öinnenlanï». Gemengde Berigten. iloor <*eneraai Benedek op 17 dezer i» het lioofdkwartier te Olmütz uitgevaardigd; deze stemt hoegenaamd met overeen met hetgeen dienaangaande vroeger in de pruisisehe dagbladen is gemeld; het stok is goed gesteld, en de inhoud gelijk het een "eneraal betaamt, die zich zeiven cn zijne soldaten eerbie digt." Het vroeger medegedeelde stuk was door pruisisehe dagbladen verdicht. Jonij. lu het rapport van den aartshertog, opperbe velhebber van het oostenrijksclie leger in Italië, van gisteren avond 10 ure, wordt gezegd, dat de Oostenrijkers, naar de Vineio oprukkende, werden aangevallen door de troepen van ko.'ing Victor Kmanuel. De Oostenrijkers heblen stormender hand Monte Vento en tegen vijf ure Custozza genomen. Zij hebben verscheidene kanonnen bemagtigd en 2000 gevangenen gemaakt. Het leger heeft met buitengewone dapperheid en vol harding gestreden, ondanks de ondragelijke hitte. Voorts wordt geconstateerd dat de koning met drie leger corpsen en de kavalerie der reserve op rnarsch was tegen Al- baredo, in de onderstelling dat hij de Oostenrijkers zoude ontmoeten achter de Etsch. Prins Amedeus en vele italiaausche generaals zijn gekwetst. De aartshertog Albrecht heeft aan den gisteren gelever- den veldslag den naam gegeven van „de slag bij nstozza." Hij constateert dat het een hardnekkig gevecht is geweest en dat de Oostenrijkers niet zonder aanmerkelijke verliezen de overwinning hebben behaald. Eene italiaausche legerafdeeling is den 23sten de Po ge passeerd, stroomafwaarts van Polesella, en met aanzienlijke strijdkrachten voorwaarts gerukt. De oostenrijksehe voorposten zijn teruggetrokken zonder tegenstand te bieden. Het garnizoen te Mantua heeft den 23sten een uitval gedaan tegen het italiaansch observatiecorps aan de linie van Cur- tatone, van waar het werd teruggeslagen met achterlating van vele gevangenen. De oostenrijksehe flotille op het meer Garda heeft eeue batterij van het corps italiaausche vrijscharen aan den lombar- dijnschen oever beschoten, zonder daarbij ecnige schade te lijden. Voorts meldt de aartshertog, onder dagteekening van lieden dat de Oostenrijkers gisteren avond er in geslaagd zijn de ita- liaansche armee terug te drijven, ten gevolge waarvan zij over de Mineio is teruggetrokken. De oostenrijksehe armee bevindt zich in den meest gewensch- ten toestand, Krakau, 24 Junij. Twee bataiilons en twee divisie, vallerie der Pruisen hebben Oswieczin aangetast; zij wei, i teruggeslagen met verlies van 8 dooden en talrijke gekwetsten. De Oostenrijkers leden geen verliezen. Berlijn, 23 Junij. De oflïciele berigten van het tooneel des oorlogs tot maatstaf ter beoordeeling van de toedragt der zaken nemende, mag men met vrij wat zekerheid onderstellen, dat de hanoversche troepen bij Göttiugen geconcentreerd, zullen worden omsingeld en krijgsgevangen gemaakt. Ten einde dit doel te bereiken rukken Falkenslein en v. Manteuffel uit Hano ver in zuidelijke rigliug, de generaal Bever uit Kassei noord- oostwaarts voort. De pruisisehe troepen, vereenigd met die van Gotha, welke in de nabijheid van Gotha staan, zullen mede noordwaarts oprukken, om generaal Beyer te hulp te komen. Wat de sterkte der hanoversche troepen te Göttingen betreft, deze bedraagt ruim 10,000 man. Hun plan is, Baar men zegt, om zich te vereenigen met de Beijeren, hetgeen, naar wij zoo even zeiden, bezwaarlijk ten uitvoer gelegd zal kunnen worden. 23 Junij. De koning heeft aan den thans nog te Kassei verblijf houdenden keurvorst de keus overgelaten om op het kasteel van Stettin of te Koningsbergen verblijf te houden. Het besluit van den keurvorst is nog niet bekend. De Hanoveranen hebben tweemaal pogingen aangewend om tusschen Eisenach en Gotha door de linie der Pruisen li-en te breken, en wel de laatste maal niettegenstaande de overeenkomst tot een wapeustilsiand, die eerst heden den 25" des morgeus ten 8 ure ten einde kon loopen. Zij werden door het vierde regiment garde te voet teruggeslagen. De Pruisen ondergingen hierbij geen verlies. Aan de zijde der Hanove- raaen werden vele manschappen gewond. Zondag namiddag, even over half zes is de keurvorst van Hessen door deze stad gereisd, ten einde zijn domicilie te Stettin te vestigen. De extra-trein hield stil een honderdtal schreden voor het station Postdam-Maagdenburg, waar eene nieuwe locomotief voor kwam, die den trein snel om de stad naar den verbindings-spoor- weg met Stettin voerde. De trein bestond uit 5 wagens. In een coupt der eerste klasse zat de keurvorst in burger kleeding, het hoofd ongedekt. Tegenover bem zaten drie pruisisehe officie ren. in den tweeden wagen bevonden zich de bedienden van den keurvorst, zijn koetsier, rijdknecht, enz.; op den derden wagen waren G paarden; op den vierden en vijfden 2 rijtuigen. De politie had zorg gedragen, dat het transport van den vorstelijken gevangene zoo min mogelijk opzien baarde en wei- ni^en wisten dan ook wanner hij zou aankomen. De keurvorst is in Dnitschland juist niet bijzonder gezien, maar hij is een gekroond hoofd en zijn vervoer door pruisisehe officieren naar eene vesting is toch altijd een zeer opmerkelijk verschijnsel. De hertog van Brnnswijk is door eene deputatie nit de stedelijke autoriteiten, aan uier hoofd zich de burgemeester Caspari bevond, dringend uitgenoodigd even als vroeger de onzijdigheid te bewaren in den tegenwoordigen krijg, hetgeen met' de belangen van het land het best strookt. De hertog bedankte zijne trouwe onderdanen voor hunne thans wederom gebleken genegenheid, en beloofde in hun midden te verwijlen zoolang dit slechts eenigzins mogelijk was. 2ö Junij. De hanoversche armee is geheel ingesloten. Eeuige divisien, pogende zich een uitweg te banen, zijn terug geslagen. De koning van Hanover heeft 24 uren tijd verzocht om de voorwaarden der capitulatie ie overweging te nemett. Dit verzoek is toegestaan, ofschoon het gegrond was op de hoop dat hij door de beijersche troepen ontzet zou worden. Men houdt het er evenwel voor dat er voor de Hanoveranen van dien kant onmogelijk hulp kan opdragen. Gotlia, 24 Junij. De bevelhebber van het hanoversche leger heeft zich bereid verklaard, om met de Pruisen te kapitu- lerett, toen de hanoversche officiereu overtuigd waren, dat hun leger door de overmagt der Pruisen was ingesloten. De prui sisehe opperbevelhebber heeft met deze kapitnlatie genoegen genomen. Naar men gelooft, zal het den hanoverschen offi cieren vergund worden, om met al hunne krijgsmanseer en met hunne wapens en paarden af te trekken, gelijk ook aan den koning en den kroonprins van Hanover de keus zal gelaten worden om in het land al dan niet te blijven. De pruisisehe troepen onder prins Frederik Karei zijn gisteren te Beichenberg, in Bohemen, aangekomen. Weimar, 25 Junij. Het kabinet te Berlijn heeft aan den pruisischen gezant alhier medegedeeld, dat Oldenburg, Anhalt, de beide Meckleuburgen, Schwarzburg, Saksen-C'oburg, Saksen Altenburg, IValdeck en Lippe Detmold uit den boud zijn ge treden en dat een gelijk besluit ook van andere noord-duitsche staten verwacht w'ordt. Kassei, 25 Junij. De keurvorst is eergisteren avond van IVilhelmshöhe naar het station Mönchehof en van daar naar het slot te Stettin getransporteerd, alwaar hij zijn verblijf zal houden en reeds heden moet zijn aangekomen. Bremen 26 Junij. De senaat heeft in overeenstemming met de wettige vertegenwoordiging besloten om het bondge nootschap met Pruisen te aanvaarden en den gezant bij ilea bondsdag terug te roepen. Ten aanzien van de te nemen mi litaire maatregelen is r.og niets beslist. Frankfort, 24 Junij. Gisteren zijn 17,000 man uit IVurtemberg, Beijeren ett Hessen alhier aangekomen. Oosten rijkers waren er niet bij. 26 Junij. Uit Weenen is alhier, onder dagteekening van gisteren, per telegraaf berigt ontvangen van een bioedig gevecht nabij Jung-Bunzlau, in Bohemen. De Pruisen, onder bevel van Herwarth, hebben de boheemscbe plaatsen lleichenberg, Trautenau en Kicba bezet. Florence, 23 Junij. Uit Goito wordt van heden berigt, dat het italiaansehe leger de Mineio is overgetrokken, zonder tegenstand te ontmoeten. In den senaat heeft de heer Ricasoli eene depeche van den koning van gisteren avond voorgelezen, waarin het vol gende gemeld wordt: „Morgen zal ik met tien divisien de Mineio overtrekken." Hierop volgden toejuichingen. 25 Junij. Uit het hoofdkwartier wordt van gister .1 avond gemeld Heden heeft een hardnekkig gevecht plaats ge had, dat bijna den geheelen dag heeft geduurd. Het eerste legercorps, dat positien bezetten moest tusschen Pescbiera en Verona, is niet geslaagd in den aanval. Het tweede en het derde legercorps hebber, het eerste niet kunnen ontzetten, dat zich tegen eene overmagt had staande te houden. Deze corpsen zijn bijna ongedeerd gebleven. Brèscia, 25 Junij. Het eerste legercorps heeft de stelling nabij Pesehiera aangevallen; de divisie van generaal Cerale heeft ernstige verliezen geleden generaal Cerale zelf is gekwetst. Bij het voortzetten van den strijd was het eind-resultaat niet on gunstig, daar de legercorpsen hunne stellingen hebben kunnen handhaven. 26 JuDij. Er heelt eene ontmoeting plaats gehad tus schen de italiaausche vrijwilligers en Oostenrijkers, tusschen de brug van Cafaro en Londrone. De Oostenrijkers werden terug geslagen met verlies van eeuige dooden. De vrijwilligers heb ben geen enkel verlies geleden. Petersburg, 25 Junij. Uit Orenburg is per telegraaf berigt ontvangen dat de Russen, na een hardnekkigen strijd van zeven dagen, zich meester hebben gemaakt van Kodsjen, in Bokhara. Het verlies des vijands was aanzienlijk, dat der Russen 100 dooden. De Russen hebben alle wegen naar de bronnen der Syr Daria afgesneden, waardoor de vijand zich in eeue zeer bedenkelijke positie bevindt. Madrid, 25 Junij. In geheel Spanje heerscht rust. De officieren van de te Madrid in opstand gekomen regimenten hebben zich dapper van hun pligt gekweten. Dertien zijn ge dood en negen gewond bij hun pogen om de troepen tot ge hoorzaamheid over te halen. Heden zallen de sergeanten en korporaals der opstandelingen gefusilleerd worden. GOUDA, 27 Junij. Naar wij vernemen zal de stafmuziek van het 4® regiment zich morgen (donderdag) avond doen hooren in het park bij de watermachiene. Men schrijft uit Heken dorpAlhier is tot hulppredikant der hervormde gemeente benoemd de Eerw. heer J. L. For- tuijn Droogleever, candidaat tot de H. dienst te Gouda, en tot gemeente-ontvanger de heer S. Snaterse, in plaats van K. Vermeer alhier, die voor de betrekking bedankt had. Maandag morgen had te Amsterdam op de begraafplaats der nederlandsche portugeesch-israëlitische gemeente te Ouder kerk, de plegtige ter aarde bestelling plaats van dr. S. Sar- phati. Duizende menschen hadden zich op den weg geschaard, om eene laatste hulde te brengen aan den man, in wien Amsterdam zooveel verliest. Behalve de familie en vrienden des overledenen, volgde een groot aantal corporatien den lijk wagen zoowel aanzienlijken als ambachtslieden en burgers gaven een treffend getuigenis, dat Sarphati de man des volks is geweest. Men schrijft van Harlingen Uit eene goede bron ver nemen wij, dat de uitvoer vau vee naar Engeland hoogstwaar schijnlijk eerlang weder zal geopend worden, wat de provinciën Friesland en Groningen betreft, omdat deze van den veetyphus tot nu toe bevrijd bleven. De uitvoer van geslagt vee neemt hier wel wekelijks toe, maar deze is toch gering in vergelij king tot den gewonen uitvoer van levend vee in dezen tijd des jaars. Uit Berlijn meldt men per telegram aan het Handelsblad dat het zoogenaamde sinokkeltractaat met Pruisen is opgezegd, zoodat dit met het einde van dit jaar vervallen zal. Pruisen moetaldus meldt de correspondenterkend hebbendat in de bestaande omstandigheden aan' het voeren van onder handelingen over soortgelijke onderwerpen niet kan worden gedacht, zoodat de opzegging zelve beschouwd moet worden als in gemeen overleg met Pruisen te zijn geschied. Intusschen zou van den tijd tusschen nu en januarij gebruik worden ge maakt om zoo mogelijk eene nieuwe regeling voor te bereiden. De minister van financien, graaf Schimmelpenniuck, belast met het beheer van de zaken der hervormde en andere eere diensten, behalve die der roomsch-katholieke, heeft onder dag teekening van 22 dezer, de volgende circulaire gerigt aan de hoogere kerkelijke besturen, tot zijn departement behoorende: „Het was steeds, en het is ook thans nog, een karaktertrek van het nederlandsche volk, dat het in tijden van ramp en van gevaar rust en kracht vond in zijn besef van afhankelijk heid van God, en van oudsher gaf liet, door het houden vau openbare gebeden, blijk van dien godsdienstigeu zin. „De ernstige tijden, die wij beleven, zijn wel geschikt om dat gevel van afhankelijkheid en dien godsdienstigeu zin te verlevendigen. „De godsdienstleeraren van de verschillende gezindheden tooncu in hunne openbare gebeden een open oog en hart te hebben voor het gevaar, dat allen bedreigt, en voor de ram pen, waardoor wij getroffen worden, en reeds hebben eeuige kerkelijke autoriteiten openbare gebeden verordend. „De koning en zijne regering zijn overtuigd, dat het neder landsche volk de instelling van zoodanige nitionale gebeden toejuicht of wenscht; en alhoewel de regering meent zich, ook met het oog op de grondwettige vrijheid en zelfstandigheid der kerk, van alle voorschrift daaromtrent te moeten onthou den, stelt zij er toch hoogen prijs op, om aan u en door uwe tusschenkomst aan de gemeente, te doen weten, dat zij, de godsdienst eerbiedigende als den hechtsten steun der staten, zich vereenigt met den wensch van zoo velen, die naar meer opzettelijke gelegenheid tot openbaar gebed, waar die niet ge geven wordt verlangend uitzien. „Ik laat het geheel en met vertrouwen aan uwe wijsheid over, aan dezen wensch zoo veel en op die wijze gevolg te geven, als met den toestand en de behoeften van uw kerkge nootschap het meesi zal blijken overeen te komen." Het is een verblijdend teeken dat de meeste bladen van verschillende kleur er tegen op komen dat de onderwijskwes- tien of liever de onderwijsagitatic thans niet au fond behandeld wor.lt. Men verklaart algemeen dat de heer Groen een onge lukkig figuur gemaakt heeft, terwijl men het toch ook algemeen afkeurt, dit het ministerie van Zuylen den heer Groen op dergelijke wijze heeft behandeld. Het doet ons genoegen dat alle bladeu het daaromtrent met ons eens zijn. Maar daardoor ook wordt het al meer en meer duidelijk, dat dit ministerie geen ministerie van Zuylen, noch een mi nisterie Mijer is; wij herhalen het, het is een ministerie Schim- melpenninck, en als zoodanig misschien het onbeduidendste ministerie, waarbij men beginselen van staatkunde te vergeefs zou zoeken. Men zal het zien de heer van Zuylen zal om de een of andere reden spoedig het ministerie verlaten, en de oppositie zal voor de leus nog eenigen tijd onder den vorm van school wet-agitatie tegen den heer van Heemskerk worden aangevoerd, tot dat ook deze aftreedt, om zijn plaats af te staan aan den tegenwoordigen minister van financien. En dan zal de verhouding eerst duidelijk warden tusschen de twee fraclien der christelijke kerk, die nog steeds aandrin gen op vernietiging van het neutrale onderwijs, dan za! het blijken, of werkelijk de christenzin die partijen drijft, dan wel het eenvoudige voorstaan hunner eigene kerk en hunr eigene belangen, N. Utr. Courant. Onze nieuwe financie-miuister heeft, meer dan zijne ambt- genooten, de schuld, dat de natie met bezorgdheid de toekomst tegengaat. De halve woorden, waarmede hij over den toestand der schatkist sprak, moesten, meer dan eene ronde verzekering, argwaan en onrust wekken. Het blijkt nu echter, dat wij in de financieie beschouwingen, onlangs aan de eerste kamer me degedeeld, niet het gevoelen hebben gehoord van den minister, die deu waren staat der zaken naauwkeurig had onderzocht, maar wel de individuele meening van den anti-revolutionaireu hr. Schimmeipenninck, zooals die reeds meermalen in de kamer ge bleken is. De laatst bekend gemaakte staat der ontvangsten van de schatkist, in de nu verloopen maanden van het jaar, wijzen eene vermeerdering aan bij het vorige, die niet onbelangrijk is. Neemt men daarbij in aanmerking, dat Gok in de laatste jaren de inkomsten steeds toenamen, dan komt men, het heden ver gelijkende met eeuige jaren vroeger, tot een zeer bevredigend resultaat, en ook bij vergelijking met het naast voorgaande jaar, is de uitkomst gelukkig te noemen. Wij zijn er reeds aan gewoon, dat meu deze verblijdende opmerking, door al lerlei redeneringen en groepering van cijfers tracht te bestrij den, maar het feit spreekt zoo duidelijk, dat de natie, ook zonder eene openlijke erkentenis van den fiuancie-minister, vertrouwt, dat er geene reden is, om zich door zijne vroegere sombere beschouwingen te laten verschrikken. Maar zij is ook nu reeds overtuigd, dat, zoo de toekomst niet verwezenlijkt, wat onlangs voorgespiegeld werd, zulks niet aan het beleid van den tegenwoordigen minister, maar wel aan deu arbeid zijner voorgangers zal te danken zijn. Goes*. Com. Het garnizoen van Madrid heeft een vergeefscheu ops'aud b.pro_fd. Het grieksche ministerie heeft zijn ontslag genomen. In Rumenio worden vrijwilligers opgeroepen. De Piuiacu stelen het >j»ooruegmate- rieel, wagens, locomotieven, enz. in baksen, en gebruikcu het op hunne staatsspoorwegen. Vrijdag jl. heeft de paus consistorie gehouden en 5 kardinalen en 18 bisschoppen benoemd, waarvan 9 in partibus. De Me- rode is geworden aartsbisschop van Melyzcue, in partibus. De Kussen verzekeren dat zij onzijdig blijven en zich doodstil houden. Hongaren deserteren met paarden en bagage naar de pruisisehe voorposten. lu Engeland werden van 10 16 junij aangetast 533 rundereu tegen 987 iu de vorige week. In een jaar tijds zijn uu aangetast 248,965, afgemaakt 80,597, gestorven 124,187, hersteld 32,989 stuks vee. De hoogeschool te Praag is gesloten wegens den oorlog. In het hanoversche leger bij Göttingen is eene verraderlijke zaraenspanning ontdekt. Men wil de theologische school van Kampen overbrengen naar l'trecht. In Hon garije gevoelt men veel symphatie voor Italië. De hertog van Chartres kan geen dienst krijgen in het italiaausche leger uit eerbied voor den keizerlijken bondgenoot. Als Frankfort gevaar loopt van het pruisisehe leger zal men den bondsdag verleggen naar Augsburg. Sedert octobcr 1862 is het grieksche ministerie 19 maal veranderd en zijn 49 nieuwe personen als minister opgetreden-, telkens werden ongeveer 1Ü0 >nbalter- uen ontslagen om gunstelingen te plaatsen. De sdezische staats- en gemeentekassen zijn overgebragt naar de vesting Posen De Pruisen hebben tc Keulen drie schepen uit Nederland onder badcuschc vlag aan gehouden. De thans op voet van oorlog gebraste legers in Europa, tellen nagenoeg 10 millioen man. Keizer Nagoleon beschouwt deu duitschen bond als niet opgeheven. Men g - ft veel geld en kostbaar heden uit Duitschlaud en Italië te Parijs in bewaring. Oldenburg en Lippe Detmold hebben deu bond verlaten. Met september worden de fransche troepen terug verwacht uit Mexico. Te Parijs zijn in twee dagen door een huis 10,000 landkaarten verkocht. Italië zal nu liever 600 millioen leeneu op dc bezittingen der boosters. De stad Ilanover leent voor de ee ,te bchoefteu 500,000 th daar de kassen naar Eugelund zijn gebraj'* Garibaldi eaat, tnnr mm vertelt, regt Jo«>r Tjrol naar

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2