Donderdag, 5 Julij. 1866. iT 445. Buitenland. T r Cholera, tan denkt, 'IJssel. Uitgave van A. BRINKMAN. in het kabinet Derby porte- Boniface, JRINKMAN. I OUDSCHE COURANT. gemaakt eene zeer eerd bij G. F. GOUDA, met eene hoeveelheid tan a contant. NEVER a 462/10 lem a 47710 2de soort (Mout- 595 cents; inl. per kan 64 lere sterkte naar pers eene hoogst titeld U Aveenz., den Schrijver. Boekhandelaar J. ;racht hoek Wol- ssie voornoemd, ERBEECK. 1EVEGOET. CATS. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post2,25 Advertenties van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. bij H. A. Tjeink elft, W. Beits, l., Graten hoge, OONGroningen s, Gebr. van deb Hendriksen en Ruisten, Ja. mmutie gezonden, afgeloerd. 'ag en Dingedag overige dagen lags ’a morgens lijke dagen ’s na- >gs ’s avonds 5 ut ten. iet de inzameling nening in de be- welke, met hare rlijden van haren o bestaan is ge baren hartelijken enscblievend het en, tot het ver gden onderstand, iugezamelde gel- wijze zullen wor- gezegde wednwe stellen, daardoor hare hulpbehoe- n verdienen, zal steeds bereid it bovengenoemd «r hunne bijdrage op hun verlan- loen van de door Lange Tiendeweg, D. n°. 60. Londen, 30 Junij. Graaf Rnssell heeft in het hoogerhnis medegedeeld, dat graaf Derby zich onledig hield met dc sa menstelling van een nieuw kabinet. Onder deze omstandigheid stelde hij voor, de zitting tot donderdag te verdagen. Dit werd aangenomen. Het lagerhuis komt maandag weer bijeen. 2 Julij. De Morning Post meldt, dat de -gematigde liberalen geweigerd hebben om in het kabinet Derby porte feuilles aan te nemen. Deze laatste zal nu een zuiver Tory- ministcrie zamenstellen. Lord Stanley zal de portefeuille van buitenl. zaken aanvaarden en de heer Disraëli tot kanselier der schatkist worden benoemd. Op Trafalgar Square is eeue meeting gehouden, die door tien duizend personen werd bijgewoond. De werklieden kwa men daar aan met banieren waarop vermeld stond„Hervor ming van het kiesstelsel; weerstand aan de tyrannen." Er zijn redevoeringen uitgesproken ter gunste van de hervorming en den heer Gladstone. De politie is niet tnsschen beiden gekomen; de orde is volmaakt gehandhaafd. De amerikaausche gezant bij het fransche hof, de heer Bigelow, heeft aan den heer Seward geschreven, dat de heer Drouin de Ihnys heeft verklaard dat de fransche troepen uit Mexico zullen worden teruggetrokken op den vastgestelden tijd. Het parlement van Canada heeft eene resolutie aange nomen, strekkende om aan de vereenigde staten schadeloos stelling te vragen voor de schade, door de fenians aangerigt. Volgens berigten uit Zuid-Amerika hebben de Paraguaya- nen in het gevecht tegen de Brazilianen niet de nederlaag ge leden, gelijk eerst is gemeld, maar is het onbeslist gebleven. De eersten, waarvan de aanval is uitgegaan met eene strijdmagt van 13,000 man infanterie en 5000 man kavallerie, verloren wel 5000 man, en de Brazilianen daarentegen slechts 1000 man, ongerekend hunne bondgenooten, waarvan de Uruguayanen vooral veel geleden moeten hebbenook moesten de aanvallers zich weder naar hun kamp, vanwaar zij opgetrokken waren, begeven maar beider positie is gebleven gelijk die was, en de geallieer den hebben geen voordeel uit het gevecht kunnen trekken. Parijs, 1 Julij. De zitting van het wetgevend ligchaam is gisteren gesloten. De president heeft eene rede gehouden, waarin hij onder anderen het volgende tot de afgevaardigden gezegd heeftWij gaan nu van elkander scheiden, om in de departementen de uitdrukking over te brengen van het vertrou wen, dat wij stellen in de wijsheid vaf hem, die de toekomst van Erankrijk leidt. Vergunt mij, nu wij elkander verlaten, de overtuiging uit te spreken, dat wi> elkander het aanstaande zittingjaar weer zullen zien in eene volkomen eenstemmigheid van gevoelens en voornemens, altijd gereed om den keizer en het land nieuwe waarborgen van onze toewijding en vaderlands liefde te geven. Te Weenen is het berigt ontvangen, dat de italiaansche vloot, welke voor Venetie was verschenen, verpligt was ge worden weder af te trekken. De France, dit berigt mededee- lende, zegt, dut het nog bevestiging «ereischt. Eene depeche nit Ancona van 29 junij meldt, dat de italiaansche vloot de oostenrijksche in de rigting van Triest vervolgt. Het vreedzaam uiteengaan van het wetgevend ligchaam, zonder dat het gouvernement het noodig heeft geoordeeld het eenigen financielen maatregel van urgentie voor te stellen, ver schaft hun, die gelooven aan de vredelievende inzigten des keizers, een argument te meer, waarvan dan ook onder ons publiek reeds ijverig gebruik wordt gemaakt. Algemeen heeft bet een ongunstigen indruk gemaakt, dat de gedeputeerden na de verklaringen des keizers een volstrekt stilzwijgen hebben bewaard, weinig overeenkomende met de waardigheid der kamer. Hoe deze heercn van de meerderheid die thans in contact zullen komen met hunne kiezers in de algemeene raden, in de landbouw-commissien, enz., de blikken De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. -- -... hunner kiezers verdragen kunnen, zonder verlegen te worden. umuuvs aiuz-via tiautagcu nuuucn, r.uujct vuttcgcu ic wutucu, is moeijelijk te verklaren. De kiezers ten platten lande toch, die slechts eenig begrip hebben van den parlementairen rege ringsvorm, moeten het gedrag hunner afgevaardigden hoogelijk af keuren. De kwestie van vrede of oorlog is bij uitnemend heid eene kwestie, die het geheele land aangaat. Wanneer in zulk eene kwestie de vertegenwoordiging den moed niet heeft, opheldering te vragen nopens de inzigten van de regering, wat heeft het land dan aan zulk eene vertegenwoordiging? In sommige onzer dagbladen wordt hoden avond melding gemaakt van eene insurrectionele beweging in Hongarije. Uit goede bron kan men dit berigt formeel tegenspreken, hoewel het niet onmogelijk is, dat de rust, die voor het oogen- blik nog in Hongarije heerscht, van daag of morgen verstoord worde. De oostenrijksche regering heeft eene grove fout be gaan met niet, alvorens den oorlog tegen Pruisen en Italië te beginnen, aan de billijke wenschen der Hongaren gehoor te geven en de bestaande grieven weg te nemen. De berigten, die men hier van het oorlogstooneel ontvangt, luiden vrij verward. Men denkt, dat de divisie onder Gab’enz door Benedek is opgeofferd, om gelegenheid te hebben tot het concentreren zijner verspreide troepen, ten einde een grooten slag te kunnen leveren. De jongste brieven uit Lissabon, alsmede die uit Madrid zeggen dat er in Portugal bij eenige afdeelingen van het leger, nabij de spaansche grenzen, oproerige bewegingen uitgebarsten, maar weldra gestuit rijn. De strekking dier bewegingen wordt niet nader aangeduidmaar per telegraaf heeft men, gelijk men weet, vernomen, dat de reserve in Portugal gedeeltelijk onder de wapenen geroepen is, een maatregel, die meer dan waar schijnlijk met bedoelde feiten in verband staat. 3 Julij. De Constit. bevat een artikel van waarin wordt gezegd, dat de opentire meening de politiek des keizers beter waardeert. Frankrijk had geen reden zich te voegen naar de hartstogten van hen die den oorlog wilden en kon ook niet geheel belangeloos zich voordoen in den grooten strijd en zich onverschillig verklaren voor den uitslag. De reserve der regering doet wel duidelijk het dubbel be sluit uitkomen, dat Frankrijk den oorlog niet gewenscht, ja zelfs de gelegenheid daartoe niet heeft aangegrepen, maar dat het niet kan toelaten, dat een der oorlogvoerende partijen, ten gevolge van de behaalde voordeelen, deu toestand in Europa verandere en daardoor nieuwe gronden voor onrust stichte. Wilde de keizer den oorlog, om voor Frankrijk voldoening en voordeelen te bejagen, hij zou bij den aan vang tusschen beiden zijn gekomen en zou zijne bondgenooten niet hebben laten verzwakken. Er zouden ernstige omstandigheden moeten plaats grijpen, zoo als de keizerlijke brief reeds heeft te ver staan gegeven, om den keizer te doen besluiten tusschen beiden te komen, want de oorlog eischt groote offers der strijdenden. Die als overwinnaar uit den strijd zal kernen, zal genoegzaam zijn getroffen, om niet een nieuwen krijg te vreezee, en hij zal dus in zijne vred es- voor waarden geene grieven voor Frank rijk willen aunnemen, die de gevoeligheid van het keizerrijk zouden opwekken. Te Weenen is men woedend op Benedek, in wien men daar het grootste vertrouwen stelde, doch wiens plannen men niet kende. Men verwachtte algemeen dat hij zich van Silezie zou meester makendoch ziende dat hij de Pruisen liet voor waarts rukken, zonder grooten tegenstand te bieden, gevoelde men zich natuurlijk zeer teleurgesteld. Het gerucht heeft ge- loopen, dat keizer Frans Jozef een scherpen brief heeft geschre ven aan den opperbevelhebber ”an zijn leger. De ingezetenen van Weenen zijn trouwens niet enkel tegen Benedek verbitterd, maar ook de geallieerden van Oostenrijk liggen onder verden king. Voornamelijk de traagheid der beijersche troepen wekt ergernis, en men begint reeds van verraad te spreken. Men brengt in herinnering, dat koning Lodewijk en de heer» von der Pfordten ten allen tijde voor eene alliantie mep*Pï'tifW*^ zijn geweest, en dat zij slechts gezwicht zijn voor/e kr^;|^ige -

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 1