ötnnenlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Marktberigten. Delft, 28 Junij. Ter graanmarkt was weinig aangevoerd, handel alleen voor consumtie. Tarwe en rogge iets hooger. Tarwe ƒ9.75 a 10.25. Rogge 6 7. Zomergerst f 6 k ƒ6.20. Korte haver 4.50 a 5.30. Lange d°. 4 a 5. Duiveb. 9. Paardeb. f 8. Burgerlijke Stand. De kuuiers zullen waarschijnlijk deu lSdcn julij worden bijeengeroepen. In een gevecht, dat gisteren bij Turnau plaats had, telden de Pruisen aan officieren 2 dooden en 7 gewonden, voorts aan manschappen 115, deels gewoud en deels gedood. In ten gevecht bij Bihmisch-Aicha hebben de pruisische dragonders verscheidene Oostenrijkers krijgsgevangen gemaakt. 29 Jimij. Het corps der garde heeft gisteren het 10de arniLccvjrps, onder dcu generaai v. (lablenz, na een hardnekkig gevecht, totaal geslagen; verscheiden duizend man werden ge vang' 'i genomen, veel geschut en oorlogsmatericel vielen den Pruisen iu handen. Het leger van prins Friedrich Karl met dat van generaal llerwarth vereenigd, heeft gisteren, na een gelukkig gevecht, Munehen-Gratz ingenomen, 800 man werden gevangen gemaakt. De vijand is op Furstenbriiek teruggetrokken. Hij verloor 2000 man tie verliezeu der Pruisen zijn veel geringer. liet vijfde pruisische legercorps onder Steir.metz, dat den 27sten dezer het oostecriiksche corps van Hamming naar Josepbstadt had teruggedreven, heeft gisteren andermaal na een scherp gevecht den vijand tot den tcrugtogt gedwongen eu belangrijke zege- teekenen buit gemaakt. De vijand leed belangrijke verliezen. De Hanoveraiien hebben heden de wapenen nedergelegd. Ten gevolge van de overwinning, gisteren op deu vijand behaald, heerscht te dezer stede de hoogste geestdrift. Voor het palcis des kouings beweegt zich eene tallooze menigte, alle huizen in de voornaams' straten der stad zijn met vlag gen versierd. Er zal een adres van gelukweusching aan den koning ter onderteek en in g worden nedergelegd. Heden avond is den koning een adres van gelukwensching door de ingezetenen aangeboden. Voorts is aan Z. M. voor het paleis cene serenade gebragt, waarbij toepasselijke compo sition werden uitgevoerd. De koning verscheen herhaalde malen op het balcon. Eene onafzienbare menschenmassa was op de been. Acht duizend oos'.enrijksche krijgsgevangenen, 5000 bij Nachod en 3000 bij Trautenau gevangen genomen, zijn van beide plaatsen naar Posen gedirigeerd. U't het rapport van den kroonprins over het door hem geleverde gevecht, blijkt ouder anderen dat de Oostenrijkers 28 bataillons sterk waren en de Pruisen slechts 22 batai'.ons, waarvan sommigen in reserve waren opgesteld, en dus slechts van het granaatvuur des vijands te lijden hadden. Het schit terend resultaat in aanmerking genomen, leden de Pruisen geene g route verliezen, ongeveer 5 a G0C man, waaronder vele offi ciereu. Het verlies der Oostenrijkers was zeer aanzienlijk. Het totaal verlies is op 4000 man te schatten. Kiel, ~7 Junij. Het officiële orgaan van Ilolstein maakt eene verordening bekend, volgens welke het zonder sptciale vergunning van het bestuur verboden is paspoorten voor het buitenhuid aan weerbare manschappen uit te reiken. Dusseldorp, 29 Junij. I11 eene proclamatie van den vorst von IïoheuzoUeri», iu zijne hoedanigheid van militair gouverneur van de Rijnprovinciën, wordt aan de bewoners van Nassau te kennen gegeven, dat hij zich, door het binnenrukken van zuid- duitsche troepen in A\ etzlar, gedwongen ziet om Nassau als vijandelijk land te beschouwen. Hij verklaart, dat de pruisi sche troepen tegen de Main oprukken en geeft de hoop te ken nen, dat de ingezetenen van Nassau door hunne houding be wijzen zullen, dat ?ij niet medepiigtig zijn aan het verblinde streven hcLner regering. Gotha, 27 Junij. De Hanovemnen hebben zich in gefor- ceerden marsch in beweging gezet in de rigting van Sonders- hausen. Hunne volledige omsingeling kan men ten spoedigste te geinoet zien. 28 Junij. De generaal Flies heeft den 27sten junij bij Langen-Salza 20,000 li moverenen aangetast, om hun den aftogt naar het zuiden af te snijden. De llanoveranen hadden eene talrijke artillerie en kavjillerie. De Pruisen streden dapper, hunne verliezen zijn aanzienlijk. Flies nam, na het bereiken van zijn strategisch doel, zijne vorige positie ten zuiden van LaDgen-Saiza weder in. De Hanoveraneu schijnen ten noor den van Langen-Salza over Muhlbauseu naar Sonderbausen te marcheren. 29 Junij. Naar men verzekert hebben de koning en de kroonprins van Hanover, zoo mede de hauoversche officieren, de wapens nedergelegd, onder het geven van hun eerewoord,' dat zij 'n dezen oorlog niet tegen Pruissn het zwaard zullen voeren. Allen mogten den degen behouden. De hauoversche soldaten zijn ontwapend en naar hunne haardstedeu teru» ge zonden. Ai het krijgsmaterieel blijft het eigendom van Pruisen. Florence, 27 Junij. Uit de bijzonderheden omtrent den slag van Custozza, op 24 dezer, blijkt het volgende De oosienrijksche corpsen hadden eene gezamer.tlijke sterkte van 60,000 man. Zij ontwikkelden bij die gelegenheid eene enorme magi van artillerie, vereenigd met de regimenten ka- vallerie. De Italianen hebben evenwel hunne veroverde positieu eerst verlaten, nadat de Oostenrijkers talrijke versterkingen bail, den ontvangen. Tegen den avond trokken zoowel de Oosten rijkers als de Italianen uit hunne respectieve posit:cu teru°- alwaar een aantal van beider manschappen gewond waren. Prins Humbert, door een regiment uianen uit Villafranco aangevallen, vormde met een bataillon infanterie een carré eu sloeg de charge af. Generaal Pianelli heeft een geheel bataillon oostenrijksche jagers gevangen geuomen. De divisie van generaal Govoue heeft de positicn bij Custozza en Monte Torre stormenderhand veroverd en zich tegen de herhaalde aanvallen der overraagfc staande gehouden. De divisie van Sirtori maakte zich meester van Sauta Lucia en handhaafde zijne stelling aldaar tot den avond. Het derde italiaansche armeecorps heeft ongeveer 1000 man krijgsgevangen gemaakt. De verliezen der Italianen zijn aanzienlijk. Men gelooft even wel., dat de vijand nog zwaarder verliezen heeft geleden. Ouder de gekwetsten bevinden zich de italiaansche generaals Durando Cerale en Gozzani, die zich bij de charges aan het hoofd hun ner troepen bevonden. Er lietrscht bij de soldaten een uitmuntende geest. GOUDA, 30 Juuij. Dij de woensdag, ouuer nadere goedkeuring van het mi nisterie van binnenl. zaken, door curatoren der hoogcschool te Leyden gehouden aanbesteding van het bouwen van een phy- siologisch laboratorium, zijn vijf inscbrijvings-billettc-n ingeko men. De minste inschrijver was A. Oudijk te Gouda, voor de som van 23,290. De onthulling van het monument ter eere van wijlen den hertog Bernard van Saksen-Weimar, heel. donderdag op eene plcgtige wijze te 's Graveuhnge piaats gehad. IIH. KK. HH. de prins van Oranje, prins Frederik en prins Hendrik, IIH. DD. Hll. de groothertog van Saksen-Weimar en prins Herman van Saksen-W eiraar, benevens de princessen waren daarbij te genwoordig. De heer Rochussen, president der commissie van oprigting heeft eene aanspraak gehouden. De burgemeester der residentie, jlir. Gevers Deynoot, heeft het gedenkteeken voor de gemeente aanvaard. Prins Heudrik heeft, namens de familie van den hertog, de commissie van oprigting voor het gedeuk- teeken bedankt. De plegtigheid werd door fraai weder begun stigd, hetgeen met de uitvoering der muziek, door het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, veel levendigheid aan het geheel gaf. Door hh. gedep. staten is bepaald dat de verkiezing, ter vervanging van jhr. A. L. van Heteren Gevers, als lid der provinciale staten van Zuid-Holland, zitting gehad hebbende voor het hoofdkiesdistrict Leyderdorp, en die als zoodanig in 1868 moest aftreden, zal plaats hebben op dingsdag den 17° julij aanstaande, en wanneer eene herstemming wordt vereischt, deze zal geschieden op dingsdag 31 julij daaraanvolgende. Onder dagteekening van deu 25n junij 1866, heeft de mi nister van justitie, belast met het beheer der zaken van de roomsch-katholieke eercilienst, aan de bisschoppen der nederland- sche diocesen eene circulaire uitgevaardigd van nagenoeg gelij ken inhoud als de circulaire van den minister van financiën, betrekkelijk het houden van bedestonden. Van goederhaiid verneemt de Arnh. Ctdat de minister van binnenlaiidsche zaken dezer dagen heeft beslist, dat jonge lieden uit elke provincie onvoorwaardelijk bij elke comnH^të voor de eind-examens der hoogere burgerscholen kumien wor den toegelaten. De beslissing berust op de overweging, dat in de wet op bet middelbaar onderwys gethc bepaling is, die voorschrijft, dat zij, die het eind-examen der hoogere burg^rr^holen wenschen af te leggen, dit alleen kunnen doen iu de provincie, waar rij wonen. Uit n°. XXVI van de Parlementaire Studiën en Schei.c". door mr. Groen van Prinsterrr, dat ter perse is, blijkt, dat die heer het mandaat, als lid van de twee le kamer der staten- generaal, hem door de kiezers van Leyden opgedragen, aanvaardt. De berigten omtrent den begonnen hooibouw luiden uit de omstreken van Leyden allezins gunstig. Er zal veel en deugdelijk hooi worden gewonnen, het gras is zwaar uitgewas sen en de regens van den laatsten tijd zijn den groei bevor derlijk geweest. Daar het w eer voor het binnenhalen van-bet hooi niets te wenschen overlaat, wordt hiervan reeds een vlijtig gebruik gemaakt. -Een schryven uit Bad Ems aan de Labn bij CoUlf®® van 25 dezer alhier ontvangen, meldt dat dit steeds door vee aanzienlijke gassen bezochte plaatsje om de onzekerheid d°or alle vreemdelingen verlaten is en ieder daar zonder werk loopt, die niet tot hei militair behoort. In Coblenz is het nog erge1 gesteld. Den 24n waren de Pruisen doorgekomen; de bouds- troepen hadden den spoorweg opgebroken bij Giessen. Nassau, voor drie vierden door de Pruisen ingesloten, ging met angst zijn lot te gemoet, daar men terug schrikte van de gruwelen, bedreven door de Pruisen, overal waar zij komen. Men acht zich in geen opzigt veilig. Tot nog toe gingen de Pruisen met extra-treinen van Wretzlar naar Coblenz en terug. Eenigc dagen geleden was alles in de grootste ontroering door het gerncht dat de Beijeren en Oostenrijkers te Lahnstein, 1/2 uur yan Ems waren binnen gerukt en Coblenz gingen bestormen. Daar werd te middernacht alarm geslagen en vertoonden de Pruisen zich op nassauschen bodem, en als men de vertel lingen gelooven mogt, zon men niet meenen in de 19e eeuw te zijn. Doch de couranten mogen daarover niet schrijven eu de ielegraphen zijn afgesneden of staan alleen open voor de regering. Men wachtte door Pruisen bezet te zullen worden, enz. Uit Almelo schrijft men van 27 junij Daar het naburige koningrijk Hanover thans geheel door de Pruisen is bezet, hebben onderscheidene familien van daar de w ijk naar ons grondgebied genomen en zich tijdelijk in de plaatsen langs de grenzen gevestigd, ten einde aldaar een gun stiger wending van zaken daar te lande af te wachten. Alles gaat, tot nu toe, daar zeer rustig toehet eenige waar over men pruttelt is, dat de opbrengsten verdriedubbeld zijn, doch dit kan men van Pruisen, dat geld noodig heeft tot voort zetting van den oorlog, niet anders verwachten daarenboven wordt nu alles op de pruisische leest geschoeid, waarmede men zich nog al tamelijk wel kan vereenigen van troepenbewegin gen langs onze grenzen verneemt men niet; alleen was voor een paar dagen te Nordhorn het geiucht verspreid, dat aldaar een corps van 1200 man zoude worden gestationeerd; doch tot nu toe heeft zich zulks nog niet bevestigd. Ook hier bevinden zich vele vreemdelingen uit onderscheidene staten van Duitseh- land, waaronder, naar men vermoedt, nog al dienstpligtigen zijn, die hier betere tijden willen afwachten. Overigens is de communicatie van hier met Duitschland nog gtiieel vrij, en merkt men niets van den grooten strijd, die aldaar gestreden wordt. In het Volksblad leest men //Zouden de bidstonden en de daardoor veroorzaakte volle kerken in tijden van cholera, wel bewijzen zijn van waarachtig godsdienstig leven Wij betwijfelen het. //Bij eene nog nvolmaakte godsdienst smeekt men van de goden lijfebehoud nf bij ziekte en oorlog. De volmaakte gods dienst zoekt in alles Gods waarheid op te sporen en overeen komstig Gods wil te handelen. UITSLAG der HERSTEMMINGEN ter VERKIEZING VAN LEDEN der TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL. Assen. Herkozende heer mr. P. van der Veenmet 637 stemmen. De heer mr. L. Oidénhuis Grataraa verkreeg 483 stemmen. Zwolle. Uitgebragt 1740 stemmen. Gekozen jhr. mr. JI. A. Wttewaall van Stoetwegenmet S9S stem mem. De hr. Stieltjes verkreeg 842 stemmen. Arnhem. Uitgebragt 1459 stemmen. Gekomen de hr. mr. C. Th. baron van Lijnden van San denburg, met 7 51 stemmen; de heer jhr. rar. W. T. Gevers Deynoot verkreeg 437 en de heer rar. Reigers 197 stemmen. Utrecht. Herkozen de heer mr. K. P. J. Kienmet 640 stemmen. De heer mr. W. R. Boer bekwam 574 stemmen. Delft. Geldige stemmer. 1630. Herkozen mr. TV. fVintgensy met 1139 stemmen. Jbr. mr. W. T. Gevers Deynoot verkreeg 491 stemmen. De verkiezingen zijn thans geheel afgeloopen en het eind resultaat is, dat de stand der partijen in de tweede kamer volmaakt dezelfde is gebleven. Acht nieuwe leden zullen in de kamer plaats nemenzij zijn de heeren A. Moens, m>. L. \V C. Keucbenius, mr. C. T. baron van Lijnden van Sandeuburg, mr. N. Olivier, mr. G. Groen van Prinsterer, I. 1). Fransen van de Putte, jhr. F. de Casembroot eu jhr. mr. H. A. Wtte waall vau Stn«twegen. oO^Oo De be vol ring van Altenburg is in opstand gekomen tegen Pruisen. De pruisische verkiezingen in den eersten trap zijn voor de liberalen gunstig uitgevallen. Drenthe van de veeziekte verschoond deelt in den ramp der cholera. De badgasten te Toplitz in Bobemen volgen goeden raad en keeren naar huis. De beroemde porceleinfabriek te Meissen in Sakseu is door de Pruisen gesloteu. 25000 man der beste troepen in Algerie staan gereed om op den eersten wenk te gaan waar men die mogt noodig hebben. Prins Napoleon wil Frankrijk aan het werk zien voor Italië. Da koning vau baksen wijkt terug voor de naderende Pruisen om niet te Stettin den keurvorst gezelschap te gaan houden. In Hongarije is de armoede zoo groot, dat de ouders huune kinderen verkoopen. Het stillen van bet soldaten oproer te Madrid heeft het leven ge' ost aan vele officieren. Den 14 julij wordt te Haarlem verkocht het huis van Kenau Simons Has-claar. De koning van Hanover weiget halstarrig in schikking te treden met Pruisen. Te W'eenen klaagt men over de traagheid der Beijeren. De landverhuizers nemen den weg niet meer over Bremen cn Hamburg maar over Havre. Zondag jl. is te Neir-Cu*ilo een groote meelfabriek ter waarde van 8 ton verbrand. Frankrijk staat niet op goeden voet met Belgie. l)e heer Cremieux is naar Bucharest oiu bij prins Kartl de belangen der aldaar nog steeds ervolgde israelieteu voor te staan Het stoomschip West of Engeland heeft maandag op de hoogte van de Start den schoener Raphael me* man en muis in den grond geloopen. Te Berlijn wil men den handü in oostenrijk sche staatspapieren verbieden. De brusselsche politie heeft op eene klagt der frausche regering twee caricaturen in beslag genomen. Een oosteurijksch eskader van 12 schepen voor Ancona gekomen is ge weken voor de italiaansche vloot, die wilde aanvallen. Met 1 jnlij is de vee-invoer van Friesland en Groningen weder open gesteld naar Engeland. Te Rotterdam heeft men besloten f 76000 galden te be steden aan de verbetering van bet rioleustelsel. Woensdag zijn te Madrid 21 onderofficieren gefusilleerd. Te Verona zijn 4000 italiaan sche gevangenen en 14 kanonnen aaug^bragt. keurhessen zal door een bonuscommissaris bestuurd worden. De hongaarsche geestelijkheid wt.- gert der regering 20 millioen voor te schieten. De onafhankelijke whigs hebben weinig lust Derby te steunen. Bedestonden, Stomme houden! Neen, dat verjaagt geen cholera; Broederliefde, bange wezels! Malle kwezels! Verlost ons van den gruwel dra. Een oud rijm nagezongen. N. P. Bij het zeer warme en drukkeude weder, is het voor velen een ongerief dat de zwemschool, welke naauwelijks eenige dagen geopeud zijnde, daarop weder tot nu toe voor het publiek ge sloten is, door het overlijden van den waardigen en bekwamen directeur. Ook wordt bij dezen de bevoegde autoriteit bescheiden op merkzaam gemaakt of het niet beter ware dezelve te openen onder toezigt van een provisioneel directeur. EENIGE LIEFHEBBERS VAN BADEN Gouda, 28 Junij. Tarwe. Poolsche per 2400 kilo 345. Roode Kleefsche 330. Ruwarige tarwe per mud f 9.50 a 10.50. Zeeuwsche ƒ9 a 10.25. Rogge. Inlands, 6 a 6.80. Gerst 5.75 a 6.50. Haver f 4 a ƒ5. Erwten 8.00 a 9.0ü. Bruine boonen 14 a 16. Hennipz. 8 a ƒ8.25. Boekweit. Fransche per 2100 kilo ƒ160. Noordbr. 180 a 185. De markt verkeerde vooral, wat betreft de tarwe, in zeer willige stemming. De handel in schapen en lammeren blijft voortdurend lus teloos, gelijk mede die in varkens en biggen. Kaas, aangevoerd 78 partijen, 25 a ƒ27.50 p. 50 n. <E. Goeboter i.20 a 1/26. Weiboler 1 a 1.10. Aan de stads waag gewogen van 21 tot 28 juuij 27/4, S99/8 en 7S/16 boter, te zameu 19,S4C n. Boter 46 a 59 het vierde; 1.15 a 1.47® per n. Aardappelen aangevoerd 520 mud 4.SO a 5.60. Londen, 19 Juuij. Boter. Friesche 106/ a 108/Bosch 80/ a 86/Groningen 84/ a 90/Erode» eu Leer 90/ a 94/Yersey 94/' a 104/Morlaix 80/ a S4/ Kaas. Edam gras 54/ a 60/Gouda gras 52/ a 56/ Derby 60/a 63/Kanter 17/ a 18/Amerik. 72/a 82/ GOUDA. Gkbokek: 27 Junij. Leeudert, ouders J. Vonk en H J. Flink 28. Dina Htndrika, ouders P. Zuidwijk en J. A Bosbart. 29. Hart ha. Christina, ouders D. J. vau Yremningcn cn G Sehuileuburg. Oyebledek: 25 Jnnij A. Bloemcudaal, 84 j. J. C. Mac-Lean, huisvr. van W. R. baron van Heeckereu vau Brandenburg. 45 j. 26. E. L. van Catz, wed. C. van Eisden, 62 j. K. Steversloot, wid. J. Trijsburg, 90 j. G. de Moor, wed. P. van deu End, 54 j. E. Teekcns, wed. T. P. Kamphuizen, 55 j. -7. M. Zimmerman, 32 j. A. M. van Leeuwen, 4 j 6 ui V. van der Wal, huisvr. vau J. Snaterse, 38 j. G. de Gruil, 10 w 28. i. van Stavel, ib m. 29. II. van Vliet, 11 d. J. la lorcc, Co j. IJ.de Wit, hulsvrouw van P. Verdouw, 26 j. Gehuwd27 Junij. B. T. van der Schaaf en M. E. Souffré. J. M. van Minden en J. Brandes. Van 26 tot 29 junij is bij deu Burgeme» ster aangifte gedaan *n 14 choleralijders. In het geheel aangetast 168 waarvan 89 zijn overleden

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2