SCHIEDAM. Binnenland. Gemengde Berigten. Ingezonden. AD VERTENT IE N. Verknoping TE KOOP: Marktberigten. Burgerlijke Stand. molenaar te zuid-w admnxveen. de gewone Pinksterkermis maai wordt het gerucht in omloop gebragt, dat de hh. Ka- rólyi eu N. Werther Berlijn en Weenen zullen verlaten. 1- Vit eene bron, welke gezegd wordt geloofwaardig te zijn, vernet tilt men dat tusschen Oostenrijk en Frankrijk onderhan delingen zijn aangeknoopt, waarvan de uitslag zc'i kunnen strekken om den staatkundigen toestand geheel te veranderen. Het betreft namelijk eene schikking, ten gevolge waarvan Oos tenrijk ontheven zou worden van den dubbelen last om oorlog in het noorden en zuiden te voeren. Komt de transactie tot stand, dan zou Pruisen geheel geïsoleerd tegen Oostenrijk moeten strijden. 11 Mei. De toestand wordt heden algemeen beschouwd als te zijn van zeer dreigenden aard. De hoop op "ede en bemiddeling wordt geacht verijdeld te zijn. Inmiddels blijven de lovaoteits-manifestatien aanhouden. Overal worden corpsen vrijwilligers opgcrigt. Deeds ia het bevel tot proviandering der boheemsehe vestiugplaatsen afgezonden, terwijl ook last is gegeven tot de opstelling van het vijfde bataillou bij ieder regiment infanterie en de depot-divisie bij ieder regiment ja- ge"rs. Daarbij wordt eene nieuwe ligting tegen de volgende maand verwacht. De aartshertog Keinier is naar A eroua op reis gegaan. Berlijn, 9 Mei. De Nordd. Allg. Zeitung zegt vernomen te hebben, dat Oostenrijks depeche van -1 dezer, gisteren door Pruisen is beantwoord. Op Oostenrijks depeche, be.ieffende de regeling der sleeswijk-holsteinsche kwestie, moet de pruisische gezant te Weenen mondeling verklaard hebben, dat zijne legering te dier zake bereid is onderhandelingen aan te knopen, als een andere grondslag zou worden aangeboden. Het tegenwoor dig voorstel toch is niet van dien aard, dat daarover onder handelingen kunnen plaats hebben. De Provincial Correspondenz, de mobielmaking der ge- zamentljjke pruisische armee aankondigende, zegt het volgende: Wij zijn overtuigd dat de pruisische regering ook thans nog bereid is den vrede te handhaven, wanneer dit met eere en met inachtneming van Pruisens belangen kan geschieden. Zij mao- echter daarover geen twijfel laten bestaan, dal zij, als het zijn" moet, voor die belangen ook met de wapens in de hand en met den meest mogelijken nadruk besloten is op te komen. Het ministerie lieeft beden den koning voorgesteld de kamer van afgevaardigden te ontbinden eu onmiddellijk nieuwe verkiezingen uit te schrijven, opdat het pruisische volk zijne tegenwoordige stemming zal kunnen uitdrukken. Dientengevolge bevat lieden dc Staatsanzeiger een koninklijk besluit, waarbij de kamer, op grond van art. 51 der constitutie, ontbonden wordt. U Mei. De Nordd. Allgemeine Zeitung zegt, dat Han nover's krijgstoerustingen het karakter eener provocatie dragen, en deze zijn het, die aanleiding gaven tot de mobielmaking van de eerste, tweede en zevende legercorpsen. De oosten- rijksch-geziude militaire partij aan het hof te Hannover, zegt de Zeitung verder, moet weten wat zij te winnen en te ver liezen heelt, wanneer zij de betrekkingen met Pruisen op de punt van het zwaard zet. De Kreuzzeitung zegt in een leading-artikel onder anderen het volgende: „Wij hopen nog op den vrede, hoewel wij ons ten oorlog moeien toerusten. Het is bekend dat het ver buiten 's konings bedoeling ligt om in Duitsehland het oorlogsvuur te doen ontbranden. Integendeel, de koning heeft met alle krachten gestreefd naar de handhaving des vredes en streeft daarnaar nog. Wij kunnen dit zeggen, omdat Z. M. zelf de zer dagen dit openlijk heeft te kennen gegeven." Dresden. 9 Mei. Uit Frankfort wordt gemeld, dat Sak- sens voorstel in den bondsdag met 10 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemdPruisen, Mecklenburg en de vijftiende en zeventiende curie. Luxemburg euthield zich van stemming. Frankfort, 9 Mei. De bondsdag heeft het voorstel van Saksen aangenomen. Bij de behandeling van Saksens voorstel in den bonds dag beeft de pruisische gevolmagtigde verklaard, dat zijue re gering bereid is hare verdedingsmaatregelen te doen ophouden, wanneer de bond zijne krijgstoerustingen intrekt; zoo niet, dan is Pruisen genoodzaakt, om tot zijue eigene veiligheid en tot handhaving zijner positie in Europa, zijne maatregelen vol te houden. De bondsdag heeft in zijne zitting van beden akte ge nomen van de verklaring van Pruisens militair gevolmagtigde, dat zijne regering maatregelen heeft genomen, om door de mo bielmaking barer troepen, het wettelijke cijfer van Pruissens bezetting in de bondsvestingen niet te overschrijden. De bonds dag heeft besloten zijne militaire commissie het toezigt hierover te laten uitoefenen. GOUda, 12 Mei. Woensdag zijn in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal de algemeene discussien over de cultuurwet geëindigd. Zij waren eenigzins meer geanimeerd, drie nieuwe sprekers zijn opgetreden, de hh. van Voorthuijzen, Kien en van Zuylen van 's Hage, die niet gunstig gestemd zijn voor het ontwerp. Overigens hebben een aanta' sprekers hun gevoelen nader toegelicht en bedenkingen beantwoord. In de zitting van vrijdag zijn de discussien over de cultuurwet voortgezet en wel over titel I. afd. I., handelende over den grond en grondeigendom. Naar men verneemt, zullen voor den aanstaanden cur sus bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, te Utrecht, 61 kweekeliwgen kunnen worden geplaatst, waarvan 8 voor de landmagt, 8 voor de marine, 43 voor Oost-Indie en 2 voor West-lndie. Uit Almelo schrijft men: De gevolgen der ernstige verwikkelingen in Duitsehland, doen zich alhier reeds sterk gevoelen, doordien een zeer groot aantal dienstpligtige jongelieden van daar, meest allen steen houwers en metselaars, alhier werkzaam, bevel hebben ontvan gen zich onverwijld naar hur.ne respective corpsen te begeven. Hoewel hier reeds door den sterken aanbouw van woningen eu fabrieken, gebrek was aan arbeidslieden, zoo doet zich zulks nu nog te meer gevoelen, doordien ook binnen kort met de werkzaamheden van het op te rigten beursgebouw een aanvang zal worden gemaakt, alsmede met de tweede brood-meel fabriek, waarvan de door Z. M. de kouing goedgekeurde statuten dezer dagen zijn ontvangen. Even als te Amsterdam, Rotterdam, 's Hage, Utrecht, Delft, Leyden, Leeuwarden en Almelo reeds meel- en broodfa brieken bestaan, zal er ook aan de Bakenessergracht te Haar lem een brood- en meelfabriek worden opgerigt. In de Arnh. Courant leest meu Men verneemt, dat van wege den minister van oorlog eene order is uitgevaardigd om te zorgen, dat ieder manschap vol komen van zijne uitrusting is voorzien en dat aan de regi- ments-kleedermakers bevel is gegeven om te zorgen, dat de magazijnen van kleeding, welke door de indiensttreding der militiens nagenoeg ledig zijn, weder binnen drie maanden van een grooten voorraad goederen zijn voorzien. Men wil weten, dat een en ander in verband staat met eene eventuele bezetting onzer grenzen door troepen, en dat de orders in gereedheid liggen om voor dat geval 4 ligtingen op te roepen. Aan de Heldersche Cour. schrijft men uit 's Hage: /,Hoe 't ook zijn moge, al wordt de cultuurwet door de tweede kamer aangenomen (en dit zal dan wel met eene ge ringe meerderheid zijn), is haar lot in de eerste kamer zeer twijfelachtig. Ei; zijn dan ook hier verscheidenen, die de ver werping en de aftreding van het kabinet als zeker beschouwen, zóó zeker, dat reeds de nieuwe ministers bekend zouden wezen. Tot dezen zouden behooren de hh. Duymaer van Twist voor koloniën, Godefroi voor justitie, V3n Bosse voor financien en Geertsema voor binueulandsche zaken." Deventer, ll Mei. Ten einde de landbouwers in onze gemeente de gelegenheid te blijven geven hun vee te laten weiden is een gedeelte der stadsweiden ter hunner beschikking gesteld. Er wordt met veel kracht gewerkt aan de lijn De- venter-Zwolie, nu de procedure over een stuk land, midden va die lijn, geëiudigd is. In de raadsvergadering, morgen te houden, 'zal het voorstel tot schorsing der kermis worden behandeld. Velen twijfelen aan haar behoud. In 't naburige Zutfen moet men erg verlegen zitten met een directeur van een dierenspel, en wel niet zoo zeer met den directeur als wel met zijne ondergeschiktenberen, tijgers, wolven enz., die allen aan de diaconie (van welke gezinte weet ik niet) komen. Ons carillon zwijgt nog steeds als een mof. De reparatie moet we! van belang zijn, dat ze zoolang duurt. Onze jongens exerceeren nog alle zondagen met den meesten ijver. Tot opheldering zij hierbij gevoegd, dat ze geen sol daatje spelen. Amerika verbiedt aan Oostenrijk zich verder te bemoeijen met Mexico. Men geeft Napoleon reeds den bijnaam TAuxerrois. De vermeer dering van afgevaardigden en senatoren in verhouding tot de toegenomen bevolking is in Belgie door de kamers aangenomen. De utrecbtsche studenten zijn verbaasd oorlogzuchtig. Te Purmerend is de wegruiming van alle mestvaalten bevolen. In Algerie rigten de sprinkhanen groote verwoestingen aan. Te Praag wordt een studenten-legioen opgerigt. In Oostenrijk worden zelfs de manschappen opgeroepen, die meer dan elf jaar geleden, gediend hebben. De te Marseille aanwezige verlofgangers zijn opgeroepen om zich naar hunne regimenten te begeven. Op last des konings zal Garibaldi een corps van 20 bataillons bijeenbrengen. Honderd jonge lieden zijn uit Rome vertrokken om dienst te nemen bij de italiaansche vrijwilligers. Uit Petersburg dringt men aan op het houden van een congres. Te Weenen zal men nog 30 millioen pasmunt uitgeven. De saksiscLe arbeiders-vereenigingen verklaren zich voor den oorlog met Pruisen. De brusselsche kamer zal een millioen bijdragen voor het monument van Leopold I. Te Lissabon is een nieuw minis terie opgetreden. De universiteit van Pad na is gesloten. Te Doetinchem zijn twee huizen en eene schuur verbrand. De schilderij verzameling van den heer de Kat van Barendrecht van Dordrecht heeft te Parijs opgebragt 533,975 fr. Te Napels is eene reactionaire ruunen- zwering ontdekt. Ook uit Rusland verneemt men van krijgstoeiastin- gen. Te Sneek zijn twee woningen onder een dak verbrand, waarbij een mensch is omgekomen. Pruisen kan te velde brengen G45,X>0 man, 100,000 paarden en 3714 stukken geschut. De pruisische bank heeft bet disconto en de beleening op goederen tot 9pCt. op effecten tot 91/gpCt. verhoogd. De verlofgangers zijn opgeroepen in Beijeren. Italië zal 16 mei het venetiaansche aanvallen. Turkije heeft 12000 man reserve opge„oepen. Sedert het begin der cholera-epidemie tot 5 mei zijn in Zuid-Holland aangetast 426, overleden 240 personen. Het disconto te Londen is gister (vrijdag) verhoogd tot llpCt. met algeheelen stilstand in zaken. De manschappen van het mexicaansche vrijcorps te Weenen zijn met onbepaald verlof weggezonden. Den 9, 10 en 11 mei zijn te Rotterdam aan de cholera overleden 6, 9, 22 personen. Dezer dagen ontvingen vele ingezetenen van een aanzienlijk dorp in deze provincie de volgende circulaire. Daar de op richting dier scholen aan de orde is en vele liefhebbers niet weten hoe de zaak te beginnen, daar zij gewoonlijk beter met naald of els dan met de pen weten om te gaan, is het niet ongepast dat zij hiervoor een model hebben en daartoe is het onderstaande, wat duidelijkheid van stijl en zuiverheid van taal betreft, ruimschoots aan te bevelen. Waarde en Zeergeachte Ingezetenen der Gemeente Door menigvuldige aanzoeken van vele ingezetenen dezer Gemeente, wagen wij het in de kracht des Heeren, tot het op- rigten van een Gereformeerd School waar den Bijbel dat eeuw ig Godswoord, voor de jeugd wordt geopend en bekend gemaakt naar de reine waarheid tot hun eeuwig welzijn en hetgeen tot ouderwijs verder in hun Maatschappelijk leven noodig is te doen leeren. Door een geëxamineerd Gereformeerd onderwijzer, die als dan door de ondergeteekeude Commissie zal beroepen wor den. Omdat gewigtig doel tot stand te brengen, zijn de handen nog ledig; tol dien einde komen wij met beleefdheid bij UEd. om deze iuteekenings lijst aan te bieden dat ieder naar zijn vermogen voor een jaarlijksche Contributie inteekend, die alsdan per drie maanden door de Commissie aan huis zal afgehaald worden. Mogt de Heere dat werk zegenen, dan zal ongetv ïjfeld de Contributie spoedig ophouden en dan zullen wij de mildadige gevers onzen opregten dank toebrengen voor het welzijn ten koste gedaan van het opkomend geslagt. Ieder weldenkend Christen vertrouwen wij dat er groot belang in zal stellen voor hunne kinderen, ook die geene die ze niet hebben voor dat van hun mede Christenen die in de heden dangsche scholen van dat heil verstoken blijven. De Heere bekroouen uw werk met zijne zegen, opdat de vruch ten van uwen arbeid door Hem rijkelijk vergoed moge worden. JJe Commissie voornoemd^ 1866. PS. Het eerste kwartaal wordt verlangd als de school in werking is. Gouda, 9 Mei. Tarwe. Poolsche p. last 290. Zeeuws, per mud 9 a 10.00. Rogge. Inl. 6 a 6.50, buitenl. 6.50 a 7.00. Gerst 4.50 a 6.00. Haver 3 fa/ 4.00 Erwten 8.50 a 10. Bruine boonen ƒ12 a 14. Paardeb. 7.50 a 7.75 Duivebooneu 8.50 a ƒ9. Hennipz. 8. Boekw. Er. per 2100 ned. 165. Noordb. ƒ186 a 190. Er waren weinig schapen aangevoerd, die traag .erkocht werden. De aanvoer van magere varkeus en biggen was aan zienlijk, doch de prijzen waren lager en niet alles werd verkocht. Goeboter 1.14 a ƒ1.20. Weiboter 0.96 a 1.06 per ned. pond. Kaas, aangevoerd 22 partijen, 27 a 28.50. GOUDA. Geboren: 7 Mei. Rudolph Johannes, ouders J. de Ruiter en R. Roest. 9. Johanna Maria, ouders H. Bosman eu J. Bruikman. Cornelis, ouders C. de Gruil en J. van Waas. Maria, ouders W. van Eijk «*a G. den Uil. 10. Daniel, ouders D. Wiltenburg en E. van Houten. 11. Mietje, ouders E. S. Cats en S. Davidson. Overleden*: 9 Mei. J. de Bruin, 9 j. Gehuwd: 9 Mei. J. Boot en G. van Hoorn. F. Nieuwenhaizen en F. Tiepen. P. W. de Beu en C. W. van Maren. P. van Hens- bergen en W. Rond. L. Leeflang eu A. de Moor. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 27 april tot 4 mei 1866. Geboren*: Mergje, ouders J. van Breening-u eu J. Koustaai. Cor nelia, ouders T. Laugerak en J. Reuver. Clara Liedewijua, onders D. de Gilde Koppcnol en Z. Stam. Overleden: J. M Deumers, 11 w. A. Burger Valk, 68 j. 0. van Geelen, bijna 3 j. Getrouwd: C. Littel met M. van Geelen. F. H. Hehewerth met C. G. Klokke. OUDEWATER, van 1 tot 8 mei 1866. Bevallen: D. van den Bogaard, geb. van den Berg, z. A. van den Berg, geb. Boere, d. Overleden: Ij. de Groot, 60 j., gehuwd met M. van Vliet. Gehuwd: R. Hocfs, weduwenaar van J. E. Driesseu met J. C. Lex- mond, jd., 29 j. De ondergeteekeude heeft de eer zijnen Stadgenooten te berigten, dat hij op de Groentemarkt alhier een winkel heeft ge opend van alle soorten van PARAPLUIES, ENTOUTCAS, PARASOLS, HEEREN- WANDELSTOKEEN en verder alles wat tot dit GENRE behoortvoorts recom mandeert hij zich tot het repareren eu overtrekken van Parapluies enz. Hij vleit zich, door eene prompte en civiele bediening, met een ruim bezoek van UEd. vereerd te worden. M MOL. OPENBARE VRIJWILLIGE van eene groote partij AFBRAAK, onder Noobd-Waddinxveen op Vrijdag den 18" Mei 1866, des voormiddags ten 9 nre. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris De SPOELING uit verschillende gunstig gelegen Branderijen. Ge gadigden vervoegen zich aan de Commissie uit Heeren Branders, zitting houdende ten Huize van den Heer H. M. BAZENDIJK, in het „Amsterdamsehe Veer huis", aan de Sluis te SCHIEDAM te beginnen Maandag 7 Mei e. k., des voormiddags van half 9 tot half 10 Ure. Namens de Commissie, THEOD. JOH. SIEMES, President. W. C. WALRAVEN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Stolwijk maken bekend, dat in de Raadsvergadering van heden besloten is, van dit jaar niet te doen plaats hebben. Stolwijk, De Burgemeester, 9 Mei 1866. J. A. SNEL. Vrij van Zegel en F 'stratic-regteningevolge het K. besluit van den 6 Sept. 1865, no. 52. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Goudaoverwegende, dat volgens de verklaring van de*: Rijks Veearts E. Over- bosch alhier, door de besmettelijke Vee ziekte is aangetast en daaraan gestorven eene zwart bonte koe, oud zes j iren, toebehoorende aan Johannes Nederhof. Overwegende dat volgens die verkla ring de onteigening van genoemd rund noodzakelijk is, ten einde het, ter voorko ming van verdere uitbreiding dier ziekte, met de huid te kunnen begraven; Besluiten Boven omschreven rand te onteigenen en na inkerving der huid, met bijvoeging van eene genoegzame hoeveelheid onge bluschte kalk, ter behoorlijke diepte te doen begraven, en dit besluit te doen plaatsen iu de Goudsche Courant. Gouda, den 9 Mei 1866. Burgemeester en Vfethouders voornoemd, De Burgemeester, Van BERGFN IJZENDOORN. De Secretaris, DROOGLEEVER FORTUIJN.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2