NOOT. LFT, it keuze van een V-L- i Donderdag, 28 Junij. 1S66. V 443. ■FT. Buitenland. van A. BRINKMAN. Parijs, 23 Juny. In den senaat is gisteren het wetsont werp aan de orde geweest omtrent de misdrijven en overtre dingen door fransche onderdanen in het buitenland bedreven. Dit ontwerp, dat in de wetgevende vergadering tot zoo veel verzet aanleiding heeft gegeven, is door den senaat zonder eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. De senaat heeft daardoor, voor zoo ver noodig, weder het bewijs geleverd van zijne zoogenaamd conservatieve, maar in het wezen der zaak uiterst onvrijzinnige beginselen. Voorz. STEIN. lNDELE, Secr. op Bovigo aanrukken. de France, wordt het berigt te plaatsen van 166. 4. BRINKMAN GOUDSCHE COURANT. Engeland in het geschil, betreffende de visscherij in de wate ren van C blijken Johnson ontving. Jnnij 1866. ouders voornoemd, De Burgemeester, DOBT KBOON. n WETHOUDERS dat op heden door ep slager, wonende ■gemeester aangifte toebehoorend rund, n den stal van P. leente, door ziekte Lange TiendevegD. n°. 60. 1R.AAL, op 26 tilleerd bij G. F. te GOUDA, met •ij eene hoeveelheid l kan a contant. JENEVEB a 16’Ao idem a 477/io °/o er 2de soort (Mout- san 595 cents; inl. 7io Per 'can 64 indere sterkte na." Dexe Courant verschijnt des Donderdags .en Zondags. 1 Jn de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. I Uitgave De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. A. A. Bredius et Vijk, ruim 78 j. >k, 3 m. W. A. does, 5 j. 6 m. A. van Stam, 88 met C. de Jong. •d. van A K. Beste lt C. Rozehoom. .et H. Flier. t het rapport van irbosch, rijks vee- dat een witbonte loeld, is aangetast veeziekte, en dat aking daarvan, ter :re uitbreiding dier ikelijk is. tot en met 72 der ustus 1851 (Staats- jben besloten ven rund onmid- s doen afmaken, en met bijvoeging van tlheid ongebluscbte ite te doen begraven, middellijk mede te tputeerde Staten der af te kondigen bin- te plaatsen in de Londen, 24 Junij. In verschillende plaatsen zijn meetings gehouden, waarin men steeds eenstemmig tot het besluit kwam, dat het wensebelijker ware het parlement te ontbinden, dan dat het kabinet zou aftreden. 25 Junij. In het congres te Washington is een voorstel ingediend en aan het comité voor buitenlandsche zaken geren- voyeerd, strekkende ter verklaring, dat bet congres zich niet kan vereenigen met de politiek van den president Johnson ten opzigte der fenians en dat hij mitsdien wordt uitgenoodigd eene andere politiek jegens hen aan te nemen, namelijk door jegens hen dezelfde gedragslijn te volgen, die Engeland tijdens den amerikaanschen burgeroorlog heeft gevolgd, met andere woorden met inachtneming eener strikte neutraliteit, de beide partijen als oorlogvoerenden te beschouwen. De ministers hebben wel hun ontslag aangeboden, doch de koningin heeft geweigerd dit aan te nemen en verlangt eerst persoonlijke mededeelingen te ontvangen. Dientengevolge zal H. M. morgen graaf Bussell en den heer Gladstone bij zieh ontvangen en is ook de zitting van het parlement tot morgeu verdaagd. Blijkens de jongste berigten uit de vereen, stater, heeft Canada toegegeveu, terwijl het in de zaak der fenians van goede trouw en welwillendheid van den president Het heeft namelijk, als voorloopige beschik king, vastgesteld, dat onderdanen der vereenigde staten in die wateren mogen visscheu, mits zich voorziende van eene ver gunning, die tegen betaling van 50 cents per ton inboud van het visschersvaartuig verkrijgbaar is ges.eld. 26 Junij. Graaf Bussell heeft heden ter kennis van het hoogerhuis gebragt, dat H. M. de koningin het door de mi nisters gegeven ontslag heeft aangenomen. Gelijke mededeeling is door den heer Gladstone aan het la gerhuis gedaan. De zittingen van beide huizen zijn tot donderdag verdaagd. 24 Junij. Terwijl een deel van ons publiek, alleen uit persoonlijke ingenomenheid tegen von Bismarck, de nederlaag van Pruisen wenscht in den tegenwoordigen oorlog, en een ander deel, alleen omdat Pruisen aan de zijde van Italië staat, de nederlaag van Oostenrijk wenscht, deelen allen, die een spoedig herstel van den vrede verlangen, in den wensch dat Pruisen de overwinning behale, omdat, als het omgekeerde het geval mogt zijn, een algemeene oorlog te vreezen staat. De brief des keizers geeft alle reden om te vermoeden, dat Frank rijk alleen zal tusschen beiden komen, wanneer Pruisen en Italië het onderspit delven, terwijl in omgekeerde geval Frankrijks interventie niet te wachten is. In den brief wordt gezegd, dat Pruisen eene slechte grensscheiding heeft. Eene uitbreiding van Pruisens grondgebied, met het doel om die grensscheiding te verbeteren, kan dus bij Frankrijk geen bezwaar vinden, en het is buitendien waarschijnlijk, dat, wanneer Pruisen zich wil vergrooten, het aan Frankrijk vergoeding in grondgebied zal toestaan. Van eene andere zijde kan Frankrijk het slechts toe juichen, wanneer Italië Venetie neemt. Is daarentegen Oosten rijk overwinnaar, en zoekt het of naar den kant van Duitschland zich uit te breiden, óf I.ombardije of al ware het maar een gedeelte daarvan, terug te nemen, dan is er geen twijfel aan, De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. of Frankrijk zal zich in den strijd mengen. Dit volgt zeer duidelijk uit den brief des keizers. Ziedaar de redenen waarom de voorstanders van den vrede de nederlaag wenschen van Oostenrijk, zoowel in Duitschland als in Italic. Met betrekking tot de insurrectionele beweging te Madrid, 4ie men zeide dat geheel onderdrukt was, zien wij weder dien elfden vloed van tegenstrijdigheden opkomen, die tijdens de vroegere beweging van Prim werd waargenomen. De tijdingen van heden worden morgen tegengesproken. Wel ver van te Bayonne gevangen genomen en naar Parijs teruggezonden te zijn, zou de generaal er in geslaagd zijn over de grenzen te komen, en zou hij zich in Catalonie bevinden, zijn geboorteland en de bakermat van alle insurrection. Heden zijn wij zonder dagbladen en zonder depeches uit Madrid. Zoo dus al de rust is hersteld, de communicatie is het niet. Ten aanzien van het geheimzinnige, waarmede de oosten- rijksche veldmaarschalk Benedek zich omringt, verzekeren som mige correspondenten, dat niet alleen niemand uit de omgeving van den veldmaarschalk zijne plannen kent, maar dat deze ook te Weenen onbekend zijn. Welligt zal men eindigen met te zeggen, dat Benedek ze zelf niet kent. Hier gelooft men, dat het zijn doel is, het pruisische leger in tweeën te snijden en regtstreeks naar Berlijn te trekken. 25 Junij. De Moniteur meldt in zijn overzigt, dat het italiaansche leger gisteren Goito, Valeggio en Cnrtatone beeft bezet. De vrijwilligers, die zich te Como bevonden, zijn door Lecco gekomen om zieb naar Tyrol te begeven. - De Hanovfaaen zijn aan de verschillende pruisische corpsen, die hen cmgaven, ontkomen en op het gebied van Meiningen gearriveerd De keurvorst van Hessen is naar het noorden van Pruisen overgebragt. Baden heeft zijne betrekkingen met Pruisen afgebroken. 26 Junij. De France meldt, dat de koning van ’talie zijn hoofdkwartier te Brescia gevestigd heeft. Hetzelfde blad deelt op grond van een telegrafisch berigt mede, dat men verzekerde dat de geheele manoeuvre van de zijde der italiaansche troepen geen ander doel had, dan om de Oostenrijkers te dwingen hunne linie aan de Po van troepen te ontblooten; daardoor kon Cialdini met zijn legercops die rivier ongemoeid overtrekken en op Bovigo aanrukken. Dit plan zou volkomen gelukt zijn. In eene tweede depeche van bevestigd van bet overtrekken van de Po door Cialdini. Sedert in Italië aan de bankbilletten een gedwongen koers is gegeven, worden van daar onophoudelijk groote hoeveelhe den muntspecie naar Frankrijk gezonden. Bijna dagelijks wor den te Marseille aanzienlijke sommen aan italiaansche munt stukken ontvangen, waarvan een gedeelte naar het binnenland gezonden wordt, maar ook een groot gedeelte in die stad blijft. Men verzekert, dat alleen de bank voor meer dan 400,000 frs. aan stukken van 2 lires heeftzij heeft reeds eenige dagen lang geweigerd om verder italiaansche munt aan te nemen, doch is, wegens de daaraan verbonden bezwaren, weder van dien maatregel teruggekomen. Wij zijn beden weder zonder dagbladen uit Spanje. Vol gens dc officiële berigten is de rust te Madrid volkomen her steld. Over het meerder of minder ernstige van de plaats gehad hebbende insnrrectionele bewegingen zal eerst kunnen worden geoordeeld, wanneer men van onpartijdige zijde berigten ontvangen heeft. Volgens de officiële gegevens, heeft alles zich bepaald tot eene kleine militaire beweging van 2 regimenten artillerie, waarbij zich eenig gepeupel had aangesloten. Weenen, 24 Junij. Volgens tijdingen nit Verona heden heeft er schen de Italianen en Oostenrijkers plaats, van het italiaansche leger zijn teruggeslagen. De veldslag duurt voort. Onze dagbladen deelen den tekst mede Volgens de officiële gegevens, heeft alles zich artillerie, waarbij zich eenig gepeupel had aangesloten. -A‘ t _.-a tt-t van sedert dezen ochtend een groote veldslag tus- Twee vleugels

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1