0tniienlan&. Gemengde Berigten. Eisenach. 18 Junij. De oosten rijksche regering heeft, ten gevolge van het besluit des bondsdags op 16 dezer, Beijeren uitgenoodigd, om zich met haar in Saksen tot gemeenschappe lijke operatieu te vereenigen. Mentz, IS Junsj. Volgens een gerucht hebbeu de Pruisen het hacoversche leger den pas afgesneden, zoodat zijne ver- eeuigipg met het oosten rijksche leger en de boudscorpsen on mogelijk is gemaakt. Hanau, is Junij. Beijeren moet zich jegens Oostenrijk verbonden hebben, om in vereeniging met Hessen-Darmstadt en Nassau de militaire verbinding tusschen Keurhessen en Hanover door een eigen corps te hersteiien. Karlsruhe, IS Junij. Oostenrijk wilde alvorens militaire operatien te beginnen, de zamenstelling van een duitsch hulp leger van 50,000 man afwachten. Baden heeft echter de deel neming aan vijandelijke daden tegen Pruisen van de hand ge wezen. oezet is, maar Jat t« Bautzen eene pruisisc'ne bezetting ligt met 12 stukken geschut. De postbode aldaar is aangehouden, de brieven en gelden zijn medegenomen. De post op Lübau is geplunderd en de postillon gevangen genomen; de paarden zijn verkocht. Eger, 17 Junij. 20,000 Pruisen hebben heden Macheren, Wurzen, Dahlen en Riesa, allen in de omstreken van Leipzig gelegen, bezet, liet spoorwegverkeer tusschen Biesa en Leipzig is Scheel gestremd. De spoorwegbrug bij Riesa is afgebroken. De eibebreg by Meissen is verbrand. Vanuit Leipzig is alleen de 7uidelrke baan nog vrij. Pruisisch papierengeld wordt in Saksen door de staatskassen niet aansenomen. Het nïstfaaische legercorps dat bij Skenditz in de nabijheid van Leipziz gestationeerd was, trekt naar de grenzen van Slees- wijk. Skenditz zelf is thans vrij van krijgsvolk. Berlijn 16 dan ij. De Slaatsanzeiger meldt, Jat de prui sische regering heden aan de vreemde hoven eene verklaring wezonden" heeft betreffende de jongste gebeurtenissen, waarin gezegd woedt, dat, Dadat net bondsuesiuit van eergisteren den bond had verbroken en Pruisen met den oorlog had bedreigd, de pligt van zelfbehoud vorderde, dat Pruisen zich beveiligde tezen de nabur'ge stalen. Pruisen heeft derhalve gisteren aan Saksen, Hanover en Keurhessen een bondgenootschap aange boden, hetwelk echter door die staten is afgewezen. Daar nu de o-eographische lizging van Pruisen niet toelaat, dat daar open of bedekte vijandschap tegen Pruisen Lesta, terwijl het elders oormg voert, '.ebben de pruisische troepen heden in al de drie riztiuzen de grenzen overschreden, ten einde te voor komen, dat m-n -jus in den rug den pas afsmjde, terwijl wij on. tegen Oosiei.r.k verdedigen. jten houdt zich hier ter stede overtuigd, dat de oosten- rijksc'ue en raksische troepen weldra offensief tegen de in Saksen binnenzernkte Pruisen zuilen ageren. Zoodra het eersie schot daar is zevallen, vernacht nun, dat Italië het zwaard zal trekken. is" Junij. Daar Oostenrijk, in vereertizing met Betjeren, de zoogenaamde bontls-assisteLUe aan Saksen zal verleeuen, waardoor een oorlogst estand tusschen Oostenrijk en Prutsen is in het leven geroepen, zoo is van wege tien koning van Italië heden de oorlog aar. Oosienryk verttiaard. 19 Jnnij. De tatsanzeiger oebeist een manifest van den koning aan zijn voL Daarin wordt in hoofdzaak gezegd: uat de hoop gebleken is ijdel te zijn dat uit net pruisisch- oosienrijksch w apenbrotderscbap, een op wederzjdsehe achting rustend bondgenootschap in het belang van Duitschiands wel vaart en mazt in bet leven zon treden. Oostenri.k zier in Prui sen niet zijn natuurleken bondgenoot maar een vijanuigen mededinger. Het heeft daarom de duitsche honds vorsten tot het verbreken van den boud verleid. Het ooriogsgeschreeuw van de vijanden van Pruisen is voor het koningrijk vernede rend. In het pruisische volk leeft nog de geest van lïl3. De tegenstanders vau Pruisen bedriegen zich wanneer zij wa nen dat het door binnenlandsche kwesiien verlamd is. Tegen over den gemeensehappe.jken v.jand reiken alle Pruisen, die vroeger verdeeld tegen elkander over stonden, elkander de hand om voortaan in geluk en ongeluk vereend te blijveu. Vruch teloos heeft Pruisen in overeenstemming met Frankrijk, Enge land en Rusland beproefd om de geschillen met Oostenrijk langs vredelievenden weg bij te leggen. Thans moet Pruisen voor zijn bestaan in het strijdperk treden. Het moet een strijd op leven en dood aanvaarden 'egen hen, die op Pruisen der vrij heidsoorlog van tien grootec keurvorst Frederik wreken willen. Schenkt bod Pruisen de overwinning, dau zal het sterk ge noeg zijn cm den duitsehen bond, verbroken door hen, die de regtsmagt van het nationale gevoelen vreezen, krachtiger en zegenrijker weder aao een te hechten. Keulen, 18 Juuij De pruisische generaal Bever heeft bij zijn intogt in Hessen de volgende prolamalie tot de bevolking aldaar gerigt: Hessische broeders! Op bevel van mijn koniug ben ik met een pruisiseh corps in uw land gevallen, nadat uwe regering in betreurenswaardige verblinding het voorstel verworpen had, om in vredelievende vereeniging met Pruisen voor een ge meenschappelijk duitsch vaderland eene organisatie tot stand te brengen, die aan de billijke vorderingen van het duitsche volk beantwoordt. Nr.auweiijks heeft een andere volksstam zoo zwaar onder de duitsche geschillen geleden als gij. Wij weten dat gii naar gelukkiger dagen streeft, en wij komen tot u, niet als vijanden en veroveraars, maar om u de duitsche broederhand te reiken. Neemt die aan, en volgt niet langer de stem van hen, die u tot onze vijanden widen maken, omdat zij geen hart voor uw welzijn en voor Duitschiands eer hebbenSiechts hem, die zich tusschen u en ons stelt, beschouwen wij i. - nzen vijand. Ik zal elke poging tot wederstand met het zwa .ru in de hand te keer gaan, maar ook eiken druppel vergoten bleed diep betreuren. Ik roep alle autoriteiten op, op haren post te blij. ven en hare ambten zoo als tot nu toe, te blijven waarnemen Den vreedzamen burgers beloof ik bescherming tan hunnen ei- gendom. Het verkeer in bet land zal vrij blijven, in zoo ver dit zonder nadeel der militaire belangen mogelijk is. Daar entegen verwacht ik overal bereidvaardige medewerking te vinden, waar ik in het belang mijner troepen en tot vervQlb'nCr mijner taak de hulp des lands moet inroepen. Hessische broe ders! Pruisens volk, gescnaard om Pruisens koning, zet zijn hoogste goed op het spel voor Duitschiands regt en voor Duitschiands magt. Op! toont ook gii dat echt duitsch bloeu door uwe aderen vloeit!" Neissen, 19 Junij. Als Amtliche Meldung wordt berigt, dat de Oostenrijkers gisteren de vijandelijkheden hebben geopend. Eene oostenrijksche patrouille overschreed de grenzeu in de nabijheid van Guhrau en gaf vuur op eene pruisische patrouille. 4000 Oostenrijkers zijn in kolonues tegen de grenzen opge marcheerd. Kiel, 18 Junij. Volgens het Holsteinsche Staatsblad zuilen de ambtenaren voortaan alleen hunnen titel vermelden, zonder bijvoeging v.4n het praedicaat „hertogelijk." Göttingen, 19 Junij. De koning van Hanover heeft zich over Bremerhaven naar Engeland begeven; de koningin zal hem weldra derwaarts volgen. I)e generaal von Manteuffel i3 met het opperbevel bekleed iu Hanover. Dresden, 19 Junij. Gisteren namiddag zijn de pruisischa troepen, onder den generaal Herwarth, deze hoofdstad binnen getrokken. De voorhoede bereikte de stad reeds ten lH/j ore des voormiudags. De bevolking is rustig en welwillend jegens de troepen. Leipzig, 16 Junij. Nadat het ultimatum van het hof van Berlijn gisteren te Dresden werd beantwoord met eene weige ring, trokken de Pruisen bij Torgau over de grenzen en rukten op tot Kiesa. Het Saksische legercorps trok terug, maar liet bij Riesa eene afdeeiing mineurs achter, die toen de Pruisen naderden de brug over de Elve in de lucht lieten springen en den spoorweg vernielden. De vijand werd daardoor belet ver der voort te rukken. De oos enrijksebe troepen zijn reeds te Dresden binnengerukt; waarschijnlijk zal het eerste treffen tusschen Riesa en Dresden plaats grijpen. Leipzig zal door beijersehe troepen worden be zet het geheeie Saksische leger heeft zich aan de boheerasehe grenzeu met de Oostenrijkers vereenigd. Handel en verkeer staan volkomen stil. Vele fabrieken zijn gesloten de kooplieden hebben buune bedienden ontslagen of op wachtgeld gezet. Ecu en ander heeft natuurlijk lediggang en groote outevreJenheid onder de lagere klasse ten gevolge. De spoorweg vervoert geene goederen meeraan het postkan toor worden br.even met geld bezwaard en aangeteekende brieven, zelfs pakjes geweigerd. De staatsbeambten hebben eenige maanden salaris in voorschot ontvangen, en daarop zijn alle publieke kassen in veiligheid gebragt. Het geheeie verkeer met het buitenland is verlamd. Te Stuttgardt worden, ten gevolge van het oorlogsnn- nitest, alle beschikbare t roeren naar het noorden getransporteerd. Kassei, ló Junij. De Pruisen zijn heden alhier binnengerukt. Heidelberg, 17 Junij. De Pruisen zijn in de ïigting van Marburg (Keurhessen) teruggetrokken. Zij worden geob serveerd door de bondseorpsen. Het achtste bondseorps be vindt zich voor Frankfort. Men verzekert, dat de Pruisen V issbadeu hebben bezet. Talrijke bondstroepen zijn noord waarts gedirigeerd. Frankfort, 17 Junij. De bondsdag heeft gisteren met 10 stemmen tegen 5 het voorstel van Saksen, dat de bonds- huip tegen Pruisen inroept, aangenomen. Oostenrijk en Beije ren verklaarden zich bereid tot uitvoering van dit besluit. De president der vergadering gaf voorts te kennen, dat Oostenrijk der regeringen, die den bond tTouw blijven, haar tegenwoordig grondgebied waarborgt. Luxemburg verklaarde neutraal te blij ven, waartegen de president (Oostenrijks gevolmagtigde) pro testeerde. Hanover verklaarde onder alle omstandigheden de zijde van Oostenrijk te kiezen. De keurvorst van Hessen, die gisteren namiddag deze stad heeft bezocht, begeeft zich, naar men verzekert zeer spoedig naar zijne goederen in Bohemen. De pruisische leden der militaire bondscomm'ssien hebbeu deze vrije stad heden verlaten, zich begevende naar Goblenz Er heerscht alhier eene koortsachtige opgewondenheid. Aller blikken rigten 2ich naar het oorlogstooneelalle handel staat stil ea ook in effecten gaat niets om, Behalve de Saksische troepen bij Halle en bij Görlitz ge concentreerd, zullen nog 150,000 man worden bijeengetrokken. De Pruisen zijn heden ochtend de stad Hanover bin nengerukt. 19 Junij. De staten, die Oostenrijks zijde gekozen heb ben, moeten overeengekomen zijn 1°. om feitelijk weer bezit te nemen van Holstein2°. om de holsteinsche regering te erkennen 3°. om haar weer in functie te laten treden, even als in 1863/1864, toen de bondsexecutie uitgevoerd werd, en 4°. om door hare tusschenkomst nogmaals de stenden te doen bijeenroepen. Over de wijze van uitvoering van dit plan heeft men nog niets vernomen. Florence, 17 Junij. De koning en de generaal Lamar- mora zijn heden ochtend naar het leger vertrokken. De minister vau marine is vertrokken om het bevel over zijn eskader te aanvaarden. Men gelooft, dat het nieuwe ka binet aan de kamer zal worden bekend gemaakt, zoodra de oorlog zal zijn uitgebarsten. Garibaldi is te Borghiano aangekomen om de bataillons der bersaglieri en vrijwilligers te inspecteren. Hij werd met geestdrift begroet. GOUDA, 20 Junij. Bij gunstig weder zal de muziek der dd. schutterij te dezer stede, zich aanstaanden donderdag den 21" dezer des avonds ten half acht ure op de markt doen hooren. Mogt dit echter worden afgekoinraandeerd, zal de witte vlag, die op den toren is geplaatst, worden weggenomen. Men verzekert, dat de tweede kamer der staten-generaal spoedig zal worden bijeengeroepen, ten einde aanvragen te ont vangen voor buitengewone credieten voor de departementen van oorlog en marine, alsmede voor het afmaken van zieke runderen. Uit het voorloopig verslag van de indische begrooting 1867 blijkt, dat de reorganisatie van het binnenlandsch bestuur en de intrekking der cultuur-procenten voor velen voldoende geregtvaar^igd is, zoo ook de verhooging der tractementen van de inlandsche hoofden. Vrij algemeen is de aanmerking gemaakt over de hooge opvoering der uitgaven en wordt aan gedrongen op velerlei bezuinigingen. In het Dagblad vau Zuid-Holland leest men Onderscheidene dagbladen berigten, dat de beide kamers der staten-gereraal zeer spoedig zouden worden bijpeugeroepen, ten einde buitengewone kredieten voor oorlog, marine en de af making van zieke runderen toe te staan. Naar onze informatien is dit berigt, voor alsnog, ten eenen- ma!e onjuist. Wel heeft de regering, naar men ons verzekert, al de voor bereidende maatregelen genomen die, in de bestaande tijdsom standigheden, op een gegeven oogenblik kunnen geacht worden noodig te zijn maar tot heden schijnt er geen sprake te wezen van de oproeping der kamers tot het doeleinde, in het berigt door de bedoelde dagbladen vermeld. De oproeping der tweede kamer zou, naar wij verder verne men, in den lo^p der maand julij plaats hebben, zoodra nl. het regerings-autwoord zal kunnen gereed zijn op het, welligt heden reeds te verwachten voorloopig verslag op de indische begrooting voor 1867, ten einde alsdan die begrooting in be handeling M doen nemen, in geval nl. de binnenlandsche toe stand dit, met het oog op de buitenlandsche verwikkelingen, zou gedoogen. Wij behoeven er wel niet op te wijzen, hoezeer de loop der gebeurtenissen in een en ander verandering kan te weeg bren gen; doch op dit oogenblik schijnt het zeker, dat er nog geen voornemen bestaat om ten behoeve van buitengewone credieten voor oorlog en marine de tweede kamer bijeen te roepen. De Staats-Courant meldt, dat de bescherming der oos- tenrijksche onderdanen ig Pruisen en Italië aan de nederlandsche gezantschappen te Berlijn en te Florence is opgebragen. De kiezers vereeniging Arnhem, te Arnhem, heeft gisteren met algemeene stemmen tot haren candidaat gekozen voor hei, lidmaatschap der tweede kamer, jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. Het vervoer van Rotterdam naar Engeland was door het verbod van invoer van vee in Brittanje zeer verminderd. Thans begint het overvoeren van aardappelen, kersen en waldbessen, die in massa aangebragt worden. In twee dagen werden alleen bijna 4000 halfmndsmanden aardappelen te Rotterdam ingescheept. Men meldt uit Frankfort van 18 dezer aan het Handelsblad: „Het berigt, dat Ooster.rijk het nederlandsch gouvernement ver/ocht heeft zijne gezanten te Berlijn en te Florence aan te schrijven, om de belangen der oosten rijksche onderdanen in Pruisen en Italië te behartigen, zal bij u te lande zeer zeker met genoegeu zijn vernomen, en daarvoor bestaat dau ook wel reden, want hoe eenvoudig dit berigt op zich zelf ook schij nen moge, het feit is op dit oogenblik voor Nederland van overwegend belang. Uit den spoed, waarmede uw gouverne ment gemeend heeft aan het verlangen van Oostenrijk te moe ten voldoen, meen ik ook te kunnen opmaken, dat het ne derlandsch kabinet het gewigt van dit feit dadelijk heeft begrepen. En dit is inderdaad dan ook niet te ontkennen. Oostenrijk heeft daardoor toch stilzwijgend de geldigheid erkend van de verklaring door uwen gezant bij or.zen bond, in de zitting van den 14 afgelegd, dat Nederland eeue strikte onzijdigheid wenscht in acht te nemen bij den strijd, die tusschen de ver schillende boudsstaten op het punt staat uit te barsten. Dit nu is, wanneer ik wel ben ingelicht, door Oostenrijk aan Ne derland gemakkelijk gemaakt, -daar men van die zijde het hol- iandsche gouvernement niet zal noodzaken tot het mobiliseren van het contingent, dat Nederland voor Limburg verpligt is tot het bondsleger te leveren. Er zal van Oostenrijks zijde daar toe volstrekt geen dwang jegens Holland worden uitgeoefend." Waterleiding. De Parijzenaars drinken thans water, af komstig uit de vallei van de Aisne. De rivier de Dhuijs is afgeleid door eene waterleiding vau 84 mijlen lengte, waarvan 74 mijlen in stevig metselwerk zijn aangelegd, met eene hel ling van 6 duim op iedere mijl. Over ongeveer uegen mijlen loopt het water door ijzeren buizen, die onder eene helling van 35 duim per mijl, gelegd ziju. Dit kolossale werk is aangenomen den 1 Junij 1S63, en was in sept. 1865 voltooid. De kosten bedroegen 16 miilioen fr. Landverhuizers. De aankomst van landverhuizers in de vereenigde staten geschiedde sedert 1820 naar de hieronder staande verhouding: van 1819 tot 1S29 128,502 immigranten. 1829 1839 538,381 1839 1849 1,427,337 1849 1859 en 1860 (dus in elf jarea) 2,968,194, alzoo in 41 jaren 5,062,414 personen. Naar officieële bescheiden, bragten deze landverhuizers een kapitaal van p. m. 1000 miilioen holl. gulden, mede. Nijmegen, 19 Junij. De 17e en 18e zijn hier ter stede stil voorbij gegaan. Het was een groot onderscheid bij ver leden jaar. Door de menigvuldige regens, welke in de laatste 3 dagen gevallen zijn, zijn de te veld staande vruchten, alsook de vrucht- boomen goed vooruit gegaan. De eerste meikersen zijn reeds geplukt eu de verzending uaar het buitenland heeft reeds een aanvang genomen. Het verkeer met de stooinbooten tusschen hier en Rotterdam is anders zeer stil, zoowel wat personen als goederen aanbelangt, hetwelk moet toegeschreven worden aan de heerschende ziekte en de verwikkelingen in Duitsohland. De koninklijke familie van Saksen is op de nadering der Pruisen naar Bohemen geweken. Pruisen wil rentedragende schatkistbilletten uit geven. Men heeft den kouing en de kauingin van Purtugal willen vergiftigen. Te Bordeaux zijn groote magazijnu verbrand. Te Wurz- burg is oproer geweest over de verhooging vau den Vli prijs. Van 3 tot 6 junij zijn aangetast in Zuid-Holland 1£3 iu Voord-Holland 72, in Utrecht S6, te zaïnen 321 runderen. Te DunkiufitlJ bij Ashton in Engeland heeft in eene koleumiju eene geweldige gasontploffing j laats gehad, waardoor van de 73 man terstond 30 gedood en van de gekwet sten weldra nog 7 bezweken, slechts 19 waren in staat uaar kuis te gaan. In Italië is een ministerie Ricasoli opgetreden. H'_-t nieuw zoet-water-kanaal in Egypte is droog geloopen. De fenians hebben het fort Erie in Canada* ontruimd. De Russen hebben den emir van Bokhara verslagen. De turksche regering heeft te Parijs aanzegging gedaan, dat zij gewapend zal interveniereu iu de Donauvorsteudomrneu. De stad Tysmieuitz in Galhcie is 12 junij grooteudeels door brand vernield; 274* woningen van Israëlieten en slechts 6 van Christenen zijn verbrand. Men verwacht in Pruisen de oproeping van den twee den ban der landweer. De eng. regering heeft aan de Belgen den raad gegeven om zich te haasten met de fortificatiën van Antwerpen. De oudste zoon van den keurvorst van Hessen wil in overleg met von Bismarck de rol spelen van Absalom. Oostenrijk weigert zich in te laten met de geneefsche commissie tot betere verpleging der militairen iu bet veld. In het transvaalscke gebied zijn goudlagen ontdekt. De cholera is uitgebroken in den reglervleugel van de pruisische armee. Von Bismarck is zondag met zijn koning naar het leger vertrokken. De hanoversche kassen zijn naar Engeland gezouden. De Pruisen

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2