Binncnlanö. Gemengde Berigten. UITTREKSEL van het VERSLAG TOESTAND der gemeente GOUDA 1865. op Je meest ondtibbelziunige wijze erkend zien. Alle vroegere v fifrlinoHn om, bij wijze van uitzondering, uit een vaderlands lievend "doel, aan de regering gelden toe ie staan voor marine enz. hebben opgehouden. Men heeft ingezien, dat anders nim mer aan de vertegenwoordiging zal toegegeven worden, da' zij het regt heeft het budget te weigeren of toe te staan want in kalme tijden, als de regering geeD buitengewone middelen noodig heeft, behoeft zij, gelijk gebleken is, rich niet om de kamer te bekommeren. Onder zulke omstandigheden is het ligt te begrijpen, dat de regering aarzelt de kamer bijeen te roepen. Maar dit kan niet eindeloos duren. Eindelijk raken hare mid delen, om in de kolossale uitgaven te voorzien, uitgeput, en de regering komt dus in moeijelijkhedeu, die het despotieke ver nuft van v. Bismarck stellig schaakra.it zullen zetten. Volgens de Börsen- und Handelszeiiung is d* heer von der Heydr, als opvolger van den heer von Bodelschwingh, tot minister van financiën benoemd. i Kiel. 5 J unij. Be Kieler Zeitung meldt, dat de stenden in ïlolstein tegen den 11 'lezer bijeengeroepen zijn. l)e generaal I von Gdblenz heeft dit gedaan in naam des keizers van Oosten- j rijk. De afgevaardigden of hunne plaatsvervangers moeten zich te Itzehce bevinden en hunne beraadslagingen zoo inrigten, dat de zitting binnen drie maanden ten einde is. Frankfort, 2 Junij. De verklaring, door de oostenrijk- sche regering in de bondsvergadering van gisteren afgelegd, koint up h voWnde neder-. De president v„i. de bondsver gadering heeft in last, onder verwijzing naar de verklaring, door Oostenrijk en Pruisen in de zitting van 24 aug. 1865 afgelegd, aan genoemde vergadering ter kennis te brengen, dat de oostenrijkschc regering hare pogingen, om eene defini tieve en met de belangen van den bond overeenkomstige be slechting van de kwestie der hertogdommen door eene schik king met Pruisen tot stand te brengen, voor het oogenblik ais mislukt beschouwt en dat zij deze gemeenschappelijke duitsehe aangelegenheid verder overlaat aan de beslissing van den bond, welke verzekerd kan zijn van Oostenrijk's meest bereidwillige goedkeuring. De keizerlijke gezant is in de ge legenheid gesteld, om aan de betrokken commissie, op het door de/.e te kennen gegeven verlangen, nopens den loop der tot dus ver gevoerde onderhandelingen, al die mededeelingen ie doen, welke licht kunnen verspreiden over den juridischen en feitelijken staat van zaken. De gezant heeft ten slotte in i last mede te deelen, dat aan den keizerlijken stedehouder in Ïlolstein zoo even de noodige volmagt is gezonden tot bijs-n- roepiug der holsteinsche stenden, opdat de wettelijke vertegen woordiging des lands, welks lot aan deze kwestie verbonden is, niet langer van de gelegenheid verstoken zij, om haar ge voelen keubiar te maken. Florence, 3 Junij. Hoewel men gelooft, dat de weigering der oosten rijksche regering voorzien is, om de kwestie 'oetret- fende den afstand van Yenetie te bespreken, kan dit geen be letsel zijn voor de bijeenkomst van het congres, dat aan elk zijn aandeel in de verantwoordelijkheid van het tegenwoordige conflict zal aanwijzen, ten einde langs dien moreelen weg een grondslag te vinden voor eene toekomstige oplossing. 4 Junij. De bladen zijn van gevoelen, dat een beperkt congres nog op nuttige wijze kan bijeeukomen, wanneer Oosten rijks verklaring de tegenwoordigheid van zijn gevolmagtigde onmogelijk zou maken. De gevolmagtigden der overige mo gendheden zouden zich immers kunnen verstaan, om Oostenrijk acte te geven van de moeijelijkheden, die het te voorschijn geroepen heeft, en dienovereenkomstig kunnen handelen. GOUDA, 6 Junij Z. M. heeft benoemd tut hoog-heemraad van Schieland, den beer J. van Lakerveld Blanken alhier. Het Leidsche Dagblad zegt: De eerste openbare daad van den nieuwen minister van binnenl. zaken getuigt niet van gezond verstand. Hoe is het mogelijk, dat de gemeente-besturen ir de verschillende kiesdistricten kunnen voldoen aan art. 37 r kieswet en ten minste acht dagen vóór den 12n Junij aan de kiezers bezorgen de oproepingsbrieven en de stembiljetten, behoorlijk voorzien ook van het zegel der hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict, wanneer zij eerst op zaturdag 2 junij kennis dragen van een op 12 junij te houden buitengewone verkiezing? De N. Kolt. Cour. zegt o. a. De kiezers behooren nu meer dan ooit hun pligt te doen en trouw ter stembus op te komen. Zijn zij het met den heer Groen eens, da' het openbaar onderwijs moet ophouden regel te zijn, dan sten zij de kandidaten stemmen, die door de coalitie der a n-revoluUonnairen en conservatieven worden ge steld. W illen zij echter dat onderwijs in zijne zuiverheid be houden, dan behooren zij hunne stem op de liberale kandidaten uit te brengen. De strijd geldt thans de vorming der jeugd, de verspreiding van kennis en beschaving, tegenover dweepzucht en geestdrij verij. De vrijheid van geweten kan alleen bewaakt worden op de openbare school, waarbij een ieder, met de wet in de hand, het regt heeft, zoodra er iets onderwezen wordt, dat kwetsend is voor eenige godsdienstige gezindheid, zijne klagt bij de over heid in te dienen. Verdwijnt echter de openbare school en blijven er niets dan gezindte-scholen over, dan is een ieder overgeleverd aan het onderwijs, hetwelk de leeraren der gezind ten goedvinden te doen geven, en waar blijft dan de vrijheid van geweten De Goessche Courant zegt. betreffende het nieuwe minis terie, o. a. het volgende Het is bij de verscheidenheid der politieke rigting van enkele leden nog gansch niet zeker, onder welke vlag het schip van staat zeilen zal, mr%ar het is zeker, dat het in een veilige in ven moet komen. Immers reeds zoo laug is het den volke verkon digd, dat het vaderland gered zoude zijn, als maar de conser vatieven aan het bestuur kwamen. Wij mogen dus vertrouwen, dat nu eerst de gelukzon van Nederland zal opgaan, en dat wij weldra een modelstaat zullen zijn voor gansch Europa. Natuurlijk moeten wij eenig geduld hebben, want ai de ver warring, die in de laatste jaren gesticht is, moet eerst worden opgeruimd. Maar dan gelukkig vaderland, uoogbevoor- regte koloniëndan staat niets meer de volmaking van uw geluk in den weg, dan zullen de mannen van het behcud be wijzen, dat zij het vaderland behouden hebben. Keeds ver heugen wij er ons op, hoe wij, weldra misschien, zullen kun nen herhalenziet hoe wij weder met reuzenschreden zijn vooruitgegaan. Slechts eene kleine bedenking, die echter te genover zulk een verschiet haast niet noemenswaard is, blijft ons nog over. Zij is deze: wanneer de regeringsbeginseleu van de laatste jaren zoo verderfelijk waren, dan dienen ook de wetten, daarop gebouwd, veranderd te worden en in zamen- stemming gebragt met de geheel tegengestelde begiuselen van het tegenwoordig kabinet; geschiedt dit, dan rijst de vraag: of eene zoodanige revolutie, docr de anti-revolutionairen be werkt, wel genoeg gewaardeerd zal worden door de natie, en mogt men die vruchten van vorige rigting laten bestaan, dan is het niel geheel duidelijk, waaraan men den toekomstigen voor spoed zal te danken hebben. AVij wachten dus op daden, die ons niet alleen boven alie onzekerheid verheffen, maar die ons al aanstonds nabrengen aan den heilstaat, die ons voor gespiegeld is. Naar men van goeder hand verneemt, zullen binnen wei nige dageii de onderzoekingen aanvangen naar den aard der gronden "an het zuidelijk deel der Zuiderzee, waarvan de droog making door eene groote maatschappij beoogd wordt. Dit ge deelte, groot ongeveer 200,000 bunders, is gelegen tusschen de noordhollandsche, geldersche en overijsselsehe kust, bezuiden Je lijn, die het Keteldiep langs Urk met Enkhuizen verbindt. Alle monden van deD lJssel, alsmede het Zwarte water, blijven vrij in het overblijvende deel van de Zuiderzee afwateren. Tevens zal dan een onderzoek geschieden langs de kusten der Zuiderzee, om de rigting te bepalen eener groote ringvaart van Muiden iaiigs Nijkerk, Harderwijk en Elburg tot aan den IJsselmond bij het Keteldiep. De commissaris des konings in de prov. heeft, namens den minister van binnenl. zaken, bij de gemeentebesturen met den meesten ernst aangedrongen op de naleving der bepalin gen, waaronder het vervoer van vee voor de slagtbank van buiten de lijnen van afsluiting naar binnen is toegestaan, be paaldelijk dat de bedoelde runderen tot geen ander einde worden binnengevoerd, en dat üe slagting binnen den kortst mogelijken tijd plaats hebbe. Een naauwlettend toezigt en strenge vervol ging van de ter zake plaats hebbende kwade praktijken kunnen vooral bijdragen tot bestrijding der ziekte, welke gelukkig aan het afnemen is. De regtbank te Koermond heeft in de vorige week de reeds vroeger door haar aangenomen regtspraak gehuldigd, dat iemand, die zich als dienstknecht verhuurt en als zoodanig den huurpenning ontvangt, met het voornemen zijne dienst in te gaan, en dat niet doet, zich schuldig maakt aan opligting. Twee personen, die zich aan zoodanig feit hadden schuldig gemaakt, en die noch ten bekwamen tijde hunne diensten waren ingetreden, noch den huurpenning hadden teruggebragt, zijn deswege ieder tot eene eenzame opsluiting van twee maanden veroordeeld. Uit Rotterdam schrijft de Standaard: Met dankbaarheid mogen wij vermelden, dat de zoo gevreesde epidemie, die zich weinige weken geleden in ons midden vertoonde, zoo goed als geweken is. Het aantal slagtoffers is thans hoogst gering, maar het is toch nog altijd voldoende om ons te herinneren, dat de ziekte nog geen bepaald afscheid heeft genomen. Men zij en blijve dus even waakzaam, als men getoond heeft te J zijü, en men blijve zich herinneren, dat voorzigtigheid bij het gebruik van spijs en drank, zindelijkheid, lucht en licht vijan den zijn van eene ziekte, die, niettegenstaande zij het kwaad aardig karakter, dat haar bij vorige epidemien kenmerkte, schijnt te hebben afgelegd, nog steeds, en te regt, onder de meest geduchte wordt gerekend. Te Liverpool doen zich herhaaldelijk gevallen voor van brand in de katoeumagazijnen, niet zonder vermoeden van kwaadwilligheid. De ge kant van Chili verlaat Engeland. In Hongarijp neemt de ontevreden heid sterk toe. Het oostenrijksch eskader iu de Adriatische zee bedraagt 63 vaartuigen met 10630 koppeu en 826 stukken geschut. In april jl. zijn aangevoerd in Eno-eland 1,863,025 entes. ruw katoen. Van 20—26 inei zijn aangetast in Zuid-Holland 245, Noord-Holland 43, Utrecht 83, totaal 371 runderen. Zaturdag is van Rotterdam verzon den naar Londen het eerste partijtje nieuwe aardappelen uit het West- land. De katoenoogst in de zuidelijke staten van Noord-Amerika wordt geschat op D/g miliioen balen. De pruisische minister van financien heeft zijn ontslag genomen. in Beijeren is eene buitengewone ligting bevolen van 18610 recruten van de jaren 1843 en 1844. Te Florence weet men geen raad om al de vrijwilligers te kleeden en te wapenen. Hoheuzollem heeft te Bucharest eene amnestie uitgevaardigd voor alle staatkundige gevangenen. In Spanje wordt hel leger gebragt op 85000 man. Het huis van afgevaardigden te Washington heeft eene bill aangenomen, waarbij het gebruik van het metrieke fransche stelsel ge wettigd wordt. 20000 scheepstimmerlieden op de werven aan de Clyde hebben het werk gestaakt om drie uren minder per week te werken zouder vermindering van loon. Van 2026 mei zijn in En geland aangetast 1207 runderen. Al de oostenrijksche ambtenaren, die bij het leger in dienst treden, worden terstond officier. Prins Mnrat eischt van de italiaansche regering 50 miliioen. Men beweert bij herhaling dat de koning van Pruisen bedanken wil. van den De bevolking der gemeente bestond den 31 dec. 1865 uit 7460 mannen en 8054 vrouwen, totaal 15514 zielen of 162 zielen meer dan den 1 januarij 1865. Er werden 47 kinderen meer geboren dan het vorige jaar, terwijl er 35 sterfgevallen minder hebben plaats geluid. Van de 570 overledenen hadden 327 deu ouderdom van 6 jaren nog niet bereikt. Het getal voltrokken huwelijken was 160, terwijl geen echtscheidingen werden ingschreven. Het getal kiezers voor leden van de tweede kamer der staten-generaal was 4&1, voor leden van de provinciale staten 420, en voor leden van den gemeenteraad 688. Ruim de helft der kiezers nam aan de verkiezingen in 1865 deel. In den loop van 1865 werden door den gemeenteraad 22 verorde ningen vastgesteld, waarvan 7 in betrekking stonden tot de heerschende veeziekte, en 9 onderwerpen, het onderwijs betref fende regelden, 2 regelden belastingen, 2 het bouwen, en ver der is er nog een verordening op de brandweer en een op de policie vastgesteld. Ten opzigte van verschillende onderwerpen, betrekkelijk het beheer der gemeente, meldt het verslag: Het bewaren der gemeentelijke archieven geschiedt met de noodige zorg. De begraafplaatsen worden behoorlijk onderhouden en bevinden zich in goeden toestand. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1865, werd vastgesteld in ontvang op 179396.IIs en in uitgaaf op 179384.795 sluitende dus met een batig saldo van 11.32. De belasting op het gedistilleerd heeft opgebragt 22943.48, op de likeuren 220.75, en op den wijn 6268.67. De gemaalbelasting bragt op 41715.65, terwijl voor het gebruik of genot wan openbare gemeentewerken of inrigtingen 87283.46 werd opgebragt. Voor het onderwijs werd uitgegeven 42122.065, terwijl het armwezen en daarmede in betrekking staande inrigtingen 30946.88 gekost heeft. De gebouwen der gemeente werden in goeden staat onderhouden. De kosten van opbouw van de nieuwe burgerschool voor jongens bedroegen 12206,82». Straten, rivieren, kanalen en bruggen werden in goeden staat onderhouden. Door het met primo november in werking treden van de wet, regelende het geneeskundig staatstoezigt, werd de plaat selijke commissie van geneeskundig toevoorzigt met dien datum eervol ontslagen, terwijl ook met het einde des jaars de open bare gezondheids-commissie werd opgeheven. In deze gemeente waren op 31 december i. 1. gevestigd: 6 med. doctoren, vrarvan er 2 als doctor in de verlos kunde en 1 tevens in de heelkunde zijn gepromoveerd. 3 heelmeesters tevens vroedmeesters. 7 vroedvrouwen. 1 tandmeester. 11 apothekers, en 1 drogist. Het getal zieken in 1865 verpleegd in het gasthuis was betrekkelijk gering, daar slechts 4G mannen en 49 vrouwen werden opgenomen. Van deze zieken werden in den loop des jaars 24 mannen en 24 vrouwen als hersteld ontslagen; 12 mannen en 9 vrouwen zijn in het gesticht overleden, en 10 mannen en 16 vrouwen waren op 31 december nog als ziek in het gesticht aanwezig. Ia de gemeente-apotheek werden gedurende 1865 18772 recepten gereed gemaakt, zijnde 3634 minder dan in het vo rige jaar. In het gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht werden op het einde des jaars 10 personen voor rekening der gemeente verpleegd. Ingeschreven voor de nationale militie waren 108 personen, waarvan er 58 om verscheidene reden waren vrijgesteld. Het te leveren contingent was 35 man. Voor de ligting van 1866 zijn in 1865 ingeschreven 88 personen. Van de/en konden er 71 lezen en schrijven, 2 alleen lezen, en 15 lezen noch schrijven. De schutterij, bestaande uit 2 compagniën, sterk 465 man, bev indt zich in goeden toestand. Er zijn 9 kerkgemeenten met 15 leeraren. De kerkgebou wen zijn in goeden staat. Volgens het rapport der plaatselijke schoolcommissie was de toestand van het lager onderwijs als vrij gunstig aan te mer ken. Op het einde des jaars 1865 telden de scholen 1868 leerlingen, t. w. 982 jongens en 886 meisjes, terwijl de leer lingen der bewaarscholen bovendien 4 75 bedroegen. liet openbare onderwijs bleef over het algemeen het bijzonder over treffen, waaraan de ruimere hulpmiddelen zonder twijfel veel toebrengen. De lokalen der openbare scholen verkeeren in voldoenden staat. Het onderwijs in de gymnastiek mag gunstig, het tee- kenonderwijs zeer gunstig genoemd worden. Aan het einde des jaars waren in de gemeente 4 openbare en 6 bijzondere niet gesubsidieerde scholen. Het grootste getal leerlingen, dat in de gemeente woon achtig, de openbare scholen bezocht, beliep 819 jongens en 639 meisjes; bovendien gingen nog 38 jongens en 35 meisjes van buiten de gemeente ter school. Het grootste getal leerlingen, die uit deze gemeente op de bijzondere scholen onderwijs ontvingen, was 149 jongens en 228 meisjes, waarvan 18 jongens en 93 meisjes kosteloos on derwezen werden; 13 jongens en 7 meisjes maakten van buiten de gemeente van dit onderwijs gebruik. De kosten voor het lager onderwijs beliepen in 1865 16368.02; aan schoolgeld werd ontvangen 7477.95, zoo dat in geuoemd jaar voor lager onderwijs van wege de ge meente is verstrekt 8890.07. De 3 bewaarscholen, waarvan 1 openbare en 2 bijzondere, telden 207 jongens en 268 meisjes, waarvan 357 kinderen kosteloos onderwezen werden. De zondagschool werd gemiddeld door 80 personen bezocht. De zwemschool werd druk gebruikt. De rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus werd in de maand October plegtig geopend met 25 leerlingen. Het schoolgeld is dertig gulden. De latijnsche schooi werd na de opheffing van het gymna sium geopend met 5 leerlingen. De kosten van het gymnasium en de latijnsche schooi be liepen 5828.785. De inkomsten bedroegen 1562.50, zoodat in 1865 door de gemeente werd bijgedragen 4266.2S5. Het departement Gouda der maatschappij tot „nut van 't algemeen" telt 98 gewone en 3 eereleden. De rederijkerskamer „de Goudsbloem" telt 6 eereleden, 12 werkende en 70 gewone leden. Het departement Gouda der nederlandsche maatschappij „tot bevordering van nijverheid" telt 32 leden. De zangvereeniging „Cecilia" telt 36 werkende en 83 ge wone leden. Het muziekgezel^hap „Euphonia" telt 30 werkende en 150 andere leden. De openbare muziekschool, bestuurd door den heer J. H. Bekker, telde doorgaande 24 leerlingen, waarvan 15 kosteloos onderwijs ontvingen. De toestand van de teekenschool is zeer gunstig; 71 leer lingen woonden den ganschen cursus bij. De toestand van het armwezen bood weinig verandering aan. Het burgerlijk armbestuur verstrekte hoofdzakelijk eetwaren en brandstoffen aan oude lieden bovendien ook geldelijke onder steuning. Het getal bedeelden en de verstrekte som verschil len weinig met het vorige jaar. {Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2