öimtenlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Burgerlijke Stand. aitslaS van liet congres en van erne Teetlr-jne schikking t.cr bestioude geschillen. He heeren Bo ther en Fould vooral, on danks al hunne vroegere bezorgdheid, zijn thans in optimisten herschapen en verklaren aan iedereen, dat er geeu twijfel meer is aan het gunstige resultaat van hel ongres. Onder het pu bliek ontbreekt het intussehen niet aan zwaartillende raenschen, die ongeloovig zijn op het punt van congres-resultaten, maar zij worden over^hieeuwd, zelfs rond' t dat men hunne argu menten overveegt. Italië heeft reeds door liet orgaan van den heer Lamar- mora gcaai-owd, d... fer. feC congres aanneemt, en men zegt ook dat deze raluister zie^ ?terl: maakt otn de rust te hand haven tot dat het resultaat <'"r diplomatieke confereutien bekend zai ziui. Pruisen en Oostenrijk l ebbeu aangenomen, zonder eenige reserve. Hat üe bondsvergadering betreft, acht men het zoo %ej als r Pr, dai zij, ondanks hare aanvankelijke tegen werpingen, haren vertegenwoordiger naar liet congres zai zenden. Men gelooft, dat de heer von der Pfordten, minister van buiten- lardrcke zaken in Rc'-rn, die vertegen-ooruiger *.al zijn. Het pruisische antwoord op de uitnoodiging tot het bij wonen d-r cr.iiteveut* Is un;va: g Da:., .i wordt eenvoudig cie uitnoooigi-tg r.aug*-juiener wordt alleen in aangetoond, dat Pruisen niet het pl n heeft gehad om oorlog te voeren wegens de kwestie «W VJbf»-hertogdom»**, maar uitsluitend ten gevolge van de dreigende krijgstoerustingen van Oostenrijk, terwijl tevens gewezen wordt op het tegenwoordige krijgsge- vaai in buksen. Juu;j. I Olarcn^nn, prins Oortchakoff, graaf von Bismarck en i L'. -Marmora officieel te kennen gegeven, dat zij spoedig te Parijs zullen komen om de confe rentie te oper.cn. hondsdag heeft heden den heer von der Pfordten tot zijn gevoimagtigde te Parijs gekozen. Men verwacht nu nog alleen het besluit van Oostenrijk. ~Weeneil. 3U Mei. In een gunstigen uitslag van de con ferentie stelt men hier in het algemeen weinig vertrouwen. De uitnoodiging tot bijwoning der conferentie zal hier door de drie neutrale mogendheden gelijktijdig worden overhandigd. H»r «otw-nord ow*-r regering zal de verklaring behelzen, dat /ii, om üe laatste pogingen tot behoud van den vrede niet te dwarsboomen, het voorstel tot het houden eener conferentie zal aannemen. Onmiddellijk daarna zullen de instructien voor den oostenrijkschen gevoimagtigde vastgesteld en naar Parijs verzonden worden. Turkije heeft van eene interventie in de vorstendommen afgezien, in hei. vertrouwen, uat de parijsche conferentie eene combinatie zal vinden, die de waardigheid der Porte handhaaft. 31 Mei. Naar men zegt, zo keizer Napoleon aan lord Cowley, toen deze kort geledeu op last van zijn gouvernement, met het oog op de financiële crisis, dringend de tusschenkomst van den keizer der Franschen verzocht in het belang van den vrede, geantwoord hebben, dat Engeland in 1S59 en 1&04 zich tegen (Napoleons) voorstellen tot regeling van de italiaansche en slceswijk-holsteinsche kwestien beeft verzet. Thans wenscht Engeland den vrede ook hij enscht dien, maar nadat de gun stigste gelegenheden zijn verzuimd en de moeijelijkheden ten top zijn gevoerd, kan hij de verantwoordelijkheid van hetgeen gebeuren zal niet meer op zich nemen. In gewoonlijk goed onderrigte kringen wordt verzekerd, dat de stemming ten hove veel oorlogzuchtiger is dan vroeger, Men schrijft dit toe aan den invloed van de koningin van Wurtemberg, die uit Petersburg naar Stuttgart terugkeerende, den weg over deze hoofdstad heeft genomen. 1 Junij. De gevoelens omtrent de conferentie loopen nog zeer uiteen. l)e hoop op vrede is niet geheel verloren, doch het zal moeijelijk gaan tot eene voldoende oplossing te komen. De krijgstoerustingen en loyauteits-manifestatien blijven beide aanhouden. De studenten kunnen thans, onder bewilli ging van de zijde der regering, op gunstige voorwaarden dienst nemen bij de armee of bij dc vrijcorpsen. Het antwoord van het weener kabiuet op de uitnoodiging tot een congres is gisteren verzonden. Maar men zegt, zullen de ministers van buitenl. zaken bijeenkomen, om te fungeren ais eerste gezanten der mogendheden. De verpligtiug tot het uitstellen van strategische bewegingen tijdens de zitting zal vermoedelijk niet worden doorgezet. Berlijn, 30 Mei. De gevolgen der mobilisatie van het leger doen zich hoe langer hoe meer gevoelen. De stad Eerlijn moet de vrouwen en kinderen voeden van 1750 manschappen van de landweer, die van alle middelen ontbloot zijn. Het bestuur heeit nog 10,000 thalers tot dat einde aangewezen in eene zijner laatste zittingen. Aan den anderen kant is het getai werklieden van beiderlei kunne, zonder werk wegens de staking der zaken, nu reeds tot meer dan 20,009 geklommen. Gedurende de vorige week hebben hier ter stede ongeveer 30 faillissementen van eenig belang plaats gehad. Er gaat niets om in den handel. 31 Mei. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de konin» J op 25 dezer de laatste revue heeft gehouden over zijne garde J te paard. Den volgenden dag werden die troepen oatbonden, dewijl de rijksraad in aijne jongste zitting geweigerd heeft gelden voor die game op de begrooting te brengen. Dit be- sluit heeft, een diepen indruk op den koning te weeg gebrrgt. frankfort, 30 Mei. I)e Europe deelt den woordelijken inhoud mede van de uitnoodiging, door den bond van de a fransche regering ontvangen, tot bijwoning der conferentie. Daarin wordt op den voorgrond gesteld, dat eene diplomatieks beslissing zal moeten worden genomen over de kwestie der hertogdommen, het italiaansch geschil en de bondshervorming, deze laatste voor zoo ver zij in betrekking staat tot het staat kundig eveuwigt van Europa. De uitnoodiging besluit aldus: „De keizerlijke regering vertrouwt, dat wanneer dc mogend- 1 heden, die zich ten ooriog hebben toegerust, de voorstellen betreffende het congres aannemen, zij ook hare krijgstoerus tingen zullen opschorten of, wat nog liever ware, hare legers weder geheel en al op voet van vrede zullen brengen." 31 Mei. Uit Kiel wordt van den 28 Mei gemeld Gisteren avond omstreeks 8 ure heeft in eene herberg, in het nabij de stad gelegen dorp Bruudswik, een ernstige vecht- partij plaats gehad tusschen oosteurijksehe veldjagers en prui- sische mariniers en matrozen. Er werd daarbij duchtig gebruik ge maakt van de blanke wapenen, tengevolge waarvan talrijke personen zwaar zijn gewond. Oostenrijksche en pruisische pa trouilles hadden zeer veel moeite de orde te herstellen. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van dit betreurens waardige feit. GOUDA, 2 Junij Z. M. heeft met ingang van 30 mei benoemd tot mi nister van koloniën den heer inr. P. Mijer, lid van de tweede kamer der 9taten-generaal en voorts met ingang van 1 junij tot minister van buitenlandsche zaken, den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, lid van de tweede kamer der staten-geueraal tot minister van justitie, den heer mr. E. J. H. Borret, lid van den raad van state; tot minister van binnenlandsche zaken, den heer mr. J. Heemskerk Az., raadsheer in het provinciaal geregtshof van Noord-Holland; tot minister van financien, den heer mr. E. J. graaf Schim- melpenninck, lid van de tweede kamer der staten-generaal; tot minister van marine, 's konings adjudant in buitenge wone dienst, den heer G. C. C. Pels Eijcken, schout-bij-nacht, directeur en kommandant der marine te Willemsoord; tot minister van oorlog, 's konings adjudant, den heer J. A. van den Bosch, kolonel van den geueralen staf. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastiu-k gen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Goriuchem den heer Lamoraal Wichers alhier, en verplaatst naar hier als con troleur derzelfde middelen den hr. Wentholt, thans te Amsterdam. In bet Volksblad leest men omtrent het ministerie: De heer Groen heeft gewenscht „een nationaal kabinet, anti- radicaal en anti-modern, en op christelijk historischen grond slag, inderdaad anti-revolutionair en conservatief." V/ij kunnen niet gelooven, dat het opgetreden ministerie aan dezen wensch beantwoorden al men lette slechts op de heeren Heemskerk en Borretmaar raogt zulks het geval zijn, mogt zelfverblinding van enkele anti-revolutionairen aan dit ministerie een zuiver conservatief programma in handen geven, dan zal liet geen twee maanden kunnen bestaan, wanneer men let op de verkiezingen, die zulk een ministerie stellig zullen veroordeeien. In n°. XXII der Pariera. Studiën en Schetsen wordt door den heer Groen van Prinsterer een hoofdstuk aan „de verkie zingen gewijd. Herkiezing van vrijzinnige leden der kamer acht hij onder geene omstandigheden wenschelijk. Wat derhalte de uitvallende leden der kamer betreft, geeft de heer GroeD de voorkeur aan de couservativen namelijk aan zulke conser vative^ op wier bestrijding van de bestaande schoolwet rekenin? kan worden gemaakt. Eensgezindheid in de onderwijs-kwestit, I zegt de heer Groen, is de groote voorwaarde van wederzijdse!* ondersteuning. Den door het Haagsche Dagblad geuiten wensen» dat de heei Groen, indien de conservativen hem in één kie=fe district met al hunne krachten ondersteunen, dan ook ten he-j| hoeve der conservativen afstand zal doen van de eandidatuurB in andere districten, waar de strijd tusschen hen en hem aao-ö leiding zou kunnen geven tot eene zegepraal der liberalen, acht?| de heer Groen niet onbillijk. Echter zijn er voor hem tenneclf meent hij, om vooral van deze schikking te zeggen„dankbaar maar onvoldaan." Te Leydeu zal hij dan ook niet wijken, zoo lang de conservative kies vereen i ging aldaar niet openhartig en ernstig de gronden zai hebben blootgesteld, waarop zij hare aanbeveling overeenbrengt met de conditio sine qua non van zamen werking gebleken eensgezindheid in de onderwijs-kwestie. De militiens der ligting van dezen jare, herkomstig uit Rotterdam en Delfshaven, zullen den lu julij a. s. in activiteit bij hunne corpsen optreden. Moordrecht, 31 Mei. Aan den heer J. B. Snellen, lid der commissie wegens de heerschende veeziekte, is als zooda nig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor dc bewezen diensten. De amerikaansche feniaus verspillen hunae kracht in onderlinge twisten. De Spanjaarden zullen hunne heldendaden vervolgen door een aanval op Callao. Keizer Napoleon zegt nog altijd aan den vrede te geloo ven. De fransche bank zal de engelsche bijstaan in haren nood. Oostenrijk schrijft in Venetie eeue gedwongen leening uit van twaalf miliiocu florijnen. Garibaldi wil Albanië en Epirus gaan bevrijden. De matrozen te Londen aanwezig, weigeren te varen tenzij tegen aan zienlijk verhoogd loon. Men spreekt van een eugelsch eskader op de kusten van Sicilië. Oostenrijk wil de Polen in Pruisen tot opstand bewegen. Aan de vestingwerken van Weeuen zijn 16000 werklieden bezig. Rusland concentreert een sterk observatiecorps aan de silezische en galliciscbe grenzen. De amerikaansche oorlog heeft gekost in 4 jaren 15 milliarden fr.de italiaansche oorlog van 1850 in enkele weken aan Frankrijk 500 millioen en de hrim-oorlog in 18 maanden aan hetzelfde rijk 1000 miliiocu. Bij de gedeeltelijke vernieuwing der prov. raden in Belgie hebben de liberalen gezegevierd. Frankrijk en Engeland vragen van Spanje volledige vergoeding voor de schade hunner onder danen bij het bombardement van Valparaiso. De in Oostenrijk en Pruisen opgeroepen manschappen worden slecht verzorgd; te Crefeld en Dusseldorf hebben pruisische soldaten gebedeld. In het dorp Ottery nabij Exeter zijn door een geweldigen brand 150 huizen vernield. De jezuiten wijken uit het venetiaausche naar het noorden des rijks. De werviqg van vrijwilligers is weder begonnen te Florence. Het oostcn- rijksche hoofdkwartier zal overgebragt worden naar Praag. De bcijersche regeriug vraagt een crediet van 3D/2 millioen florijnen ten behoeve van het departement van oorlog. Prins Gortschakoff wordt 5 junij te Parijs verwacht. De cholera heerscht onder de van Mekka terugkeerende bedevaartgangers. Woensdag is de spoorweg LeeuwardeuGroningen feestelijk geopend. Fuad-bassa zal de porte c. q. vertegenwoordigen op het congres. Het bombardement van Callao is vooreerst mislukt daar de forten deu aanval afsloegen. Meu verwacht de eerste zitting der con ferentie tegen 12juuij. Oosteurijk weigert den afstand van Venetie in over weging te nemen. Te Goriuchem vertoeven Mormoneu, die proselyten trachten te maken. Woensdag middag heeft te Berlijn in de gasfa briek eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad, waardoor groote schade aan gebouwen werd toegebragt en vele personen omkwaraeu. Zullen de Kiezers in het kiesdistrict Gouda weder het aftre dende lid van de tweede kamer herkiezen, en daardoor de be kentenis afleggen dat de anti-revolutionaire beginselen in dit d.strict de meest heerschende zijn? Te oordeelen naar den afloop van vroegere verkiezingen moet men het verwachten, en ieder die dan ook die beginselen is toegedaan, vervuile bij de verkiezing zijn burgerpligt en stemme overeenkomstig zijn overtuiging, het aftredend lid den beer Hoffman. Maar door een groote minderheid worden de liberale beginselen ge huldigd. Zullen de liberalen in het goudsche district het voorbeeld volgen van de bekende aanvoerders der partij en door onderlinge verdeeldheid en naijver den weg banen om de tegenpartij de overwinning gemakkelijk te maken, of zuilen zij eeudragtig en krachtig aaneengesloteii nog eenmaal beproe ven hun candidaat te doen zegevieren. Wat nu in 's Hage gebeurt, is voldoende, om deu onverschilligsteu liberaal wak ker te schudden. De ministerzetels zijn veroverd, zullen de liberalen kiezers daarin berusten? Wij kunnen het niet denken. Integendeel *vij wachten ook in ons district een hevigeu strijd. De kiesvereeniging „de Grondwet" heeft haar candidaat gesteld. Jhr. mr. W. T. Ge vers Deynoot. Werden vroeger tweemaal candidaten gesteld, die bij het grootste deel der kiezers onbekend waren, thans is de keuze gevallen op een man, die reeds eene eervolle po litieke loopbaan achter zich heeft. Als lid der tweede kamer heeft hij zich altijd onderscheiden als een man van bezadigden vooruitgang en niet tevreden om door de oogen van anderen te zien, heeft hij zich de moeite en kosten getroost om zelf de toestand van Java te onderzoeken. Onbevooroordeeld heeft hij Java bezocht, en van zijn reis terug gekeerd moest hij verkla ren, dat de toestand op Java onhoudbaar was en dat de hervor mingen dringend noodzakelijk waren. Als koloniale specialiteit is dus ook de keuze der kiesvereeniging aanbevelenswaardig, en hoewel wij betreuren dat het wederom den schijn heeft als wilde de kiesvereeniging haar candidaat aan de kiezers opdringen, wij hopen dat dit geen verdeeldheid zal veroorzakentoch zonde het nuttig kunnen zijn, als het bestuur der kiesvereeni ging konde besluiten ora de gehouden discussien openbaar te maken en zoo mogelijk eenig schrijven van den gestelden can didaat ter kennis van de kiezers te brengen, opdat zij zelfs zouden kunnen oordeelen wien zij kozen. Openbaarheid is vooral in dezen tijd noodzakelijk, ja onmisbaar, ora de ver deeldheid en de verbrokkeling van stemmen tegen te gaan, en alleen door eendragt is de overwinning mogelijk. Marktberigten. Gouda, 31 Mei. Tarwe. Poolsche p. last 290. Zeeuws, per mud 9 a 10.00. Rogge. Inl. 6 a 6.50, buitenl. f 6.50 a 7.00. Gerst 4.50 a 6.00. Haver 3 f a 4.00 Erwten 8.50 a 10. Bruine boonen f 12 a 14. Paardeb. 7.50 a 7.75. Duiveboonen 8.50 a 9. Henmpz. 8. Boekw. Fr. per 2100 ned. 165. Noordb. 186 a 190. De handel in schapen en lammeren zoowel als in var kens en biggen was heden weinig geanimeerd en het aange voerde moeijelijk te plaatsen. Kaas, aangevoerd 63 partijen, 25 a 27.50 p. 50 n. c8. Goeboter la 1.10. Weiboter 0.82 a 0.92 p. n. <S. Delft, 31 Mei. De graanmarkt met beperkten aanvoer en geringen handel tot vorige prijzen, gerst en haver hooger en gezocht. Tarwe 8.90 a 10. Rogge ƒ6 a 6.60. Zotner- gerst 5.40 a 6.40. Korte haver 5.SO a 6.00. Lange do ƒ4.00 a 4.40. Duiveb. 9.00. Paardebooneu 8.00. Br. boonen 14. Groene erwten 11a 13. Van 24 tot 31 mei aan de waag gewogen 15/4, 894/8 en 36/16 boter, te zamen 19,340 n. <S. Boter/50 a 60 het vierde-, 1.25 a 1.50 per n. Middelburg, 31 Mei. Bij kleine vfaag en geringe aan - bieding was tarwe 25, wintergerst 40, zomergerst 15 en witte boonen 10 c. hooger. Louden, 28 Mei. Granen. Eng. tarwe 1/a 2/ lager; vreemde zeer flaauw; gerst vast; haver 6 d. a 1/ lager. Aanvoer van 2126 mei 1266 qr. inl. en 13128 qr, vr. tarwe, 160 qr. inl. en 5554 qr. vr. gerst en 3L0 qr. inl. en 52923 qr. vr. haver. Op de veemarkt waren aangevoerd 3570 runderen, 106 kalveren, 26480 schapen en 450 varken Voor beste kalveren werd 6/8 en voor do. varkens 4/10 per steen betaald. 29 Mei. Boter. Friesche 92/Kampen en Zwolle 84/ a 90/Bosch 70/ a 76/Groningen 70/ a 76/ Emden en Leer 76/ a 82/l'ersey 80/ a 90/Morlaix 70/ a 74/—. Kaas. Edam 54/ a 58/Gouda 52/ a 56/Derby 56/ a 60/Kanter 19/ a 20/Amerik. 70/ a 82/ 30 Mei. Granen. Eng. en vr. tarwe stil en flaauw in prijs, gerst met weinig vraag, haver flaauw. Aanvoer van 2629 mei 3S0 qr. inl. en 22670 qr. vr. tarwe, 60 qr. inl. en 3030 qr. vr. gerst en 70 qr. inl. en 19560 qr. vr. haver. 31 Mei. Cp de veemarkt waren aangevoerd 1220 run deren, 135 kalveren, 9310 schapen en 221 varkens. Voor beste kalveren werd 6/2 en voor do. varkens 4/10 per steen betaald. GOUDA. Geboren: 29 Mei. Willem Johannes Andries, ouders W. van Eiden en J. B. W. van Eeden. 30. Gijsbert, ouders k. Slinger en A. Al- phenaar. 31. Cornelia Maria, ouders G. Beanis en F. vau den Broeke. 1 Junij. Pieter, oudeis J. N'ieuwenhuizen en P. de Bruijn. Overleden: 29 Mei. C. de Koning, 3 j. 6 m. AL E. Glas beek, 4 j. 30. G. Hola, 7 j. 6 m. A. de Zeeuw, wed. J. Hoog land, 76 j. 31. F. Btandis, huisvr. v«a M. Cohen, 44 j. A. Tui- loo, 2 j. 3 m. P. Kok, 10 j. H. van Dam, 3 j. M. A. Spar- naaij, huisvr. van M. F. Verrijl, 30 j. 1 Junij. W. Hoogervorst, 4 j. 6 m. Gehuwd: 23 Mei. H. H. Deioo en C. Gommaas. J. I. van der Hoeven en K. Cats. 25. W. F. Smjts en A. van Leent. 30. J. Jansen en W. S. van Schaik. J. Helleman en CL Kinds. T. Nootenboom en M. de Jong. Van 29 mei tot 1 junij is bij den Burgemeester aangifte gedaan van 8 choleralijders. In het geheel aangetast 51, waarvan 25 zijn overleden. WOERDEN, van 24 tot en met 31 mei 1S66. Geboren: Maria, ouders J. Paling en G Vroege. Egje, coders W. Mooij en J. Pels. Cornelia, ouders IJ. iAL ga A. Kuijif. Hillegonda, ouders J. Voorn en A. van den Xieuwendijk. Overleden-. A. J. Flendrie, 4 m G. de Graaf, 1 m. C. Donze, 3S j., gehuwd met L. Adriaansen. Ondertrouwd: G. Roest, 37 j- mat N. Meesters, 26 j. Getrouwd: B. J. Otte, 33 j. met M. Smit, 28 j. 3 H. IJse- brauds, ruim 24 j. met J. C. Otteruim 37 j.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2