öhtnenlanïr. pressie van de publieke opinie in bun land, die overigens over eenstemt met de openbare meening in geheel zuidelijk Duitseh- land. In al deze recriminatien en verdenkingen heeft men echter slechts de uitwerking te zien van het slechte succes der oosten rij ksche wapenen. In elk geval is het de schuld niet van Benedek, dat men van hem een held en een militair genie van den eersten rang heeft willen maken. Hij heeft nimmer iets gedaan dat zoo groote iilusien regtvaardigt. Weenen, 2 Julij. Gisteren zijn het eerste oostenrijksche legercorps en het saksische corps door de Pruisen teruggedreven en in de rigting van Köuiggratz afgetrokken. Dat prins Karei van Beijeren tot opperbevelhebber van het bondsleger werd gekozen is hier ter stede geeuzins met vreugde vernomen. In de oorlogen van 1813 en 1815 heeft hij zich een goeden naam verworven, maar van generaals kan niet on voorwaardelijk worden gezegdhoe ouder, hoe beter. Uit het oostenrijksche hoofdkwartier wordt van 27 junij gemeldIn Judicarie werd een inval der vrijscharen door de oostenrijksche troepen in vereeniging met de landschutters-com- pagnie van Insbrück afgeslagen. Daarbij leden de Oostenrijkers een verlies van 24 man aan dooden en gekwetsten. Een ka pitein sneuvelde. Het verlies der Italianen was aanzienlijker. Uit Brescia meldt men, dat Garibaldi zich aan de oevers van het meer Idro bevipdt. Den 27n Junij wordt uit Zerwets gemeld, dat de oosten rijksche troepen, welke de eerste cantonnière op het Stilftzer- Joch bij Alsbad bij Bormio hadden bezet, laatstgenoemde plaats zijn binnengerukt en dat de Italianen, die aan de duivelsbrug stonden, naar Terano zijn teruggetrokken, omdat de verwachte hulp niet aankwam. Tengevolge der voorwaartsche beweging in Yalteiine, zijn de zwitsersche troepen te Puschlov versterkt en zullen, om onmiddellijk van de gebeurtenissen in die stre ken onderrigt te worden, telegraphen plaatsen op den Oieu- berg, Munsters en Morgem. 3 Julij. Er zijn berigten uit Bucharest van den 1D. Er hebben gewelddadigheden plaats gehad tegen de israëlie- ten; het volk heeft de synagoge vernield. ele israëlieten hebben de wijk genomen in het oostenrijksche consulaat. De zetel van het gouvernement in Bohemen zal worden verplaatst, om van Praag vermoedelijk naar Pilsen te worden overgebragt. De trage bewegingen van de geallieerden boe zemen hier bezorgdheid in. Het weinige succes der oosten rijksche wapenen wordt toegeschreven aan de vernielende wer king van de pruisische zundnadel-geweren. Reichenberg, 1 julij. De pruisische armee zet haren togt in Bohemen overwinnend voort. De vijfde en de derde divisie hebben den 29 junij Gitschin bestormd en een niet on aanzienlijk verlies geleden, doordien de positie des vijands zeer sterk was. Het verlies der Oostenrijkers wordt op 4000 man begroot. Nog steeds ziet men overal transporten gevangenen doortrekken. Gitschin, 2 Julij. Het verlies der Oostenrijkers in het gevecht tegen het leger van den kroonprins is 25,000 man, en die tegen prins Frederik Karei 15,000. De Italianen deser teren bij grootere troepen. De Oostenrijkers vlugten zoo snel, dat in een verkenning van negen uren geen vijand meer gezien is. 3 Julij. De verliezen der oostenrijksche armee bedragen meer dan 40,000 man, waarvan er 15,000 zijn gevangen ge maakt. De gevangen gemaakte officieren zeggen, dat het oos tenrijksche leger ontmoedigd is en zich gisteren ten deele ont bonden heeft. Er zou volgens hen geen mogelijkheid ;;.eer bestaan om de overigen te djen stand houden. Berlijn, 1 Julij. Uit het hoofdkwartier van den kroon prins is hier bet volgende berigt ontvangenHet resultaat van deu driedaagschen strijd van bet vijfde pruisische corps kan niet te hoog worden gewaardeerd. Den 27n junij stond dit corps tegenover de zesde oostenrijksche legerafdeeling, onder bevel van generaal Bamming. Onze troepen hebben een brief in handen gekregen van dien bevelhebber aan Benedek te Jo- sephstadt. Uit die missive blijkt, dat dit oostenrijksche corps geheel was uitgeput. Bamming vraagt daarin om twee nieuwe brigades, ten einde ouder bescherming dezer manschappen zijne troepen te doen bivouacqueren, terwijl hij tevens verklaart buiten staat te zijn om den 28° slag te leveren. Dientenge volge s'ond het vijfde pruisische corps dien dag en ook den volgenden dag tegenover dat van den aartshertog Leopold en een andere afdeeiing. De strijd had de beide dagen een veel uitgebreider omvang. Het oostenrijksche corps van Gablenz is door de pruisische gar.de totaal te niet gegaan. Behalve een esnrm aantal gevangenen zijn twintig stukken geschut, vijf vaandels en twee standaards van dat corps in handen der Pruisen gevallen. Ten gevolge van den oorlog is de gemeentelijke belas ting hier te lande nagenoeg verdubbeld, doordien de gemeen ten moeten voorzien in alle benoodigdheden voor de armee. Zij moeten dat alles zelven bekostigen, onder toezegging van restitutie na het sluiten van den vrede. Ook in Har.over is dit het geval, doordien het land alsnu te zorgen heeft voor de kosten van het onderhoud der garnizoenstroepen. Üit Sak sen zijn nog geene berigten ontvangen aangaande eene ver hoogde opbrengst; doch nu het gouvernement aldaar te lande aan den pruisischen opperbevelhebber eene som van 40,000 florijnen per dag moet uitbetalen, en het tevens moet zorgen voor de dienst in de hospitalen enz., zullen de gewone in- komsteu aldaar wel niet lang meer zonder verhooging van belasting tegen zulke buitengewone uitgaven bestand zijn. De staten, die zich tot dusverre bij Pruisen hebben aan gesloten, zijn De beide Meckl en burgen met 650,800 inwonersOldenburg met 295,200; Saksen-Coburg-Gotha met 164,500Saksen-Al tenburg met 141,900 Beusz, jongere tak, mer 86,500; Lippe- Detraold met 111,300; Schaumburg-Lippe met 31,400; Waldeck met 59,100 Anhalt met 193,000 de beide Schwarzburgen met 139,900; Bremen met 104,000, en Lubeck met 50,400 inwoners. Dus iu het geheel 14 staten, die van de 46Va millioen zie len, welke Duitschiand telt, te zamen niet meer dan 2,028,000 inwoners hebben. -Hamburg heeft, op Pruisens aanmaning, zich wel is waar nu ook bereid verklaard om zijn gezant te Frankfort terug te roe pen, maar bet sluit zieh daarom in den oorlog nog niet bij Pruisen aan. 2 Julij. Het leger van de Elve en dat van Silesïe zijn thans met elkander in gemeenschap en wel over Gitschin. Oude vestingen zijn gevuld met oostenrijksche krijgsgevangenen. Uit Beicheuberg wordt aangaande de zegepraal, door de Pruisen den 27° en 28° op de Oostenrijkers behaald, het vol gende van pruisische zijde geschreven Het 5e legercorps heeft wonderen van dapperheid verrigtniettegenstaande er 1500 dooden waren gevallen, werd eindelijk het 6e en 8e oostenrijk sche legercorps geheel uiteen gedreven. Ook bewees het corps der garde dat 1200 man verloor uitmuntende diensten en sloeg na een harden strijd het 10e oostenrijksche legercorps geheel op de vlugt. Van een gevangen genomen officier ver nam men, dat generaal vou Gablentz zich als een waanzinnige, te paard te midden van den hevigen kogelregen bewoog, om de zijnen tot een stormloopen aan te zetten. Hij slaagde hierin echter niet. De alles vernielende zundnadel-geweren vau de regimenten der garde dreven alles terug. De oostenrijksche generaal moet zelf gewond zijn. Het 2e pruisische regiment der garde geleek een vuurspuwenden vulkaan, en het was on mogelijk iu de nabijheid van dien helschen vuurregen te komen. De pruisische troepen hebben 6 a 7000 gevangenen gemaakt en 20 a 30 kanonnen benevens 6 a 7 vaandels genomen. Officieel wordt medegedeeld, dat naar zekere berigten uit Bohemen de maarschalk Benedek, ten gevolge van de oplossing van het legercorps van Gablenz en den terugtogt van het oos- tenrijksch-saksische corps zich genoodzaakt heeft gezien zijne voorgenomen operatien bij Gitschin op te geven, om zich op een meer geschikt punt te concentreren. "Van het gevecht bij Trautenau en de uitwerking der Zünd- nadel-geweren schrijft de Pr. Ztg. op gezag van een pruisisch ooggetuige: „Men gaf op 800 schreden afstands vuur, dat eene vernielende uitwerking had; de grond was wit van de oosten rijksche uniformen. De Oostenrijkers maakten zich daarop ge reed om den aauvai met de bay onnet te doen. Wij lieten ze tot op 150 schreden naderen en gaven, iu strijd met het re glement, in plaats van^uit twee, uit drie gelederen vuur; het eerste gelid wièrp zien, even als in de tijden van Frederik den groote gebeurde, op de knieën. De Oostenrijkers stoven door ons vuur uit elkander; en wat niet gevallen was, haastte zich terug te keeren. Wij legden ons doodelijk vermoeid in de korenvelden neder, en ieder, behalve de voorposten, gaf zich aan den slaap over. Plotseling werd alarm geslagen daar de vijandelijke artillerie in aantogt wa9. Naauwelijks waren wij opgestaan en haddeu wij onze geweren genomen, of wij werden met een moorddadig kartetsvuur begroet, tengevolge waarvan ik gewond werd. De onzen slaagden er evenwel in om de Oostenrijkers, fiadat zij de gevallenen hadden uitge plunderd, terug te slaan." Uit Kiel schrijft men van den 28°De in onze haven liggende pruisische oorlogsflotille heeft heden morgen ten 8 ure zee gekozen. De flotille bestaat uit de korvet Arcona, vlaggeschip des admiraals, de Hertha, Gazelle en Augusta. De beslemming is onbekend, aangezien de verzegelde orders eerst op zee worden geopend. Uit Hohenzollern wordt d. d. 28 junij berigt, dat 150 man bondstroepen te Hechingen binnen zijn gerukt. De wur- tembergsche bondscommissaris graaf Leutrum heeft eene pro clamatie aan de inwoners uitgevaardigd, waarin hij het vertrouwen der inwoners vraagt en de verklaring aflegt, dat de publieke zakeu geregeld zullen voortgaan. De Publicist verklaart „na naauwkeurig onderzoek en in gevolge daartoe van officiële zijde bekomen verlof," dat de legerorder van von Benedek echt is en dat het stuk, in de Wiener Zeitung opgenomen, later is vervaardigd en als onder geschoven moet worden beschouwd. Volgens officiële bekendmaking wordt de vereeniging der armeecorpsen van den kroonprins en van prins Frederik Karei, ten gevolge der geslaagde bestorming van Gitschin, als ten volle gelukt beschouwd. In weerwil vau alle inspanning tot den bloedigen strijd, heerscht bij de pruisische armee een voor treffelijke geest. Luidens de Weimarsche Zeitung is het gros van de prui sische afdeeiing, welke tegenover de Hanoveranen stond, reeds van Eisenach in zuidelijke rigting vertrokken. Het heet nu, dat de beijersche troepen, die tot dusverre nog geen deel aan eeuige operatie hebbeD geoomen, naar Saksen oprukken, om van hunnen kant aldaar de Pruisen aan te ta9ten. Er is sprake van, dat bij de opening der kamers, die waarschijnlijk noch door den koning, noch door den graaf von Bismarck zal worden bijgewoond, eene verklaring der regering met betrekking tot de kwestie nopens het budget te wachten is, die geschikt zou zijn om het daaromtrent tusschen rege ring en vertegenwoordiging bestaand geschil uit den weg te ruimen. 3 Julij. Uit Trautenau wordt gemeldDe oostenrijksche noorderarmee is door het succes der pruisische wapenen en de vereeniging der beide ,pruisische legers gedwongen achter de vestingen Jozefstadt en Königsgratz bescherming te zoeken en schijnt daar eene stelling te willen innemen. De hertog van Koburg is te Gitschin aangekomen. Leipzig, 30 Junij. Men zegt dat koning Jan zich in dien geest heeft uitgelaten, dat men eene spoedige schikking tusschen de beide oorlogvoerende mogendheden mag te geraoet zien. De pruisische landscommissaris heeft 2000 mijnwerkers uit Freiberg ontboden ten einde te arbeiden aan de schansen, welke bij Dresden worden opgeworpen. Hier ter stede werden gisteren avond 1000 centenaars ijs gerequireerd voor de gewonde Hanoveranen en Pruisen, en nog in den afgeloopen nacht per extra-trein naar Gotha verzonden. Het leger vau den kroonprins, alsmede dat van generaal Steinmetz, rukken zegevierend voorwaarts. Het oostenrijksche 10de legercorps onder den generaal von Gablenz is door het pruisische garde-corps bij Trautenau geheel verstrooid. Men heeft van den kant der Pruisen op 28 Junij in den vroegen ochtend de dagorder van Benedek onderschept, waarin de be schikkingen werden getroffen voor een algemeeneu aanval, waarbij het corps Gablenz de voorhoede zoude vormen. De Pruisen kwamen nu de Oostenrijkers voor en bleven overwin naars. Hanover, 30 Junij. De acte tot capitulatie is eerst gis teren avond ten 10 ure geteekend geworden. Zij is geschreven in de fran9che taal eu bevat onder audereu de bepalingeu, dat de koning zich buiten het koningrijk Hanover vrij mag be wegen, dat zijn particulier vermogen te zijner beschikking blijft, dat de officieren den degen behouden, mits zij hun woord geven niet tegen Pruisen te zullen vechten. De groote zelf verloochening, waarmede de hanoversche troepen hun hard lot hebben gedragen, verzekert hun de achting van het pruisische leger: trouwens iedereen is overtuigd, dat de hanoversche troe pen hun ouden goeden naam hebben gehandhaafd. De heer von Falckenstein heeft gisteren avond doen bekend maken, dat de hanoversche troepen, niettegenstaande hij allen mogelijken bijstand had verleend, gebrek ledenlevensmiddelen en ver- verschingen ontbraken hun ten eenenmale. Hij vorderde alle Hanoveranen op om zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen. Eene dergelijke bekendmaking ging van den generaal van het. slagveld uit aar. den burgemeester van Göttingen, onder bijvoe ging dat het hanoversche leger heden in Mühlhausen, morgen in Heiligenstadt en overmorgen in Göttingen zou aaukomen. Talrijke hanoversche soldaten zijn heden hier aangekomen. Prinses Friederike, de oudste dochter des^onings, is heden na middag naar haren vader vertrokken, die zich, naar me'n zegt, op weg naar Frankfort bevindt/ Frankfort, 2 Julij. Tot voltalligmaking vau het acht ste bondscorps is het oostenrijksche regiment, bekend onder den naam van het italiaansche regiment, dat o. a. tot dat corps behoort, reeds te Darmstadt aangekomen. - De Deutsche Beichszeitung schrijft: „Te Berlijn, zoo lezen wij iu een particulier schrijven uit die hoofdstad, hebben reeds meermalen tumulten plaats gegrepen. Op de Alexanderplaats zijn dingsdag jl. zelfs barrikaden opgeworpen, waarop de land weer bevel heeft bekomen om op de menigte te vuren. Aan de bladen is streng bevel gegeven om niets, aangaande deze gebeurtenissen te melden. De Frankforter Zeitung deze mede- deelingen overnemende, zegt dat zij zulks met de meest mo gelijke reserves doet." GOUDA, 4 Julij. Naar wij vernemen zal de stafmnziek van het 4dt regiment zich heden (woensdag) avond ten 7*/s nnr doen hooren in het park bij de watermachiene. Z. 41. heeft benoemd tot burgemeester der gemeenten Noord-Waddinx veen en Znid-Waddinxveen G. W. C. van Dort Kroon, secretaris dier gemeenten, ten einde die betrekking ge lijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeente Broek. In het jaarlijksch rapport der directie van de ned. rijn- spoorweg-maatschappij, den 30" junij te Utrecht uitgebragt, leest men o. a. i 44 at de lijn Gonda'sGravenbageScheveningen betreft, de directie vleit zich, dat de regering eindelijk, het algemeen belang raadplegende, niet langer aarzelen zal de gevraagde concessie te verleenen." Een vernieuwd schrijven uit Bad Ems van 29 jnnij jl. berigt dat de Pruisen aldaar werkelijk binnengerukt waren en onmiddellijk de post, het spoorwegstation, de eourzaai enz. bezet hadden, doch dat de aanwezige kassen gelukkig in tijds geborgen waren. Alle huizen waren opgepropt met soldaten bruggen en spoorweg werden bewaakt en niemand kan nit of in. De spoorweg naar Cobienz was opgebroken en de telegraaf onder militair bestuur. De inwoners haddeu zich tot nu toe niet te beklagen over de troepen, maar men vreesde voor het oprukken der bondstroepen. Het postkantoor was gesloten en de brief bij bijzondere gelegenheid naar Cobienz bezorgd. De nog aanwezige vreemdelingen haastten zich te vertrekken. Den 1" julij zijn voor het publiek opengesteld de spoor- weglijnen van Enschedé tot Hengelo, van Breda tot Moerdijk en van Boxtel tot Eindhoven. Om de tijdsomstandigheden hebben er geene feestelijkheden plaats gehad. De gemeenteraad te Levdeu heeft het schoolgeld op de meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs 1 ki. ge steld op 80 in plaats van 60; uitgebreid lager onderwijs 2 kl. voor jongens en meisjes, van 16 op 20 te brengen, werd verworpen, even zeer als om de jaarwedden der hulp onderwijzers 1 en 2 kl. voor de scholen voor on- en minver mogenden van 700 en 600 op 600 en ƒ500 te brengen. De kamers van kooph. te \Vi^3choten eu Yeendam heb ben bij adres aan de regering aangedrongen op vermindering van het tarief der biunenl. telegrammen, en de eerste tevens op de invoering van het uniformport. Bij het onweder, dat gisteren nacht met zware regenbnijen is gevallen, heeft de bliksem den molen getroffen vau den hr. S. Piek, gelegen aan den rijndijk onder Aiphen, die daarbij geheel is afgebrand. Ouk is de bliksem geslagen iu den kerk toren te Oudshooru en moet in de kerk brand hebben veroor zaakt, die echter spoedig is gebluscht. Blijkens bet verslag over den toestand der provincie Zuid-Holland bestond de bevolking den 31" december jl. uit 672,367 inwoners (324,799 mann. en 347,658 vrouw, gesl.) Het totaal is sedert de jongste lOjarige volkstelling in 1859 toegenomen met 52,987 zielen. De aanwas der bevolking ver toonde zich vooral in de jongste drie jaren. Geboorten in 1865: 14,367 jeugens, 13,5i>7 meisjes, totaal 27,954. Sterfte 10,091 mann. en 9809 vrouw, gesl., totaal 19,900 personen. Huwelijken 6092. Echtscheidingen 52. De algemeene toestand van het lager onderwijs was ook in het afgeloopen jaar bevredigeud. Er is toch altijd, op voor uitgang in het onderwijs en toenemende belangsieiling van het publiek in alles wat op het onderwijs betrekking heeft, te wij zen. Ook de gemeentebesturen geven vrij algemeen blijken, dat zij doordrongeu zijn van het hooge belang van degelijk onderwijs, en bij tal van schoolcommissien wordt waarachtige belangstelling waargenomen in de aan hare zorgen toevertrouwde aangelegenheid. Te betreuren is het, dat de oude klagt zich ook ditmaal eu zoo algemeen herhaalt, namelijk die over het schoolverzuim, dat, door de herhaaldelijk medegedeelde oor zaken, nog steeds zijn nadeeligeu invloed uitoefent, en over ongeregeld schoolbezoek, dat meer bijzonder ten platte lande liet beklagenswaardige gevolg heeft, dat het aangeleerde in de weinige wintermaanden in den overigen tijd wederom groo- tendeels verloren gaat. In de verhouding tusschen het openbaar en het bijzonder onderwijs viel weinig verandering op te merken. Ook nu ge tuigen de verslagen der districts-schoolopzipners, dat het gedrag en de ijver van het onderwijzend personeel loffelijk© vermelding verdienen. Aan de opleiding van kweekelingen en hulp-on derwijzers wordt bij toeneming zorg besteed. l)e normaal-lessen zijn voor een** goede vorming der eersten een uitmuntend mid del, eu de vruchten, die zij afwerpen, worden allengs meer

Goudsche Courant | 1866 | | pagina 2