectears. Bij het eng. parlement waren binnen 12 dagen ingekomen 610 petitien met 440,941 onderteekeningen, ter ondersteuning van de reformbill. De brood- en meelfabriek te 'sGravenhage heeft in 1865 afgeleverd nagenoeg 6 millioen oude ponden. De oorlog op Nieuw Zeeland is geheel ge ëindigd. De liberalen en clericalen zijn te Gent op eene vlaamsche meeting handgemeen geworden. Het amerikaansche Uger dat in },et begin van januarij nog meer dan 120,000 man bedroeg zal op 1 iuej nog geen 50,000 man tellen. Oostenrijk zal 112 millioen muntbillet- ten uitgeven. Te Pauaina is eeue revolutie uitgebarsten, doch terstond weder ingedrukt. >.len verwacht dat Jetferson Davis deelen zal in de amnestie. Te Lopik en te Soest is de veepest andermaal uitgebroken. Te Deventer beginnen de jonge lieden ijverig soldaatje te spelen. Voor den redder van 's keizers leven is te Petersburg binnen weinige uren reeds voor 300,000 zilv. roebels ingeschreven. De goudmijnen op Nieuw Zeeland hebben in febrnary jl. meer dan 100,000 oneen op geleverd. Op het stoomschip Engeland, dat van Liverpool te Halifax is aangekomen, waren 00 personen overleden en nog 160 lijdende aan de cholera. De kermis te Groningen is geschorst. Gepasseerden maandag werden eenige runderen door de ge meente It. gedreven, waaronder eene, door vermoeijenis uitgeput, onmogelijk verder gaan kondeechter werd zij eerst door stokslagen, later door messteken tot voortgaan gedwongen. Landbouwers en veehouders, ziet toch toe aau wien ge uw vee toevertrouwt; gij zoudt immers niet zoo handelenF. B. Zaturdag, 21 April. Tegenwoordig de hh. mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, voorzitter en al de overige leden behalve de heer Reutinger. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen eene dispo- sitie van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring eener wijziging der begrootiag van het loopende jaar; kennisgeving; id. van dezelve, houdende gotdkeuriug vau het besluit ter verhuring vau het societeits-gebouw en afstand vau grond aau de stearine-kaarsenfabriekbeide voor kennis geving; voorts eene missive van B. en W. ten geleide van het versla* over den toestand der gemeente in 1865; zal gedrukt worden en rondgedeeld. Eene missive van de ontslagen geneeskundige commissie, houdende re- keu ing eu verantwoordiging, die door B. en W. is nagezien en in orde bevonden en nu dadelijk in behandeling gebragt wordtgoedgekeurd met dankzegging aau de reudanten; \oort» ziju ingekomen eenige rekeningen van weldadige instellingen, uie gesteld worden iu handen van de hh. Prince, Braggaar en Luyten; Eindelijk de rekening vau de kosten der dienstdoende schutterij, gesteld m hauden vau de hh. Remy, van Straaten en Peelers. Zijn ingekomen twee adressen van Vernes, pachter van het veer aan de Goudsehe sluis, en van P. de Jong, houdeude verzoek orn ver mindering vau pacht, uithoofde der schade door heu geleden bij het ge- riuger vertier veroorzaakt door de heerschende veetyphus; in handen gesteld van B. en W. ter fine enz. Een adres vau de hulponderwijzers aan de openbare school, verzoekende eene gratificatie voor hunne betrekkelijk meerdere werkzaamheden aan de talrijk bezochte avondschool; zal gesteld worden in handen van de plaatselijke schoolcommissie. Eeu adres van A. Korevaav, verzoekende veertig vierkante ellen *rond achter zijne woning tegen billijken prijs te mogen overnemen; gesteld in handen der commissie van fabricage. Een adres van P. Rost, houdende verzoek tot wijziging van het politie- reglement, betreffende het houden van bijen; in hnnden gesteld van de commissie tot di verordeningen. Nu is aan de orde: Een adres van Mej. A. W. "Wijthoff, hordende verzoek om ontslag als hulpouderwijzeres aan de openbare school voor jonge jufvrouwen; dit ontslag wordt eervol verleend. Een voorstel tot regeling van het toezigt op de invordering der plaat selijke belastingen B. en W. stellen voor aan den '•ommies J. M. van Aalst te ver- leenen eervol ontslag en hem te benoemen tot commissaris der Stoombooten tegen 365 m het jaar, en zal het e. q. ontbrekende aangevuld worden uit stads kas, aan E. Lagerwey tt vevleenen eervol ontslag als in rijks dienst overgaande: aan Kruisheer, van Gent, v. d. Zwalm en Hooimeijer, elk een wachtgeld van 20 per maand gedurende dit jaar, en de vijf overigen in dienst te houden De heer Remy vraagt inlichting, betreffende de opbrengst van het stoom- bootenveer; De B. verklaart dat die ongeveer 300 bedraagt, doch voor verhooging vatbaar is; De heer Buchner acht het billijk, dat Kruisheer die hooger bezoldiging geniet ook hooger wachtgeld ontvange; De heer Droogleever vraagt of vijf commiezen niet te veel zijn en of die vijf bij keuze of bij nitloting aanblijven; De B. verklaart dat gekozen zijn om te'blijven wegens geschiktheid en ijver; de commiezen Sluiter, Zuidveld en Weiter en dat bij het lot aan blijven: van der Want en Knaap. De hh. Kist en Peetere achten een wachtgeld van twee derde billijk; overeenkomstig deze voorstellen wordt eenparig besloten, alleen aan Kruis heer zal 23 's maands toegekend worden. Een voorstel tot af en overschrijving van 154 voor een in 1865 onteigend ziek rund en door het rijk vergoed ingevolge aanschrijving van gedeputeerde staten, wordt goedgekeurd. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor om aan de begrooting voor dit jaar toe te voegen eene som van 1000 in ontvang en uitgaaf voor hetzelfde doel, eenparig goedgekeurd. Daarna geven B. en \V. kennis dat zij hebben nagezien en in orde /oncic nis Van den gemetDte-o"tvanger en daarin voorhanden was J 2J,o2o 22°. er volgens deelt de B. mede de demarches bij het gouvernement, be treffende het veranderen van den tijd der kermis te Delft. Tevens wordt medegedeeld dat de verbouwing der hrng op de Gouwe is aangenomen door A. Oudijk, alhier voor ƒ1139.— en dat de keisteenen en waalmoppen niet zijn gegund en daarvan herbesteding zal plaats hebben. B. en W. stellen voor de drukwerken en leverantien van schrijfbehoeften enz. te doen plaats hebben voor 5 jaren en 8 maanden, en wordt dat goedgekeurd. Wordt overgegaan tot de benoeming van een lid der commissie van administratie van de bank van leening; bij de derde stemming is met zeven, tegen zes stemmen op den beer Braggaar uitgebragt, benoemd de heer A. K- Kemper. Er was een blanco billet ingeleverd. Tot librymeester is in plaats van den heer A. K. Kemper met negen stemmen benoemd de heer mr. J. Fortnijn Droogleever. Op eene aanmerking van den heer Peetere, betreffende de onkosten door de veehouders aan de veeartsen uit te betalen, wordt door den B. ver klaard dat die rijksambtenaren betreft, waarover de gemeente geene be schikking beeft. Hierna gaat dc vergadering over in eene zitting met gesloten deuren. GOUDA. Gebouex: 18 April. Martina, ouders A. W. C. Chatenier en 3. G. Spriiijt. 20. Frederica Willemina Maria, ouders J. Grootenhoer en F. M. N ieuw veld. Johanna, ouders J. Anders en N. de Mol. Aalt c, ouders P. Wnrt2 en C'. Wolslau. Jacoba Iambcrta, ouders W. de room en L. van Rijswijk. 21. Johanna, ouders A. Bruiistens en J. Vooi barendse. Gijsbert Johannes, oudere G. J. Bik en A. Broek huizen. 22. Johannes, oudere T. de Hoop en M. Koemaas. Petrus Joseph, ouders P. Zoet en J. van Leeuwen. 23. Teuntje ouders P. Tempelman en A. van Dam. Gerrigje en Margaretha, ouders T. de Gruijl en IJ. Luijneuburg. Barendina Maria, ouders J. Jaarsveld en J. van Klaveren. Willem, ouders F. Hofman en 8. J. van Houten. Theodora, ouders A. Bron en A. Verbij. 24. Leonardu9, onders C. Maus en J. Hartjesvcld. Overleden: 20 April. J. van de Kasteelen, 57 j. 21. J. J. Bot- terop, 3 m. 15 d. J. de Krnijf, 12 j. 8 m. 23. H. Vlak, 1 j. 5 m. B. A. Menet, 15 m. SOo'Srf-'~yï Getrouwd G. VERM1J van Sluipwijk Wedr# van W. Koever, M. E. NIEKERK, Wed. van F. Kok Kz. §jj§ Gouda, 25 April 1866. ÉJ® - :v tóf' ÜAH* ti-i-Sy CASy '-.-O i aStSoS t»o6(s755v2'0 s> vio oWbr '^5t5o Getrouwd D. HOOGENBOOM, Gouda 25 April 1866. De STEARINE KAARSEN FABRIEK^ Schiedam vraagt die met de werkzaamheden bekend zijn. Adres in persoon aan de fabriek. De DIRECTIE der GASFABRIEK alhier geeft kennis, dat van af heden de prijs der COKES gesteld is op 421/, cent per mud. Vrij van Zegel en Registratie-regten, ingevolge het K. besluit van 6 sept. 1865, no. 52. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goudaoverwegende dat, volgens de verklaring van den Rijks Veearts E. O ver bosch alhier, door de besmettelijke Vee ziekte is aangetast en daaraan gestorven, een zwart bont kalf, oud vijf weken, en een zwart bont nuchter kalf, toebehooren- de aan Jan de Vries; Overwegende dat volgens die verklaring de onteigening van genoemd runderen nood zakelijk is, ten einde die, ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de huid te kunnen begraven; Besluiten Boven omschreven runderen te onteigenen en na inkerving der huid, met bijvoeging van eene genoegzame hoeveelheid onge- bluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en dit besluit te doen plaatsen in de Goudsehe Courant. Gouda, den 20 April 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, DROOGLEEVER FORTUIJN. Binnen kort zal eene Vörlotiüg plaats hebben van dezelve zijn ter bezigtigiug gesteld bij den Boekhandelaar A. BRINKMAN te Gouda, alwaar de Loten a 50 Centen mede verkrijgbaar zijnheeft ook voor handen IEMAND, gedurende vele jaren werkzaam geweest als Bediende in een Hotel, bekwaam in voorsnijden en tafel- dienen, beveelt zich beleefdelijk aan tot het alhier verrigten van dergelijke werk zaamheden; ook is hij genegen bij ver schillende Personen als HllisknGCllt Oppasser of Tafeldiener te funge ren. Adres franco bij den uitgever dezer Courant. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Reenirijkoverwegende, dat volgens de verklaring van den deskundige E. Over- boseh, rijks-veearts, te Goudadoor de be smettelijke veeziekte zijn aangetast en daar aan gestorven, van Leendert van Leeuwen te Reeuicijkéén zwart bout rund, oud drie jaren; van de Wed. Bastiaau Stigfer te Reeu(rijkéén zwart bont rund, oud zes weken; van Maarten Janmaat te Retuicijk één zwart blaar rund, oud negen jaren, é<m zwart bont rund, oud twee jaren, één blaauw griemel rund, oud een jaar; overwegende, dat volgens die verklaring, 1 de onteigening van genoemde runderen nood- I zakelijk is, ten einde ze ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de huid ie kunnen begraven; Gezien de artt. 69 tot en met 72 der wet van den 28 Augustus 1851 (staats blad n°. 125). Hebben besloten: 1°. Boven omschreven runderen dadelijk te onteigenen, en na inkerving der huid, met bijvoeging van een genoegzame hoe veelheid ongebluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen aan heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, af te kondigen Linnen de Gemeente en te plaatsen in de Goudsehe Courant. Reeuwijk, den 23° April 866. Burgemeester en Wethouder* voornoemd, De 1°. Secretaris> De Burgermeester, P. de WILDE, weth. C. BRACK. Commissarissen van den Straatweg en de Vaart van Gouda naar Bodegravengeven door deze kennis aan aandeelhouders dat het dividend over 1865 bedraagt 1.20 per aandeel, welke gelden door de Heeren Kassiers LEZWIJN en E1GEMAN te Legden zullen worden uitbetaald. De Secretaris, De Voorzitter, G. C'. STRACKKE. J. van DAM. MAATSCHAPPIJ van VERZEKERING gevestigd te Amsterdamgoedgekeurd bij koninklijke besluiten van 19 Augustus 1845, n°. 72, enz. Maatschappelijk Kapitaal ƒ1,500,000, (geheel geplaatst,) Verzekert op billijke vaste premien tegen brandschaden. Agent voor Gouda pü omstreken, T. K R O M H O T, kassier der Beleenbank van Gouda. Zij, die gaarne in het bezit van hun hoofdhaar, dat voorname sieraad van deii mensch, willen komen of blijven, worden daartoe het middel aan de hand gegeven. Een opmerkzaam natuur onderzoeker ont dekte dit in zekere plant die op de bergen van Oud-Oarthagena wast. Nadat hij door toevallige omstandigheden er toe gebragt was, zijne aandacht op dit voortbrengsel der natuur te vestigen, leerde hij er de ware strekking van kennen en bereidde uit dit ware geschenk des Hem. is (want zoo raag men het met regt noemen), dat hij met eenige andere preparaten volmaakte, het genoemde heilzaam middel. De on dervinding bewees er de kracht van. Het gebruik er van is eeuvoudig; men wrijft het bij wijze van pomade in het haar, waardoor weldïa bet haaruitvallen ophoudt, het har.r versterkt wordt en men zich bij blijvend gebruik raag verheugen in een schoonen haarbol, terwijl het bijna dezelfde kosten eischt als pomade of an dere haaroiie. Hetzelve is a GO Cts. per fleehje ver krijgbaar aan het Hoofd-Dcpot te Delft bij A. BREETVELT Az., Delft, Markt nevens de Waag. En verder uitsluitend en alleen in onderstaande Depots Mej. de Wed. BOSMAN Gouda. J. H. KELLER, Rotterdam Westewagestraat. A.REIJNARP, Oostpoort. C. WILHELMUS tc Hoerden. A. PRINS, Zevenhuizen. W. BARES, f, Gorinchem. A. D. LIVEU, Dordrecht. A. J. v. d. BERKHOF, Utrecht. En meer bekende dépots in ons Rijk.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2