V> Otnncnlanb. Gemengde Berigten. jo Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten Burgerlijke Stand. 11 'I t Mtu verzeker!, Jat gisteren ocli ten J, een aanval van Je ïuiiiannsehe vrijscbaren tegen Tyrol beefi plaats gehad. Eene depeehe verzekert, dat de Hanoveraneri zich veree- nigen niet de boniLtroepen. In een telegram, voorkomende in het dagblad le lemps, v.ordt gezegd, dat de Pruisen op oostcurijksch grondgebied zijn getreJfii aan den kant van Oderberg. Een aanval der Italianen tegen Tyrol zou hebben plaats gehad te Pusso en Bruffione. Weenen, L9 Juiiij. De generaal Benedek heeft op nieuw eene proclamatie tot zijn legtr gerigt, waarin hij o. a. zegt, dat het leger gero peu is om een overmoedigen en geweten- loozen vijand le tuchtigen dat de vijandelijke armee, voor zoo veel de landweer betreft, uit onvergenoegde elementen bestaat, die liever hare eigene regering omver wil werpen, dan tegen üc Oostenrijkers vechten. Voorts geeft hij uaaiiu te kennen, dat ieder militair, zonder onderscheid van rang of naam, indien hij zich op het slagveld onderscheidt, onmiddellijk verhoogd zal worden. Berlijn, 20 Jui !j. Naar aanleiding van het besiuit der oostenrijksche coalitie van 16 dezer, krachtens hetwelk de oos- tenrijksche en beijersche troepen Saksen te hulp komen, heeft de gezant vau Luxemburg te Frankfort verklaard, dat Nederland geen deel neemt aan eene handeling, die de erkenning van het voortbestaan van deu duiisehen boud in zich sluit. Lr heerscht hier ter stede eene koortsachtige opgewon denheid. Men weet dat de Oostenrijkers Silezie zijn binnen gerukt en men meent in het zekere ouderrigt te zijn, dat dit op verscheidene plaatsen te gelijk is geschieden Benedek staat aau het hoofd van het groote leger van Oostenrijk. De drie vestingen Glatz, Neisse en Cosel versperren den vijand den weg en verhinderen hem om noordwaarts verder door te dringen. Daarenboven is geheel Silezie eene wapenplaats ge worden. Men wist dat Benedek met de hoofdarmee die pro vincie bedreigde en daarnaar zijn op groote schaal de vereischte maatregelen van voorzorg genomen. Overtuigd gelijk men is, dat de strijd moorddadig zal wezen, zoo dikwerf de talrijke legerbenden met c^ander ora de zege zullen kampen, zoo laat het zich bevroeden, dat al'er oogen op Silezie zijn gevestigd. Tot heden is geen berigt van daar ontvangen, dat grond geeft aan de bewering, dat men reeds slaags is geweest. Algemeen erkent men, dat de buitengewone voortvarendheid, waarmede men is te werk gegaan, een moreel en een strategisch voordeel heeft versch.dtniemand echter verheelt zich, üat wij slechts den arbeid hebben aangevangen en dat de eigentlijke taak, weike de regering op hare schouderen beeft genomen, nog moet volvoerd worden. Naar de meening van alle onpartijdige mannen, wordt er bij het volk ct-ne /aak gemist, welke volstrekt gevorderd wordt om groote dingen tot stand te brengen, namelijk: geest drift. Men gaat gebukt onder het regeringsstelsel, den regerings dwang, door von Bismarck uitgeoefend. Uit Carlsruhe wordt gemeld, dat de met Oostenrijk ver bonden rtger.ngen vau Baden onvoorwaardelijke medewerking gevorderd hebben, onder bedreiging, voor het geval van wei gering, met eeue verdring \au het groothertogdom. Het berigt van sommige bladen, alsof Pruisen te gelijk met Italië den IS dezer aan Oostenrijk den oorlog heeft ver klaard, is onjuist. Pruisen houdt zich aan zijn standpunt, dat het door Oostenrijk is aangevallen. Laatstgenoemde heeft dan ook in dtu avond van deu 18 zijne troepen de gallicisehe grenzen bij Gurauh, in de rigting van de pruisisch-silezische stad Pless, laten overschrijden. Men beweert dat de Oostenrijkers in Silezie slechts eene h:jnbeweging maken, om de Pruisen uit Saksen daarheen te nCd. Dau zou de maarschalk Benedek door Saksen heen- breken en met een zoogenaamd mouvement toumant op Ber- üju aanrukken. In diplomatieke kringen alhier zegt men in allen ernst, dat de maarschalk Benedek den keizer van Oos tenrijk beloofd heeft binnen 14 dagen te Berlijn te ziju. De heer Drouin de Lhuys moet dit in een staatkundigen krin°' verteld heboen, iets dat men niet in allen opzigte de bon gout vond. De Pruisen zijn natuurlijk daarop voorbereid, en Be- nedek's komst te Berlijn zal wel niet zoo spoedig volgen. 22 Junij. De corpsen van Eaikenstem, van Munteuffei en Beijer rukken aan op Göttingen. De Pruisen bezetten alle passages der Merra. Frankfort, 20 Junij. Aan de Postzeitung wordt uit "Wee nen geschreven, dat aldaar een gerucht loopt, volgens hetwelk m de bondsvergadering een voorstel zal worden ingediend, om de zittingen tijdens den oorlog te schorsen en in plaats daar van eene conferentie bijeen te roepen van militaire gevolmag- tigdeu der bondsstaten, met magtiging om, op hun eigen ini tiatief, overeenkomstig de omstandigheden besluiten uit te vaardigen en verordeningen vast te stellen. De zwitsersche bondsraad heeft in eène buitengewone zittiug deu opperbevelhebber der bezettingscorpsen aan <Je grenzen gemagtigd tot oproeping van den landstorm in de aldaar aanwezige grensplaatsen en, zoo hij het noodig oordeelt ook tot oproeping der gezamenlijke gewapende magt van het kanton Graauwbunderland. Te gelijk zijn in bet kanton St Gallen eenige bataillons en scherpschutiers-compaguien onder de wapens geroepen. Naar men verneemt, zijn deze maatre gelen genomen op het berigt eener voonvaartsche beweging der Garibaldianen in de linie van den Veltlin en de concen tratie van nieuw e oostenrijksche troepen in Tyrol. Voorts heeft de bondsraad in dezelfde zitting eene verordeniug aan de kan tons tot haudhaviug der neutraliteit uitgevaardigd. 22 Junij. De fondsen zijn op de beurs gestegen, op het gerucht dat te Oppelu, in Silezie, een gevecht heeft plaats gehad, waarin de Oostenrijkers de overwinning hadden behaald. Het hoofdkwartier van prins Alexander van Hessen wordt mor gen naar hier overgebragj. De keurvorst van Hessen is nog niet vertrokken, daar de landstenden hunne toestemming niet willen geven tot het over brengen der staatskas, waarin zich 17Vs millioen gulden be- vindt, naar Hanau. Florence, 20 Junij. In eene proclamatie van den koning aan de nationale garde wordt ge/egd terwijl ik den verheven strijd ga ondernemen voor de vrijheid en de onafhankelijkheid verzoek ik u de orde te handhaven, opdat Italië, de wet eer biedigende, zich eene glorieuse toekomst bereide. Ik ga waar de stem van Italië mij roept! I11 de oorlogsverklaring, welke generaal Lamarmora aan Oostenrijk heeft toegezonden, wordt gezegd, dat Oostenrijk reeds sedert eene eeuw oorzaak is van verdeeldheden en onbereken bare schacie. Thans is de iialiaansche natie geconstitueerd. Oostenrijk miskent haar, door eene der edelste provinciën te blijven onderdrukken, waarvau het een uitgestrekt getrancheerd kamp maakt, om liet bestaan van Italië te bedreigen. Het italiaansche volk is van het eeue eiude tot het andere van het schiereiland opgestaan. Uit dien hoofue heeft hij, aan wieude behartiging der regten van het volk en de verdediging der integriteit van het grondgebied toevertrouwd is, deu oorlog verklaard. De vijandelijkheden vangen binnen drie dagen aan. De dagbladen beweren dat Europa eene volslagen her vorming op den grondslag van het nationaliteitsregt moet on dergaan, dat de oostenrijksche monarchie onbestaanbaar met dat beginsel is en verdwijueu moet, en dat dit het doel is waarnaar Italië en Pruisen streven. De financiële. toestand wordt met eiken dag treuriger. Het meerradeel der banken heeft de operatien geschorst of de be talingen geslaakt. De heer A. vou Rothschild, die reeds voor langen tijd voornemens was zijn huis te Napels op te heffen, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om zijne bureaux aluaar te sluiien. r GOUDA, 23 Junij. De collecte „ter ondersteuning en aanmoediging van de ge wapende dienst in het koningrijk de- Nederlanden/heeft alhier opgebragt 114.17. Van 24 augustus aanst. tot 17 September zal in de le gerplaats te Milligen een regiment kavalerie, ter sterkte van 1200 man, kampeeren. De Staatscourant bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands middelen over dc vijf eerste maanden van 1*66^ waar uit blijkt, dat die bedragen heeft 26,124,390.5372 1,395,412.12V2 meerder dan in dat tijdvak van 1865. "Van wege den minister van biunenlanusche zaken is aan de commLsariaaen des konings eene missive gerigt, waarin zij, uit hoofde dat thans even als in vroegere cbolera-epidemien gebleken is, dat die ziekte zich voor een goed deel door de binuenlandsche aeepvaart verspreidt, verzocht worden de aan dacht der gemeentebesturen daarop te vestigen, met aanwijzing der middelen, die er toe kunnen bijdragen om het overbrengen der cholera naar hunne gemeente langs dien weg tegen ie gaan of hare verspreiding naar elders te beletten. Door den miuister van binnenl. zaken is bepaald, dat het toelatiugs-examen van hen, die als kweekelingen aan 's rijks veeartsenijschool wenschen te worden opgenomen, wegens het voorkomen van cholera-gevallen te Utrecht, is uitgesteld tot donderdag den 6n september e. k. f*e inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat wegens het voorkomen van choleragevallen te Utrecht, het toelatings-examen van hen die als kweekelingen aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen wenschen te worden opgeleid, is uit gesteld en wel voor hen die tegen den 2den julij a. s. zijn opgeroepen tot den 23sten augustus e. k. en voor hen die tegen den 5 julij a. s. zijn opgeroepen tot den 27sten augustus. De hoofdcommissie tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van wijlen Z. K. H. hertog Karei Bernard van Saksen - Weimar heeft bekend gemaakt, dat de onthulling vau dat ge- denkteekeu zal plaats hebben te 's Gravenbage op donderdag 28 junij, des namiddags ten 3 ure. De officieren en oud-officieren der land- en zeemagt, allen die met de militaire Willems-orde zijn versierd, en de deputatien van het zilveren en het metalen kruis zijn uitgenoodigd de plegtigheid bij te wonen. In de zitting der bondsvergadering van den 14n dezer, bij de stemming over Oostenrijks voorstel tot mobiel-making van het bondsleger, heeft de necieriandsche gezant zijne stem o. a. aldus gemotiveerdDaar de koninklijke pruisische rege ring over de ter sprake gebragte zaak nog volstrekt niet ge hoord is, en zij ook in deze hooge vergadering nog aan geen onderzoek is onderworpen, schijnt de keizerlijk-oostenrijksche mededeeling niet anders dan naar de voorschriften van de ar tikelen 18, 19 en 20 der eener slotacte beoordeeld en be handeld te moeten worden. Dienvolgens schijnt het voorstel tot onverwijlde mobielmaking van ai de bondslegereorpsen, met uitzondering van de pruisische, nog niet voldoende gemotiveerd te zijn en meer het voorkomen van een vijandigen dan van een door de bond&instelliugen gewettigden maatregel te heb ben. De gezant heeft uit dien hoofde in last, tegen de gedane voorstellen te stemmen. Ia de buitengewone zitting der bondsvergadering van den 16n dezer, bij de stemming over Saksens aanzoek om de hulp van den bond tegen Pruisen, heeft de nederlandsche ge zant het volgende votum uitgebragt: De koninklijk nederland sche groothertogelijk-luxemburgsche regering is van oordeel, dat de niet meer voltallige bondsvergadering niet meer bevoegd is, de mobilisatie der dezerzijdsche contingenten te verlangen. De houding der koninklijk groothertogelijke regering zal dus eene streng neutrale zijn, en de gezant heeft in last stip'elijk dienovereenkomstig +e handelen. De heer Groen van Prinsterer geeft in n°. XXY zijner pari. studiën en schetsen zijne ontevredenheid te kennen, over de houding van het ministerie ten opzigte der onderwijs-kwestie aangenomen, en over den invloed dien de heer Heemskerk Az. in het kabinet schijnt uit te oefenen. Hij vindt het optreden van dien heer als minister in dit kabinet eene ongerijmdheid. Wij begrijpen het zeer goed, dat de heer Groen het zeer on aangenaam vindt, zoo in zijn blijde verwachting teleurgesteld en door zijn vrienden verlaten te zijn; maar hij had dit wel kunnen verwachten. Deze zaak is een nieuw bewijs van het ongerijmde van des heeren Groen's wenschen. Wij verwachten dat de heer Groen, bij eventuele poging tot verkrijging van bet geheel of een deel zijner wenschen, even als in 1856, door de talrijke schaar zijner aanhangers zal verlaten worden, of liever: wij gelooven dat die talrijke schaar alleen in de verbeelding van den heer Groen bestaat. N. Utr. Cour. Uit de Lier meldt men, dat in verscheidene jaren de roggevelden niet zoo schoon en veelbelovend hebben gestaan als thans. Op een roggeakker vindt men o. a. aren, die de buitengewone lengte van 2.30 tot 2.35 el hebben. In de districten van Zuid-Amerika die aan aardschud- dingen onderhevig zijn, heeft men opgemerkt dat die alleen, of althans voornamelijk, in den regentijd voorkomen. Yalt er droog weder in, dan houden ook de aardbevingen op. Het toevloeijen van groote hoeveelheden water naar de steeds gloci- jende ingewanden der aarde, de decompositie van het water, of de vorming van stoom 111 de diepten, kunnen dus als ue- venoorzaken der aardbeviugen worden beschouwd. Vele duitsche bankiers hebben hunne foudsen gedeponeerd bij de fran- sche bank. Bengalen wordt bij voortduring geteisterd door hongersnood. De pruisische regering wil de belastingschuldigen bewegen om vooruit te betalen. De hertog van Chartres is in italiaansche krijgsdienst ge treden. Te Mandelay, de hoofdstad van Burniah, zijn nagenoeg 10,000 huizen verbrand. De dichter Méry is arm gestorven, hij werd ten koste zijner vrienden begraven. Dc italiaansche oudiniuister van finan- tien, Sella, heeft als vrijwilliger dienst genomen bij Garibaldi. Dc collecte voor de gewapende dienst heeft te Rotterdam minder dan dnizend galden opgebragt. Het nienwe italiaansche ministerie zal am nestie verleenen aan Mazzini. Frankrijk en Rusland neutraliseren elkander. Spanje wil geene vergoeding geven voor de verliezen door de Franschen te Valparaiso geleden. De bank te Frankfort heeft het disconto verlaagd op 6pCt. De koning van Italië is donderdag naar het leger vertrokken. De Pruisen werpen aardewerken en batterijen op voor Dresden. De saksische troepen hebben het koningrijk Saksen ge heel ontruimd. De meel- en broodfabriek onder Crooswijck bij Rot terdam is geheel verbrand. -— De koning vau Pruisen heeft tegen 27 junij een algemeeren bededag uitgeschreven. Vrijdag, 22 Junij. Tegenwoordig de hh. mr. A. A. van Bergen lJzeudoorn, voorzitter, de Grave, Prince, Braggaar, Westerbaan, Reutinger, Remy, Droogleever, van Gennep, Kist, van Straaten en Peeters. De notulen Jer vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De voorzitter doet mededeeling van het overlijden van den directeur van de bad- en zweminrigting H. Zieleman. Zijn ingekomen twee missives van hh. gedeputeerde staten, houdende kennisgeving van het ontvaugen der ingezonden rekeningen, en 20. berigt van het ontvangen der verordening ter voldoening aan art. 178 der ge meentewet notific. eene missive van regenten van het vereenigd wees- en selemoezeniers- hnis, houdende een tweetal ter aanbeveling van de hh. L. P. Hoogendijk cu J. M. van der Want Pz. notific. benoeming in de volgende vergadering. missives van de hh. dr. Lnyten, dr. de Kanter, Mars en Rijk, kennis gevende, dat zij aannemen de benoeming tot lid der gezondheids com missie notific. een adres van Wout, verzoekende aangesteld te worden als overzetter aan bet IJsselveerter visie, benoeming in de volgende vergadering. eenige adressen vao verschillende personen, houdende verzoek om in aanmerking te komen bij de benoeming van een directeur der zwemschool; een adres van M. Moons, verzoekende geheele of gedeeltelijke teruggave van 350.in cautie gesteld voor acht aangehaalde runderen; B en W. stellen voor daarop afwijzend te beschikken, daar de raad onbevoegd is daaraan gevolg te geven, eu wordt dienovereenkomstig besloten. Eene missive van den procureur Krayenhoff kennis gevende van den gnnstigen alloop der procedure, betreffende de dertig obligatien van de wees en moinboir kamer alhier. Notificatie. Eene missive van Faaij en eene van Koorevaar, kennis gevende dat zij den afgestanen grond op de gestelde voorwaarden aannemen. De commissie ter naziening der rekening vau de dd. schutterij es» die ter naziening van de rekeningeu der instellingen van weldadigheid over 1865 rapporteren dat die in orde bevondeu zijn eu adviseren tot goedkeuring; met dankzegging aan de commissien worden die rapporten ter visie gelegd. N'u komt in behandeling een aan de orde gesteld voorstel van B. en W. tot het niet honden der kermis. Dit voorstel wordt zonder discussie aaugenomen met algemeene stemmen. Hierna is discussie gevoerd over het voorstel tot het vragen van mag tiging om aan vier onderwijzers op te dragen, het geven van onderwijs aan de op te rigten burgeravondschool. Er geschiedt mededeeling van de door den minister van binnenl. zaken gevraagde inlichtingen, waarop de commissie voor middelbaar onderwijs beeft geadviseerd, eu wordt dit advies na eenige beraadslaging algemeen goedgekeurd. Het adres van kerkvoogden der hervormue gemeente over den verkoop van huis eu grond belendende aan het gasthuis (zie vergad. van 8 Junij no 439) komt in behandeling. B. en \Y. dienen van advies, strekkende tot wijziging der voorwaarden, doch wordt na eenige beraadslaging waarin de heer Reutinger doet uit komen, dit de ruimte volstrekt niet ontbreekt in het gasthuis, besloten op voorstel van den beer Prince, na gegeven inlichtingen van de heeren Droogleever en Remy, tot de ongewijzigde aanneming, waartegen stemden de hh Reutinger, de Grave en IJzendoorr Eiudelijk wordt met algemeene stemmen benoemd tot hulponderwijzeresse aau de opeub. jongejufvr. school, mejufvronw M. Stokhuizen. Hierna eindigt de vergadering. Gouda, 21 Junij. Tarwe. Poolsche p. last 290. Zeeuwsche per mud 9 a 10.00. Rogge. Inl. 6 a 6.50, buiteui. 6.50 a 7.00. Gerst 6.00 a 6 50. Haver S f a 4.00 Erwten 8.50 a 10. Bruine boonen f 12 a 14. Paardeb. 7.50 a 7.75. Duiveboonen 8.50 a 9. Hennipz. S. Boekw. Pr. per 2100 ned. *6? ƒ165. Noordb. ƒ186 a 190. De handel in schapen eu lammeren, aLook die in varkens en biggen was lusteloos. Kaas, aangevoerd 130 partijen, 27 a 28.50 p. 50 n Goeboter 1.16 a 1.22. Weiboler 0.96 a 1.04. Delft, 21 Junij. Weinig handel bij beperkten aanvoer en hoogerc eischen. Tarwe 9.20 a 9.80. Rogge 6.40 a 8.80, Polderrogge 6. Zomergerst 5.90 a 6.40. Haver komt weinig voor 4.50 a 6. Aan de stads waag gewogen van 14 tot 21 junij 24/4, 981/8 en SO/16 boter, te zamen 21,420 a. 1?. Boter ƒ46 a 59 het vierde; 1.15 a i.476 per n. IS. Aardappelen aangevoerd 306 mud 5.60 a 6. Middelburg, 21 Junij. In tarwe ging weinig om tot onveranderde prijzenwintergerst was 25 c. hooger, witte boonen waren 80 e. lager. LODden, 19 Junij. Boter. Friesche 10-1/ a 106/.Kampen en Zwolle 94/ a 100/—, Boseh 80/ a 84/Gronijgen 78/ a 84/Einden eu Leer S4/ a 90/Yersey 90/ a 102/ Morlaix 70/ a 84/ Kaas. Edam gras 54/ a 60/Gouda gras 52/ a 56/ Derby 58/5 62/—, Kanter 18/ 5 19/—, Amenk. 70jk 80/—. 20 Junij. Granen. T-rwe zeer vast; gerst en haver prijshoudend. Aanvoer van 19 junij 1720 qr. inl., 2010 qr. vr. tarwe, ISO qr. vr. gerst en 25,870 qr. vr. haver. 21 Junij. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 790 rundereu, 376 kalveren, 11,030 schapen en 140 varkens. GOL'DA. Gebokes' 19 Junij. Jacob Hendrik, onders R Aieuweuhnizeu eu H E van Bommel Piter, ouders J. P. W. Gclbarts vu A. 4. Uerz. - 22. Autbouie Pieter, ouders L. Penniug en 8. vau ijruakel. Arie Cornelis, ouders P. Eooijaaid en A. Soirebeek.

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2