J Donderdag, 17 Mei Buitcnlanö. lecten. KENNISGEVING. 1S60 isow. uuiiucruag, h inei. iTiWb ■- 2sya 61’Zs Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiende'cegD. n°. 60. I I U% GOUDSCHE COURANT. I afstand. *8% 84 84 Europa zoude kunnen 67% 14 meerden de kansen aan 28% 38% 90% 169 40% 21 60 43 48 168% 40 21 60 42% 47% GOUDA, den 14" Mei 1866. Burgemeester en Wethoclers voornoetnd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. ETHOUDËRS erwegende, dat na te noemen bij den Burge- at acht runde- 1 de bij zijne door ziekte t i Mei 1866. rs voornoemd, Burgemeester, iRT KROON. e twee runde- *estorven; verklaring van e Moordrecht, Peters, twee n roodbont en zijn aangetast e besmettelijke -orven, en dat telde runderen i einde die, ter tbreiding dier üen begraven; :n met 72 der i 1851 (staats- n besloten nderen dadelijk ving der huid, ?noegzamQ boe ter behoorlijke n ellijk mede te uteerde Staten 1, af te kondi- en te plaatsen ;rd bij G. F. GOUDA, met me hoeveelheid IEL a contant. [EVER a 46*/10 47 710 °/o 2de soort (Mout- 64 cents; inl. per kan 68’ ?re sterkte naar ‘g Hoogste koers. 547; 637, 847'2 135’/. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondag: In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 1“ geval van twijfel filtrere dit door houtskoolmisschien is het nog veiliger het eerst 11 Mei. Gebleven koers. die ontlastingen op mestvaalten of in 1 van woningen moet worden nagelaten, spoedig mede doortrokken en het water ’t er door bedorven, soms Het drinken van zulk water is van geneeskundige buip bij bet van de lijders, vooral wanneer zij hebben, moet men aannemen dat de 61% 68 «7% RINKMAN. 84>/8 135% van de stoffen, die door Cl.olera- lijders of door hen die aan buikloop (diarrhée) lijden, waarmede de Cholera meestal begint, worden ontlast. II. Het volgen vau een goeden leefregel. III. Het spoedig inroepen ontstaan van buikloop. I. Door de uitwerpselen een korten tijd gestaan kiemen der ziekte zich verspreiden. Men moet dus geene moeite ontzien om die uitwerpselen zoodra mogelijk onschadelijk te maken en te verwijderen. Zij mogen dus volstrekt niet in ziekenkamers blijven staan, maar moeten onschadelijk worden gemaakt door bijvoeging van middelen, waarvan men mag aannemen dat zij de smetstof ver nietigen of de ontwikkeling daarvan tegengaan. Eene oplossing van ijzervitriool in heet water (1 Ned. pond op 4 kannen water) of anders van chloorkalk, kan daartoe het best en gemakkelijkst worden gebezigd. Nachtpotten, secreten, enz. in elke woning, waar een geval van Cholera of diarrhée voorkomt, moeten door die stoffen gezuiverd worden. Het uitwerpen van gooien in de nabijheid De grond wordt er f. uit bronnen, wellen of putten wordt tot op een grooten zeer gevaarlijk. Men drinke geen welwater en evenmin vloedwater van welks zuiverheid men niet overtuigd is. In geval van twijfel filtrere men dit door houtskoolmisschien is het nog veiliger het eerst te koken en dan in den vorm van koffij of thee te gebruiken. Waar secreten in gemeenschappelijk gebruik zijn, zoo als in herbergen, logementen, scholen, hofjes, armhuizen, enz., behoort de zuivering door de genoemde middelen, die zeer goedkoop zijn, onverschillig of er zieken zijn of niet, meermalen daags te geschieden. De door den zieke bezoedelde stoffen, als kleedingstukken, linnen en beddegoed, moeten spoedig worden verwijderd en of verbrand of in een emmer met water, waarin 21/s oneen chloor kalk zijn opgelost, geplaatst worden om spoedig daarna te wor den gewassehen. Den door uitwerpselen bevuilden vloer reinige men met chloorkalk. Waar zieken in een gezin zijn, is het, zoowel in hun belang als om verdere verspreiding te voorkomen, noodig dat geene andere personen dan die voor de verpleging vereischt worden, in de ziekenkamer verkeeren, en zeker is in zeer vele gevallen wel het meest aan te bevelen dat de zieke naar een daartoe bestemd lokaal ter verpleging worde gebragt. London, 15 Mei. De Star meldt dat de britsche regering aan het behoud van den vrede niet wanhoopt, en in die ver wachting wordt aangemoedigd door de houding van Napoleon, die den vrede wenscht. Tusschen Frankrijk en Engeland beerscht eene hartelijke verstandhouding. Parijs, 13 Mei. De France zegt, dat men den gewonnen tijd niet ongebruikt heeft laten voorbij gaan. Er heeft een druk verkeer van mededeelingen plaats gehad tusschen de ka binetten. Het gevoelen om een congres te beleggen, waarop slechts de hangende kwestien zouden worden besproken, is met eene zekere activiteit op nieuw opgevat. Men verzekert dat Frankrijk, om de verwezentlijking daarvan gemakkelijker te maken, verklaard heeft er zich geheel belangloos te doen ver tegenwoordigen, zonder eenige kwestie ter sprake te brengen, die de scheidsregterlijke uitspraak van Europa zoude kunnen bemoeijelijken. 14 Mei. De gespannen staat van zaken heeft ook hier op handel en nijverheid een allernoodlottigsten invloed. De zaken staan stil, en men gaat eene vreeselijke crisis te gemoet. Velen uit den handelsstand zouden den oorlog verkiezen boven de onzekerheid en spanning, waarin men nu verkeert. Brussel, 14 Mei. De Indépendance behelst eene depeehe uit Berlijn, meldende dat Pruisen zaturdag eene sommatie naar Hanover heeft gezonden, ten einde ophelderingen te verwerven ten aanzien van de wapeningen van dien staat. Volgens een De prijs der Advertentiën van één tot zes regels mei inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Reinheid in de ziekenkamer en gestadige lucht verversching moeten zeer worden aanbevolen. Reinheid in en om de wo ningen is niet minder een voornaam beveiligingsmiddel voor de gezonden. Verwijdering van al wat stank veroorzaakt in en om de huizen, goede luchtverversching, het vermijden van opeenhooping van personen, vooral in slaapkamers, moet door ieder worden betracht. II. De beste leefregel is geene verandering in den leefregel te maken, waaraan men gewoon is en waarbij men zich wel bevindt. Alleen dat vermijde men, wat bij ondervinding scha delijk gebleken iszoo als alle buitensporigheid in eten en drinken, nachtbraken en overmatige vermoeijenis, het dragen van doornatte kieederen, het gebruik van spijzen of dranken, die men in gewone tijden niet of slecht verdraagt. Wat in gewone tijden de gezondheid in gevaar brengt, ver meerdert de kansen om ook door Cholera aangetast te worden. III. Zij die aan buikloop (diarrhée) hjd-’n gedurende het heerschen der Cholera, moeten vooral niet verzuimen spoedig daartegen de noodige middelen aan te wenden. Meestal wordt een aanval van Cholera door een soms onbeduidenden buikloop vooidigegaan. Van eene onverwijlde behandeling van dezen heeft men altijd de gunstigste gevolgen gez’en. Geneeskundige hulp daartegen in te roepen moet ten sterkste worden aanbe volen. Men zal tevens verstandig handelen, wanneer men zich bij voorbaat van zijn geneesheer laat aanwijzen, hoe te bande len, indien zich verschijnselen van buikloop of Cholera, ai is bet in ligten graad, vertoonen. Wie niet hiertoe ir. de gelegenheid is of bij het voorkomen van dergelijke verschijnselen niet onmiddellijk geneeskundige hulp kan verkrijgen, neme al vast rust in bed, zorge voor ma tige verwarming van het geheele ligchaam en neme een ver warmenden drank. Kamillen, thee of pepermuntwater en dergelijke middelen kunnen daartoe veilig worden gebruikt. Andere ge neesmiddelen kunnen bezwaarlijk in het algemeen worden aan bevolen, men zoeke daarvoor liefst vooraf den raad van een geneesheer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gezien de Missive van den Heer Commissaris des Kon’ngs in de Provincie Zuid-liolland van den 7den Mei 1866, A, n°. 4689 (2de Afd.), houdende mededeeling van eenige door eene Com missie van deskundigen aan den Heer Minister.van Binnen- landsche Zaken verstrekte raadgevingen, omtrent datgené waarop ieder te letten heeft om zich zooveel mogelijk tegen de Cholera te beveiligen; Hebben goedgevonden, naar aanleiding van bovenbedoelde Missive, het navolgende ter kennisse van de ingezetenen te brengen De Cholera verbreidt zich, zoo niet alleen, dan toch zonder twijfel ook door eene eigenaardige smetstof, die zich ontwikkelt in de uitwerpselen der lijders. Men kan veel doen om zieh tegen den nadeeligen invloed daarvan te beveiligen. Vooral lette men op de drie volgend» punten I. Het onschadelijk maken lijders of door hen die

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1