SCHIEDAM. Gemengde Berigten. ingezonden. AD VERTEN TIEN. H. W. M, Steevens, TE KOOP: bestreden. De hh. Rocbussen, Fokker, van Swieten en Mijer hebben replieken geleverd op wederzijdsche argumenten of rede voeringen. Zondag heeft ook de schutterij alhier den nieuw benoem den kolonel verwelkomd door eene serenade met fakkellicht. In zake de algemeene commissie tot liquidatie der voor malige wees- en momboirkamers, appellante, tegen de stad Gouaa, geïntimeerde, waarvan wij kort geleden melding maakten, heeft maandag de proc.-generaal bij bet provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, mr. van Galen, geconcludeerd tot toewijzing der vordering van de geïntimeerde, om de appellante te ontzeggen hare vordering, strekkende dat de stad Gouda aan bedoelde commissie rekenirg en verantwoording zal doen van het beheer sedert lb27 van 30 stuks obligatien, groot 1000 iederdoor haar in genoemd jaar aan het beheer der weeskamer te Gouda onttrokken en in eigen beheer genomen. Het hof heeft op II junij de uitspraak in de/e bepaald. Men schrijft uit de Betuwe De veld- en boomvruchten verkeeren over het algemeen in gunstigen toestand. Wel staat de tarwe niet gunstig, is dun van gehalte en heeft veel van hare kleur verloren, doch na den gevallen regen is het te verwachten, dat zij verbeteren zal. De rogge staat vrij goed, maar is op sommige plaatsen tamelijk dun. De haver, boonen en erwten beloven veelzij doen een goeden oogst verwachten. Het koolzaad, hoewel weinig uit gezaaid, staat buitengewoon goed men herinnert zich niet, dit gewas ooit beter gekend te hebben. De weilanden zijn over het algemeen zeer goed. Er is overvloed van gras. De pacht der weilanden was dit jaar gemiddeld 20 per bunder minder dan het vorige jaar, welk verschijnsel aan de omstandigheid toegeschreven moet worden, dat de landbouwers wegens de el ders heerschende veeziekte, waarvan d. Betuwe tot nu toe echter gelukkig verschoond blijft, minder vee hebben aangekocht. De kersenboomen bloeijen schoon en beloven veel. Zoo ook de peren en >eleu. Van perziken en abrikozen daarentegen is dit jaar te verwachten. Het planten van tabak zal weldra een aanvang nemen. De heer mr. Amersfoordt schrijft in de „Runderpest:" Toen ik onlangs te Amsterdam b.j den koning ten gehoore werd ontvangen, heb ik gemeend, dat het mijn pligt was, voor Z. M. niet verborgen te houden, dat de maatregelen, tot hiertoe tegen de runderpest genomen, onvoldoende zijn, en het land ten val kunnen brengen. W ie zoo iets tegen een koning zegt, behoort redenen van zijn beweren te kunnen geven. Ik heb die redenen blootge legd in een opstel, hetwelk ik aan de „Amsterd. Courant" ter opname heb afgestaan. De maatregel nu onlangs genomen, om vee uit Groningen en Friesland vrij te mogen invoeren naar streken, waar nog steeds de runderpest heerseht, werkt ailer4.oodiottigst. Hei vee komt in Zuid-Holland bij houderden u gelijk, en wordt ziek den dag na de aankomst, om spoedig daarna te sterven. Hierbij komt, dat bewoners v.,n besmette dorpen in de be smette lijn thans vrijheid meenen te hebben, hun vee straffe loos te vervoeren, ook door die gemeenten, waar de pest nog heerschte, en die aldus ook worden aangestoken. Ik had toi biertoe gemeend, dat strenge bewaking van ver peste hoeven alleen misschien op den duur de pest zoude kun nen tegengaan. Nu ik echter de vele ergeihjke misbruiken zie. die piaats hebben met het vleesch der aangetaste dieren, geloof ik, dat gebeele slagtmg van al het verdachte vee het eenige middel is, dat redden kan. Ik heb onlangs drie vaten verrot vleesch gebaald van onder een bed. waarop de bewoners sliepen; zulk een bed bekoorde met de woning, de kleederen, enz. onmiddellijk te worden verbrand. Het is hoog tijd, dat er worde omgezien naar mannen, be reid, om tegen de veepest meer ernstige en gestrenge maatre gelen te nemen, dan tot hiertoe geschied is. Zoo zij vrees hebben voor dweepers, die den maatregel tegengaan onder gods dienstige voorwendsels, zoo zij bang zijn voor eigenaren, die meenen, dat het regt van eigendom hun zou toestaan, om' met hunne krengen anderen te verpesten, dezulken zijn op dit oogenblik voor den regeringszetei ongeschikt. Gorinehem, 6 Mei. Onder zeer gunstige omstandighe den is men in de vorige week allerwege begonnen met°het uitzaaien van het hennipzaad. Door eenen overvioedigen en matchen regen was de grond daartoe uitnemend ges'hiki. r i zijn evenwel veel slakken, die aan den jongen henn zroo 1 schade kunmn toebrengenwaarom de bouwlieden im a m de weer zijn deze zooveel mogelijk te vernietigen De hooi- en weilanden staan schoon. Het melk e cree't veel. Algemeen rekent men daarenboven, dat de zuivel-c r. r v s op dezelfde hoeveelheid melk 2 pet. meer is, dan in b- zoen ran het vorige jaar. "ian longziekte en veetyphus verneemt men in verrenc» je meeste gemeenten niets, en, waar de veeziekte heerscVe n weinig beteekeuis. De voorhanden cude hennip is, 'egen lagen prijs, meestal van de hand gedaan. De prijzen van bo ter en kaas zijn hoog, maar voor 't oogenblik stationair. Zwolle, 7 Mei. Ofschoon we hier tot nu toe verschoond zijn gebleven van de runderpest, waaraan trouwens dan ook niemand meer denkt, hoe hevig andere deelen van ons vader land ook geteisterd worden, zoo is de vrees voor de cholera nog al tamelijk algemeen, eene vrees, die uit zeker oogpunt beschouwd, bare goede zijde heeft en kan hebben. Vau daar dan ook al een tal van politie-verordeningen in den vorm van cholera-voorzorgen. Die vrees werd gisteren voor een oogenblik nog algemeener door een reiziger, die regelrecht vau Rotterdam komende, eu alhier in een logement zijn intrek ne mende, plotseling ongesteld werd en een geneesheer verlangde. Men schreef dit dadelijk op rekening der cholera, ofschoon de waarheid niet bewezen is, daar de reiziger, door den loge menthouder gedwongen op staanden voet te vertrekken met den trein van vieren weer naar Rotterdam is vertrokken. Of het gedrag van den logementhouder in deze netelige zaak aanprijzing of afkeuring verdient willen we hier niet nagaan maar liefderijk kan men het slecht noemen. Gelukkig heeft men tot nu van geene gevolgen gehoord. Onze bakkers eu slachters houden zich nog maar doof, of schoon er reeds zeven dagen sedert 1 Mei verloopen zijn. De oude voorraad zal denkelijk eerst geheel verhandeld moeten zijn, eer die heeren zich met al die nieuwigheden, ontstaan door het tweede ministerie Thorbecke, kunren inlaten. Doch slechts moed gebonden; de lijd is gekomen dat graanwetten en traditie-rechten holle klanken zijn en niets meer. De italiaausche prius Amadeus is benoemd tot generaal-majoor. In Tvrol wordea 30,0OU man geconcentreerd. Italië zal eene vrijwillige nationale k-eniug uitschrijven van 750 millioen. Te Moscou hebben vele arresiatieu plaats gehad van studenten, Polen en ambtenaren. Van Z^U aan£etafet 111 Zuid-Holland 703, Utrecht 160, Noord- Holland 16 runderen totaal 879 stuks. Sedert het begin der cholera- epidemie varen te Rotterdam tot zaturdag jl. overleden 186 personen. Prms *0!l Hohenzollem heeft wel lust de rumenische kroon te aan vaarden. rijdag jl. is het arsenaal te Pola door brand vernield Zondag is te Herlijn bevel gegeven tot mobilisat.e van het geheele leger. In Engeland is in beginsel aangenomen dat de doodstraf met meermin net openbaar zal voltrokken worden. Het trappistenklooster Val Sainte in het kanton Freiburg zal herschapen worden in eene landbouwschool. In alle depart» mentale militaire divisien van Frankrijk worden de verlofgangt r; in stilte opgeroepen Te \\eeuen nemen de zellmoorden toe op onrustbarende wijze. Menotti, de zoon van Garibaldi, is, uaar men zegt, te Parijs om vrijwilligers aan te werven. De fransche regering heeft plan schadevergoeding toe te kennen voor afgemaakt hoornvee en wel voor ziek twee dtrd» cu voor gezond drie vierden der waarde. De stad Parijs zal 110 millioen besteden aan publieke wer ken zonder nieuwe leening te sluiten. - Men begint, hoewel laat genoeg, de noodzakelijkheid in te zien van een enropeesch congres. Te Liver pool vil men, uit vrees voor de cholera, geene duitsche of nederland- sctie landverhuizers overbrengen naar Amerika. Te Liverpool moeten de schepen «aarop zich choleralijders bevinden, quarentaine houden. De heer Gladstone is zaturdag te Parijs aangekomen. Een wurtem- berger beeft zondag middag te Berlijn vijf schoten uit een revolver ge lost op voc Bismarck, die ongedeerd zelfden dader heeft gegrepen; welke laatste overleden is aan de wonden, die hij zich in de gevange—s toebragt. Ie Elburg wordt eene gasfabriek gebouwd. Op het tooneel te Rot terdam vecht men zoo natuurlijk, dat de geneesheer er aan te pas komt. Ie Neurenburg heeft een hevig biertumult plaats gegrepen; de soldaten waren niet in staat de beschadiging te beletten der brouwerijen, waarop het volk zijne woede over luttele prijsverhooging koelde. in urtemberg wordt etu gedeelte van het leger gemobiliseerd. Mazzini is te Muosma weder tot afgevaa.digde gekozen. De bank van Engeland beeft dmgsdag het disconto verhoogd van 7 op SpCt. 3ENIGE WOORDEN omtrent het plan tot oprigting van een nieuw muziekgezelschap re Gouda. Onder de vele vereenigingen, welke in deze stad bestaan, is er eene, die reeds een aantal jaren veel heeft bijgedragen om het verblijf alhier te veraangenamen en in vroegeren tijd ten minste zeer bevorderlijk was tot de ontwikkeling van den mu- ziekaleu geest in Gouda. Wij bedoelen hier het muziekgezel- scnap „Euphonia", dat, zooals wij zeiden, veel heeft bijgedragen .ot aankweeking van muziekale talenten en tot bevordering van beschaafd kunstgenot, maar dat thans, helaas! zeer ve-1 van zijnen vroegeren roem verloren heeft. Wat daarvan de oorzaak zijn moge, kunnen en durven wij niet verklarengenoeg zij het, dat het, helaasalgemeen erkend moet worden, dat het ge zegde gezelschap in vele opzigten thans niet meer aan zijn doel beantwoord en zijne, ten genoege van het publiek gege ven wordende uitvoeringen geenzins aan de eischen van den tegenwoordigen tijd voldoen. Reeds zijn er onder de hand pogingen aangewend, om dat gezelschap zijneu voormaligen luister te doen herkrijgen, dan, zooals ook hier later zal blij ken, zonder eenig gewenscht gevolg. Het muziekgezelschap Euphonia, vroeger zoo verdienstelijk en zoo nuttig en aange naam werkende, is thans krank en schijnt zijnen ziekelijkeu toestand niet te bespeuren, zoodat alle goede wenken en raad gevingen tot zijn herstel tot geen resultaat hebben kunnen leiden. Het was alzoo op grond van deze omstandigheid, dat, nadat de muziekale uitvoering alhier op den 16" maart 11. van de rotterdarasche kapel zulk een algemeenen bijval verworven had, bij een paar ingezetenen van deze plaats het denkbeeld opkwam, zich met eenige personeu in betrekking te stellen, ten einde met elkander te beraadslagen over de oprigting van een nieuw muziekgezelschap, voornamelijk bestaande uit de beste elemen ten van die kapelwant, zeide men, zoude de muziekale geest in Gouda niet geheel en al uitgedoofd worden, dan moesten er noodwendig stappen gedaan worden om hier ter stede iets goeds, tec minste iets beters dan het muziekgezelschap Eupho nia, zooals het thans bestaat, iri het leven te roepen. Een tiental personen, daartoe door hen uitgenoodigd, ver- eenigden zich alzoo om te onderhandelen over de voorwaarden, op welke dat nieuw gezelschap zoude kunnen worden opgerigt. Ofschoon daartoe bijeengekomen, werd evenwel bij de beraad slaging over het bedoelde plan in overweging gegeven, vooraf nog eene poging aan te wenden om Euphonia in eenen beteren toestand te brengen. Dit voorstel aangenomen zijnde, werd aan eene, uit dat tiental gekozene commissie opgedragen, om als het ware, op eene meer officiële wijze aan Euphonia voor te stellen het beheer tusschen de werkende en honoraire leden van dat gezelschap te verdeelen, en de honoraire leden alzoo niet alleen financieel te doen bijdragen in het gezelschap, doch ook hen in de gelegenheid te stellen mede te werken tot den bloei en de verdere ontwikkeling van het gezelschap, ten einde het in dien gunstigen toestand terug le brengen, als waarin het voor lang verkeerde. Mogt dit denkbeeld bij de werkende leden van Euphonia ingang vinden, dan bestond bij die tien personen het voorne men de honoraire leden uit te noodigen te zamen te willen komen, ten einde over het aanhangige plan en het daarmede in verband staande nadere voorstel te onderhandelenwant, als daartoe niet door de honoraire leden gecomraiteerd, konden die tien personen niets uit hunnen naam aan Euphonia voor stellen doch ais commissie, die zich geconstitueerd had tot de oprigting van een nieuw muziekgezelschap, oordeelden zij wel is waar bevoegd te zijn zich met Euphonia in betrekking te stellen of wel zoodanige plannen te maken, als hun geschikt voorkwamen, onder voorbehoud evenwei die later aan het beter oordeel der honoraire leden te onderwerpen. Overeenkomstig het besluit van die voorloopige commissie werd dan aan de directie en de werkende leden van Euphonia de vraag gedaan, of zij in de assumtie van drie commissarissen uit de honoraire leden genoegen zouden kunnen nemen, in welk geval, bijaldien hierop de goedkeuring der honoraire ledeu ver worven werd, die drie commissarissen met de bestaande directie van Euphonia zouden kunnen raadplegen over al de middelen, die hun tot de wederopheffing of wel de meerdere muziekale ontwikkeling van Euphonia geschikt toeschenen. De hoop op een guustig slagen werd ook thans weder te leur gesteldin antwoord op de aan Euphonia gedane vraag, werd, blijkens missive van de directie in dd. 26 april jl. mede gedeeld, dat het, namens de tien personen, honoraire leden van hec gezelschap, gedane voorstel onaannemelijk voorkwam, ook al was het, dat het de uitgedrukte wensch bleek te zijn van de gezamentlijke honoraire leden, en mitsdien zoo door de directie als door de werkende leden verworpen werd. Zoo aJs wij in den aanvang zeiden, wordt dus ook* hier weder het overtuigend bewijs geleverd, dat het muziekgezelschap Euphonia niet erkent, dat het eene krachtdadige verbetering en belangrijke wijzigingen moet ondergaan, zal het staands blijven en met vrucht werken, en dierhalve, op welke wijze ook, voor geene verdere muziekale ontwikkeling vatbaar schijnt. Wij hebben het niet ondienstig geacht langs dezen weg aan alle belanghebbenden mede te deelen, wat er tbaiis gedaan eL hoe er gehandeld is, om de muziekale kunstzin, die sints eenigeu tijd in Gouda als het ware wegstierf, met kracht te doen her leven. Zijn de gezegde pogingen tot verbetering van Euphonia verijdeld, men is evenwel niet teruggedeinsd. De tien mannen, die zich hadden vereenigd tot de oprigting van een nieuw muziekgezelschap alhier blijven werkzaam, tot de voltooijing van het eenmaal opgevatte plan zij vertrouwen, dat men hunne pogingen, om een goed doel te bereiken, zal willen schragen, vooral door de bijeenbrenging van de daartoe noodige gelden, overtuigd van de waarheid van Rückerts woorden „Wie schön ist, wankend nach dem Ziele streben, Erreicht es haben, is noch schoner eben." Eerlang zullen alzoo, naar wij vernemen, uitnoodigingen wor den gedaan tot eene bijeenkomst ter beraadslaging eu onder handeling over het hier besproken ontworpen plan. Eeue talrijke opkomst zal, hopen wij, het bewijs levereu dat men met die tien personen, die alles hebben aangewend wat het muziekaal kunstgenot in Gouda verhoogen kan, eenstemmig handelen en zoo mogelijk uitvoeren wil. Burgerlijke Stand. GOUDA. Geboren: 3 Mei. Jacoba Maria, ouders B. Beszelzen en S. Bokhoven. 4. Sophia Maria, ouders H. van der Maas ea J. van der Pool. 5. Neeltje, ouders P. G. den Broeder en M. Alphenaar. Adelaide Iuqocentia, ouders P. L. 11. M. D. Kraal en J. M. Rutteu. 6. The- odorus Nicolaas, ouders C. Ver bij en E Bergman. Elizabeth, ouders P. Tak en T. A. Ouwel. 7- Pieter, ouders A. Gijzenij en P. van den Berg. Joban Gerard, ouders A. H Kulik en X. Kromme. Arend Pieter, ouders P. den Hertog en P. van Maas. Francois, ouders C. Lebelle eu M. Kuhnelle. Overleden: 4 Mei. J. den Edel, 14 d. F. J. Hakkers, 4 m. 5. C. Boon, 9 w. J. Nieuwveld, 11 w. 6. J. L. Bruikman, 1 j. 6 m. G. Kelder, 2 m. K. van Vliet, 15 m. Louwerenburg, huisvr. van A. Grendel, 40 j. De ondergeteekende gevoelt zich gedrongen opentlijk zijnen hartelijken dank te betuigen aan J. GROEXENDAAL, die in den avond van Maandag jl., terwijl zijn zoontje, dat op de Gouwe in bet water gevallen, zich in dreigend levensgevaar bevond, moedig nagesprongen is en het zinkende kind behouden aan de angstvolle ouders terug gaf. C. BABNEÏELD. Gouda, 9 Mei 1866. De ondergeteekende neemt de vrijheid zijnen geëerden Stadgenooten te berigten, dat hij als dépothouder van de Heeren WOLTERS en JONKER te Amsterdam heeft ontvangen zeer geurige en wa terhoudende TWEERNtot alle prijzen, van af 0,90 tot 4.per 5 ons, in pakjes van 1, 21/, en 5 ons, terwijl hij zich beleefdelijk in UEd. gunst aanbeveelt. UEd. dw. dienaar, Banket-Bakker, Hoogstruat, Gouda. He SPOELING uit verschillende gunstig gelegen Branderijen. Ge gadigden vervoegen zich aan de Commissie uit Heeren Branders, zitting houdende ten Huize van den Heer H. M. BAZENDIJK, in het „Amstsrclamsche Veer huis", aan de Sluis te SCHIEDAM te beginnen Maandag 7 Mei e. k., des voormiddags van half 9 tot half 10 Ure. Namens de Commissie, THEOD. JOH. SIEMES, President. W. C. WALRAVEN, Secretaris. Verseh FACHNER-, SELTSER- en SCHWALBACH-STAALWA- TER, vulling 1866, heele en halve krui ken, bij partij en enkele kruik, alsook dubbel gezuiverde Petroleum, tot civiele prijzen te bekomen bij HESS C°. alhier en G. J. de MOOIJ te Bodejraven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Reeutcijk, overwegende, dat volgens de verklaring van Jen deskundige E. Over- bysch, ryks-veearts te Goudadoor de be smettelijke veeziekte is aaugeiast en daaraan gestorven, van Maarten Janmaat te Ree wijkeen zwart bont bles rund, oud een jaar; overwegende, dat volgens die verkla ring, de onteigening van genoemd rund noodzakelijk is, ten einde het, ter voorko ming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de huid te kunnen begraven; Gelet op de artt. 69 tot met 72 der wet van den 28n Augustus 1851 (staats blad n°. 125). Hebben besloten: 1°. Boven omschreven rund dadelijk te onteigenen, en na inkerving der huid, met bijvoeging van een genoegzame hoe veelheid ongebluschte kalk, ter behoorUJje diepte te doen begraven, en 2°. Dit besluit onmiddellijk mede te deelen arn heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-HcUand, af te kondigen binnen de Gemeente en te plaatsen in de Goudsche Courant. Reeutcijkden 6n Mei 1866. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De 1°. Sezretaris, De Burgemeester, H. STOFBERG, weth. C. BRACK.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2