Binnenland Gemengde Berigten. Kiel, 10 Jnuij. Nadat de oosten rijksche generaal v. Gablenz de vordering van Fruisens stadhouder von Manteuhei tot ge- raeeuschappel'jke aanvaarding der regering in Holstein en tot intrekki"g van den maatregel tot bijeenroeping der stenden had *.an de hand gewezen, heeft laatstgenoemde reeds een stap ge- laan tot instelling van een nieuw, gemeenschappelijk bestuur voor de beide hertogdommen. De heer von Scheel Plessen, tct opper-president daarvan benoemd, heeft bereids eene proclamatie uitgevaardigd. De generaal von Mauteuffei zal voorts tegen het besluit tot bijeenkomst der holsteinsche stenden, dat Pruisen onwettig beschouwt, opkomen. UITTREKSEL van het VERSLAG TOESTAND der gemeente GOUDA 1865. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. deb fransclien generaal B.^aine inSlriictien zija gezomjen tot ,ic regeling" een er nieuwe volksstemming, in geval keizer Maxï- miliaan aan zijn besluit tot aftreding gevolg raogt geven. 12 Juiiij. De regering heeft het besluit genomen de diplomatieke betrekkingen met Pruisen af te breken en aan den gezant bij het hof te Berlijn is bevel gezonden die stad on verwijld te verlaten. Dit besluit is genomen, dewijl de pruisi* sche regering door het bezetten van Holstein en het aan z^eh trekken der aan béide groote mogendheden gem eelt schappelijk toekomende regering in beide hertogdommen, zcowel het weener verdrag als de conventie van Gastein heeft geschonden. Berlijn, U Junij. Het pruisisch gouvernement houdt zich thans bezig met de zending van een ultimatum naar Weenen, waarin de eisch wordt gedaan dat Oostenrijk zijne verklarin gen van 1 junij, omtrent de kwestie der hertogdommen zal intrekken. Daar dit ultimatum vermoedelijk door een weigerend antwoord zal worden gevolgd, beschouwt men het als een sein tot den oorlog. Het antwoorvan Oostenrijk op de pruisische nota van 3 dezer is heden :.ihier ontvangen. Wegens den vorm en inhoud wordt het beschouwd als nagenoeg het karakter eener oorlogsverklaring te hebben. Men verwacht de terugroeping der pruisische en oostenrijksche gezanten. Stuttgardt, 12 Junij. Al de verlofgangers zijn opgeroe pen overmorgen moeten zij bij hunne corpsen zijn aangekomen. De eerste ban der landweer, de met paspoort ontslagen vrij willigers en de manschappen behoorende tot de ligting van dit jaar zijn insgelijks opgeroepen om de wapenen op te vatten. Darmstadt, 12 Junij. De heer Dalwigk heeft gisteren in de zitting der kamer te kennen gegeven.dat de boud eerlang den prii.s vou Augustenburg zal erkennen, zijn gezant bij den bond voorloopig zal toelaten en de aanvraag om eene aus'ragale regt bank in te stellen zal toestaan. Hamburg, 11 Junij. De Pruisen rukken aan op Altona. De vergadering der steuden te Itzeboe is verhiuderd. De costen- rijksehe civiel-ccmmissaris is aldaar gearresteerd en naar Rends- burg overgebragt. Itzehoe, 11 Junij. De telegrafische verbinding met Altona i9 afgesneden. Een dertigtal afgevaardigden besloten gisteren, V-wiel- «idu g eene poging ie doen om de zaal der stenden binnen te treden. Ie middernacht werd door den pruisischen kapitein Gottbcrg de oostenrijksche civ iel-commissaris Lesser gevangen genemen en naar Rendsburg getransporteerd. De beer Hoffman, civiel-adlatus van Oostenrijk, verliet des nacht3 heime lijk Itzehoe, om dit ter keunis te Lrengen van v. Gablenz. Door twintig afgevaardigden ter vergadering der stenden is een protest opgemaakt tegen de wegvoering van den civielen commissaris Lesser. Altona., 12 Junij. Alle Oostenrijkers zijn in rigting van Harburg opgerukt. De prins v. Augustenburg is gisteren avond vertrokken. Het vertrek van Gablenz is op morgen vast gesteld. Gisteren avond bad voor de hoofdwacht, welke door politie-beambten werd bezet, eene groote zamenscboling plaats, wpttrp door teruggeroepen ccmpagnien van de vertrekkende OostenrijVfrs moest worden uiteengedreven. De politie en de burger- handhaven de thans herstelde rust. De generaal von Gablenz heeft eene proclamatie tot de Hoisieiners gerigt. Hij zegt daarin Op eene mefr-de verdragen strijdige bezetting «<«1 fwn maat re geleg van geweld gevolgd de rcrgauermg der stenden is met geweld van wa penen verhindcd, de landsdags-commissaris is in hechtenis. Bij de proclamatie van 10 dezer heeft de gouverneur van Sleeswijk verklaard, dat hij ook het opperste gezag in Holstein in handen zal nemen, en aangekondigd dat de brtf-srids regering des lands is ontslagen, terwijl een ander burgerlijk bestuur is ingesteld. De pruisische lioepen rukken op Altona a«n. Mijne sifijdmagt is niet toereikend om wederstand te bieden aan een vijandelij ken aan va! der tot dusver met ons verbonden duitsche mo gendheid. Ik btü bzlr n staat om met mijne kleine schare het regt *e beschermen. Gevolg gevende aan de bevelen des keizers wijk ik voor de overn. igt en veriaat het land. Toen ik de regering aanvaardde, hen gij mij uw vertrouwen geschonken. Ik zeg u hartelijken dank tlcarvoor Moeijelijke dagen zullen over u komen. Tijdelijk zal geweld heerschen. Onderwerpt u Jaaraan met uwe steeds betoonde Blijft getrouw aan de goeile zaak. Uw lot is iu Gods hand. Volhardt in het vertrouwen op eene gelukkige uitkomst. Frankfort, li Juirij In eene buitengewone zitting der bouds vergadering heeft Oostenrijk medegedeeld dat Pruisen, niettegenstaande het protest van den oostenrijksehen stadhouder, zijne troepen Holsteiu heeft doen binnenrukken; dat generaal v. ManteufFel er zich van het bestuuï meester heeft gemaakt* dat hierdoor eene 9oliending heoft plaats gehad van het te Gastein vafVgesteid prolnsonurh, hetwelk Oostenrijk bereid was te doen voortduren tot dat de bond daaromtrent eene beslissing zou heb ben genomen dat de keizer van Oostenrijk steeds getrouw is gebleven aan de bondswet, krachtens welke het verboden is langs dien weg door geweld een onderling geschil tusscbeu de stalen van den bond te beslissendat Pruisen daarmede eene daad van eigen handeling heeft gepleegd, naar aanleiding waar van de bond, krachtens art. 19 der weener slotacte, verpligt is alle middelen daartegen in het werk te stellen dat de bond zich nu in eene positie behoort te plaatsen tot handhaving van den bondsvrede, en te zorgen voor de inwendige veiligheid van Duitschland; dat Oostenrijk derhalve voorstelt over te gaan tot de spoedigst mogelijke mobielraaking der geheele bonds-ar- mee, met uitzondering van die corpsen, welke tot de pruisische armee behooren. GOUDA, 13 Junij. Bij de gisteren in het hoofukiesdistrict Gouda en de daartoe behoorende gemeenten gehouden stemming, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, waren op gekomen 1849 kiezers van 3545 kiesgeregtigden, eu bleek heden dat ingekomen waren 183S geldige stemmen benevens 7 in blaDCO en 4 vau onwaarde. Bij de opening bleken uitgebragt ♦e zijn op M. A. F. H. Hoffman 3162 stemmen, op jhr. mr. W. T. Gevers Peyuoot 636, zoodal de heer M. A. F. H. Hoffman herkozen is. Te Utrecht zal eene herstemming moeten plaats hebben. Te Amersfoort herkozen mr. H. A. M. van Asch van Wijck. De heer Groen zegt (Parlem. studiën en schetsen XXIV p. 82.): „Verlangt men reeds nu te weten welken indruk de officiële mededeeling van het programma op mij gemaakt heeft: Het ministerie doet niet wat ik, geraadpleegd zijnde, zou hebben verlangd. Het doet ook niet wat men, in verband met den loop der omstandigheden eu de verhouding der partijen, billijkerwijze te geboet zag. Het gaat echter, wat het onderwijs aangaat, zoo ver als (in verband met de niet onbekende denkwijze van den mi nister van binnenlaudsche zaken) de collectieve verantwoor delijkheid vergunt." En daarop zegt de Nieuwe Utrechtsehe Courant: ,/Ce que parier veut dire: Ze doen het buiten mij af, ze laten me links liggen, en ik moet me nu maar houden of ik er tevreden mee ben, of men lacht mij op den koop toe nog uit. In trouwe, de heer Groen maakt een zot figuur.* Men leest in de Hollander, een te Holland, ia den staat Michigan (Noord-Amerika), uitkomend weekblad van 24 mei 11., bet volgende„Dezer degen we»d onze plaats bezocht door den heer J. G. van Rijn. gewezen predikant te Zwolle, in ge zelschap van mevr. de wed. Pruimers, geb. barones van Dedem. Zij zijn dingsdag morgen weder vertrokken. Gorinchem, 9 Junij. Het aanhoudend drooge weder begint zeer nadeeiig op den plantengroei te werken. De jonge hennipplanten sterven bij duizenden dagelijks weg. Sommige akkers vertoonen reeds kale plaatsen. Ook de wei- en hooi landen beginnen er dor uit te zien. Bij eenea spoedigen en overvloedigen regen kan nogthans een goede hooioogst worden verwacht. Vooral voor de aardappelen ware de regen eer gewenscht. Enkele soorten beginnen zoogenaamd te „nood- bloeijen". Dit is mede het geval met vele erwten- en boonen soorten. Zelfs laten vele vruchtboomen, tengevolge van de droogte, eon goed deel hunner gezette vruchten vallen. Voor de veehouders is het evenwri een hoopvol verschijnsel dat de veestapel hier, over het algemeen genomen, in den guDstigsten toestand blijft verkeeren. In de week van 27 mei tot 2 junij zijn in Engeland aangetast 960 stuks vee; in het geheel 246,642. De afgevaardigden te Florence heb ben het beginsel der opheffing van alle geestelijke corporation bijna eenparig aangenomen. Italië beeft 100,000 paar schoenen besteld te Waalwijk. Zaturdag zijn te Ilaaften 63 buizen waaronder de school en het gemeentehuis door brand vernield. Een troep van 70 a 80 engelsche houtbakkers in Honduras zijn door de Indianen gevangen ge?_ nomen.- De siaalgietcrij i,e Essen heeft eeae belangrijke pruisische leverantie van stalen getrokken geschut op zich genomen. Italië zal bij het uitbreken van den oorlog terstond eene leening van 750 raillioen uitschrijven. Oostenrijk heeft 900,000 man op de bérn. Vau 27 mei tot 2 juuij zijn aangelat iu Zuid-Holland 255, in Noord-Hollaud 53, in Utrecht 107, totaal 415 runderen. In Engeland worden door vreemde agenten vele artillerie-paarden tot hooge prijzen opgekocht. Te Dublin zijn bij een brand zes personen omgekomen. In Italië is de tweede categorie der ligtiogen van 1842, 1843 en 1844 onder de wapens geroepen. In Ierland maakt de veeziekte vorderingen. Te Athene staan handel eu verkeer stil, de schatkist is uitgeput en de koning verlaat de stad om naar Corfu te gaan. In de haven van Kiel wordt een eskader geformeerd uit tien stoomkanonneerbooten. Garibaldi is maandag te Genua aangekomen en regtsireeks naar Como vertrokken. De uitvoer van Frankrijk na.r Engeland bedroeg in 1865 eene waarde van 378 miïlioen gulden. De boerenarbeiders in Engeland vragen 60 c. verhoorir-* iu de week. Te Londen is schietpapier ter vervanging van bet buskruid uitgevonden. van den (Vervolg van no. 437. Slot.) De redenen tot klagten over vele kerkelijke armbesturen blij ven bestaanzij gaan voort een groot aantal hunner armen naar de burgerlijke besturen te verwijzen. Door het burgerlijk armbestuur en de verschillende diaconien werden onafgebroken ondersteund 1502 personen, tijdelijk 2193, die te zanden ontvingen 26,033.01. In de verschillende godshuizen werden te zamen 308 per sonen verpleegd; de onkosten bedroegen 43,653.G/s. Op de 10 verschillende bofje9 waren 137 inwonende perso nen de uitgaven bedroegen 1,082.18s. Door drie verschillende genootschappen, die aan schamele armen onderstand verleenen. werd uitgegeven 439.61 door het genootschap tot het verleenen van ouderstand aan behoef tige kraamvrouwen werd ann 62 kraamvrouwen ƒ580.62 verstrekt. Aan soep en brandstoffen werd gedurende den winter voor 2,767.46 uitgedeeld. In de werkinrigting was het kleinste getal aanwezige perso nen 24, het grootste getal 61, terwijl de onkosten ƒ4,841.20 bedroegen. Het genootschap „hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede" verschafte aan 34 personen werk en be=teedde daartoe 678.17. De uitga /en in deze gemeente, rakende het armwezen, be droegen in 1865 82,007.555, waarvan de gemeente 27,376.05s heeft bijgedragen. Van wege de gemeente waren met uit0 december voor reke ning der gemeente in de bedelaars-gestichten opgenomen 42 mannen en 18 vrouwen. Met uit0 december waren in de bank van leening 16,717 panden beleend met 45,598.25. Twee begrafenisbussen telden 2389 leden ter begraving van 100 personen werd uitgekeerd 10,439.43s. De spaarbank telde 570 deelnemers. De inlagen bedroegen 16,683.35s, terugbetaald werd 12,338.97. In de spaarkas werd door 822 deelhebbers ingebragt./16,124.90, en terugbetaald 6,340.57. Het verschil werd door het bur gerlijk armbestuur bijbetaald. Een algemeen ziekenfonds telde 111 deelhebbers; de contri- butien bedroegen 576.81 aan 73 personen werd genees kundige hulp verstrekt. Verder bestonden van verschillende genootschappen afdeelingen in deze Gemeente. De orde werd in de gemeente niet gestoord. De brandbluschmiddelen bevonden zich in goeden staat. Er rijn zes spuiten met daarbij behoorende aanjagers en drie draagbare brandspuitjes met toebehooren. Voor het onderhoud der spuiten werd betaald 350.345, en voor beloouing der geaffecteerden 539.20. De straatverlichting was in den afgeloopen winter minder goed dan het vorige jaar. Het getal gaslantaarns bedroeg 236, die gedurende 2100 uren zijn verlicht geweest. Per lantaarn wordt jaarlijks betaald 28.57. De kosten van verlichting bedroegen 6,860.59s. De veestapel is in deze gemeente van weinig beteekenis, even min als het jagtvefd en de visscherij. Op den 31° december 1865 waren in de gemeente 54 pijpen- febrieken, 88 ga ren fa brieken en 10 pottenfabrieken, benevens nog verscheidene andere fabrieken van verschillenden aard. In die fabrieken waren 11 stoomwerktuigen, terwijl daarin 1409 mannen, 770 vrouwen en 640 kinderen, uitmakende 2819 personen, werkzaam waren. De fabrieken van aarden tabaks pijpen hielden alleen ruim 1000 werklieden bezig, terwijl in de garenfabrieken 355 mannen en een gelijk getal jongens of meis jes werk vonden. Het werkend personeel in de stearine kaarsenfabriek bedroeg 265 werklieden, verdienende ruim 1100 per week. De meeste fabrieken werkten met voordeel, de branderijen en pafentolie fabrieken uitgezonderd. De binnenlaudsche handel nam toe. De kaas- en boichan- del, voornamelijk op Engeland gedreven, was zeer levendig. De binnenlaudsche scheepvaart was in 1865 levendiger dan ooit; 44,287 vaartuigen, waaronder 1892 stoombooteu, zijn door de mailegat- en havensluizeu geschut. Vrijdag, 8 Junij. Tegenwoordig mr. A. A. van Bergen Uzendoorn voorzitter, en de hh. de Grave, Yiruly, Luyten, Prince, Braggaar, Westerbaan, Remy, Droog- lcever, van Gennep, Kist, van 8traateu en Peeters. T3e notulen der vorige vergad.-ring worden gelezen en gearresteerd. Is ingekomen eene voordrage van B. en W. ter benoeming van eene huipondcrwijzeresse aan de atads jongrjufvr. school, waarop geplaatst zijn mejufvr. Stokhuizcn, Stntterheini en luckel; benoeming in de volgende vergadering. Verder eeu adres van A. M. Scbouteu en andere bewoners van den fiuweelen singel, houdende verzoek dat de vaste- bruggen over die gracht beweegbaar worden gemaakt en eeu losplaats worde gemaakt aan den IJsseldijk bij het stoomgemaalwordt gesteld in handen van de commissie vau fabricage. Nog twee adressen van KI. Helleman en J. Bulk, verzoekende in aan merking te komen bij de benoeming van overvaarder over den IJssel ter visie. een adres van H. Rost, verzoekende ontheffing van boeten en kosten hem omgelegd bij vonnis van den kantonregter, betreflende het bonden van bijen B. eo \V. adviseren tot afwijzing, als behoorende het verleenen van gratie niet tot de bevoegdheid van den raad. Een adres van kerkvoogden der hervormde gemeente, waarbij aan bet bestuur te koop wordt aangeboden t;gen 600 een huis met grond, mits daarop binnen 14 dagen besluitende; in handen gesteld van B. en W. ter Sne van raad enz. Aan de orde is een adres van A. Koorevaar, houdende verzoek tot het afstaan van 24 ellen grond, de commissie van fabricage adviseert om dien grond af te siaan in huur voor 20 jaar tegen 5 c. de vierkants el, onder voorwaarde dat de huur ophoudt, zoo de gemeente den grond noodig heeft. B. en W. vereenigen xich met dit rapport en wordt daartoe na eenige discussie besloten met 10 tegen 3 stemmen de hu Loyten, Prince en kist. Een adres van II. Faaij, verzoekende den afstand van een gedeelte van de kruidenierstraat of eeue sttook grond van de vest, tegenover die straat. De commissie van fabricage adviseert om den grond in de kruideniers- steeg niet af te staan, maar wel die aan de oostzijde van de vest en wel voor 10 jaren tegen 10 in bet jaar onder verband van beschoeijing en omrastering; na korte discussie goedgekeurd met algeineeue stemmen, terwijl te gelijk is bepaald, dat de afgestane grond niet meer is bestemd tot de openbare dienst. Op een adres van Koot, verzoekende ontslag als bestelder van het amat veer, wordf guustig beschikt; vier adressen van zooveel personen om aangesteld te worden in zijDe plaats, worden ter zijde gelegd, en op voorstel van B. en W. besloten de benoeming vau bestellers aan de schippers over te laten. Eu vraagt de heer Peeters verlof een opheldering te mogjn vragen, en zal hem later daartoe gelegenheid worden gegeven. Is ingekomen eeue missive van mr. J. Fortuijn Droogleevc, kennis gevende dat hij zich de benoeming tot lid der gezondheids-commissie laat welgevallen; en zijn gelezen Vier missives van de hh jiooseboom, Buchncr, Kramer en Koorevaar, dat zij voor de bovengenoemde commissie bedanken, notif. De heer Lu} ten verklaart dat hijna het bedanken der twee oudste geneeskundigen bereid is de betrekking thans bij benoeming te zullen aanvaarden; waarna hij terstond met algemeene stemmen is be noemd, gelijk mede de bh. dr. X. H de Kanter tot geneeskundig lid, als scheikundige K Mars, en als bouwkundige de heer J. D. Kijk met 12 van de 13 stemmen. De heer Peeters het woord bekomen hebbende, vrargt of er een regle ment bestaat voor verschillende beortveeren, en stelt voor die ia te trekken of beter te handhaven; De voorzitter antwoordt, dat voor enkele beurtve.ren reglementen be staan en dat bij hém geene klagten daarover zijn ingekomen, zullende zij, zoo die mogten inkomen, worden onderzocht en voor de handhaving der reglementen worden zorg gedragen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. GOUDA. Géboren: 9 Junij. Arip, ouders J. van der Kleijn en J. Noordeman. Catharina Jacoba, ouders N. van der Kleij en J. Hofman. 10. Gerar- dus Hendricus, ouders G. C. Spijkerman en A. Rabonw. Gee»-- truida, ouders A. Borst eD G. Woudenberg. 11. Geertruida Johauna, ou ders G. J. van Vliet en J. Huijvenaar. Overleden: 8 Junij. K. de Regt, 35 j. 9. F. M. de Vroom, j. ij. J. Bremmert, 10 w. F. Fortuijn, 83 j. G. van Dun- ren 17 w\ M. de Lijster, huisvr. van I. van Leeuwen, 72 j. F. D. Woerlee, 20 m. H. Weeldenburg, 18 j. C. Aarsen, 78 j. 10. H. Sprrnjt, 20 m. G. de Vries, 7 m II. A. M. Verbeij, huis vrouw van A. Snelleiran, 46 j. C. de Bruiu, 7 j. L. H. van Eeten, 8 m. A. Berlijn, 13 j. Van 8 tot 12 juuij is bij den Buigeiocesiei aaLgifte gedaan van 12 choleralijdus. In bet geheel aangetast 96, waarvan 49 zi^n overleden.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2