öuitenlantï. che Lijders ct, dat het warme lig medewerkt, om ig der Abshaub- matische Wat- 1 te ontdoen, steldheid werkt zeer e bereide Watten en dijk, om de oorzaak voor goed weg te eid voor bet vervolg •en. Overzlgt. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiendeweg t D. n°. 60. 1860. raa De vorsten zijn gelsche ministerie. a. 3 866. A. BRINKMAN. den overmoed der aan het dreigend De e Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDSCHE COURANT. gen en van Rhu- an velen thans zoo ia zeer warm te zijn il te staan op eeee verzuime niemand aanstonds met deze en binnen weinige van pijn zijn bevrijd, is slechts 20 Cents, iden aan het hoofd- BKEETVELT Az, deze pakjes Watten onderteekend tot Schouten, wed. J. 8 j-18. H. Heer. 1 j* A. van dej rkrijgbaar heeft ge vel, bij Gouda, u Zevenhuizen. Woerden. Schoonhoven. Alphen. Boskoop. lam, Weste wagenstr. Oostpoort. l, Capelle a d Uttel, epots in ons Rijk. stilleerd bij G. F. te GOUDA, met aij eene hoeveelheid 1 kan a content. JENEVER a 46«/J0 idem a 477/io °/o ?er 2de soort (Mout- kan 595 centsinl. */ioo/aPerkan 64 aindere sterfte naar mgifte gedaan van 26 i 70 zijn overleden. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. En wij liberalen, die verbaasd staan over dat zwenken en plooijen, vragen te rcgt aan de mannen, die de stoutheid had den om op te treden, wat zij willen en beoogen, daar zij be weren geen ander doel te hebben dan hunne voorgangers. Zco vinden zij noch bij vriend, noch bij tegenstander eenig ver trouwen en is de spoedige teleurstelling hunner verwachting vrij zeker te voorzien. - W. van Nooten, z. G. Kervel, geb. met J. Folmer. H. van Veen, gehuwd M. Oostrom, 3 m. 1866. Verkerk. —.Cornelia, in us Adrianna, ouders uders P. de Hoog en en C. Huivenaar. Baaren, 5 m. a. Gelderblom, ruim 81 J. B. Le Lonp, ruim G. Lazonder, ruim LOüder, 20 Junij. Berigten uit New-York van 9 dezer Belden, dai eene bende fenians, sterk 1500 a 3000 man, onder aanvoering van Spear, de canadasche grenzen is o vergetrokken en Pigeok-hill heeft bezet. Zij zouden, naar men zegt, de britsche ruiterij, welke tegen hen was afgezonden, hebben ge slagen en drie standaarden hebben buit gemaakt. Vele aan voerders der fenians zijn gearresteerd. Door den heer Samuel Pool, die zich noemt de grootste veemakelaar van de metropolitan veemarkt te Londen, is een memorie ingezonden aan den lor-’ president van het kabinet en aan het comité ter regeling van den veehandel, voorstellende: 1°. dat de invoer van vee uit Nederland zal worden toe gestaan onder goede voorzorgsmaatregelen; 2°. dat bevoegde veeartsen zullen word er. aangewezen, ten einde zich naar sommige nederlandsche havens te begeven, om aldaar het naar Engeland te vervoeren vee te inspecteren, het zelve gezond bevindende, te merken met een engelschen stem pel en daarvan aan den kapitein van het tot den vervoer be stemde schip eene verklaring of geleide-biljet af te geven; 3°. dat men voorloopig den invoer van jonggeboren kal veren en melkkoeijen niet zal veroorlooven, doch dezen alleen zal toestaan voor het slagtvee; en 4°. dat de ingevoerde beesten alleen zullen mogen die nen om op de groote veemarkt als slagtvee en voor de con- sumtie bestemd, verkocht te worden. In het lagerhuis is juist dezelfde zaak besproken. De heer Norwood heeft namelijk bij interpellatie gevraagd, of het waar is dat de nederlandsche provinciën Groningen en Friesland tot nog toe zijn bevrijd gebleven van d^runderpest en dat de autoriteiten aldaar strenge maatregelen hebben genomen om aldaar de besmetting te voorkomen. Zoo ja, dan wenschte hij te weten of het verbod van invoer van vee uit Nederland voor die twee provinciën niet zou kunnen worden opgeheven. De heer Bruce heeft de beide eerste vragen bevestigend beant woord, met bijvoeging dat de aandacht van H. M. regering reeds daarop was gevestigd en dat er een onderzoek is inge- steld, om te vernemen of de invoer uit die twee provinciën zonder gevaar zou kunnen heropend worden, terwijl de be slissing van H. M. regering alsnu van het resultaat van dit onderzoek zal afhangen. 22 Junij. De Times zegt, dat de koningin dingsdag s. te Londen zal terugkeerende mededeelingen van de ministers zullen dus eerst dingsdag avond in het parlement gegeven worden. De koningin heeft het ministerie volmagt gegeven tot ont binding des parlements. Parijs, 20 Junij. Hoe het met het italiaansche corps vrij willigers staat, blijkt uit het volgend berigt in den Movimento, eene bron die men niet verdenken kan «Onze vrijwilligers, zoo leest men, hebben, terwijl ieder uur een veldslag kan plaats hebben, gebrek aan alles; zij bezitten niet eens een rood hemd." In 1792 hadden de fransche vrijwilligers geen broek, maar ten minste geweren. Het schijnt, dat de italiaansche vrijwilligers er met zoo goed aan toe zijn, want zij hebben niet alleen ge brek aan kleeding, maar zijn niet of slecht gewapend. 22 Junij. De Moniteur meldt in zijne avond-editie, dat de Pruisen den keurvorst van Hessen, die te Kassei ge* bleven, hebben gevangen genomen. Venetie en Triest ziju in staat van beleg vei GOUDA, 23 Junij. De oorlogsbeweging is in vollen gang, de oorlogsdaden zullen volgen. Pruisen heeft zich zonder verwijl meester ge maakt van Saksen, Hanover en Keurhessen. De vorsten zijn gevlugt, hunne legerbenden zijn geweken, de inwoners hebben zich onderworpen, en Pruisen kan nu de beweging uit het zuiden afwachten, daar het noorden van Duitschland geheel in zijne magt is. Men verwacht een ernstig treffen in Saksen of in de nabijheid van Frankfort. Het regent manifesten, verklaringen en aanspraken, waarin elk der partijen haar goed regt beweert en zijn vertrouwen uitspreekt op den almagtige. Pruisen schrijft een bededag uit en men weet niet 'f men het aan huichelarij of aan bijgeloof moet toeschrijven. Op den oorlog, op den roekeloos uitgelokten oorlog kan geen zegen rustendie naar het zwaard grijpen verloochenen hunne christelijke beginselen en moeten dus op het zwaard vertrouwen. De oostenrijksche generaal Benedek, die uit Bohemen tegen Saksen of Silezie oprukt, heeft groote woorden en smaalt ge weldig op den vijand weldra zal men zien of de Oostenrijkers zooveel dapperder en geestdriftiger zijn dan de Pruisen, die vooreerst althans vlugger zijn geweest. Italië heeft, gelijk men verwachtte, Oostenrijk den oorlog verklaardhet ziet zich de gelegenheid geopend om Venetie tot Italië terug te brengen, en het laatste deel van den door het heilig verbond aan Oostenrijk toegekenden roof van de duitsche dwingelandij te verlossen. Volgens de gangbare be grippen is dit. oorlog gewettigd en Italië heeft ook de meeste kans om zijn wensch vervuld en zijne opofferingen beloond te zien. Duitschland gaat eene geheel onzekere en duistere toe komst te gemoet. Pruisen wil heer en meester zijn in het noorden en Oostenrijk zoude zich met het zuiden vergenoegen. De kleinere staten verkeeren in groot gevaar van ingezwolgen en opgeheven te worden. De twee grootmagten zouden misschien wel gereed komen over de deeling, maar de onzijdigen Frankrijk en Rusland zullen dan toch een woord mede spreken, zoo zij niet vroeger in den strijd worden gewikkeld en geheel Europa in den brand deelt. De vorsten wagen zich aan een gevaarlijk spelhet is een oorlog uit den ouden tijd, en men meende dat die oor logen uit bloote heerschzucht tegen den wil der volken tot hel verledene behoorden, en dat die in onze eeuw slechts ge voerd werden ten gevolge van revolution. En nu zien de volken met verbazing vorsten, die zich voor heerschzuchtige grillen verderf blootstellen. En bij al de bestaande verwarring wankelt nu ook het en- - - Een amendement, door eene geringe meer derheid aangenomen, wijzigt de reformbill in illiberalen zin. Ontbinding van het parlement of aftreding van het ministerie is de kwestie, die in elk geval den invloed belemmert der vredelievende engelsche staatkunde. Het optreden van een tory-ministerie zou de staatkunde des lands wijzigen en stellig niet verbeterende ontbinding van het parlement is van on zekere uitkomst en een zeker verlies van kostbaren tijd. Wij zijn vlug veranderd van ministerie, maar wij zijn als niet hebbende. De samenvoeging van anti-revolntionaire en conservatieve grondstoffen heeft, bij bet niet te ontveinzen besef van anti-nationaliteit, geleid tot ontveinzing en verloochening van beginselen. De groote, in eigen oog exclusief nationale Groen, die be wonderaars maar geen volgers heeft, waande nog eens te zege pralen en de schoolwet-agitatie, althans door eene ernstige poging ter omverwerping der echt nationale gemengde school bekroond te zien, maar helaas! zijne hoop is vervlogen, het beginsel is verloochend door zijnet vriend en volger. De partij is verloren voor d>'e beeon.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1