öuiienlflnïL (Hnnenlanö. IJssel. 4 Pecten. 1S66. Donderdag, 31 Mei. ft? 435. J - I Uitgave van A. BRINKMAN. Naar men zegt, ijk A o». 57. I nog veertien dagen in hunne 30% 735/8 80% 43»/1S 8’/b HNKMAN. en Dingsdag verige dagen js *s morgens 31 «Vb 27n/m 8% 87% 137 46% 5118/1(i 46%6 517/8 koers. 56»/ls 68% 15V16 69 15% 89V« 81 173 43% 22% :e dagen ’s na- ’s avonds 5 !e». rd bij G. F. GOUDA, met ie hoeveelheid n a contant. EVER a 43%0 n a 47'/io °/o ie soort (Mout- (O5 cents; inl. /0 per kan 65 re sterkte naar Deze Coulant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post 2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. g 25 Mei. loogste Gebleven koers. 56»/1g 66% 87% .37 Lange TiendewegD. n°. 60. De prijs der Advertentien van eén tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. groot assor- JUSCAS en het ver ge- dve tot veel wordenook ARAPLUIES Zich beleefd stadger.ooten tevelende fascini. GOUDA, 30 Mei. In pene maandag avond gehouden vergadering heeft de kiesvereeniging ,,de Grondwet0 als kandidaat gesteld bij de aanstaande verkiezing voor de staten-generaal Jhr. Mr. IV. T. Gevers Deijnoot. Gisteren arriveerden alhier van Rotterdam de heer officier van justitie, de regter-commissaris en de griffier, ten einde zich te begeven naar Stolwijk om een onderzoek in loco in te stellen wegens den aldaar plaats gehad tobbenden brand en oproe rige bewegingen. Te Rotterdam is de burgemeester I. F. Hoffman op zijn verzozk eervol ontslagen en vervangen door den heer Joost van Vollenhoven, lid van de eerste kamer der staten generaal. GOUDSCHÉCÖÜRANT. Naar men zegt, zou de graaf von Mensdorff aan den hertog de Grammont vóór diens vertrek naar Parijs hebben verklaard, dat Oostenrijk deelneemt aan het congres, doch slechts onder de uitsluitende erkenning van de legitieme regten en verdragen als grondslagen. Naar men verder verzekert, zal Oostenrijk voorstellen, dat, met betrekking tot Venetie, het tractaat van Zurich, en met betrekking tot Sleeswijk-Holstein, het weener verdrag tot grondslagen der onderhaudelingen zul len worden genomen. Pruisen en Italië zouden, naar men zegt, te Parijs hebben verklaard den oorlog te zullen uitstellen tot dat het congres als mislukt zal zijn te beschouwen. Prins Ghika is door den prins v. Hohenzollern belast met het overbrengen naar Weenen van een schrijven aan den keizer. -Officieus worden de aanspraken van den hertog van Ol denburg op Holstein bestreden. Heden heeft andermaal eene militaire revue plaats gehad, waarbij de keizer eene aanspraak tot de troepen hield. Berlijn, 28 Mei. In de Neue Preus. Zeitung wordt de meeting voorgestaan, dat de aanstaande strijd eigentlijk een godsdienst-oorlog is, die even bloedig zal wezen de der tigjarige oorlog. Zulke schandelijke ophitsingen kunnen niet genoeg gelaakt worden, zegt de Köln. Ztg. Uit de Oostzee-havens schrijft men, dat het ruwe weder en de heerschende nachtvorsten den plantengroei ten eenenmalc belettende graanvelden, die vóór veertien dagen zoo veel belovend stonden, leveren thans geenszins meer die bevredi gende verwaclliugen op. In Pommeren ea Oost-Pruisen heeft voornamelijk de rogge geleden en vreest men zeer voor een ongunstigen uitslag van den oogst. De Porte heeft haren gezanten bij de groote mogend heden opgedragen Dm geene mededeeling te doen van de occu patie der donau vorstendommen. Men schrijft dit toe aan een brief welke prins Karei naar Konstantinopel heeft gezonden, alsmede aan de verklaringen vin Rusland en Frankrijk op de parijsche conferentie waarbij zij zich tegen eene interventie ver klaarden, benevens aan hel venangen van Frankrijk om de ont wikkeling der gebeurtenissen in Rumenie de vrije hand te laten. De Kreuz Zeiting zegt te vernemen, dat de regering het voorstel tot het houden van een congres heeft aangenomen. De troepen van de garde, die heden zouden uitrukken, hebben bevel ontvangen, om kwartieren alhier te blijven. Frankfort, 29 Mei. In de buitengewone zitting van den bondsdag is, na indiening van de gelijkluidende nota’s der al hier aanwezige gezanten van Engeland, Frankrijk en Rusland, besloten, deze stukken onverwijld ter kennis der verschillende regeringen te brengen. Tot het comité ter behandeling van de aangelegenheid der conferentie zijn gekozen Oostenrijk, Pruisen» Beijeren, Saksen, Hanover, Wurtemburg en Keurhessen, bene vens de vertegenwoordigers der badensche en saksische huizen, lot het comité voor de zaak van Limburg zijn gekozen. Oosten rijk, Pruisen, Beijeren, Hanover en Baden. Londen, 27 Mei. De Observer zegt, dat geen congres zal bijeenkomen zonder toetreding van Oostenrijk, dat tot nu toe zijne toestemming nog niet heeft gegeven. Berigten uit New-York van den 16 mei melden, dat de president Johnson den vorigen dag zijn veto bij den senaat had ingezonden, ten opzigte van Let ontwerp van wet, waarbij Colorado wordt verheven tot een staat der unie De senaat is, zonder van dit veto te hebben kennis genomen, verdaagd, zoodat 1 stuk niet openbaar is gemaakt. Sommige dagbladen beschouwen het verdagen van den se naat, zonder van het veto te hebben kennis genomen, als een bewijs van verachting en beleediging jegens den president. Er zijn berigten uit Rio Janeiro ontvangen. Daaruit blijkt dat de Brazilianen en hunne geallieerden er in gesLagd zijn de rivier Paraguay over te trekken en de Paraguayanen uit de positie, die zij ingenomen hadden om den vijand den inval in hun land te beletten, verdreven hebben. De president der re publiek, de generaal Lopez, heeft daarop elders zijn hoofd kwartier gevestigd. 28 Mei. In het lagerhuis beeft de heer Layard ver klaard, dat de conferentie voor het oogenblik tot geen inter ventie in de donau-vorstendommen magtiging heeft verleend. De heer Knightley heeft, in comité voorgesteld, dat bij het her vermin gs-ontwerp maatregelen zullen worden genomen tegen omkooping bij de verkiezingen. De hr. Gladstone verzette zich tegen dat voorstel, hetwelk echter werd aangenomen met 248 tegen 238 stemmen. 29 Mei. Uit New-York wordt dd. 19 dezer des avonds berigt, dat op last van den president alle blanke vrijwilligers bij het leger uit de dienst zullen worden ontslagen. Men berigt uit Veracruz dd. 7 dezer, dat het aan keizer Maximiliaan is gelukt eene leening met europesche huizen te sluiten men zegt, dat het cijfer dier leening zeer aanmerkelijk is. De republikeinsche troepen in Michoacan zijn geheel verslagen. ParijS. 28 Mei. Bet berigt omtrent het binnenrukken der vorstendommen door de Turken, wordt als onjuist beschouwd. De Pays geeft de elementen op van eene vreedzame schikking der drie kwestien, welke op het congres zullen wor den behandeld. Zij zouden bestaan in een ruil van Venetie voor grondgebied vac gelijke uitgestrektheid en zielental aan de Aóriatische kust; inlijving van de hertogdommen bij Pruisen, behoudens teruggave van jet noordelijk deel van Sleeswijk aau Denemarkeno prig ting van een afzonderlijken duitschen staat aan den Rijn, deel uitmakende van den bond en als gevolg van de bondshervorming en van de inwendige reorganisatie van Duitschland. Gelijkluidende nota’s van Engeland, Frankrijk en Rusland zijn door de vertegenwoordigers dier mogendheden aan de bij de bestaande conflicten betrokken regeringen ter hand gesteld. Het voorstel, daarin vervat, is te Frankfort, te Weenen en te Eerlijn gunstig ontvangen. De Oest. Ztg. zegt, dat Oostenrijk tot het congres zal toetreden zonder inbreuk toe te laten op zijne regten ea op de eer des lands, en geen eischen zal doen met de wapens in de hand, maar ook niet zich zal ontwapenen voor de eischen van andere mogendheden. Brussel, 27 Mei. De Indépendance bevat een telegram uit Weenen, waarin gezegd wordt dat Turkije besloten heeft om de Donauvorstendommen op militaire wijze te bezetten. Nadat Turkije van dit voornemen aan de mogendheden had kennis gegeven, zijn de turksche troepen de Donauvorsten- dommen binnengerukt. WG6U6D. 28 Mei. De krijgstoerustingen worden voort gezet. Nog gedurig hebben er patriotischc manifestatien plaats. De samenstelling van de reserve der artillerie en der geschut- en belegeringsparken is vastgesteld. De tyroler landstorm zal ten spoedigste georganiseerd worden.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1