ÖuitenlanïL ömncnlanit. Gemengde Berigten. Ingezonden. CULTUUR-MIJMERINGEN. bet .is groótelijks te vreezer, dat de hangende kwestien niet zonder bloedig conflict afgedaan zullen worden. Het schijnt ook werkelijk te laat voor een congres, nu de verbittering zoo groot is geworden en de uitbarsting zoo nabij gekomen,., dat men dagelijks geruchten vefoeemt, die gewagen van bloedige botsing. Gelukkig vonden die tot beden geene bevestiging, mahr zij getuigen ondubbelzinnig, wat men vreest. Men maakt zich gereed, men zoekt bondgenooteu en èen er .\elfi vonk is genoeg om den brand te ontsteken. Oostenrijl kan toch in vollen vrede niet bankroet gaan en Italië niet om een gril zijne rente belasten, en v. Bismarck ziet in *vn oorlog welligt het eenige middel om in het binnenland zijne positie te hand haven en de oppositie te fnuiken. Spanje speelde een preludium, het heeft moedwillig een pa radijs verwoest. Kan die schandelijke barbaarschhcid in onze dagen geduld worden? Valparaiso fparadijsvallei) is vernield door een bombardement de amenkaansche gezant wilde het met geweld beletten, maar de engelsche vlootvoogd was zonder in- structien. Men achtte zulk een feit onmogelijk. Het is een voorproef wat Europa te wachten staat. Wanneer zullen de volken ontwaken tot het besef, dat zedelijk verzet al dat boos geweld kan doen eindigen wat beteekent alle beschaving, zoo lang geen beter gevoel de menschen bezielt, wier woorden zoo fraai klinken, wie' innigste gevoelens zoo onzinnig, wier daden zoo afschuwelijk rijn. I)e besmetting der dwaasheid, erger dan de cholera, nadert ook ons. Men wil wapening en krijgszin, die nooit in ons land bestond; en wat zouden wij van de geweldigste inspan ning ooit verwachten kunnen, dan zeker en onherstelbaar verderf? De discussie over de cultuurwet bield de aandacht gespan nen. Het debat maakte een onaangenamen indruk. Het was weinigen gegeven de voordrngt in zijne bijzonderheden juist te beoordteien. Maar wij weten wat christelijke kolonisatie is; wij weten wat Nederland voor Java deed, hoe wij den Ja vaan exploiteerden om ons te bewaren voor staatsbankroet, om onze spoorwegen aan te leggen en hoe edelmoedig wij onze slaven in Westindie vrijmaakten ten koste van het zweet en bloed der oosterlingen. Wij bloeijen in voorspoed door ver drukking van het rijke Insulinde, waar de inboorling van honger sterft. En hoe wordt nu de mau bejegend die den slavenarbeid verligten wilde en den Javaan enkele ïnenschen- regten toekennen? Is men hrt eens, dat hij te weinig doet en te langzaam den gruwel der onderdrukking wil wegnemenkunnen de vertegenwoordigers van het nederiandsche .olk den smaad niet langer dulden der schandelijkste inhaligheid ons door de gebeele beschaafde wereld te regt toegeworpen? Thorbecke, de groote liberaal, trachtte op he' spoor van van Nierop, hoewei aanvankelijk slechts door enkelen gevolgd, het ontwerp krachteloos te maken, de ellende der Javanen en der smaad van Nederland te doen vooitduren, en vereenigde zich vervolgens met vriend en vijand tot de aanneming eener wij ziging, die de intrekking van het ontwerp ten gevolge had. Het is een hoogst smartelijk schouwspel en het zal uitioo- pen op de zegepraal der haDe, krachtelooze conservatieve partij. Fransen van de Putte is een edel man, bezweek hij in den strijd voor de goede zaak der menschheid, zijne poging zal niet vruchteloos wezen. Als de behouders in enkele jaren onder hunne magtelooze pogingen bezwijken, zai het beginsel der ware vrijzinnigheid krachtig ontloken zijn en geen halve maat regel maar waarachtige en geheele bevrijding van gedwongen arbeid zal 0113 van huichelachtige slavenhouders tot weldoeners maken van Java. Londen, 16 Mei. Uit de fabriekdistrieten melden de be- rigteu vrij a'gemeen, dat de bedrijvigheid daar nagenoeg tot stilstand was gekomen, ten gevolge van de financiële moeije- lijk heden en het vccruitzigt van oorlog op het vaste land van Europa In de zitting van het lagerhuis werd gisteren besloten het ontwerp van wet tot herziening van de verdeeling des lands in kiesdistricten voor de tweede maal te lezen. De kanselier der schatkist had vooraf verklaard, dat de regering bereid was dit ontwerp cn dat, betrekkelijk de verlaging van den census in comité-generaal te gelijker tijd aan de orde te stellen en wel over veertien dagen ParljS, 16 Mei. De landdag der donau-vorstendommen heeft met 111 van de 117 stemmen een voorstel aangenomen, om de kroon aan den prins van Hobenzollern aan te bieden. La trance zegt dat prins Napoleon eene bijeenkomst met den keizer heeft gehad. Men verzekert dat de prins opentlijk heeft verklaard, dat Italië thans tot oorlog verpligt is, zelfs wanneer het daartoe alleen zou staan. 17 Mei. De Constitutionnel bevat een ariike1 waarin al het gewigt* wordt aangetoond van de gesch jen tusschen Oosten- rijk, Pruiseu en Italië, en betoogd dat de onzijdige mogend heden evenmin eene d-r partijen zouden kunnen doen besluite^ om zich aan de cischen der andere te onderwerpen,* als met eenige vrucht dc handhevmg van het status quo aanbevelen; zij zouden evenwel een middenweg kunnen vinden om de ver schillende aanspraken te bevredigen. Het is door transactie dat liet best de geschillen tusschen staten vereffend worden zonder wraak en nadeeien te laten bestaan, welke weldra nieu wen strijd zouden uitlokken. Weenen, 16 Mei. De toestand is nog altijd gespannen. Men betwijfelt algemeen dat het congres lot stand zai kemen. Er loopen geruchten van bemiddeling. De tijdi.ig van een schrijven van den koning van Pruisen aan de* i wordt niet bevestigd. Generaal Benedek gaat, naar m /egt, zaturdag naar Bohemen. Er loopec geruehten dat Weenen zou versterkt worden zij verdienen echter nadere bevestiging. 17 Mei. Volg, as een telegram uit Berlijn heeft de koning reeds een be'sluit geteekend, waarbij dt kroonprins tot regent des rijks wordt benoemd. Dit besluit zal in werking treden wanneer de oorlog uitbarst en zoodra de koning de hoofdstad verlaat. Volgens een gerucht ter beurze, dat echter onder alle reserve wordt medegedeeld, zijn de vijandelijkheden uitgebroken. Een particulier telegram uit Bucharest meldt, dat gisteren te Giurgewo een bloedig conflict plaats gehad tusschen turk- sche soldaten en gewapende Bumanen, ten gevolge waarvan verscheidene hunner gedood en gewond werden. Berlijn, 16 Mei. In plaats van prins Frederik Karei, die het opperbevel over het pruisische leger heeft bekomen, is de generaal Griesheim tot kommandant van het derde le gercorps benoemd. Men meidt uit Ratibor: Van de grenzen bij Klinge- beutel wordt gemeld, dat oostenrijksche patrouilles de grenzen zijn overgetrokken en geweld gebruikt hebben tegen pruisische tolbeambten. Men spreekt van het tot stand komen van een congres, maar de goed ingelichte personen alhier zijn het allen daar omtrent eens, dat de regering geene pogingen onbeproefd zal laten, om de zaak schipbreuk te doen lijden. 17 Mei. Hanover heeft eene bevredigende verklaring laten afgeven en biedt eene gewapende neutraliteit aan. De meerdere waarschijnlijkheid op het tot stand komen van een congres oefent op de bevolking een gunstigen invloed uit. De krijgstoerustingen gaan evenwel voort, en het concen treren van troepen heeft in de beate orde plaats. In de mili taire kringen wordt niet veel geloof gehecht aan de berigteu omtrent het congres. Florence, 17 Mei, De kamer heeft met 145 stemmen tegen 141 de belasting op de rente aangenomen, doch de wet zal alleen gedurende het tweede semester van 1866 van toepassing zijn. GOUDA, 19 Mei. Naar wij vernemen zal het corps muziekanten der dd. schut terij te dezer stede* zich aanstaanden dingsdag avond, 22 mei, te half acht ure op de groote markt doen hooren. In de zitting der tweede kamer van woensdag zijn de discussien over art. 1 cn óe amendementen voortgezet. De heer van Nierop heeft zijn amendement nogmaals breedvoerig verdedigd. De heer Poortman heeft een nieuw amendement voorgesteld, dat de strekking heeft de uiteenloopende meeningen te conciliëren door den bestaauden feitelijkeu en regtstoestand te handhaven en inbreuken op het gebruiksregt der gronden van de Javanen tegen te gaan. In de zitting van de tweede kamer van donderdag is, na langdurige discussien en nadat de minister van koloniën in zijne rede zich meer geneigd had betoond voor het amende ment van den heer Poortman dan voor dat van den heer van Nierop, het laatstgenoemde verworpen met 62 tegen 9 stemmen, en dat van den heer Poortman aangenomen met 43 tegen 28 stemmen, bij zeer gemengde stemmiug, wat betreft de staat kundige rigting der leden. Even voor de zitting van de tweede kamer der staten- generaal van gisteren, is een buitengewone ministerraad ge houden. Bij de openiug der zitting heeft de minister van koloniën verklaard, dat hij na het gebeurde van donderdag, zich verpligt acht en door den koning gemagtigd is, de cul tuurwet IN TE TREKKEN. Men verneemt, dat na afloop van den heden gehouden ministerraad en als gevolg van het in de zitting der tweede kamer van gisteren kenbaar gemaakt besluit der regering om de cultuurwet in te trekken, de heer Fransen van de Putte zijn ontslag aan den koning heeft ingedieud en de overige ministers hunne, portefeuilles ter beschikking des konings heb ben gesteld. Door Jhr. W. H. Lijcklama a Nijeholt is bij advertentie iaa de Leeuwarder Couraut van 15 dezer aan de kiezers in het district Sueek te kennen gegeven, dat hij bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-ge- neraal niet meer in aanmerking wenscht te komen. Iu eene buitengewone zitting der provinciale staten van Drcrthe is tot lid van de eerste kamer der staten-generaal nerkozen de heer mr. W. J. Tonckens, met 32 van de 33 stemmen. Men leest in het Handelsblad De krijgstoerustingen, die in het buitenland plaats hebben, schijnen on9 gouvernement er ook toe te leiden maatregelen van voorzorg te nemen. Reeds is gemeld, dat de chefs der kledingmagazijnen bevel hebben ontvangen om voor het com pleteren van al de kleedingstukken zorg te dragen. Thans wordt oiis van eene goed ingelichte zijde medegedeeld, dat va\ het departement van ooriog aanschrijvingen zijn uitgegaan om de militaire bakkerijen van een aanzienlijken voorraad graan te voorzien, terwijl de verschillende leveranciers van het leger order hebben bekomen met den meesten spoed een groot aantal wollen dekens, bedlakens, enz. .au «1° magazijnen te leveren. Wij vernemen tevens, dat reeds alles wordt voorbereid om, indien dit mogt blijken noodig te zijn, eenige ligtingen, men spreekt van drie, op te roepen, ten einde het leger met 33 a 34,000 man aan te vullen. Uit het Westland wordt gemeld, dat woensdag de eerste nieuwe aardappelen naar Amsterdam zijn verzonden; met eene vracht aspergies werden donderdag 4 mandjes aardappelen vervoerd. Met de verzending van aspergies ging het gedurende de laatste veertien dagen zeer traag, omdat het weder voor deze vrucht ongunstig was, doch »>ok voor andere gewassen bleek de koude allezins uadeelig te zïju. In de laatste nachten heeft het streng gevroren, zoodat het loof der aardappelen eu de bloesera der vruchtboomen hebben geleden. Omtrent het ooft inzonder heid zal het later blijken, dat het weder groo'en invloed beeft gehad, alhoewel appelbooroen o. a. bedekt zijn met bloesera. De weilanden zijn gezond, doch het gras begint door de koude te verminderen. Bij Tocco ;n het Pescaradal is eene petroleuicbron ontdekt, die in 8 dagen 500 vaatjes oplevert. In Rusland zijn 10,000 med. doctoren en verdere geneesheeren, d. i. één op 7000 zielen. De groote parijsche tentoonstelling zal, naar men vermoedt, een jaar v\orden uitgesteld De veeziekte is uitgebroken in het ierscbe graafschap Down. De italiaan- sche regering zal een aanval van Pruisen op Oostenrijk, beschouwen als gerigt tegen Italië. De Fenians hebben een engelscben schoener prijs gemaakt. - Hongarije 2al 80,000 vrijwilligers leveren. De tien regi menten italiaausche vrij-villigers zullen geëquipeerd worden niet roode muts en roode kiel. Men beweert dat de Oostenrijkse lie vrijwilligers voor het mexicaansche leger, overgebragt zullen worden onder fransche vlag. In verschillende stedeu vau Belgie ziju cholera-gevallen voorge komen. Op de muren van Weenen leest men; «Sire, doe afstand van euetie." In het departement der Zee-Alpen zal een obs^-vatiecorps van 40,000 man worden bijeengetrokken. De oostenrijksche staatsschuld bedraagt thans ongeveer 2598 millioen, en de regering voorziet door Laifjaarlijksche leeningen in de rente, die 118, 730, 7S8 fl. beloopt. Tot 18 mei zijn te Rotterdam aan de cholera overleden 332 personen. In de provincie Groningen zijn enkele cholera-gevallen doorgekomen. Prins Napoleon keert terug naar Italië. De koflij veiling der ned. han delmaatschappij is grootendeels mislukt door de tijdsomstandigheden en de meeste voorraad opgehouden. De landverhuizing over Liverpool heeft ten gevolge der cholera opgehouden. De pruisische liberalen zijn het eens om der regering geen penning toe te stuau tot het voeren van oorlog. Sedert de instelling der general board of health (gezond heids-commissie) in Engelandis de sterfte in de volgende steden aldaar: Steden. Getal der sterfgevallen op 1000 inw. Getal der geredde levens op 1090 iv\. en per jaar. Vóór de instelling der gezondheid, comm'ssien. Na de instelling der gezoudheiïs- comraissien. Alnwick 35.2 28.3 6.9 Barnard Castle 33.5 25.9 7.4 Berwick 28.5 21.2 7.3 Durham 26.- 22.7 3.3 Ely 26.- 17.- 9.- Salisbury 32.2 27.- 5.2 Macclesfield 33.- 25.- 8.- Te New-Castle cn Tynemouth twee onmiddellijk bij elkan der liggende steden woedde in 1848/49 de cholera op heiige wijze en duizenden vielen in beide steden als slagtoffere dezer ziekte. Te Tynemouth ging men onmiddellijk over tot de instelling eener board of health, welke zich onledig hield, ge steund door bet bestuur dier plaats, met de verbetering van afvoerkanalen, geheime gemakken, woningen voor armen, zin delijkheid, enz.; in het jaar 1853 verscheen in beide stedeu wederom de cholera en eischte te New-Castle, waar geen board of health ingesteld was, en ook geen verbetering in velerlei zaken gebragt was, ongeveer 2000 slr.gtoffers; te Tynemouth, waarheen alstoen veel inwoners uit New-Castle viugtten, stier ven slechts 10 menschen aan die ziehie. Verder is in Londen na de instelling der gezondheids-com- missien de sterfte io gewone tijden (d»'5 buiten epidemiën) ge daald van 30 a 50 op de 1000 inwoners tot 13 a 14, in enkele wijken zelfs tot 7. (1) In Gouda verklaren zich van de 13 aanw°rige leden des raads, in de zitting van 15 mei 1S66 zes leden tegen de wedeioprigting eener gezondheids-commissie. (1) Een en ander ia ontleend aan het Zeitachrift für Hygieine rn professor F. Oesterlen. In de Goudsche Courant van 10 mei jl. komt een ingezon den artikel voor, dat de oneenigheden openbaar maakt, ontstaan tusschen een tiental honoraire en de werkende leden van h**t muziekgezelschap „Euphonia". Dat artikel eindigde met het berigt, dat de honoraire leden weldra zouden worden opgeroe pen om te beslissen, wie gelijk hadden. Geene oproeping bad echter plaats. Hoe komt dit Is er geen haast bij Op die bijeenkomst zouden de grieven breedvoerig kunnen worden be sproken. Breedvoeriger dan in couranten. Toch is dit nu noodigwant zit het tieu'al stil, de werkende leden doen dit nieter is althans een gerucht in omloop, dat velen hunner gezind zijn hunne medewerking aan 't gezelschap te ontzeggen en op die wijze Euphonia te ontbinden. Niet zoo zeer om dat artikel in de Courant, dan wel ora dat geen der honoraire leden tegen den inhoud van aat artikel is opgetreden. Daarom nu eeu enkel wjord. Euphonia heeft gebreken; de werkende leden erkennen het hun is 't toevertrouwd ze te herstellen. Zij weigeren teregt daartoe medewerking der ho noraire leden. Wat is"Euphonia? Een gezelschap van muziek liefhebbers, dat ter bestrijding van kosten eu om van tijd tot tijd een beroemd musicus te kunnen hooren, at i anderen ver gunning geeft voor geld hunne uiivoeringen bij te wonen. Die anderen, die toegelaienen zijn de honoraire leden. Behagen de uitvoeringen niet, *elk hunner kan bedanken, maar zij hebben niet het regt aan het gezelschap veranderi *gen op te dringen. En dan welke verandering beoogt bet tiental Assumiie van drie commissarissen uit de honoraire ledendat moet, volgens 't tiental, den waarborg zijn der verbetering Ilet is te hopen, dat de plannen van het tiental niet opgaan. De ontbinding van Euphonia zcra te bejammeren zijn, zoowel voor de honoraire leden, die aan het gezelschap menigen ge notvollen avond te danken hebben, als voor den muziekalen geest in Gouda, die het tiental wil opwekken eu die het door 't ver vullen zijner plannen geheel zou vernietigen. Een honorair lid van Eaphonia. Men is druk iu de weer om allerlei voorbehoedenue maat regelen te nemen tegen het hedeudaagsche monsterdier: men schen-, cultuur-, oorlogs- en runderpest. Öid volbloed-conservatief te zijn wordt tegenwoordig vrij wat gevergd. Met deu cultuurheld gaat het als met eene groote rivier: haar oorsprong is klein, al voortstroomende vergroot zij. Wegens de kameleonachtige natuur Van den Javaan, geini ge de j. 1. kamerdebatten, is het zeer moeilijk stelregels daar te stellen tot heil van zijn tegenwoordig lot. De runderpest daargelaten, begint voor den landbouwenden stand het gouden tijdperk aan te brekeneerwaardige mannen rekenen bet niet beneden zich, dagen lang, cuunur-discussieu te houden. Nederiandsche oppositie! spiegel u aan von Bismarck, uw ideaal; wees even stand"astig ais hij en buig voor niets, zelfs tfiet vobr vijf» kogels. Over alle zaken grondig te spreken vereischt bovenmensche- lijke kracht. Koffie en Javanenzweet ijn zoo wat synoniemen. „Beter een half ei dan een ledige dop" is een spreekwoord vol waarheid. Eene moeder troetelt haar kind iu zijne jeugd; maar grenst dat troetelen aan het vertroetelen, d. i. verwaarloozen, dan ziet men meermalen dat het kind, ond*r geworden, zich van die

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2