I 1866. Zondag, 1 Julij. V 444. Overzigt. Buitenlanb. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. kelen. Parijs, 27 Junij. Het wetgevend ligchaam heeft het ge heele gewone budget aangenomen. Het heeft voorts de munt- overeenkomst tusschen Frankrijk, Belgie, Zwitserland en Italië goedgekeurd. Pesth. 26 Junij. De hongaarsebe landdag heeft zijne zit tingen verdaagd. Deak heeft verklaard, dat hij dit onder de tegenwoordige omstandigheden betreurde, doch hoopte dat de landdag weldra, na een gelukkig einde des oorlogs, de werk zaamheden kon hervatten. Dit werd door eene overgroote meerderheid toegejuicht. j- te zijner e Dit werd door 6. i rij kers, BRINKMAN. zij volbragten zonder bloed ver ving toetastendit belangrijk geheel Europa der Keurhessen .FF en ZOON. 7 ING. LE. ET. .DE. d met aanprij- inti-Jichtige en mij zulks ver- H. Smidt en mijnen woorden van het onafzienbaar wee, maar alle T. den Broeder, i. A. C. A. van lishout, 3 j. 3 m. P. E. van Geelen, C. Maskamp, 14 j. - H. de Vries, A. Geerliog, 19 m. W. E. üere Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Do prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. Advertcatien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. door ik verpligt i Allopathische, allig hoorde ik niet onbeproefd oorpijn is ver- teruggekenrd. deze Dennen- nde pijn heeft g met boomolie, riekaten mijnen Pionir Comp. alle Jicht- en Anti-Rheuma- llie a 35 en 70 en preparaten bijzondere aan- in voornoemde g verschillende fte gedaan van 12 l zijn overleden. leerd bij G. F. GOUDA, met eene hoeveelheid kan a contant. SNEVER a 46’/io dem a 477/to °/o 2de soort (Mout- 1 59“ cents; inl. 0 o/o per kan 64 dere sterkte naar GOUDSCHE COURANT. ir zijn en gelijk snnenboomen. echt. GOUDA, 30 Junij. Het engelsche ministerie treedt af om plaats te maken voor Derby, en het komt velen voor, dat de onbeduidende nederlaag in het parlement geleden, naauwelijks de oorzaak kan zijn van dit besluit. In het parlement is eene liberale, maar verdeelde meerderheid, even als dit het geval is bij ons. Nu zal dan wei het nieuw ministerie half wind moeten zeilen, want ont binding biedt geringe kaas tot verbetering der positie. De tijd zal leeren of de vrees voor veranderde buitenlandsche politiek al of niet gegrond is. De parlements-hervorming zal nu weder eenigen tijd rusten, en de eisch der r.oodzakelijke uitbreiding van het kiesregt zal zich weldra te sterker doen gelden, maar de boofdzaak in de gegevene omstandigheden is de waakzame, afwachtende politiek. De magtige keizer van Frankrijk huldigt ook dit beginsel, maar hij bereidt zich in stilte om te zijner tijd niet belangeloos een woord mede te spreken. Engeland vraagt van niemand iets dan vrije ontwikkeling van nijverheid en handel, en het kan zich slechts doen gelden in den strijd om dit zijn streven bij alle volken ingang te doen vinden. De oorlog is intusschen begonnen, de vernielende oorlog met zijn onafzienbare reeks van jammer en ellende is onder be schaafde volken uitgebroken. De schade, reeds voorhet eerste schot aan de geheele christelijk zich noemende maatschappij toege- bragt, is onberekenbaar en het vooruitzigt is duister en zorg wekkend. Het zijn de vorsten, die een strijd beginnen, waarvan zij gevaar loopen zei ven slagtoffere te worden. De keurvorst van Hessen, sedert lang door landgenoot en vreemdeling verfoeid, is weggevoerd naar eene pruisische ves ting, met weinig hoop om ooit in Kassei als despoot terug te keeren. De Saksische koning heeft zich in tijds uit de voeten ge maakt, maar zijn schoon land, zijn goed volk zijn blootgesteld aan al de verschrikkingen eener pruisische overheersching. Het bloed heeft gestroomd aan de Mincio. De Pruisen zijn haastig geweest, en hun is het gelukt de gescheidene deelen hunner monarchie, door het bezetten van Hanover en Keurhessen, tot een geheel te verbinden, en gieten, door schrander beleid en feitmaar Italië zag zich deerlijk bedrogen in zijne eerste poging. Schijnt Oostenrijk aan de duilsche zijde de oude talm achtige strategie te huldigen en dommelend toe te zien bij het handelen der Pruisen, in Italië hield de onverzoenlijke haat het altijd trage Oostenrijk wakker. De overmoedige Italianen hebben eene ernstige les ontvangen ea zijn met bebloede koppen terug geweken. Het is dubbel jammerde zaak van Italië vindt de algemeenste sympathie, en de nederlaag der Italianen doet het gevaar der fransche interventie als een dreigend spook opkomen. Toch kan het niet liggen in het plan van Oostenrijk zich bloot te stellen aan dit gevaar. De Pruisen, niet tevreden met het bezetten van Saksen, zoe ken Benedek in Bohemen op. Deze geroemde veldheer bleef onbegrijpelijk lang rustig toezien en heeft geen stap gedaan om Pruisen in zijn loop te stuiten. Eindelijk zijn de vijande lijke partijen op elkander gestooten;er zijn gevechten geleverd, er heeft bloed gestroomd; overigens zijn de berigten verward en tegenstrijdig; echter schijnt te blijken dat de-Pruisen niet onbelangrijke voordeelen behaald hebben en dat de italiaansche voorspoed, vrij wat wordt opgewogen door de boheemsche na- E deelen. Het begin van den strijd is den Pruisen stellig gun stig en sterkt hen zeker in hunnen overmoed, hoewel zulke partiele gevechten weinig afdoen op het geheel. De blinde koning van Hanover bemerkte het gevaar toen het te laat was; hij wachtte hulp uit het zuiden en de Pruisen hadden hem afgesneden; nu weigerde hij radeloos elk vergelijk en het einde was, de overgave der geheele armee. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel ia 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Het is slechts het begin kwaad keert ten goede, en de eindelijke uitkomst moge voor t z00 gunstig zijn, als aanvankelijk de verlossing van hunnen verachtelijker dwingeland. London, 27 Junij. De koningin heeft graaf Derby heden bij zich op Windsor ontboden. Graaf Derby zal het nieuwe kabinet zamenstellen uit tories en liberalen, die tegen de re formbill van het kabinet Russell hebben gestemd. Lord Stanley zal als minister van binnenl. zaken optreden. De heeren Disraeli, Cranbourne, Bulwer Lytton zullen leden zgn van het nieuwe kabinet. Reuter’s Office maakt nit Pardubitz, in Bohemen, van heden avond bet volgende berigt bekend Sedert 10 ure heden ochtend wordt onophoudelijk een artillerievuur onderhouden tusschen de Pruisen en Oostenrijkers, op den weg tusschen Neustadt en Nachod. De Pruisen werden tot nabij Skalitz te ruggeslagen, waar de kavalerie zich in het gevecht gemengd heeft. Ten zes ure ’s avonds waren de Pruisen in vollen af- togt, hunne dooden en gekwetsten op het slagveld achterlatende. De Patrie meldt dat het berigt, volgens hetwelk Frankrijk en Engeland een observatie-eskader naar de noord* en adria- tische zeeën zullen zenden, onjuist is. De conferentie voor de aangelegenheden der Donau-vor- stendommen is definitief verdaagd. Tot de hier in omloop zijnde geruchten behoort, dat in de vlakten van Solferino een tweede groote veldslag zou te wachten zijn. Reeds zouden de Italianen dezelfde uitmuntende positiën bezet hebben, die de Oostenrijkers in 1859 hadden in genomen, en daar zouden zij de Oosten rijkers, wanneer deze op hunne beurt de Mincio overtrekken, willen afwachten. Een ander gerucht wil, dat koning Victor Emanuel zou getelegrafeerd hebben, dat hij binnen acht dagen revenche zal hebben genomen of niet zal terugkomen. Prins Napoleon spant, naar men verzekert, al zijne krach ten in om den keizer te bewegen eene manifestatie te doen ter gunste van Italië. Het is echter niet waarschijnlijk, dat hij daarin slagen zal, omdat de publieke opinie in Frankrijk zich krachtig openbaart in het belang van den vrede. Bij den senaat is eene petitie ingediend, voorzien van 20,00G onderteekeningen, waarin de afschaffing van de doodstraf gevraagd wordt. De discussie daarover zou reeds zijn aange vangen, doch men heeft die uitgesteld, omdat door de engelsche regering officieel aan den heer Drouin de Lhuys was medege deeld, dat het engelsche parlement eene grondige enquête over dit vraagstuk had ingesteld. De senaat heeft gemeend, dat men van de resultaten dezer enquête zou kunnen profiteren bij de beraadslaging over deze kwestie in dit kollegie. Berlijn, 27 Junij. Een corps van 15,000 man uit Baden is bij Heidelberg, Ladenburg en Mannheim vereenigd. Het zal versterkt worden door bondstroepen en eene positie innemen tusschen Darmstadt en Frankfort. Als officieel kan gemeld worden, dat de pruisische divisie Horn gisteren tot middernacht een levendig gevecht te Pocloe, ten oosten van Turnau, met de oostenrijksche brigade PtjJssHWfp*-. pel heeft gehad. Bij die gelegenheid zijn 500 Oostenr"5~~, waaronder 7 officieren, krijgsgevangen gemaakt. Van Pruisens zijde zijn een kolonel en een kapitein gesneuveld./

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1