36. IITING. Buitenland. 1S66. Zondag, 3 Junij. Iffecten. Overzlgt. Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendevegD. n°. 60. 16Vs Parijs, 30 Mei. In een bij het Journ. des Déb. ontvangen schrijven uit Bome leest men «Hier gelooft en wenscht een ieder, dat er oorlog kome. Liberalen, ultramontanen, Garibal- dianen, reactionairen, allen achtten den oorlog onvermijdelijk en ook onmisbaar. De oorlog alleen kan Italië geheel vrij en één maken, tot kracht en bloei brengen, w ordt er aan Je eene zijde gezegd. De oorlog alleen kan het door den revoli^tiegeest gestichte kwaad herstellen, de veijaagde vorsten weder op den troon hunner vaderen plaatsen, aan de kerk hare vrijheid, aan den paus zijne magt teruggeven, zoo hoort men aan de andere zijde beweren. Kortom de partijen zijn het eens in baren wensch, hoewel de oorlog bezwaarlijk aan beide voldoening zal kun nen geven. I 31Vb 6 90>/s 90 is 28’/W 7O‘/S ten Gebleven kc-ers. 561/, 64»/g 726/s 7 <>716 46716 517s 172»/* 44716 22»/ie &0UDSCHEC0UR Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. 173 44V4 221s/16 651/, 46716 517s 88716 'D-INGELAN- builen Grare- 1 den Koepel, ide Hil woning ’s Gravesande, F. A. LEES- le te ’s Graven en 9“ Junij ten 10 ure, in TENonder- Len te veld a eens gemaaid n in bet Buifen sande, en strek- zal zijn afge- aanwijzingen te WIJN, Hoofd- wland te Gra an den Notaris age. BRINKMAN. Tn de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco ppost 2,25 De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Een domper voor Nederland en eerd bij G. F. GOUDA, met eene hoeveelheid tan a contant. NEVER a 46S/)0 :em a 477io 2de soort (Mout- i 60’ cents; inl. Per 1«“> 65 lere sterkte naar 88»/16 Onze binnenlandsche zaken zijn spoedig geschikt. Een vol ledig ministerie is in enkele dagen tot stand gekomen. Wij konden geen beter wenschen. Zoo blijven wij bewaard voor de stilstaande, mooi pratende en onopregte conservatieven, die loven en bieden en zich vastklemmen aan den geroofden zetel. Toch kon het ministerie zuiverder groen zijn, maar de gene raal en chef en profeet der XIX eeuw heeft zijn mantel ge worpen op den man, die ons nu in de XVIII terug verplaatsen zal; die toch met graaf van Zuylen medegaat, weet dat hij voor groen vaart. De psalmzingende afgescheiden school en het door rottingslagen en gedwongen arbeid geëvangeliseerde Java zijn het verheven doel, dat het ministerie beoogt. Deze wrange vrucht van eigenzin en hartstogt is de welver diende straf voor de dwaasheid en verkeerdheid, die de libe ralen deed bezwijken. Het is zeker de beste weg om de dwazen tot bezinning te brengen en de uiteen gespatte kracht te her enigen. Wij eischen niets van het ministerie dan opene en ronde verklaring van al wat het wenschelijk acht om het ’erbasterd modern geslacht terug te brengen tot het eerbiedigen van blind gezag in kerk en staat. De kiezers komen nu op een beter standpunt. Het geldt ge namen of personen, het is om beginselen te doen. De eenvoudigste kan de zaak begrijpen. Het schoolwezen is de hoofdzaak; sedert zestig jaar bezitten wij een schoolwezen, dat de roem is van Nederland, dat in de laatste jaren in bloei en ontwikkeling toenamdie tallooze scholen moeten verdwij nen en plaats maken voor secte-scholen waar psalmen gezongen en dogmata ingestampt worden om de toenemende verdraag zaamheid uit te roeyen. Daartoe moeien grondwet en schoolwet gewijzigd worden. Het tweede is even duidalyk; de Javaan moet zonder regt -hoorzamen en zonder loon werken voor ons en onze nazaten, loonen wij hem met het licht eener orthodoxie, die ons walg geworden is. ;sdag 29 Mei. Hoogste koers. 56‘/s GOUDA, den 2 Junij. Eene conferentie ter voorbereiding van een congres zal ge- houden worden. Dit geeft ten minste eenig uitstel. De oor logstoerustingen gaan intusschen voort en de onzekerheid blijft voortduren. De hoop op het behoud van den vrede is aange- wakkerdmaar he' gevaar is niet geweken, daar Oostenrijk niet hooren wil van den afstand van Venetie en Italië niet rusten kan. zoolang dit duel niet bereikt is. Het is niet te doorzien hoe bij de opgewondenheid -an het oogenblik eene vreedzame schikking tot stand kan komengeruchten en gis singen ontbreken wel niet, maar morgen wordt stellig weer sproken, wat beden even stellig is verzekerd. Von Bismarck houdt vast aan zijne plannen en niets kan den moedwil be dwingen der oorlogszuchtige dwaasb Ofschoon Engeland ernstig bedacht is op het bemiddelen oer geschillen, gaat men daar rustig voort met de behandeling der reforrabill, die grooten tegenstand blijft vinden en de uitkomst blijft geheel onzeker. Verspillen Pruisen, Oostenrijk en Italië hunne krachten in on zinnige toerustingenvernietigen zij de welvaart en vervalt het volk in bitteren nood, Engeland, dat geen schaduw van toerusting maakt, draagt sterk in de bezwaren van het oorlogs rumoer; handel en nijverheid kwijnen door de onzekerheid en de daaruit voortvloeiende geldcrisis veroorzaakt hevige schokken. Turkije schijnt te willen toezien bij de feitelijke beslissing in de donau-vorstendommen. Hohenzollern beeft zich in het bezit gesteld en zijne regering aangevangen. Spanje wil voorlgaan op den ingeslagen wegde vernieling van Valparaiso is niet genoeg, nu zal het Callao gelden. Het ziellooze Spanje mag zoo onmenschelijk woeden, en Engeland blijft toezien. Waarom dan toch zooveel beweging tegen de euro- pesche oorlogsplannen of leven in Ziid-Amerika geene meuschen? Londen, 31 Mei. Daar aHe mogendheden het voorstel tot het houden eener conferentie definitief hebben aangenomen, houdt men zich thans bezig met den dag barer bijeenkomst te bepalen. Al de ministers van buitenlandsche zaken der be trokken mogendheden, hebben zich reeds verbonden de con ferentie bij te wonen. De Times zegt, dat brieven uit alle deelen van het ko ningrijk melding maken van de buitengewone verlegenheid, waarin elke tak van handel zich bevindt. Dit spruit niet voort uit insoiiditeit, maar uit de onmogelijkheid om geld te beko men voor of op eigendommen, die tot nu toe geldswaardig werden beschouwrd. Van regeringswege is bekend gemaakt, dat de bepalingen omtrent het invoeren of vervoeren van vee, welke voorloopig waren uitgevaardigd als van kracht tot 1 junij a. s., ook na dien tijd zullen worden gehandhaafd, tot dat de regering daaromtrent anders zal beschikken. Sedert te Liverpool aan boord van schepen met duitsche landverhuizers, die naar Amerika waren bestemd, cholera-ge- vallen zich hebben vertoond, staat het vervoer van buitenI. emigranten in die haven geheel stil, ten gevolge van de strenge voorzorgsmaatregelen der plaatselijke autoriteiten en van de verliezen geleden door degenen, die te Liverpool, Ant werpen, Botterdam en elders hun werk maken van het aan- en o ver voeren van duitsche landverhuizers. De herstelde en gezond gebleven emigranten zijn intusschen naar Amerika ge zonden en in de stad zelve hebben zich geene ziektegevallen vertoond. 31 Mei. Het wachtwoord is algemeen vrede. In onze officiële wereld vooral houdt men zich overtuigd van den goeden een zweep voor Java zijn de emblemata van het heil dat komen zal. Wij wenschen dat de kiezers hunne overtuiging volgen en zich toni verklaren voor of tegen onze gemengde school, voor billijk regt of voor willekeurig geweld op Java. Niemand misleide zich en anderen door bewimpeling en ont- veinzing, waar het zoo hooge belangen gelat. De vijanden van licht en vrijheid in ons district behoeven niet te zoeken, zij.hebben hunnen man gereed; hij is vast in de leer en groen in hart en nieren, hij is geen prater, hij stemt tegen eiken vooruitgangblind huldigt hij bet gezaghij wil niet overtuigd zijn door redenen, en hij wil niemand over tuigen. In zijn zwijgen is hij een sprekend beeld van het groene alvermogen. De kiesvereenig;ng «de Grondwet" heeft eene uitmuntende keus gedaan. Gevers Deynoot is genoeg bekend als een rond borstig en ijvervol voorstander van waarheid, vrijheid en voor uitgang. Hem moet geen stem ontbreken van hto, die deze beginselen huldigen, die ons schoolwezen liefhebben, die willekeur en onderdrukking verfoeijen. aï zouden die ook onregtmatige voor- deelen aanbrengen. Hun bevelen wij aan uit volle overtuiging

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1