SCHUTTER IJ. Zondag, 20 Mei. 1800. ’illen, aloude en Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. op men in maakt. riNG. B E KENDMAKI N G. GOUDSCHE COUR A enbruch, Voor lok. I. Moer. n, firma wed'. Weste Wagenst. BERGEN IJZENDOORN. JNKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. e, Boekhorststr. Haarlemmerstr. esteldheden der a op de SPIJS- tmuntend tegen iet BLOED, en zijn ZACHT, FDRIJVEND. 3 7 Va Cent en •ijgbaar bij de Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. I In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. pust ƒ2,25. De inzending der Advertentién kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met iubegnp van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. t Steenw. over BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda doen te weten Dat de beschrijvings-biljetten voor de plaatselijke directe be lasting op de INKOMSTEN bij een ieder, die vermoed wordt belastingschuldig te zijn, dat zijn zij, wier zuiver jaarlijksck inkomen f 400.of meer bedraagt, zullen worden bezorgd tusschen den 22c Mei en den 2n Junij aanstaande. Dat de belastingschuldigen, die op laatstgenoemden dag geen zoodanig biljet ontvangen hebben, verpligt zijn zich binnen de twee eerstvolgende dagen tot het verkrijgen daarvan bij den Gemeente-Ontvanger aan te melden. Dat de beschrijvings-biljetten, waarin ae daarbij gedane vra gen behoorlijk en naar waarheid moeten beantwoord zijn, acht dagen na de bezorging of afgifte zullen worden terug gehaald. En dat, mogt die terughaling verzuimd worden, de vennoe- delijke belastingschuldige verpligt is het beschrijvings-biljet voor of op den 13“ Junij aanstaande ten kantore van den Ge- meente-Ontvanger te bezorgen. GOUDA, den 17“ Mei 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. Iter. Urbanus Pillen, ■m bekend, en ons te Gouda L geplaatst bij )OGEN, Apot- Jd«. J. A. P. P. Blaauwstraat. verzocht, wel door ons, bij i—Pillen, bereid ecept, in Dépot de hierboven op- dan bij de hier In elk doosje de eigenhandige aardigers Wed. j, welke Hand- )p het Zegellak, geld zijn. Wij nstantelijk daar hun aan wel len de Doosjes )oosjes, waarin ekening is, zich wachten voor imaaksels. (4 *d bij G. F. GOUDA, met ne hoeveelheid LH a contant. EVER a 462/10 m a 47710 °/o de soort (Mout- 64 centsinl. /0 per kan 68’ re sterkte naar ingeschreven, en bovendien door den Schutters-Baad worden verwezen tot eene geldboeteterwijl dezulken ZONDER loting by de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uit sluiting of vrijstelling te hunnen aauzien bestonden. Wordende eindelijk degenen, welke aan de inschrijving moe ten voldoen, verwittigd, dat zij bij gemelde inschrijving moeten overleggen hun bewijs van Geboorte, zullende zij, voor zoo verre zij alhier geboren zijn, zich te dien einde moeten vervoegen op de Secretarie dezer gemeente op Zaturdag den 19" Mei aan staande, van des vocrmiddags tien tot des namiddags één ure. En zullen zij tevens verpligt zijn bij de inschrijving op te geven hun naam en voornaam, de straat, de wijk en het num mer van het huis, hun beroep benevens dat hunner ouders, als mede sedert wanneer zij Ingezetenen dezer gemeente geweest zijn. GOUDA, den 16“ Mei 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretarie, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gezien de Wet op de Schutterijen van den 11“ April 1827, (Staats blad n°. 17), alsmede de reglementaire bepalingen, voorkomende in het Staatsblad van den 21" Maart 1828, nu. 6. In aanmerking nemende, dat het tijdstip genaderd is, waar op behoort te worden overgegaan tot het inschrijven voor de SCHUTTERLIJKE DIENST; Hebben goedgevonden aan de Ingezetenen kennis te geven, dat een ieder, in de termen der Wet vallende, verpligt is zich voor de dienstdoende Schutterij te doen inschrijven Dat tot de inschrijving zitting zal worden gehouden in het Raadhuis dezer Gemeente op Woensdag den 23" Mei aanstaande, van des voormiddags tien tot des namiddags één ure Dat de bovengemelde Wet ten aanzieu der voorschreveue verpligting, de navolgende bepalingen en voorschriften behelst: Art. 1. Ieder Ingezeten van het Rijk, die op den 1“ Ja nuary van elk jaar zijn 2ö’te jaar zal zijn ingetreden en zijn 34'te niet voleindigd zal hebben, zal, ingevolge de bepalingen dezer Wet, daartoe opgeroepen zijnde, verpligt wezen de schut terlijke dienst uit te oefenen. Als Ingezetenen worden, met betrekking tot de toepassing dezer Wet, beschouwd a. Alle Nederlanders, binnen het Rijk bun gewoon verblijf houdende. b. Alle Vreemdelingen, binnen het rijk woonachtig, welke hun voornemen, om zich daar te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermo gen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, gelijk die van leerling, knecht, enz., kan op zichzelve niet beschouwd worden als een bewijs van het voornemen, om zich in dit Rijk te vestigen. Art. 6. Elk jaar, voor den eersten Junij, zullen de Ingeze tenen, welke op den eersten Januarij van het jaar hun 25Bte jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mogten al of niet tot de vrijgestelden of uit geslotenen te behooreu, verpligt zijn zich bij het Bestuur der Gemeente, in welke zij wonen, voor de Schutterij te doen inschrijven. Art. 7. Zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben ge vestigd, zullen tot de Inschrijving verpligt zijn binnen die ge meente, alwaar eene dienstdoen'1 schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personele be lasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeente alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven raar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken. Wordende dientengevolge alle ingezetenen, welke in de ter men van gemelde artikelen vallen, dat zijn zij, welke den 1“ January 11. hun 25rt' jaar zijn ingetreden of geboren werden in den jare 1841, mitsgaders de zoodanigen tusschen de "1 en 35 jaren oud, welke sedert de laatst gedane oproeping in dato 5 Mei 1865 zieh alhier met der woon hebben gevestigd, opge roepen, om zich op den hier bovengemelden dag, op de uren en op de plaats ter inschrijving bepaald, aan te melden, zul lende zy, welks hieromtrent onverhoopt mogten nalatig zijn, niettemin van wege het gemeente-bestuur ambtshalve worden GOUDA, den 19 Mei. Er is tot heden weinig verandering gekomen in den ge- vaarvollen toestandde wapening wordt ijverig voortgezet, de gemoederen blijven in onrustallen verzekeren geen oog merk te hebben iemand aan te vallen. Hierop wordt teregt aangemerkt, dat een van beiden zeker is, of schandelijke mis leiding of onzinnige dwaasheid ligt in dat beweren. De heerseb- zueht, die oorlog wil, verlaagt zich tot bedriegelijk ontveinzen; wil men den oorlog niet, waartoe dan die kostbare wapening, dat nutteloos geldverspillen, die verderfelijke onrust, waardoor aan handelen nijverheid de gevoeligste slagen worden toegebragt; Engeland, dat geheel buiten den twist staat, ondervond den terugstoot der beweging op het vasteland en moest buitenge wone maatregelen nemen om eene geduchte geld-crisis te ontgaan. Frankrijk verbergt zijne maatregelen en plannen, maar elk weet waaraan zich te houden, vooral na het woord dat opwelde uit de diepten vau het hart des vredekeuers. Italië gloeit van edele oorlogsdrift, spant zijne uiterste krach ten in en is welligt de eerste aanvaller. Altijd spreekt men veel van een congres, maar het is nog zeer twijfelachtig of het ernstig is gemeend. Is het versehü groot tusschen den oorlog vóór of dien na het congres; want

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1